Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Komisarz UE skrytykował Czechy za Romów

News
Jacques Barrot, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa powiedział w lipcu, że Czechy jednoznacznie popełniły „poważne błędy” w swej polityce w stosunku do obywateli narodowości romskiej, która to zmusiła ich do poszukiwania azylu w Kanadzie.

Krytyka podejścia Czechów w stosunku do Romów nasiliła się po publikacji przez Słowacką Agencję Prasową (TASR) raportu w oparciu o informacje od Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA), który pokazuje, że liczba próśb czeskich Romów o azyl w Kanadzie wzrosła z kilkudziesięciu w 2006 r. do 3000 w okresie od zniesienia przez Kanadę wiz dla obywateli Czech w październiku 2007 do momentu ich ponownego wprowadzenia przed kilkoma tygodniami. Nadużywanie tego prawa doprowadziło to sporu dyplomatycznego między Czechami a Kanadą w wyniku którego odwołany został Ambasador Czech z Kanady, a w ramach retorsji władze Czech wprowadziły wizy dla obywateli kanadyjskich.

Komisarz Barrot wysunął na szczycie szefów MSW państw unijnych pogląd, iż czescy Romowie mają prawo narzekać. Po zakończeniu szczytu, który miał miejsce w Sztokholmie Komisarz zapowiedział "zbadanie sytuacji pod kątem wskazania, a następnie poprawy popełnionych przez władze Republiki Czech błędów”.

Źródło: ERIO, romea.cz

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-08-2009 o godz. 09:24:50 (932 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zamordowana we śnie, kilkoma strzałami

News
Kolejne zabójstwa Romów na Węgrzech: 45 - letnia Romni zamordowana, jej córka ranna.

Agencja Reuters, PAP oraz portal tvn24.pl informują o kolejnym zabójstwie Romów na Węgrzech. Romska kobieta w średnim wieku z miejscowości Kiszleta, powiat Szabolcs (północno – wschodnie Węgry) została kilka razy postrzelona przez nieznanych napastników, w wyniku czego zmarła. W ataku poszkodowana została również jej córka. Janos Lazar, Prezes Parlamentarnego Komitetu ds. Obrony Narodowej oraz Egzekwowania Prawa wezwał do zwołania w najbliższych dniach nadzwyczajnego posiedzenia tego Komitetu, podczas którego Minister Sprawiedliwości oraz Egzekwowania Prawa będzie odpowiadał na pytania dotyczące morderstwa w Kiszleta, a także innych podobnych przestępstw.

Wydarzenie, w trakcie którego 45 – letnia Romni została zabita a jej 13 – letnia córka ciężko ranna miało miejsce w nocy z niedzieli 2 sierpnia na poniedziałek 3 sierpnia. Miejscowość Kiszleta jest położona 60 km od Tiszaleku i 30 km na wschód od Nyiregyhaza. W następstwie morderstwa Wysoki Komisarz węgierskiej Policji Józef Bencze podwoił nagrodę przewidzianą za dostarczenie informacji o tożsamości przestępców mających związki z ataki na Romów. Nagroda o wysokości 100 milionów forintów jest najwyższą w historii węgierskiej kryminologii (poprzednio została zwiększona 25 kwietnia do sumy 50 milionów forintów. Krajowe Biuro Śledcze przejęło w poniedziałek śledztwo w sprawie przestępstwa popełnionego w Kiszlecie.

Kobietę zastrzelono w jednym z ostatnich domów na ulicy leżącej na skraju wsi, używając do tego wiatrówki na śrut ołowiany. Pociski trafiły ją w klatkę piersiową, głowę oraz ramię. Jej córka została raniona w szyję oraz ramię. Przetransportowano ją do szpitala Andrasa Josa w Nyiregyhaza. Stan 13 – letniej dziewczynki traumatolog prowadzący, Pal Felfoldi określa jako stabilny i zadowalający, aczkolwiek nadal poważny i zagrażający życiu. Ponieważ brak jest naocznych świadków zdarzenia, policjanci czuwają przy dziewczynce leżącej na oddziale intensywnej terapii, gdyż może posiadać ważne informacje na temat sprawców. 

Zbieranie dowodów oraz przepytywanie potencjalnych świadków trwało aż do wczesnych godzin popołudniowych. Węgierska Agencja Prasowa (MTI) twierdzi, iż strzały zostały oddane z 2 strzelb myśliwskich co oznacza, iż sprawców było co najmniej 2. Policja znalazła natomiast skrzynki ze śrutem, które oddano do badania w Krajowym Biurze Śledczym w Budapeszcie. Stawia to pytanie o związek z poprzednimi zabójstwami.

Jak powiedział Burmistrz Sandor Penzes, sąsiedzi mówią, że słyszeli 3 – 4 strzały około 11.30 – 12.00 w nocy. Kobieta samotnie wychowywała swą córkę, ponadto pracowała i otrzymywała wsparcie z ośrodki pomocy społecznej. Burmistrz przyznał, że nikt we wsi relacje między Romami a Węgrami są bardzo dobre i nikt nie wie, co mogło być motywem dla sprawców.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-08-2009 o godz. 11:00:49 (911 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Lubiński Festiwal Narodów

News
25 lipca władze miasta zorganizowały dla mieszkańców miasta nie lada atrakcję. Tego dnia na lubińskich błoniach po raz pierwszy w tym mieście odbył się Festiwal Narodów. W zeszłym roku mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w festiwalu Romów. Z racji tego, iż zeszłoroczna impreza należy do udanych i wszystkim się bardzo podobała, tegoroczne spotkanie rozszerzone zostało o te grupy narodowościowe, które najliczniej zamieszkują Lubin.

Swoje stroje narodowe, muzykę oraz tradycyjne potrawy zaprezentowali Grecy, Łemkowie, Kresowiacy i oczywiście Romowie. Swoje stoisko mieli także seniorzy, którzy byli jednocześnie współorganizatorami całej imprezy.

Mieszkańcy Lubina mieli okazję spróbować takich potraw jak np.: pierogów ruskich, tradycyjnego bigosu i chleba ze smalcem, greckiej baklawy, romskich pieczonych kurczaków, a także mousaki.

Pomimo zmiennej aury, chętnych do wzięcia udziału w imprezie nie brakowało. Takie imprezy są doskonałą okazją do wzajemnego poznawania się, ponieważ pomimo kulturowych i narodowych różnic dzielących mieszkańców, wszyscy są jedną Wspólnotą. Organizatorzy zakładają kontynuację festiwalu w następnych latach. W przyszłym roku chcą rozszerzyć go o kolejne nacje. Z niecierpliwością będziemy czekać.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-08-2009 o godz. 09:47:26 (938 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nabór wniosków w ramach PO KL

News
Informujemy, iż Władza Wdrażająca Programy Europejskie wznowiła nabór wniosków, dotyczących realizacji zadań w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekty mają przyczynić się do aktywizacji społeczno - zawodowej Romów. Minimalna wartość projektu wynosi 30 tysięcy zł. O dofinansowanie mogą walczyć projekty, które wspierać będą działania z zakresu edukacji, zatrudnienia, integracji społecznej i zdrowia oraz których aktywizacja społeczno - zawodowa ułatwi członkom społeczności romskiej wejście i utrzymanie się na rynku pracy. W puli pieniędzy do wykorzystania jest jeszcze kwota rzędu 18 milionów zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wiadomosci.ngo.pl

Źródło: PAP, WWPE

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-08-2009 o godz. 08:33:21 (875 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

News
O pomoc dla Romów, by nie byli dłużej wykluczani ze społeczeństw europejskich, apelowali uczestnicy niedzielnych uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Domagali się także bezpieczeństwa dla członków społeczności romskich, którzy coraz częściej padają ofiarą prawicowych ekstremistów.

Uroczystość odbyła się w 65. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager) w Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej zgładzono tam prawie 3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn. Uroczystość zgromadziła około 500 osób: byłych więźniów niemieckich obozów, europejskich Romów, a także dyplomatów akredytowanych w Polsce. Uczestniczyli w niej także: komisarz UE Vladimir Szpidla, wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów Romani Rose i szef Związku Gmin Wyznaniowych w Polsce Piotr Kadlczik.

Komisarz UE Vladimir Szpidla podkreślał, że bogate i demokratyczne europejskie społeczeństwa muszą wiele zrobić, aby Romowie nie pozostawali na ich marginesie i mieli takie same perspektywy przyzwoitej edukacji, pracy i miejsca zamieszkania.

Szpidla przypomniał, że neonazistowskie gangi atakują i zastraszają Romów grożąc im eksterminacją. Także politycy - jak się wyraził - niektórych normalnych partii, wygłaszają antyromskie poglądy. - Musimy w Europie podnieść świadomość faktu, że Romowie byli faktycznymi ofiarami hitlerowskiej polityki eksterminacji. (...) Musimy dopilnować, aby nikt nie mógł wykorzystywać wykluczenia społecznego (Romów - przyp. red.) jako środka do wzniecania ksenofobii. (...) Populiści i manipulanci nie mogą mieć kolejnej szansy. Zamiast tego dajmy wreszcie samym Romom prawdziwą szansę - mówił.

Szef Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose zwrócił uwagę, że w Europie Romowie nie wszędzie czują się bezpieczni. Przypomniał, że tylko na Węgrzech co najmniej siedmiu członków tej społeczności padło ofiarą prawicowych ekstremistów. Apelował o pomoc polityków. Dodał też, że kto nie kładzie kresu "morderczemu antycyganizmowi i traktuje go z biernością lub obojętnością, ten "dopuszcza się zdrady wszystkiego, co Auschwitz, będąc wspólnym historycznym zobowiązaniem, reprezentuje".

Premier Donald Tusk w liście do uczestników podkreślił, że zagłada Romów to przemilczany przez dziesięciolecia rozdział europejskiego dziedzictwa historycznego. Wokół tego zapomnianego holokaustu kształtuje się współczesna tożsamość narodu romskiego. Wszyscy mamy obowiązek wspomóc ten proces i sprawić, aby pamięć o Romach, ofiarach II wojny światowej, powróciła na karty wspólnej historii" - napisał.

Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów na terenie byłego Zigeunerfamilienlager uczestnicy złożyli wieńce i oddali hołd pomordowanym.

Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 roku. Pod koniec lutego 1943 na terenie KL Auschwitz II - Birkenau powstał obóz familijny dla Cyganów. Niemcy deportowali do niego Romów z 14 państw. W obozie dziesiątkowały ich choroby i głód. Szczególnie ucierpiały dzieci, na których eksperymentował Josef Mengele.

Obóz cygański zlikwidowano w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera. Tej nocy zamordowano 2.897 osób - wszystkich, którzy jeszcze żyli. Ogółem w KL Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów. Życie straciło tu około 21 tysięcy z nich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.

Źródło: PAP

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-08-2009 o godz. 15:38:27 (867 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Andaluzja przyjazna Romom

News
Hiszpania: andaluzyjskie miasto Cabra nagrodzone przez Romów

W czerwcu, w związku z 41 edycją Krajowego Festiwalu Virgen de la Sierra, Instytut Kultury Cygańskiej wręczył nagrodę miastu Cabra, jako przyjaznemu miastu Romom. Jak napisano w oświadczeniu prasowym, Cabra od ponad 40 lat jest domem „payos” (gadziów) i Romów, pokazującym historyczne związki pomiędzy kulturą andaluzyjską i cygańską.

To właśnie w mieście Cabra wychowali się tacy artyści, jak Antonio Mairena y Camaron, słynni pisarze i politycy jak Juan de Dios Ramirez – Heredia czy księża: Monsignor Jose Maria i Cirarda Pedro Puente.

W trakcie uroczystości nagrodzony został również Jose Reyes Cordoba, przewodniczący ds. krajowych pielgrzymek, który Pielgrzymkę Romów Najświętszej Panny z Gór przez wiele określał mianem „Pielgrzymki Braterstwa”.

W ten sposób Instytut Kultury Cygańskiej rozpoczął cykl odznaczania hiszpańskich miast, które wniosły duży wkład w rozwój romskiej historii i kultury.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-07-2009 o godz. 11:18:22 (844 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Niemcy: fala imigracji rumuńskich Romów

News
110 rumuńskich Romów otrzymało 27 tys. euro na powrót do Rumunii

Główny Urząd Miasta Berlina chce użyć publicznych pieniędzy, aby pozbyć się żebrających rumuńskich Rómów i czyścicieli szyb samochodowych. Rumuńscy Romowie mają otrzymać po 250 euro dla każdego dorosłego i po 150 euro na każde dziecko, aby następnie wrócili do Rumunii. Przez cały maj i czerwiec byli oni głównym tematem „imigracyjnej prasy”. Opanowali park, a następnie kościół w Berlinie prosząc o prawo i miejsce do pozostania. Niektórzy niemieccy politycy są sceptyczni w kwestii przyjętego rozwiązania. W prasie pojawiły się natomiast pogłoski mówiące, że grupa Romów opuściła Berlin i skierowała się w stronę Bawarii. Rumuński Konsul w Berlinie Remus Marasescu, który swa razy kontaktował się z Romami wyraził nadzieję, że będę przestrzegać porozumienia, które podpisali. Otrzymując pieniądze od władz Berlina musieli oni podpisać zobowiązanie, że za otrzymane pieniądze sfinansują swoją podróż powrotną do Rumunii.

Jak powiedział niemiecki senator z komisji spraw wewnętrznych Ehrhart Koerting z SPD mimo, iż Romowie przyjechali jako obywatele Rumunii w ramach unijnego swobodnego przepływu osób jako turyści nie są ani na wakacjach, ani też nie szukają pracy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-07-2009 o godz. 12:01:26 (1407 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Miesiąc Historii Romów i Wędrowców

News
Wielka Brytania: Baro Ziro w Doncaster

Najbardziej znani romscy artyści przybyli do Doncaster w związku z obchodami 2. krajowego Miesiąca Historii Romów i Wędrowców. Trwająca tydzień impreza o romskiej nazwie Baro Ziro obejmowała różnego rodzaju programy artystyczne, realizowane między innymi w tradycyjnym namiocie cyrkowym. Najważniejszym punktem Festiwalu były występy muzyczne wykonującego hity światowej muzyki zespołu KAL, czeskiego reprezentanta na konkursie piosenki Eurowizji Gipsy.cz, a także rzadko oglądanej muzycznej gwiazdy Wędrowców Ambrose Coop z Rodziną. Nie lada atrakcją był również wiodący brytyjski Wędrowca - gawędziarz Richard Neill, który opowiadał o życiu w drodze. Poza tym odbywały się także przedstawienia w reżyserii międzynarodowej sławy reżysera teatralnego Alan'a Lyddiard'a oraz specjalny pokaz symbolicznego filmu Shane’a Meadows’a Król Cyganów. Pokazano również odnowione prace artystów – członków brytyjskich Wędrowców Delaine i Damiana Le Bas oraz prace fotograficzne Patricii Knight.

Festiwal trwał od 13 do 20 czerwca.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-07-2009 o godz. 09:17:38 (1036 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kosowo: strategia integracji Romów

News
Kosowska strategia integracji społeczności romskiej

„Kosowo Times” opublikował strategię Rządu Kosowa na rzecz pełnej integracji społeczności Romów, Aszkali i Egipcjan w nowym społeczeństwie Kosowa. Rząd Kosowa jest w pełni zaangażowany aby uczynić wszystko co możliwe by mniejszości Kosowa, które stanowią mniej niż 10% ludności mogły korzystać ze wszystkich korzyści i przywilejów przewidzianych w Konstytucji Kosowa, najbardziej zaawansowanej w kwestii ochrony praw mniejszości w Europie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-07-2009 o godz. 14:25:09 (883 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowe wydania Instytutu

News
Podstawowym celem działalności Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu, jednostki wchodzącej w skład Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku jest przedstawianie zagadnień dotyczących społeczności romskiej dla osób spoza tego środowiska. Niektóre kwestie społeczno - obyczajowe są odmiennie postrzegane przez Romów i osoby spoza tej społeczności. Oba wydane w tym roku opracowania są udanymi próbami pokazania zagadnień związanych z miejscem i rolą kobiety w strukturze tej społeczności na przestrzeni dziejów oraz postawami ludności romskiej wobec działań aparatu państwowego prowadzonych w stosunku do nich w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Wydana w maju pozycja pod tytułem „Kobieta w środowisku romskim” autorstwa doktorantki SWPS w Warszawie mgr Elżbiety Aliny Jakimik oraz romskiego pisarza i artysty Karola Parno Gierlińskiego opisuje rolę i miejsce kobiet w strukturze społeczności romskiej. Pokazuje ona jak pozycja kobiety wyglądała w przeszłości i jakie zmiany zaszły w tej sferze. Opisane są także oczekiwania społeczeństwa romskiego wobec kobiet oraz stosowane przy tym nagrody i kary. Autorzy w swym opierają się między innymi na przykładach 3 wybitnych kobiet romskich w Polsce: poetki Bronisławy Wajs – Papuszy, posiadaczki nadanego przez Prezydenta RP Krzyża Kawalerskiego Alfredy Markowskiej – Nonci oraz Szefowej Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce i członkini Zespołu do Spraw Romskich Krystyny Markowskiej – Perełki. Ponadto omawiają znaczenie zawodu asystentek romskich. Wreszcie na koniec apelują o zaprzestanie używania nietrafionej nazwy Romka i zastąpienie tego prawidłowym określeniem Romni.

Kolejna pozycja, tym razem autorstwa samej Elżbiety Jakimik, która wydana została na początku lipca to „Romowie. Koczownictwo, osiadły tryb życia – wybór, konieczność czy przymus?”. Książka pokazuje przykłady reakcji osób społeczności romskiej na politykę władz PRL, ze wskazaniem na osiedlanie i zatrudnianie. Autorka opisuje postawy ludności romskiej z uwzględnieniem specyfiki największych grup Romów (Polska Roma, Bergitka Roma, Lowara, Kełderasze i Sinti). Elżbieta Jakimik pokazuje ponadto na ile wędrówki romskie były prowadzone z ich własnej woli, a na ile byli oni do tego zmuszani przez otaczającą rzeczywistość. W książce opisane są dość szczegółowo losy każdej z wymienionych wcześniej grup romskich w rzeczywistości Polski powojennej oraz ich sposoby adaptowania się do niej, z uwzględnieniem kwestii edukacji, zatrudnienia i relacji z otoczeniem. Doktorantka SWPS swe badania, oprócz dokumentów archiwalnych, opierała na relacjach przedstawicieli społeczności romskiej, uczestników i świadków powojennych dziejów Romów w Polsce.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-07-2009 o godz. 15:18:59 (1144 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund