Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Rasistowski spot w czeskiej TV

News
Przedwyborczy skandal w Czechach

Pod koniec maja w Czechach doszło do skandalu, o którym pisała cała Europa. Wywołała go Czeska Partia Narodowa (Narodni Strana) swoim spotem wyborczym. Warto wspomnieć, że skandaliczny spot nadał państwowa telewizja.

Jak podała tvn24.pl: Reklamówka narodowców nawołuje do "ostatecznego rozwiązania kwestii cygańskiej", a także do sprzeciwu przeciw "ochronie Cyganów". Czeski Minister Spraw Wewnętrznych już zapowiedział, że będzie próbował doprowadzić do delegalizacji Narodnej Strany.

Według tvn24.pl Rząd Republiki Czeskiej wyraził oburzenie wyborczą reklamą Czeskiej Partii Narodowej, jaka pojawiła się w państwowej telewizji. Premier Jan Fischer i Minister ds. Praw Człowieka Michael Kocab nazwali spot Partii Narodowej nielegalnym, a Jiri Janecek, szef telewizji, zapowiedział że film nie będzie więcej emitowany.

Zdaniem premiera Fischera hasło zawarte w reklamówce przywołuje na myśl hitlerowskie Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej z okresu II Wojny Światowej.

Cały artykuł można przeczytać na tvn24.pl

Źródło: tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-05-2009 o godz. 15:40:28 (924 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Grecja przed Trybunałem Praw Człowieka

News
Państwo greckie będzie musiało jeszcze raz stanąć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Jest to wynik skargi na pogwałcenie praw setek Romów, którzy stali się bezdomni w rezultacie wysiedlenia z samodzielnie skonstruowanego osiedla w środkowej dzielnicy Aten – Votanikos w czerwcu 2007 roku.

Skargę złożył Grecki Monitor Helsiński, organizacja pozarządowa, która zarzuca władzom przymykanie oka na wypędzanie Romów, a ponadto stale ignoruje ich prośby o ich ponowne osiedlenie. Ugrupowanie twierdzi, że jego apele do Policji i Prokuratury w Atenach o zaprzestanie wysiedleń, zostały zignorowane.

Organizacja potępia również Grecję, za marnotrawienie środków z Unii Europejskiej, przeznaczonych na poprawę warunków życia tysięcy Romów mieszkających w Grecji. Na 440 skarg dotyczących Grecji, Trybunał uznał winę władz w Atenach w 431 przypadkach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-05-2009 o godz. 15:19:37 (1040 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne zabójstwo Roma na Węgrzech

News
Jak podało tvn24.pl, na Węgrzech doszło do kolejnego morderstwa na członku mniejszości romskiej. Tragedia rozegrała się w nocy z 23 na 24 kwietnia, do tej pory nie wiadomo kto zamordował Roma.

Jak pisze tvn24.pl do zabójstwa doszło w Tiszalok w północno-wschodnich Węgrzech. Jak powiedział burmistrz tego miasta Sandor Goemze, Roma zastrzelono, gdy wychodził ze swojego domu w podmiejskiej dzielnicy zamieszkanej głównie przez mniejszość romską. Przeczytać również możemy, że Rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Laszlo Bartha powiedział, że policja sprawdza, czy zabójstwo to nosi znamiona podobieństwa do poprzednich zabójstw Romów w ostatnim czasie.

Warto zaznaczyć, że węgierskie agencje milczą w kwestii sprawców, niewykluczone jednak, że byli to członkowie jednej z neonazistowskich grup, odpowiedzialnych za wcześniejsze ataki.

Pisaliśmy już na naszej stronie, że w marcu dwóch Romów - ojciec i 5-letni syn - zostało zastrzelonych, gdy wybiegali ze swego domu podpalonego koktajlami Mołotowa. Zabójstwo to wywołało na Węgrzech wielkie oburzenie.

Cały artykuł dostępny jest na tvn24.pl

Źródło: tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-05-2009 o godz. 09:35:54 (954 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rumunia inwestuje w romskie zdrowie

News
Etniczni Romowie z 16 gmin z powiatu Konstanca (południowo – wschodnia Rumunia) skorzystają dzięki europejskiemu programowi na rzecz poprawy jakości opieki medycznej, który opiewa na kwotę 60.000 Euro i jest finansowany wspólnie przez Unię Europejską i Radę Powiatu Konstanca.

Inicjatorzy oceniają, iż projekt „Na rzecz zdrowego życia” będzie miał duży wpływ na społeczności romskie z 16 gmin, ponieważ pomoże zdiagnozować problemy z jakimi się one stykają oraz zaoferuje konkretne ich rozwiązania.

Na szczeblu każdej gminy powstanie mieszany roboczy zespół, który będzie składać się z instruktorów higieny, przedstawicieli miejscowej administracji, lekarzy i policjantów, którzy będą odwiedzać każdy dom celem zdiagnozowania problemów, z jakimi styka się każda romska rodzina. Ludzie ci otrzymają pomoc, dokumenty tożsamości oraz metryki urodzenia dla swych dzieci, a także zostaną zaprowadzeni do lekarzy. Projekt ma na celu poprawę sytuacji Romów, promocję integracji społecznej oraz zwiększenie jakości życia.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-05-2009 o godz. 13:13:16 (932 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Słowacki horror

News
W kwietniu na stronie tvn24.pl pojawił się artykuł o skandalicznym zachowaniu słowackich policjantów wobec dzieci romskich. O sprawie pisał słowacki dziennik "Sme", który zdobył nagranie dokumentujące brutalne zachowanie  policjantów. Wydarzenia miały miejsce 21 marca, kiedy to policja w Koszycach zatrzymała sześciu młodych Romów, w tym dwóch 13-latków i 16-latka, podejrzanych o napaść na jednego z mieszkańców. Jak możemy przeczytać na tvn24.pl "na filmie widać, jak stróże prawa każą zatrzymanym romskim dzieciom bić się nawzajem, instruują też jak mają uderzać". Dowodem tego horroru są nagrania z telefonu komórkowego jednego z policjantów.

Więcej informacji na ten temat możecie przeczytać na stronie tvn24.pl, gdzie znajduje się również film ukazujący ten skandal.

Źródło: tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-05-2009 o godz. 12:30:30 (900 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Będzie pomnik w miejscu romskiego obozu

News
Rząd zaakceptował budowę pomnika w miejscu romskiego obozu w Letach.

Czeski rząd zadecydował o budowie miejsca pamięci w Letach w południowych Czechach, miejscu gdzie w okresie wojny znajdował obóz koncentracyjny dla Romów. Informacje te przekazał dziennikarzom Michael Kocab (Partia Zielonych) – Minister ds. Praw Człowieka i Mniejszości Etnicznych. Pomnik w Letach będzie zarządzany przez Ośrodek Pamięci w Lidicach, w środkowych Czechach, wsi która została zrównana z ziemią przez nazistów w 1942. Kocab nie określił jednak precyzyjnie kosztów nowego pomnika w Letach.

Z kolei budowa Międzynarodowego Centrum Edukacyjno – Informacyjne planowana jest w Hodoninie u Kunstatu – miejscu innego obozu koncentracyjnego dla Romów z czasów II wojny światowej. Koszt tego projektu to około 100 milionów koron.

Kocab, który wystąpił z inicjatywą budowy pomnika w Letach wspólnie z Ministrem Edukacji Ondrejem Liską (Zieloni) stwierdził, że rząd Czech ma pozytywny stosunek do wspomnianej inicjatywy.

Decyzja rządu nie rozwiązuje jednak problemu prywatnej farmy świń, która mieści się w miejscu obozu w Letach. Działacze romskich organizacji pozarządowych od dawna szukają sposobu na rozwiązanie problemu świńskiej farmy i budowy godnie upamiętniającego te tragiczne czasy pomnika na wiele lat. Również Parlament Europejski wezwał Republikę Czech do usunięcia farmy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-05-2009 o godz. 13:41:57 (990 odsłon)
(Czytaj więcej... | 2853 bajtów więcej | Wynik: 0)

 ERIO: raport potwierdza dyskryminację

News
Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Centrum Informacyjnego Romów - Iwan Iwanow pozytywnie przyjął raport Agencji Praw Podstawowych. Jego zdaniem bardzo dobrze się stało, że tego typu sondaż został przeprowadzony wśród europejskich Romów. Zagadnienia romskie stają się według niego równorzędnym tematem politycznych debat, niemniej stwierdził, że jest jeszcze dużo do poprawienia, także za sprawą inicjatyw takich jak raport Agencji Praw Podstawowych.

ERIO partner instytucji UE do spraw zagadnień romskich podkreśla niektóre aspekty odnoszące się do raportu, a które winny być uwzględnione w kolejnych badaniach prowadzonych na Romach. Przede wszystkim, zdaniem organizacji, raport obejmuje zaledwie 7 państw: Bułgarię, Czechy, Grecję, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. Brak opisów sytuacji Romów w krajach takich, jak Włochy, gdzie dyskryminacja wobec Romów jest alarmująca, Francja, Irlandia, Wielka Brytania, gdzie społeczność wędrowna styka się z olbrzymimi problemami w kwestii mieszkalnictwa, czy Hiszpania, w której wcielana jest w życie znaczna liczba środków. Dane z Hiszpanii mogłyby być użyte do pokazania czy programy prowadzone w tym kraju przynoszą pozytywne rezultaty w zakresie walki z dyskryminacją wobec Gitanos.

Po drugie, Biuro Informacyjne podkreśla wagę współpracy z romskimi organizacjami pozarządowymi przy przeprowadzaniu tego typu badań. Zbieranie danych jest dla Romów bardzo wrażliwą kwestią w związku bezpośrednim i emocjonalnym skojarzeniem zbierania danych z tego rodzaju praktykami dokonywanymi przez reżim nazistowski. Ponadto, współpraca z romskimi organizacjami pozarządowymi usprawniłaby taki proces i pozytywnie wpłynęła na jego efekty.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-05-2009 o godz. 09:26:04 (1017 odsłon)
(Czytaj więcej... | 3572 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Sankcje dla węgierskich funkcjonariuszy

News
W związku z marcowym zabójstwem romskiego mężczyzny oraz jego 5 – letniego syna, oficer policji oraz przedstawiciel straży pożarnej, prowadzący wówczas dochodzenie, zostali objęci postępowaniem dyscyplinarnym. Mimo oczywistych dowodów zabójstwa (podpalenia domu, a następnie zastrzelenia) twierdzili oni, iż przyczyną całej tragedii było zwarcie w instalacji elektrycznej, a następnie porażenie prądem.

Fundacja Praw Obywatelskich Romów (RFA) określiła działanie odpowiednich służb, jako amatorskie i pozbawione zaangażowania oraz profesjonalizmu. Stwierdzili oni, iż najwyraźniej zdaniem niektórych reprezentantów odpowiednich służb, Romowie nie zasługują na profesjonalne traktowanie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-05-2009 o godz. 12:37:08 (881 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowojorski Festiwal Romski

News
11 kwietnia 2009 roku można było odkryć dziki, podziemny świat Romów, kiedy wszyscy wykonawcy, DJ’e, tancerze i kolorowe postacie, zgromadziły się z okazji piątej edycji Nowojorskiego Festiwalu Romskiego.

Sześciogodzinny maraton w iście cyrkowej atmosferze zgromadził zespoły i DJ’ów wraz z towarzyszącymi im tancerzami oraz specjalistami wróżącymi z ręki Głównym wodzirejem był jeden z najlepszych w Turcji klarnecistów – Selim Sessler, który 2 lata wcześniej dał podwójne show w pubie Joe. Sessler, określony przez „Guardiana” mianem Coltrane’a klarnetu, dołączył do zespołu romskich gwiazd stanu Nowy Jork, przedstawiając warty zobaczenia pojedynek klarnetów wraz z energiczną, bałkańską mieszanką jazzu i funky.

Innym bardzo oczekiwanym wykonawcą był 9 – osobowy zespół taneczny Romashka, grający ostre bałkańskie bity i dźwięczące głęboko w sercu rosyjskie tanga. Kolejną gratką był występ trębacza Franka Londona, który zarażał swą energią całą publiczność.

Z kolei fiński duet Wonderlust, w swoim nowojorskim debiucie, zabrał romskie dźwięki w świat klubowej muzyki, miksując rytmy z zachodniego i wschodniego brzegu Wołgi. DJ Pepe wypełnił wieczór muzyką z cieśniny Bosfor, poprzez Dunaj, aż po rzekę Hudson.

Przedstawienie „Zachodnia wioska” Le Poisson Rouge, które przeniosło widzów w klimat wschodnich romskich miasteczek, z dekoracjami Wonderlusta, wróżeniem z dłoni przez Mefulię i tańcami romskimi w wykonaniu Kristiny Melike sprawiły, że było to święto nie tylko dla uszu, ale również dla oczu.

Źródło: ERIO

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-05-2009 o godz. 11:16:03 (1055 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 20

News
Dwudziesty numer Romskiej Duszy już dostępny!

Dwudziesty numer Romano Atmo już wydany. Drugim tegoroczny numer jak zwykle zawiera wiele ciekawych informacji o tym co dzieje się w romskim świecie, wiele ciekawych artykułów i kolorowych zdjęć.

Jak zwykle zaczynamy od Newsów, a w nich  m. in. informacje o tym, że Grecja ponownie stanie przed Europejskim Trybunałem Praw człowieka za pogwałcenie praw setek Romów zamieszkujących ten kraj. W aktualnościach również o Nowojorskim Festiwalu Romskim, który miał miejsce 11 kwietnia. Pozatym w numerze informacje o powołaniu Międzynarodowej Romskiej Agencji Monitoringu, o warszawskich wykładach o Romach, które prowadził Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu dr Jacek Wilczur. Wspominamy także o nowych wydaniach romskiego elementarza Miri Szkoła.

Oczywiście piszemy o 8 kwietnia, czyli o Międzynarodowym Dniu Romów, o obchodach tego dnia w Polsce i na świecie. Z kolei, w stałym dziale dotyczącym Romów w poszczególnych krajach świata, tym razem przedstawiamy Romów w Chorwacji. Piszemy również o V i VI Posiedzeniu Zespołu do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przedstawiamy inicjatywę Romani Art, czyli wystawy, na których młodzi artyści romscy przedstawiają swoje prace.

Ponadto w dwudziestym numerze można znaleźć szereg artykułów dotyczących dyskryminacji, m.in. artykuł o Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem, Ksenofobią i Dyskryminacją (21 marca), o dyskryminacji projektów organizacji romskich czy o dyskryminacji mniejszośći narodowych w mediach.

Oprócz tego w numerze Romska Szkoła Umiejętności, Studia Romologica oraz stałe działy - Prawo na codzień, Kuchnia, Uroda i Horoskop.

Warto wspomnieć, że w tym numerze wiele piszemy o nowym projekcie realizowanym przez Związek Romów Polskich "Innowacyjni Romowie na rynku pracy".

Przypominamy, że nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty: cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 15-05-2009 o godz. 14:17:40 (828 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund