Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Wystawa, warsztaty i konferencja w Krakowie

News
Przyszłość historii Romów: Pamięć, sprawiedliwość historyczna i rola młodzieży romskiej

Druga po Sewilli stacja Międzynarodowego Kulturalnego Programu Informacyjnego ERIAC odbyła się w Krakowie, w dniach 1-2 lutego 2018 roku. Wydarzenie w Krakowie było jednym z siedmiu jakie planuje w 2018 roku zorganizować ERIAC, czyli Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej, w różnych miastach europejskich.

ERIAC, czyli Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej, powstał niedawno, bo w 2017 r. Swoją siedzibę ma w Berlinie. Jest wspólną inicjatywą Rady Europy, Fundacji Społeczeństwa Otwartego (OSF) i Sojuszu na rzecz Europejskiego Instytutu Sztuki i Kultury Romskiej, działa na podstawie prawa cywilnego. Nowy instytut zobowiązał się do ustanowienia artystycznej i kulturalnej obecności 12 milionów Romów w Europie. To sami Romowie w ramach jego działalności przedstawiać będą obraz tego, kim są, a kim nie są. Instytutem kierują naukowcy, działacze i artyści pochodzenia romskiego. Wszystko rozpoczęło się od otwarcia wystawy sztuki przedstawiającej romskich artystów współczesnych z ośmiu krajów - odzwierciedlając nacisk nowego ośrodka na tworzenie przestrzeni dla niedostatecznie reprezentowanych artystów, wykonawców i myślicieli romskich w głównym nurcie europejskiej sztuki i kultury.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-02-2018 o godz. 11:07:56 (227 odsłon)
(Czytaj więcej... | 12017 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Romowie - historia i kultura

News
Jaka była droga Romów do Europy, jak postrzegali ich inni, a jacy Romowie byli w rzeczywistości, jakie zmiany doprowadziły ich do współczesności ? - na te i inne pytania odpowiada wystawa, którą można oglądać w siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce w Oświęcimiu przy ulicy Berka Joselewicza 5. Wystawa prezentowana jest w kilku salach.

- Ideą autorów wystawy była prezentacja głównych aspektów procesu, który na przestrzeni wieków poprowadził migrujący lud do nowej Ojczyzny – Europy – mówi prezes Stowarzyszenia Romów Polsce Roman Kwiatkowski. - To w tej części świata Romowie ukształtowali swoją odrębność, a jednocześnie jest to miejsce, z którego migrujemy do innych stron, stając się obywatelami świata. Przedstawiając zmienne koleje naszego losu zwróciliśmy uwagę na kilka - jak uważamy - ważnych jego aspektów: motyw wędrówki, motyw naszego miejsca w często obcych nam, a niekiedy wrogich społecznościach i systemach, motyw interakcji z otoczeniem społecznym.

W każdej z sal prezentowany jest inny temat. W sali pierwszej skoncentrowano się na próbie pokazania pochodzenia Romów oraz zderzenia kultur, jakie miało miejsce podczas kontaktów ze „starymi” mieszkańcami Europy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-02-2018 o godz. 13:18:28 (263 odsłon)
(Czytaj więcej... | 9203 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Rewolucyjne odkrycie Gerarda Gierlińskiego

News
Romski naukowiec burzy teorię pochodzenia człowieka

O tym, że przełomowe odkrycia bywają dziełem przypadku wiemy już od czasów Archimedesa, który prawo wyporu odkrył podczas kąpieli. O tym zaś, że teorie powstają i upadają – wiemy od zawsze. Tak też jest z teorią o początkach ludzkości. Do ubiegłego roku wierzyliśmy, ze wszystko zaczęło się w Afryce ponad 3 mln lat temu, kiedy to jakieś istoty zdecydowały się zejść z drzew i – przyjmując postawę wyprostowaną – żyć na ziemi. Istoty te, już jako homininy, około 300 tysięcy lat temu miały zdecydować się na opuszczenie Afryki i zasiedlanie pozostałych części świata. W świetle odkrycia romskiego naukowca dr Gerarda Gierlińskiego, paleontologa z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego teoria ta wymaga istotnej korekty.

W 2002 roku dr Gerard Gierliński urlop spędzał w miejscowości Trachilos na Krecie. Kreta to prawdziwy raj dla turystów, ale także i dla badaczy.

– Spędzając urlop nie zajmowałem się żadnymi badaniami – mówi dr Gierliński. – Chodziłem na spacery po plaży, starałem się dobrze odpocząć. Jak każdy wypoczywający fotografowałem ciekawsze fragmenty otoczenia. Pewnego dnia, gdy spacerowałem po plaży w pobliżu hotelu, moją uwagę przykuła pewna skała z intrygującymi wgłębieniami. Wtedy jeszcze nie wiedziałem co to jest, ale wiedziałem że jest niezwykłe, gdyż już wówczas badałem ślady dinozaurów od prawie dwudziestu lat. Zrobiłem kilka zdjęć, poszedłem dalej i pewien byłem jednego, że nie były to ślady dinozaurów.

Na Krecie od lat pracują różne ekipy geologów, paleontologów, a przede wszystkim archeologów. Materiałów do badań nie brakuje i starczy jeszcze na wiele lat. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na dziwne ślady pozostawione w skale. Gerard Gierliński też tylko je sfotografował, ale gdy wrócił do kraju zadał sobie trud by zajrzeć do map geologicznych tego obszaru i dowiedzieć się, że intrygująca skała jest wieku mioceńskiego, sprzed około sześciu milionów lat. Na Kretę wrócił po ośmiu latach, również przypadkiem i również w celach turystycznych. Pamiętał jednak interesujące miejsce i pewnego dnia postanowił tam przyjechać by dokładnie obejrzeć znalezisko z przed lat. Tym razem był bogatszy o osiem lat doświadczenia w tropieniu wymarłych zwierząt, oraz wybrał lepszą porę dnia do oględzin skały. Pod wieczór, gdy słońce jest nisko nad horyzontem ślady staną się czytelniejsze w bocznym oświetleniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-01-2018 o godz. 13:43:19 (446 odsłon)
(Czytaj więcej... | 11471 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Historia zapisana na murze

News
Szare mury ogrodzeń, bezokienne ściany budowli, ściany garażowe często szpecą. Przechodzimy obok nich obojętnie, czasem przyspieszając kroku, by pozbyć się jak najszybciej nie najlepszego wrażenia. Elementem ożywiającym puste, często szare ściany są murale. Mural to nic innego jak wielkoformatowa grafika na ścianach budynków, mające na celu, w zależności od intencji twórcy, impresję odbiorcy, promocję akcji charytatywnej, upamiętnienie osoby lub wydarzenia. Z inicjatywy Fundacji Klamra w Warszawie na murach przy ul. Raszyńskiej powstała street artowa Galeria Romska. Autorem murali jest street artowiec Dariusz Paczkowski, szef Fundacji Klamra. Przy tworzeniu murali pomagali mu wolontariuszki i wolontariusze. Zanim Romowie trafili na mury, autor murali musiał dopełnić wielu formalności. Przede wszystkim potrzebne były zgody rodzin osób przedstawionych na muralach na pokazanie ich wizerunku. Dotarcie do wszystkich nie było łatwe. Romowie słyną przecież z nieufności do ni znajomych. Z pomocą przyszedł m.in. Andrzej Grzymała-Kazłowski, twórca prywatnego Muzeum Kultury Romów.

– Wcześniej powstała Galeria Czeczeńska – mówi Dariusz Paczkowski. – Zdecydowałem, że kolejna Galeria będzie dotyczyła Romów, bo zafascynowałem się ich kultura i obyczajami. A ponadto w Fundacji dążymy do świata przyjaznego, kolorowego, świata dla wszystkich. Świata, w którym takie sama prawa mają: dziecko świetnie zarabiających pracowników wielkiej korporacji i romska dziewczyna wychowująca się w biednej rodzinie na osiedlu socjalnym. Na razie w Galerii Romskiej uwieczniliśmy cztery zasłużone dla tego narodu osoby. Ich wybór nie był przypadkowy. W każdym z tych czterech – na razie – przypadków decydowały różne czynniki. Swoich murali doczekali się: Alfreda Noncia Markowska, Bronisława Wajs Papusza, Stefan Kororo Dymiter i Karol Parno Gierlińśki.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-01-2018 o godz. 08:56:20 (296 odsłon)
(Czytaj więcej... | 9365 bajtów więcej | Wynik: 0)

 PIELGRZYMKA ROMÓW NA JASNĄ GÓRĘ

News
Tradycyjnie, od wielu już lat, w pierwszą niedzielę grudnia do Czarnej Madonny, Jasnogórskiej Matki, Pani i Królowej przybywają Romowie z różnych stron Polski m.in. z Prudnika Opolskiego, Czarnej Góry, Maszkowic, i Chorzowa. W tym roku ponad 300 osobowa przyjechała na tę pielgrzymkę na czele z jej głównym organizatorem Romano Raszajem, księdzem Stanisławem Opockim, który od 1996 roku w ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Krajowego Duszpasterza Romów.

Po raz pierwszy w pielgrzymce Romów na Jasną Górę wziął udział J.E. ks. bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Cavaillon; przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, delegat ds. Imigracji Konferencji Episkopatu Polski. Z racji pełnionej funkcji jednym z konsultorów tej Rady jest Krajowy Duszpasterz Romów, ks. Stanisław Opocki.

Oficjalną część pielgrzymki Romów rozpoczęła Msza święta odprawiona w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w ołtarzu głównym znajduje Cudowny Obraz Czarnej Madonny. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Zadarko. Eucharystia rozpoczęła się w samo południe o godz. 12:00. Tego dnia w Kościele rozpoczął się nowy rok liturgiczny, była to bowiem pierwsza niedziela adwentu. Adwent w Kościele katolickim jest okresem radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. W czasie Eucharystii homilię wygłosił ks. Stanisław Opocki, Krajowy Duszpasterz Romów. Przybliżył w niej cechy romskiej religijności oraz swojej duszpasterskiej działalności pełnionej na tym polu. Nawiązał do hasła nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, które brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” i wezwał Romów do życia pogłębionego wiarą oraz korzystania z sakramentów św., do nie tylko przyjęcia chrztu św. czy też Eucharystii, ale także z dobrego przygotowania i przyjęcia sakramentu bierzmowania, i życia zgodnie z nauką Kościoła. Docenił trud romskiego wędrowania do wielu miejsc świętych, w tym również do jasnogórskiego sanktuarium do Czarnej Madonny; podkreślił wagę kultywowania i przekazywania przez nich następnym pokoleniom swojej wiary, tradycji i kultury. Ciesząc się z faktu oddawania kultu, jakim Romowie otaczają Matkę Bożą oraz świętych Pańskich, przypomniał postacie męczenników – patronów Romów z czasów wojny domowej z Hiszpanii (1936-1939), bł. Zefiryna Giméneza Malla i bł. Emilii Fernández Rodríguez. Zachęcił ich do kroczenia drogą świętości na co dzień, bycia autentycznymi świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii, apelował, by pogłębiali swoją wiarę. Wyraził nadzieję, że jeszcze nie raz będą mogli tu przybyć, by - tak jak Maryja, Oblubienica Ducha Świętego - oddać Bogu cześć, chwałę i uwielbienie, aby Mu dziękować za wszelkie dobro, przeprosić, zadośćuczynić za wszelkie zło, jakie uczynili i poprosić dobrego Boga w Trójcy Świętej Jedynego przez wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej, naszej Matki, Pani i Królowej o Jego błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla zebranych, dla ich rodzin, dla wszystkich Romów na każdy dzień; o dobre przeżycie rozpoczynającego się tego dnia Adwentu i całego roku liturgicznego, a zwłaszcza o dary i owoce Ducha Świętego, by życie osobiste i rodzinne kształtowali według Ewangelii, kroczyli drogą świętości i dochowali wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi świętemu, jego pasterzom i ten sposób pielgrzymowali do Nieba.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-01-2018 o godz. 15:36:02 (210 odsłon)
(Czytaj więcej... | 12605 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Muzeum Kultury Romów

News
Pierwszy wóz kupił w Serocku od osoby, która kupiła go od Cyganów. Drugi pochodzi ze zbiorów Wiesława Podgórskiego, cyrkowca, który próbował kiedyś stworzyć Muzeum Królestwa Cygańskiego. Jest posiadaczem nielicznych zabytków kultury materialnej Cyganów, którzy nigdy nie przywiązywali wagi do rzeczy materialnych - ksiąg, kościołów czy budowli, czy czegoś innego, co stanowiłoby świadectwo ich historii i charakteryzowałoby kulturę. Tym cenniejsze jest to, co udało mu się zgromadzić. A oprócz wozów, które są prawdziwymi perłami w kolekcji, są patelnie, kotły, instrumenty, współczesna sztuka cygańska, dużo dokumentów na temat Romów, obrazy i grafiki o tematyce "cygańskiej" i ponad 400 pocztówek fotograficznych z całej Europy. Właścicielem tej niezwyklej kolekcji jest warszawiak Andrzej Grzymała-Kazłowski, cyganolog, podróżnik. Od  20 lat związany z Romami najpierw z racji wykonywanego zawodu, a obecnie osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Do 2011 r. przez blisko 10 lat był głównym specjalistą do spraw romskich w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie jest niezależnym ekspertem, wykładowcą. Był także konsultantem filmu Joanny i Krzysztofa Krauzów "Papusza" .
    
Pasja kolekcjonerska nie zrodziła się z dnia na dzień. Powstawała przez wiele lat. W jego rodzinnym domu pełno było różnego rodzaju przedmiotów, które mogły stanowić zaczyn do jakiejś kolekcji. A Cyganami interesował się od zawsze. W Łowiczu, gdzie spędził dzieciństwo, mieszkali Romowie. Ciekawość przerodziła się w fascynację, a fascynacja w pasję. Oliwy do ognia dolał znakomity cyganolog Paweł Lechowski z Krakowa, który też gromadził pamiątki związane z Romami. I tak to się zaczęło jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Gromadząc wówczas pamiątki związane z Romami jeszcze nie wiedział do czego dojdzie. Był zafascynowany placówką w Tarnowie, która wówczas była jedynym muzeum w Europie posiadającym tak bogate zbiory romologiczne. Jak twierdzi, był pod wielkim wrażeniem tego, co zrobili muzealnicy z Tarnowa. Mniejszość romska jest niewielka, nie ma też wielu pamiątek dokumentujących jej przeszłość. Z rożnych powodów Romowie  nie przywiązywali do tego większej wagi. Prowadząc nomadyczny tryb życia nie budowali domów i pałaców, ani innych trwałych obiektów.  Ich kultura ukierunkowana była i jest na podtrzymywanie więzi grupowych i obronę przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. Nawet groby rozrzucone po cmentarzach całej Europy były bardzo skromne. Tu decydowała zamożność. Podobnie jest i dziś. Zamożniejsi wystawiają okazale grobowce swoim zmarłym. W Warszawie jedynymi pamiątkami kultury materialnej Romów są właśnie grobowce. Na cmentarzu prawosławnym na Woli są nagrobki znanej rodziny Kwieków, wśród nich Rudolfa Kwieka, jednego z pretendentów do przedwojennej korony Kwieków. Na Cmentarzu Bródnowskim pochowani są Cyganie ze wszystkich grup. Te najbardziej okazałe to grobowce rodzin Lowarskich z Gocławka. Jest tam m.in. nagrobek głowy rodu Michajów, z którego wywodzą się muzycy sławnego niegdyś zespołu Roma: Burano i Witia Michaj. Od niedawna jest jeszcze jedno miejsce w Warszawie świadczące o  kulturze Romów – to Muzeum Kultury Romów przy ul. Zwycięzców 3/5.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-01-2018 o godz. 12:12:50 (327 odsłon)
(Czytaj więcej... | 9437 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Posłowie o Romach

News
Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, obradująca pod przewodnictwem poseł Danuty Pietraszewskiej 8 listopada ubiegłego roku  rozpatrzyła informację Ministra Edukacji Narodowej na temat egzaminu maturalnego z języków mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych i języka regionalnego w roku szkolnym 2016/2017.
    
Warto zauważyć, że szkoła organizuje nauczanie języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej i języka regionalnego na pisemny wniosek rodziców. W roku szkolnym z takiej możliwości korzystało ponad 81 tysięcy uczniów. W Polsce nie ma szkół, w których dzieci romskie uczyłyby się w swoim ojczystym języku. Przeważająca część uczniów pochodzenia romskiego uczęszcza do szkół publicznych ucząc się w systemie zintegrowanym, razem z uczniami polskimi. Funkcjonują także tzw. klasy romskie (około 20). Szczególnym przypadkiem jest Parafialna Podstawowa Szkoła Romska w Suwałkach - jedyna szkoła niepubliczna, która organizuje bezpłatne nauczanie dzieci pochodzenia romskiego. Około 30% populacji dzieci romskich w ogóle nie wypełnia obowiązku szkolnego. Zdarza się, że dzieci są posyłane do szkoły specjalnej na podstawie orzeczeń z Poradni psychologiczno – pedagogicznej, ale ich niewiedza wynika wyłącznie z niezrozumienia języka polskiego. Podczas tego posiedzenia Komisji tego problemu nie omawiano.
    
Dwa tygodnie później Komisja pod przewodnictwem posła Ryszarda Galli zajęła się projektem  dezyderatu w sprawie aktywizacji zawodowej Romów. W obradach uczestniczył przedstawiciel Związku Romów Polskich Gerard Gierliński.

W posiedzeniu udział wzięli: Teresa Karczmarek zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Do rzadkości należą posiedzenia, na których nie przewijają się tematy romskie, dlatego postanowiliśmy to posiedzenie w całości poświęcić Romom – mówi przewodniczący Ryszard Galla. - Przygotowaliśmy projekt dezyderatu w sprawie aktywności zawodowej Romów.  Bardzo często bowiem pojawia się pewien postulat, który – w skrócie – polega na tym, aby rzeczywiście w ramach programu romskiego spróbować jakby zaangażować środowisko romskie w realizację zadań dla Romów. Takim najlepszym przykładem jest właśnie infrastruktura mieszkalnictwa, gdzie bardzo często Romowie narzekają na standard swoich mieszkań i krytykują poziom realizacji modernizacji tych mieszkań, pokazując szereg problemów, a tak naprawdę często określają, że mogliby także te prace wykonać sami.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-01-2018 o godz. 10:56:46 (215 odsłon)
(Czytaj więcej... | 11179 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Pracowity rok 2017 w Związku Romów Polskich

News
W 2017 roku mieliśmy wiele zadań do wykonania. Wszyscy pracownicy byli mocno obciążeni pracą. Każde zadanie było realizowane by wspomóc tę mniejszość narodową, która na co dzień doświadcza różnych form dyskryminacji. Realizacja projektów wymaga dużego wkładu pracy, czasu oraz zaangażowania. Zadania są bardzo zróżnicowane, ze względu na wiek beneficjentów. W swojej pracy staramy się nikogo nie pomijać biorąc pod uwagę dzieci, młodzież oraz osoby starsze.

Jeśli chodzi o dzieci, wiele mogliśmy i zrobiliśmy dla nich w tym roku. Dzieci są przyszłością każdego narodu, więc powinny być objęte szczególną troską. Dotacje przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społeczności romskiej na lata 2014-2020, pozwoliły utrzymać romsko-polską Świetlicę Integracyjną Słoneczko działającą przy Związku Romów Polskich. Oprócz tego została sfinansowana edukacja przedszkolna, którą objęte są dzieci romskiego pochodzenia. Koszty pobytu romskich dzieci w przedszkolach pokrywał z dotacji programowych Związek Romów Polskich. Dla dzieci polskich i romskich uczęszczających do świetlicy Słoneczko zorganizowane zostały trzy wycieczki w czasie wakacyjnym, także zakupiono wyprawki oraz podręczniki dla dzieci romskich na rok szkolny 2017/2018, również zrealizowany został projekt „Jestem zdrowy, jestem Eko”, propagujący postawy prozdrowotne i proekologiczne oraz umiejętności dbania o własne zdrowie i środowisko. Celem tego przedsięwzięcia było również podjęcie przez uczestników projektu inicjatyw dotyczących działań na rzecz poprawy stanu środowiska, poprzez zrozumienie zależności między człowiekiem, jego wytworami a przyrodą oraz uwrażliwienie na degradację środowiska.

Kolejnym edukacyjnym projektem przeprowadzonym podczas ostatnich wakacji było zadanie „Żyj bez uzależnień”. Zadanie zostało współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2017. Organizatorki i prowadzące przekazały informacje o uzależnieniach, uczestnicy spotkań poznali ich rodzaje, oraz zagrożenia płynące z uzależnień od wszelkiego rodzaju używek, narkotyków i leków. Uczestnicy również zdobyli informację jak można spędzać mile czas bez komputera, Internetu czy telefonu.

Kolejnym zadaniem współfinansowanym ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2017 roku oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej był projekt „Integracyjne spotkania z kultura romską”. Były to spotkania mające na celu zaznajomienie uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz świetlic, z kulturą romską w celu zwalczania dyskryminacji. Wprowadzając uczestników w świat kultury i tradycji romskiej mieliśmy możliwość zmiany negatywnego postrzegania osób romskiego pochodzenia, żyjących w naszym otoczeniu.

Młodzież ponadgimnazjalną obejmował projekt „Stypendia dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pochodzenia romskiego w roku 2017”. Jest to stypendium motywacyjne, jednorazowe, ufundowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota stypendium  uzależniona jest od frekwencji, średniej ocen, znajomości języka romskiego oraz działalności na rzecz tej mniejszości etnicznej. Jest to wielką zachętą dla uczniów pochodzenia romskiego, a w efekcie coraz więcej młodzieży chce kontynuować naukę. Dokumenty należało składać zgodnie z regulaminem konkursu stypendialnego zamieszczonego na stronie internetowej www.romowie.com. Ostatecznego wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna.

Dodatkowo o stypendium mogli ubiegać się studenci, w ramach konkursu stypendialnego „Stypendia dla studentów pochodzenia romskiego”. Zadanie to również zostało sfinansowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program stypendialny przeznaczony jest dla osób pochodzenia romskiego, posiadających obywatelstwo polskie, zamieszkałych na terenie Polski, studiujących na uczelniach lub będących słuchaczami kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów  językowych, kolegiów pracowników służb społecznych. Stypendia mają motywować młodych ludzi do podejmowania nauki na studiach wyższych i osiągnięcia jak najlepszych wyników w nauce. O stypendia mogli ubiegać się studenci i słuchacze, bez względu na wiek i status materialny. Kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę. Dokumenty należało składać zgodnie z regulaminem konkursu stypendialnego.

Stypendia są organizowane od wielu lat – dla studentów od 2004 roku, ponadgimnazjalne od 2010 roku – i poziom osób ubiegających się o stypendium jest coraz wyższy, jest też coraz więcej chętnych.

Zakończona została praca przy projekcie „Ku zdrowej przyszłości – dla ofiar Holocaustu”. Profitentami zadania „Ku zdrowej przyszłości – dla ofiar Holocaustu” – cz. III były ofiary nazizmu należące do mniejszości romskiej. Jednocześnie są to beneficjenci czteroletniego projektu realizowanego przez ZRP „Wsparcie dla romskich ofiar nazizmu”, którego fundatorem jest Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) w Berlinie. Projektem objęte zostały osoby urodzone w latach 1939-1945 lub wcześniej, które przeżyły Holocaust. Projekt został zrealizowany w ramach V edycji Konkursu Grantowego RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!, organizowanego przez DOZ Fundację Dbam o zdrowie.

Od kilkunastu lat wydawane jest czasopismo Romano Atmo (Romska Dusza). Dwumiesięcznik, wydawany przez ZRP adresowany do romskich i polskich czytelników. Celem pisma jest kultywowanie tradycji romskiej oraz propagowanie języka, a także integracja romsko-polska oraz walka ze stereotypami i nietolerancją. Zadanie jest współfinansowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Szczecinku oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Jednym z większych przedsięwzięć w Związku Romów Polskich był projekt edukacyjny „Romowie znani i nieznani. Blask prawdy o Romach w Polsce. Geneza romskiego stereotypu i walka z nim.”, przy współpracy i pomocy finansowej Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce. Był to cykl edukacyjnych warsztatów na terenie Polski. Przeprowadzili je członkowie Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu: Andrzej Łuczak, Andrzej Sochaj oraz Jerzy Grzegorek.

Przy Związku Romów Polskich od lat działa Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Jest to jednostka zajmująca się gromadzeniem dorobku twórczego narodu romskiego, jak również innych dzieł naukowych, literackich i kinematograficznych odwołujących się do obecnego i dawnego życia Romów w Polsce, jak i na świecie. Zadaniem Instytutu jest pielęgnowanie pamięci o dawnych Romach, a także pokazywanie w korzystnym świetle współcześnie żyjące osoby narodowości romskiej z ich osiągnięciami i problemami ich trapiącymi, relacjami międzyludzkimi wśród nich panującymi. W roku 2017 na rzecz Instytutu zrealizowano kilka zadań:
– Publikacja i promocja opracowania pt.: „Zagłada Romów i Sinti w byłym pierwszym, niemieckim, nazistowskim obozie Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej (1941-1945)” Andrzeja Sochaja, współfinansowana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urządu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Publikacja Andrzeja Sochaja pt.: „Romski modlitewnik i śpiewnik” sfinansowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Bieżąca działalność Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w 2017 roku sfinansowana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Administracji.

Ponadto również „Utrzymanie biura stowarzyszenia w 2017 roku” sfinansowane zostało dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Związek Romów Polskich współtworzy audycję radiową emitowaną przez Radio Koszalin. Jest to kolejny sposób zwalczania dyskryminacji i poprawy integracji międzykulturowej.

Rok 2017 był wypełniony projektami i zadaniami na rzecz społeczności romskiej. Dziękujemy wszystkim organizacjom i ministerstwom, które współfinansują projekty. Dzięki dotacjom możemy je realizować i efektywnie działać. Każde zadanie, które ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji ma duży wpływ na kształtowanie pokoleń Polaków i Romów. Realizując poszczególne zadania staramy się by nikt nie został pominięty, dlatego też zadania są tak różne i dostosowane do wieku odbiorców.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-01-2018 o godz. 10:12:43 (240 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wesołych Świąt!

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-12-2017 o godz. 14:39:27 (143 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 72

News
Zakończyliśmy kolejny rok wydawniczy romskiego dwumiesięcznika Romano Atmo. Szósty numer ukazał się w grudniu. Jest to już 72 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Głównym tematem numeru jest posiedzenie parlamentu International Romani Union, które odbyło się w Belgradzie. Głównym punktem obrad, w których uczestniczył Prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki, była dyskusja nad ujednoliceniem kodeksu romskiego w różnych państwach zamieszkałych przez romską mniejszość.  Drugim kluczowym tematem w tym numerze jest artykuł o Ogólnopolskim Szkoleniu Asystentów Edukacji Romskiej i nauczycieli Wspomagających, które zorganizowało Małopolskie Stowarzyszenie Romów Jamaro. Przedstawiamy również podsumowanie projektu „Warsztaty o tematyce romskiej - Romowie znani i nieznani. Blask prawdy o Romach w Polsce. Geneza romskiego stereotypu i walka z nim”, finansowanego przez Fundację im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce.

Ponadto publikujemy artykuł Justyny Matkowskiej „Pamiętajmy o  Porajmos”. Piszemy również o efektach zakończonego projektu „Wsparcie dla romskich ofiar nazizmu”, finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”. Prezentujemy także artykuł pt. „Mój kolega Rom? Czy to możliwe?” o projekcie „Integracyjne spotkania z kulturą romską” współfinansowanym ze środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej. Pokazujemy również jak bawiły się dzieci ze Świetlicy Integracyjnej Słoneczko w Szczecinku na wycieczkach zorganizowanych dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Numer kończy artykuł pt. „Pracowity rok 2017 w Związku Romów Polskich” o wszystkich projektach  na rzecz Romów jakie realizowało nasze stowarzyszenie w ubiegłym roku.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zwiększonej Subwencji Oświatowej oraz ze środków Powiatu Szczecineckiego

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 21-12-2017 o godz. 09:25:18 (235 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund