Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Wesołych Świąt

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-12-2009 o godz. 14:27:57 (828 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kończy się nabór wniosków PO KL

News
Władza Wdrażająca Programy Europejskie informuje, że z dniem 30 grudnia 2009 r. o godz. 16:00 zostanie zakończony nabór wniosków w ramach konkursu nr 2 w Poddziałaniu 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej Programu Kapitał Ludzki. Wnioski złożone po zakończeniu naboru zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.

Dofinansowanie mogą uzyskać projekty obejmujące działania z zakresu zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej i zdrowia, których realizacja przyczyni się do aktywizacji społeczno-zawodowej społeczności romskiej oraz ułatwi członkom tej społeczności wyjście z trudnej sytuacji i odnalezienie się na otwartym rynku pracy.

WWPE przypomina, że w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej istnieje możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji dotyczących przygotowywanych przez Projektodawców wniosków o dofinansowanie.

Źródło: WWPE

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-12-2009 o godz. 15:37:29 (1012 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne wizy?

News
Kanada ponagliła rząd w Budapeszcie do powstrzymania fali osób poszukujących azylu.

Nagła fala uchodźców węgierskich Romów poszukujących schronienia w Kanadzie sprawiła, iż kraj ten jest obecnie głównym źródłem napływu szukających schronienia imigrantów, co sprawiło, że Ottawa ponagliła Budapeszt do podjęcia energicznych działań przeciwko - jak to określono - „możliwym zorganizowanym elementom przestępczym”. Wprawdzie rząd kanadyjski nie zdecydował się jeszcze na przywrócenie wiz, co uczynił latem w stosunku do obywateli Czech, jednak nie wykluczył podjęcia takich działań po tym jak w okresie od kwietnia do czerwca do Kanady przybyła duża liczba imigrantów z Węgier, czyniąc ten kraj drugim źródłem imigracji po Meksyku i Czechach.

Jak podały media, Minister ds. Imigracji i Obywatelstwa Kanady Jason Kenney odbył podróż do Węgier celem wyrażenia swych obaw i przedyskutowania szczegółów strategii mających na celu zapewnienie, by osoby indywidualne, korzystające z braku wiz między oboma krajami i przyjeżdżające do Kanady były rzeczywistymi turystami. Kenney wcześniej zadawał pytania, czy czescy imigranci starający się o azyl, których znaczną część stanowili Romowie są rzeczywistymi ofiarami dyskryminacji.

Jak mówią eksperci śledzący na bieżąco tą sytuację powiedzieli, po decyzji w stosunku do Czech, która wywołała gniew i groźby odwetu ze strony Pragi i UE, w przypadku Węgier kanadyjski rząd zastosuje inne rozwiązanie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-12-2009 o godz. 14:49:02 (834 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Film o Romach w Walii

News
Walia: premiera krótkiego filmu na temat romskiego dziedzictwa w Pembrokeshire.

Krótki film na temat romskiego dziedzictwa w Walii miał swą premierę w teatrze w Pembrokeshire. Film, który został nakręcony przez młodzież z dwóch społeczności Wędrowców nosi tytuł „Wędrowni harfiści” i opowiada o rodzinie Wood, która w przeszłości przyniosła radość romskiej muzyki do Walii.

Według firmy Cinetig, która pomogło w powstaniu tego filmu - jak powiedział jego reżyser Gerald Conn - celem projektu było „było uczczenie romskiej kultury w Walii, która poprzez zaangażowanie współczesnych Wędrowców zyska nowy wymiar i pomoże w kreowaniu pozytywnego wizerunku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-12-2009 o godz. 08:19:40 (1361 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejny skandal na Słowacji

News
Słowacka publiczna firma budowlana zaoferowała Romom pieniądze za wyjazd z kraju.

Władze Koszyc, drugiego co wielkości miasta na Słowacji położonego na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Węgrami zapowiedziały wyburzenie dwóch bloków w cieszącej się złą opinią dzielnicy Lunik, składających się z 48 mieszkań zamieszkałych przez około 400 Romów. Jak się okazało, konieczność wysiedlania takich mieszkańców wymusza niekiedy miasto i jego podwykonawców do stosowania metod prawnie zakazanych. Jedna z pracownic Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zaoferowała Romom opłacenie im podróży autokarem do Belgii lub Wielkiej Brytanii oraz możliwość wyrobienia im paszportów. Pomimo, iż w pytaniu zawarta była informacja o powiązaniu Zakładu z władzami miejskimi Koszyc, to jednak ci ostatni zaprzeczają jakiemukolwiek swemu udziałowi w tej aferze.

Pracownica wyjaśniła, że działała na rozkaz swych przełożonych, zapewniając, iż propozycja ta skierowana była wyłącznie do rodzin chcących wyjechać ze Słowacji. Słowackie fundacje zajmujące się obroną praw mniejszości romskiej wyraziły swe niezadowolenie i przypomniały, że tego typu praktyki są na Słowacji powszechne.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-12-2009 o godz. 15:26:34 (1133 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Madonna wspiera Romów poprzez modę

News
Królowa popu - Madonna, postanowiła wykorzystać część swej obszernej garderoby pełnej modnych ubrań i gadżetów w celu udzielenia pomocy Romom w Europie Wschodniej. Chcąc udowodnić, że nawet coś tak zmiennego jak moda może dokonać zmian na świecie, swego czasu „Material girl” postanowiła podarować parę swych ulubionych butów Christiana Dior’a organizacji charytatywnej, która działa na rzecz edukacji dzieci. 51 –letnia piosenkarka osobiście złożyła swój autograf na butach zaprojektowanych przez słynnego kreatora i przekazała je organizacji Ovidiu Rom, która wystawi je na aukcji w najbliższym czasie.

Prezesem Fundacji jest nie kto inny, tylko Leslie Hawke, matka znanego hollywoodzkiego aktora, Ethane’a Hawke’a. Komentując decyzję szefostwa organizacji o przyjęciu na pokład czołowej piosenkarki powiedziała, że byli pod ogromnym wrażeniem przyjmując jej wsparcie, gdyż jest uosobieniem innowacyjności i wigoru, jak również potrafi dodawać ducha wszelkim przedsięwzięciom.

Pewien czas temu Madonna wdała się w spór dotyczący sytuacji Romów w Europie Wschodniej. Podczas swego sierpniowego koncertu w Budapeszcie wezwała swych fanów do zaprzestania dyskryminacji Romów – komentarz ten spowodował buczenie tysięcy fanów w momencie gdy występowała na scenie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-12-2009 o godz. 09:56:18 (954 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 24

News
Ukazał się 24 numer Romano Atmo – ostatni już w tym roku. Jest to numer świąteczny, który zamyka naszą dotychczasową czteroletnią działalność wydawniczą. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele lat pracy z Romano Atmo. W numerze jak zwykle wiele ciekawych informacji, artykułów i zdjęć związanych z Romami. Jest to już kolejny numer, w którym piszemy w trzech językach, nie tylko w polskim, romskim, ale i w angielskim.

Zaczynamy od Newsów, a w nich piszemy m.in. o romskim getcie na Słowacji, o niepewnej budowie Centrum Kultury i Edukacji Romów w Radomiu czy o edukacyjnej wyprawie Romów z Ostrołęki. Wspominamy również o braku zgody na budowę świetlicy dla Romów w Limanowej. W Newsach można jeszcze przeczytać o projektach na rzecz Romów w Kłodzku.

W naszym stałym dziale – Romowie na Świecie – tym razem piszemy o Romach w Macedonii.

Jednym z głównych tematów tego numeru jest artykuł pod tytułem Romowie Mają Talent, w którym przedstawiamy Romów biorących udział w popularnym programie telewizyjnym. Prezentujemy finalistkę tego programu - Jessicę Merstein oraz rozmawiamy z Rolandem Bilickim z Olsztyna.

Czołową pozycją tego numeru są reportaże z wydarzeń związanych z Romami, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Piszemy o konferencji OBWE dotyczącej praw człowieka i demokracji, o Krajowych Warsztatach przeciw dyskryminacji zorganizowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka czy o wykładzie „Romowie obecni wśród nas, lecz nieznani” dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starogardzie Gdańskim. Poza tym opisujemy radomski Festiwal Kultury Romskiej oraz uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci Romów pomordowanych przez hitlerowców na Lubelszczyźnie. Wspominamy również o nagrodzie Kalo Czangalo dla Adama Bartosza na festiwalu filmów o tematyce romskiej na Słowacji.

Kolejną atrakcją tego numeru jest z zespołem Ćaći Vorba, który łączy tradycyjną muzykę romską z melodiami innych kultur.

Piszemy również o projektach w ramach Komponentu Romskiego, o Romskim Muzeum w Tarnowie czy o wybitnym kompozytorze romskim Edwardzie Dębickim, założycielu Zespołu Pieśni i Tańca TERNO. Z kolei w artykule pt. To był początek nowych wyzwań, podsumowujemy działalność Związku Romów Polskich w 2009 roku.

Numer dopełniają nasze stałe działy. W Bibliotece, w której prezentujemy Nowości Wydawnicze o tematyce romskiej – w tym numerze książka Potępienie Miklosza, czyli tajemnice Króla Czardasza. W Modzie i Urodzie, w tym numerze gości u nas Sylwestrowe szaleństwo, czyli makijaż oraz kreacje sylwestrowe. W dziale Horoskop oczywiście przepowiednie na 2010 rok.

Jako, że to numer świąteczny, przedstawiamy również rozprawkę o Bożym Narodzeniu oraz wiersze autorstwa pani Barbary Filipowskiej i pana Leonarda Jaworskiego.

Przypominamy, że nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty: cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 09-12-2009 o godz. 13:04:05 (1146 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Hiszpańscy socjaliśći dbają o Romów

News
Hiszpania: Partia Socjalistyczna zaapelowała by Hiszpania była orędownikiem działań na rzecz Romów podczas swego przewodnictwa w UE.

PSOE (Partia Socjalistyczna) wezwała hiszpański rząd, który przejmie przewodnictwo we Wspólnocie w I połowie 2010 r. do promowania wśród krajów UE rozwoju w ramach wspólnej polityki, który ma na celu integrację Romów. W swym liście Socjaliści podkreślili wagę „połączonych sił i rozwoju wspólnych europejskich standardów” w celu walki z poważną dyskryminacją i społecznym wykluczeniem, jakiego doświadcza większość Romów w Europie.

Parta Socjalistyczna zaapelowała ponadto do władz o wsparcie II Europejskiego Szczytu ds. Integracji Romów, który ma odbyć się w I połowie 2010 r. w Cordobie i przeznaczenie części obrad na dyskusję o sytuacji romskich kobiet w Europie i w Hiszpanii. Liderzy Partii podkreślili, iż byłaby to doskonała okazja dla ich kraju by odegrał wiodącą rolę we wzmacnianiu ogólnoeuropejskiego podejścia wobec działań na rzecz integracji tej grupy społecznej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-12-2009 o godz. 12:26:23 (870 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Raport Agencji Praw Podstawowych

News
Agencja Praw Podstawowych opublikowała raport na temat warunków mieszkaniowych Romów i Wędrowców na terenie UE.

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej zaprezentowała 20 października swój nowy raport, w którym udowadnia jakie ciężkie warunki mają Romowie i Wędrowcy w sferze prywatnego i społecznego mieszkalnictwa na terenie Wspólnoty. Z raportu wynika, że doświadczają oni dyskryminacji w dostępie do mieszkalnictwa, ich warunki mieszkaniowe są fatalne, a oni sami padają ofiarami segregacji oraz przymusowych wysiedleń.

Według raportu wielu Romów jest nieświadomych faktu, iż istnieją przepisy, które zabraniają ich dyskryminacji. W raporcie podkreślono przykłady negatywnego stanu rzeczy, ale także wskazano dobre praktyki na terenie UE.

W grudniu 2007 Komisja Europejska poprosiła Agencję Praw Podstawowych o sporządzenie porównawczego raportu dotyczącego sytuacji Romów i Wędrowców na terenie UE. W odpowiedzi Agencja zdecydowała się skoncentrować wokół zagadnienia sytuacji mieszkaniowej po konsultacjach jakie przeprowadziła z odpowiednimi podmiotami, takimi jak Komisja Europejska oraz Rada Europy. W tym samym czasie mająca swą siedzibę w Wiedniu wspomniana Agencja (FRA) przeprowadziła sondaż dotyczący dyskryminacji wobec mniejszości (EU – MIDIS). Pierwszy raport omawiający dyskryminację wobec Romów opublikowany został w kwietniu 2009 roku. Szczegółowy raport na temat dyskryminacji w stosunku do Romów w zakresie dostępu do mieszkalnictwa został opublikowany wraz z nowym raportem na temat mieszkalnictwa Romów.

Dyrektor Agencji Praw Podstawowych (FRA) Morten Kjaerum powiedział, iż Agencja ponagla kraje członkowskie i władze lokalne do wcielania w życie istniejących przepisów ustawodawstwa antydyskryminacyjnego oraz działań politycznych mających na celu dyskryminację Romów, jak również do zintensyfikowania swych wysiłków celem lepszego informowania Romów o przysługujących im prawach i wreszcie do włączania Romów w planowanie i wcielanie w życie polityk mieszkaniowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-12-2009 o godz. 08:52:31 (1001 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Rada Europy przeciwko dyskryminacji na Węgrzech

News
Rada Europy: Komisarz Hammarberg zapowiada dalsze działania przeciwko nietolerancji i dyskryminacji na Węgrzech.

Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka Thomas Hammarberg podsumował swą trzydniową wizytę na Węgrzech, która miała miejsce w październiku, w czasie której spotkał się  z Ministrami: Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości i Egzekwowania Prawa, jak również z innymi reprezentantami władz krajowych, organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Dyskusje koncentrowały się wokół kwestii walki z nietolerancją i rasizmem, dotykającymi członków mniejszości, a w szczególności Romów.

Komisarz wyraził swe głębokie zaniepokojenie obserwowanym wzrostem ekstremizmu, nietolerancji oraz demonstrowania rasizmu, które trafiają w szczególności w członków mniejszości romskiej. Specjalną troskę szwedzki Komisarz skupił wokół publicznego używania antyromskiej mowy nienawiści w wykonaniu niektórych osób publicznych oraz braku jednoznacznego potępienia i podjęcia skutecznych środków mających na celu zapobieganie tego typu wydarzeniom w przyszłości. Reprezentant Rady Europy zaapelował do przywódców wszystkich partii politycznych do złożenia zapewnienia, że żadne oświadczenia o treści ksenofobicznej czy antyromskiej nie będą wygłaszane w nadchodzącej kampanii wyborczej.

Komisarz Hammarberg zachęcił władze w Budapeszcie do dalszego reagowania i pilnego stworzenia środków, które w celu pełnej ochrony praw człowieka w stosunku do członków wszystkich mniejszości, a także oparcia ustawodawstwa i praktyki na zasadach Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz precedensowych wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W tym kontekście zachęcił on władze do skutecznego wcielania w życie rekomendacji Europejskiej Komisji ds. Rasizmu i Nietolerancji włącznie z potrzebą karania w celu przeciwdziałania tworzeniu i uczestnictwu w jakichkolwiek działaniach ugrupowań promujących rasizm.

Komisarz z zadowoleniem przyjął starania w wykonaniu odpowiednich władz, których celem jest identyfikowanie, aresztowanie, a następnie karanie osób odpowiedzialnych za brutalne ataki dokonywane na Romów. Z satysfakcją przyjął informację o przyjęciu w szeregi Policji 67 Romów oraz o planach zwiększenia tej liczby do 300 w okresie do roku 2013, a także determinację wykazywaną przez Rząd w celu przyjęcia 200 romskich absolwentów do pracy w sektorze publicznym.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-12-2009 o godz. 10:11:46 (883 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund