Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Problemy zdrowotne Wędrowców

News
Jak pokazują wyniki prowadzonych od kilku lat badań brytyjskich środowisk medycznych wśród społeczności romskiej, osoby te reprezentują bardzo niski poziom wiedzy na temat opieki zdrowotnej, co oczywiście przekłada się na ich stan zdrowia.

Jednym z powodów tej sytuacji jest, zdaniem specjalistów, wiara w mity oraz przesądy na temat zdrowia. Romowie wierzą rzekomo w możliwość zarażenia się nowotworem, a ponadto żywią przekonanie, że jedna poważna choroba chroni przed kolejną poważną chorobą. Niezbędne jest zaangażowanie w akcje informacyjno – profilaktyczne, oprócz specjalistów z różnych dziedzin medycyny, odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli społeczności romskiej w celu jak największego ich uczestnictwa i zaangażowania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-11-2008 o godz. 15:42:28 (976 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Gorsze traktowanie dzieci romskich

News
Trybunał w Strasburgu: dzieci Wędrowców spotykają się z pogardą w Rumunii i Irlandii

W wyniku niedawnej petycji Roma z Rumunii Trybunał w Strasburgu uznał, że odrębny system edukacji dla Romów w Rumunii jest niekorzystny dla ich statusu społecznego. W Rumunii przekwalifikowuje się obecnie wszystkich nauczycieli celem innego podejścia do uczniów, np. oduczenia ich postrzegania „biednych jako rasę sług”. Przepisy UE w istocie zakazują prowadzenie odrębnego systemu edukacji dla mniejszości w krajach członkowskich.

Trybunał uznał również, że odrzucanie dzieci romskich przez irlandzkie szkoły jest całkowicie bezprawne, a tworzenie odrębnego systemu szkolnictwa w Irlandii jest niedopuszczalne.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-11-2008 o godz. 11:18:18 (1278 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowa strona internetowa UE dotycząca spraw społecznych

News
Komisja Europejska otworzyła nową stronę internetową poświęconą zatrudnieniu i sprawom socjalnym www.ec.europa.eu/social. Celem istnienia strony jest pokazanie obywatelom Wspólnoty jakie korzyści odnoszą oni dzięki różnym działaniom Unii. Strona dostarcza również bardziej szczegółowe i techniczne informacje dla wyspecjalizowanych odbiorców, takich jak liderzy polityczni, odpowiednie organizacje, media czy eksperci. Elementy zawarte na nowej stronie to: na bieżąco aktualizowane wiadomości, poprawione sterowanie, wyprofilowana wyszukiwarka, e – biblioteka zawierająca dokumenty i publikacje, a także sekcja multimedialna.

Strona wystartowała w językach: angielskim, francuskim i niemieckim 2 lipca 2008 roku wraz z przyjęciem przez Komisję nowej wersji agendy ds. społecznych. Od połowy października strona dostępna jest we wszystkich oficjalnych językach UE.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-11-2008 o godz. 11:13:39 (962 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zamierzona separacja?

News
Jak pokazują badania Fundacji Milana Semicka, rząd w Bratysławie buduje dla Romów gorszej jakości mieszkania, które są ponadto znacznie oddalone od centrów miast, co dodatkowo pogłębia ich separację od reszty społeczeństwa. Jeden z przedstawicieli Fundacji – Marek Hojsik twierdzi, że władze winny wykupywać opuszczone budynki w centrach miast, jak na przykład dawne koszary wojskowe.

„Rozwiązywanie wyłącznie problemów bytowych to nie wszystko, trzeba także pracować nad włączeniem Romów do społeczeństwa, jako jego pełnoprawnych członków, a mieszkania budowane na peryferiach miast z pewnością temu nie będą służyć” – dodał Hojsik. Ponadto, według Fundacji, przypadki dewastowania przez Romów przyznanych im mieszkań nie są wcale takie częste, jak się powszechnie sądzi.

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-10-2008 o godz. 13:42:09 (1000 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 „Żebranie jest prawem człowieka”

News
Rząd Silvio Berlusconiego robi wszystko, by położyć kres ulicznemu żebractwu, lecz Kościół daje do zrozumienia, że proszenie o kawałek chleba czy schronienie przed zimnem nie jest grzechem.

Kardynał Renato Martino – przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Opieki Duszpasterskiej nad Imigrantami i Wędrowcami, zgodził się z potrzebą wyeliminowania oszustów udających żebraków, jak i żebractwa organizowanego przez grupy przestępcze. Dał on jednak wyraźnie do zrozumienia, iż „ubodzy oraz bezradni ludzie, zawsze winni mieć prawo prosić o kawałek chleba, czy o schronienie przed chłodem i zimnem”.

Od czasu objęcia władzy w maju, rząd Berlusconiego za jedno ze swych najpilniejszych zadań, uznał walkę z uliczną przestępczością, przez którą rozumiał także żebractwo, między innymi Romów. Pierwszym miastem walki z żebractwem była Wenecja, gdzie kary pieniężne wymierzane żebrakom, wynosiły od 50 do 500 Euro. W ślad za nią poszły inne miasta, z Rzymem na czele. Vinicio Albanesi z chrześcijańskiej organizacji charytatywnej Capodarco mówi, że burmistrzowie poszczególnych miast prowadzą ze sobą swego rodzaju zawody w liczbie wykrywanych przestępstw, takich jak handel narkotykami, żebractwo, prostytucja, zaśmiecanie czy włóczęgostwo.

Rząd włoski oddelegował blisko 3000 żołnierzy do pilnowania najważniejszych budynków, jak na przykład ambasady oraz do wspólnych patroli z policją. Rzymska miejska policja po raz pierwszy od 35 lat będzie nosić broń palną. Burmistrz Lampedusy – włoskiej wyspy, na której codziennie lądują nielegalni imigranci z Afryki Północnej, na wyrazy troski Kościoła o przestrzeganie praw człowieka zareagował słowami: „jeśli Kościół tak troszczy się o biednych, to mógłby otworzyć przynajmniej część ze swych półotwartych klasztorów i przyjąć kobiety oraz mężczyzn”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-10-2008 o godz. 15:50:04 (1318 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Bojkot morawskich Romów

News
Romowie z Południowej Bohemii krytykują odroczenie budowy pomnika w Letach

Romowie z Południowych Moraw zbojkotowali spotkanie z Minister Stehlikovą. Mówią oni, że nie chcą pomnika w stalinowskim stylu. Koszty budowy Centrum Pamięci o Zagładzie w Letach są o 20 – 25 milionów koron wyższe, niż pierwotnie szacowane.

Jedną z przeszkód w realizacji przedsięwzięcia jest obecność farmy świń w pobliżu miejsca zagłady czeskich Romów. Komitet na rzecz Zadośćuczynienia Romskim Ofiarom Holokaustu jest za natychmiastowym usunięciem farmy, lecz miejscowi nie żądają tego. Parlament Europejski już dwa razy wezwał rząd Czech do usunięcia farmy. Praga winna się zająć tą kwestią na początku przyszłego roku.

Około 25 milionów koron ma być wydanych w tym roku, a kolejne 153 w przyszłym dla Centrum Edukacji i Dokumentacji Romskiego Holokaustu w Hodoninie k. Kunstatu.

Według źródeł historycznych, przez obóz w Letach przeszło 1308 Romów, z czego 327 zmarło, a ponad 500 więźniów skończyło w Oświęcimiu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-10-2008 o godz. 14:49:10 (921 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konferencja dla Pracowników Bożych Wśród Romów

News
Chrześcijańska misja wśród Romów organizuje I Ogólnopolską Konferencję dla Pracowników Bożych Wśród Romów. Organizatorzy zapraszają pastorów, liderów uwielbienia, misjonarzy i chętnych do podjęcia się takiej służby. Konferencja odbędzie się w Rudzie Śląskiej, w dniach 23-24 paźdzernika 2008 r. Kontakt i szczegóły na stronie internetowej Misji www.romowie.eu

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-10-2008 o godz. 14:24:38 (993 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 17 już jest!

News
Nowy numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już siedemnasty numer naszej gazety, przedostatni w tym roku. Piąty tegoroczny numer jak zwykle ucieszy naszych czytelników ciekawymi informacjami, artykułami i barwnymi zdjęciami. Polecamy Państwu wywiady z Ianem Hancockiem, Profesorem Uniwersytetu w Teksasie, dyrektorem uniwersyteckiego Programu Studiów nad Romami oraz Centrum Romskiego Archiwum i Dokumentacji, a także z Don Vasylem, jednym z najbardziej uznanych romskich artystów w Polsce. Ponadto rozmowa z Panią Joanną Powałką, dyrektor Zakładu Budżetowego Szkół i Przedszkoli w Szczecinku o romskich świetlicach integracyjnych i edukacji dzieci romskich. Będąc przy temacie edukacji zachęcamy to lektury artykułu o romskich klasach "Koniec podziałów?". Polecamy również ciekawe artykuły o dyskryminacji "Krwawiące cygańskie serce" oraz "Polskie prawo przeciw rasizmowi i nietolerancji". W numerze także relacja z X Jubileuszowych Zachodniopomorskich Targów Wystawienniczych „Złocieniec 2008”, prezentacja zespołu Patrycja&Gipsy Stars, Tony Gatlif w cyklu Wybitne osobowości oraz przepis na "Cudoka".

Przypominamy, że od początku tego roku nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty. Cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 15-10-2008 o godz. 15:01:09 (1025 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 OBWE przeciwko wykorzystywaniu dzieci

News
Misja OBWE w Kosowie i Organizacja Pozarządowa „Terre des Hommes” prowadzą kampanię przeciwko wykorzystywaniu dzieci romskich w Kosowie. Ich celem jest wezwanie do przeciwdziałania handlowi ludźmi, jak i wszelkim naruszeniom praw dzieci.

Artan Duraku – doradca polityczny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Kosowa twierdzi, iż u podstaw problemu leży ubóstwo, dlatego też Ministerstwo również zamierza walczyć ze wspomnianymi przypadkami nadużyć. Wyjaśnia, że handel ludźmi nie był do tej pory uznawany za przestępstwo z rodzaju przestępczości zorganizowanej. Przedstawiciel kosowskiego MSW dodaje także, że w cały proceder zamieszani są zarówno Albańczycy, jak i Serbowie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-10-2008 o godz. 09:27:21 (1125 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Szkolnictwo dla Romów

News
Urząd Miasta w czeskiej Breclawie i miejscowa komórka Agencji ds. Integracji Społecznej, chce wytypować wśród romskich uczniów osoby do szkół średnich w Brnie. Ma to na celu zwiększenie liczby Romów kończących szkoły średnie. Obecnie na 500 przedstawicieli młodzieży romskiej zaledwie 36 osób ma wykształcenie średnie lub zawodowe. W następnym roku podobne typowania odbędą się w Brnie. Wspomniana agencja rządowa działa również w 11 miastach Bohemii i Moraw.

Władze Breclawia przy wsparciu Unii Europejskiej koncentrują się na edukacji dzieci. Jak mówi Burmistrz Piskula, około 50 procent dzieci poniżej 15 roku życia ma dużo nieusprawiedliwionych nieobecności. Urząd Miasta i pracownicy Agencji mają nadzieję, że rodzice będą pomagali im we wcielaniu w życie nowych działań.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-10-2008 o godz. 15:05:51 (1703 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund