Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Europejski Szlak Romskiej Kultury i Dziedzictwa

News
Słowenia: rozpoczęcie Europejskiego Szlaku Romskiej Kultury i Dziedzictwa w Kamenczi.

Lendawa i Romskie osiedle w Kamenczi gościły uczestników międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Rządowe Biuro ds. Mniejszości Narodowych i Radę Europy, która stanowiła rozpoczęcie wcielania w życie projektu Rady Europy o nazwie Europejski Szlak Romskiej Kultury i Dziedzictwa.

Oprócz organizacji słoweńskich, zaangażowanych w projekt (Słoweńskie Muzeum Etnograficzne i Romskie Stowarzyszenie Przyjaźni) uczestnikami konferencji były organizacje partnerskie z Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Francji, Włoch i Rumunii. Wszystkie zajmują się promowaniem kultury romskiej w swych środowiskach i czynnie uczestniczą w projekcie. Zaprezentowały one „na żywo” dokonania swej działalności w romskim osiedlu w Kamenczi, realizując podstawowy cel Europejskiego Szlaku Kultury i Dziedzictwa, jakim jest tworzenie pomostu Romami a społecznościami innych narodowości w Europie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-11-2009 o godz. 09:47:03 (877 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Walka z wykluczeniem

News
Koniec roku sprzyja wszelkim podsumowaniom, które nie omija również programów rządowych i unijnych na rzecz Romów. Kłodzko jak wiele innych miast w Polsce również realizuje projekty na rzecz społeczności romskiej. Jest to tym bardziej istotne, iż mniejszość romska spotyka w tym mieście zdecydowany opór i niechęć ze strony tamtejszych mieszkańców. Władze Kłodzka podejmują jednak nieustannie nowe próby wyeliminowania problemu, jakim jest wykluczenia społeczne.

Tegoroczna dotacja, jaką przeznaczono na realizację zadań na rzecz Romów wynosi 185 tys. zł, z czego z budżetu państwa pochodzi 150 tys. zł. Z tej puli środków 14 uczniów romskich z najlepszą średnią ocen otrzymało stypendia. Ponadto pieniądze te pozwoliły na wyposażenie świetlicy szkolnej, a także na zorganizowanie  półkolonii, w ramach których letniego romskie dzieci wyjechały do Międzywodzia.

W kłodzkich szkołach organizowane są ponadto zajęcia pozalekcyjne z takich przedmiotów jak: język polski, język obcy, informatyka, przyroda i matematyka. Zatrudniony jest również asystent edukacji romskiej, który działa przy Szkole Podstawowej nr 3.

Kłodzkim Romom pomaga także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które realizuje projekt „Romowie – sąsiedzi”. Projekt ten zajął drugie miejsce na liście rankingowej EFS.

Władze Kłodzka doskonale zdają sobie sprawę, że trudnej sytuacji Romów nie zmienią od razu, gdyż tutaj bardzo istotne jest również podejście samych Romów. Jednak każda dodatkowa i pomocna dłoń przybliża nas do tego momentu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-11-2009 o godz. 14:51:34 (1071 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Młodzi Romowie spotkają się w Budapeszcie

News
Europejskie Forum Młodych Romów (FERYP) organizuje sesję naukową dla młodzieży z całej Europy.

W dniach od 29 listopada do 6 grudnia w Europejskim Centrum Młodzieży w Budapeszcie odbędzie się sesja naukowa pod hasłem „Różnorodność wraz z Romami i różnorodność wśród społeczności romskiej”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-11-2009 o godz. 10:08:36 (876 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Świetlicy nie będzie

News
We wsi Koszary pod Limanową nie zostanie wybudowana świetlica dla Romów, o którą zabiegał  wojewoda małopolski Jerzy Miller. Z końcem września tej planowanej inwestycji sprzeciwili się mieszkańcy.

Wniosek o budowę świetlicy złożyła miejscowa parafia. Zgodnie z nim budynek świetlicy miałby stanąć tuż obok romskiego osiedla. Rząd zarezerwował na ten cel 130 tysięcy zł. Jak się jednak okazuje, pieniądze to nie wszystko, bo i władze samorządowe, i mieszkańcy nie są przychylni temu przedsięwzięciu.

Oburzenia nie kryje ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów, który wciąż ma nadzieję, że w przyszłym roku uda mu się doprowadzić tę sprawę do szczęśliwego finału.

Również Romowie są bardzo rozczarowani. Ich zdaniem wójt Łososiny Górnej kazał mieszkańcom wybrać pomiędzy nową drogą, a świetlicą dla Romów. Wobec takiej postawy nie dojdzie we wsi do skutku żadna inwestycja, gdyż pieniędzy na świetlicę nie wolno przeznaczyć na budowę nowej drogi. I choć gmina Limanowa nie ma żadnych konkretnych planów na zagospodarowanie działki, świetlica w najbliższym czasie tam nie powstanie.

Jak zapowiedział ks. Stanisław Opocki, będzie się modlił, aby mieszkańcy Koszar przemyśleli swoje zachowanie i w przyszłym roku nie sprzeciwiali się budowie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-11-2009 o godz. 08:27:36 (916 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romskie getto

News
W miejscowości Ostrovany na Słowacji stanął trzymetrowy mur, który oddzielił romską osadę od reszty mieszkańców.

W tej liczącej około 1700 mieszkańców miejscowości, większą jej część stanowią Romowie, których zamieszkuje tam około 1120 osób. Jednak warunki, w których żyją Romowie i Słowacy różnią się od siebie diametralnie. Na skraju miasta, który zamieszkują Romowie, nie ma nawet szkoły, poczty i lekarza.

Jak tłumaczy sytuację starosta Ciril Revak, mieszkańcy tak bardzo bali się Romów, ze niemal wszyscy podpisali się pod wnioskiem o postawienie muru. Mieszkańcy Ostrovan nie kryją swojego gniewu i twierdzą, że Romowie kradli z ich obejść wszystko co się dało, nawet suszące się ubrania. Cieszą się z nowego, betonowego ogrodzenia, przez które na pewno nie przejdą romskie dzieci.

Pełnomocnik rządu do spraw romskich Tomasz Galbavy, ostrzega przed konfliktami, które z pewnością po tym incydencie zaczną wzbierać na sile.

Przypadek w Ostrovanach nie jest pierwszym na Słowacji, kiedy to mieszkańcy odgradzają się od Romów. Dwa lata temu w Preszovie postanowiono wznieść podobny mur, jednak na głos obrońców praw człowieka, plan ten nie doszedł do skutku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-11-2009 o godz. 10:56:27 (1353 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Kwalifikacje na sprzątanie

News
Do niecodziennej i bulwersującej sytuacji z udziałem Romów doszło w Legnicy. Jak się dowiedzieliśmy, po tegorocznej nawałnicy która nawiedziła to miasto, władze przystąpiły do zatrudniania bezrobotnych, których zadaniem było usuwanie szkód, jakie wyrządził żywioł. Do pracy zgłosiło się również sześciu bezrobotnych Romów. Jednak dla nich pracy nie było. Dlaczego? Ponieważ nie ukończyli szkoły podstawowej!

Pomimo tego, iż osoby te posiadały skierowanie z miejscowego pośredniaka, urzędnicy z legnickiego urzędu miasta je odrzucili, ponieważ Romowie nie mogli okazać świadectwa ukończenia podstawówki. Czy zatem do sprzątania parku czy ulic trzeba mieć wykształcenie?

Okazuje się że tak, gdyż takie wymagania stawia ustawa o pracowniku samorządowym. W rezultacie zatrudnienie tej szóstki Romów mogłoby stanowić naruszenie prawa, za które odpowiedzieliby urzędnicy.

W związku z tą sytuacją rodzi się pytanie: czy polskie prawo będzie kiedyś prawe? Czy też do końca będziemy się zmagać z jego zawiłością, którą „starają się” wyprostować nasi rządzący?

Bo czyż nie prościej było w takiej sytuacji dać pracę przy sprzątaniu tym, którzy jej potrzebują, zamiast zastawiać się jakąś ustawą? Oczywiście nie można tutaj usprawiedliwiać braku wykształcenia, choćby podstawowego. Jednak do prawidłowego trzymania miotły żadnych szkół nie trzeba kończyć, o czym nawet małe dziecko wie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-11-2009 o godz. 09:39:56 (1097 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Jessica Merstein w finale „Mam Talent”

News
Wychowana na scenie córka Sorby i Vanessy – Jessica, została drugą finalistką trzeciego półfinału w telewizyjnym show „Mam Talent”. Półfinałowy występ, który odbył się 14 listopada br. był wielką przemianą i nową odsłoną Jessici, co podkreślała Agnieszka Chylińska zasiadająca w jury programu. Jessica w nowym stylu i zupełnie solo wystąpiła przed zgromadzoną w studiu publicznością i  milionami widzów przed telewizorami. 

Teraz pozostaje czekać na popisowy występ naszej rodaczki w wielkim finale programu. Jednak jeszcze przed tym weźmie ona udział w wyjątkowej trasie koncertowej programu Mam Talent, która rusza 8 grudnia.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-11-2009 o godz. 14:23:45 (1068 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Jak Zawiercie dba o Romów?

News
W całej Polsce realizowanych jest szereg programów na rzecz Romów. Nie inaczej jest w Zawierciu, w którym mieszka niewielka ich liczba. Ponieważ sytuacja zawierciańskich Romów nie różni się zbytnio od reszty romskiej narodowości w Polsce, tamtejsze organizacje starają się wcielać w życie różne projekty, które choć w niewielkim stopniu poprawią warunki życia tej mniejszości i pozytywnie wpłyną na integrację Polaków i Romów

„Zawierciańscy Romowie wczoraj i dziś – promocja integracji społeczności romskiej w Zawierciu” jest unijnym projektem realizowanym przez tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekt ten realizowany jest od kwietnia bieżącego roku i potrwa do końca stycznia 2010 r. W ramach tego zadania prowadzone są szkolenia i zajęcia integracyjne dla Romów, odbywają się spotkania informacyjne i szkolenia dla pracowników instytucji i firm, które mają bądź mogą mieć kontakt ze społecznością romską. Podsumowaniem projektu będzie wydanie broszury o społeczności romskiej oraz ekspertyzy przedstawiającej sytuację tej mniejszości, jak również ostateczne efekty programu.

Zawierciański MOPS realizuje ponadto od 2004 roku Program rządowy na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W wyniku realizacji zadań i otrzymanych dotacji zakupiono podręczniki dla dzieci, przeprowadzono remonty mieszkań należących do wielodzietnych rodzin samotnych matek oraz niepełnosprawnych, a także sfinansowano naukę czytania i pisania dla osób dorosłych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-11-2009 o godz. 09:12:30 (1464 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Edukacyjna wyprawa Romów

News
Pod koniec września dla ostrołęckich Romów zorganizowana została wycieczka edukacyjna na trasie Ostrołęka – Tarnów – Szczurowa – Ostrołęka. Zorganizowanie tej imprezy udało się dzięki realizowanemu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce programowi romskiemu.

W wycieczce uczestniczyło 50 osób, w tym 25 dzieci i młodzieży romskiej. W Tarnowie Romowie mieli okazję zwiedzić Okręgowe Muzeum Etnograficzne. Pobyt w muzeum był także okazją do rozmowy z Adamem Bartoszem – dyrektorem muzeum. Uczestnicy wzięli również udział w imprezie zatytułowanej „Romska Jesień”.

Jednym z etapów wycieczki było odwiedzenie cmentarza w Szczurowej, na którym spoczywają prochy rodzin romskich zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Przewodnikiem tej edukacyjnej wyprawy był Adam Andrasz – Prezes Stowarzyszenia Romów w Tarnowie. Sama zaś wyprawa z pewnością pozwoliła, szczególnie młodszym uczestnikom wycieczki, pogłębić swoją wiedzę na temat zwyczajów kulturowych Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-11-2009 o godz. 11:42:28 (900 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Budowa centrum pod znakiem zapytania

News
Wniosek radomskiego stowarzyszenia Romano Waśt o sfinansowanie budowy Centrum Kultury i Edukacji Romów w Radomiu, które ubiegało się o pieniądze w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego został odrzucony.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że stowarzyszenie ma już gotowy projekt centrum. Ponadto od miasta za 1% wartości został zakupiony teren pod budowę centrum. Tak niska cena uwarunkowana była tym, iż do 2010 roku gotowe centrum będzie stało na wykupionej działce u zbiegu ulic: Kozienickiej i Wojska Polskiego.

Ministerstwo Kultury przeznaczyło na projekt 100 tys. zł. Jednak pomimo tego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wniosek nie przeszedł.

Stowarzyszenie zapowiedziało, że będzie się starać o uzyskanie dofinansowania w 2010 roku. Zgodnie z projektem Centrum Kultury i Edukacji Romów ma pomieścić w środku m.in. salę widowiskową na 300 miejsc, halę sportową, a także sale wykładowe oraz kuchnię serwującą romskie przysmaki.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-11-2009 o godz. 09:05:53 (898 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund