Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Zakaz emisji Etnicznych klimatów

News
Od marca 2010 produkcja i emisja programu Etniczne klimaty, decyzją władz TVP zostaje wstrzymana. Z przyczyn niezależnych od twórców programu niedostępne jest także archiwum. Program poświęcony był zagadnieniom mniejszości narodowych i grupom etnicznym i językowym. Ukazywał się w co druga sobotę miesiąca na antenie programu TVP 3, a następnie TVP INFO. Reportaże Etnicznych klimatów pokazywano na wielu festiwalach, program dostał wyróżnienie na przeglądzie programów telewizji regionalnych grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie oraz zdobył kilka innych znaczących nagród.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-04-2010 o godz. 12:56:32 (900 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Porozumienie w Bydgoszczy

News
Jak donosi Oficjalny Serwis Bydgoszczy 16 lutego w bydgoskim ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia na rzecz społeczności romskiej. Ma ono na celu aktywizację zawodową Romów, opracowywanie projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, a także przyczynienie się do zwiększenia liczby dzieci i młodzieży uczestniczącej w różnych formach edukacji. Porozumienie zawarły m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wyższa Szkoła Gospodarki, klub uczelniany AZS UKW, Powiatowy Urząd Pracy oraz Stowarzyszenie Romów w Bydgoszczy „Romano Dzipen”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-04-2010 o godz. 10:28:43 (1907 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Nowe Muzeum Romów

News
W Tarnowie tuż obok Muzeum Etnograficznego powstanie Muzeum Historii i Kultury Romów. W planach jest utworzenie osobnego pawilonu muzealnego, który zawierałby jedynie eksponaty romskie. Zostałby oddany przy ul. Krakowskiej, gdzie znajduje się już Muzeum Etnograficzne. Wejście do Muzeum Romów znajdowałoby się od strony ul. Urszulańskiej. Muzeum Etnograficzne zyska dodatkowe przestrzenie wystawiennicze, gdy zbiory romskie zostaną przeniesione do nowego budynku. W muzeum Etnograficznym znaleźć możemy obecnie wystawę wozów cygańskich, unikalną w skali światowej.  Prace nad otwarciem Muzeum Romów znajdują się obecnie na etapie projektowania. Wiadomo już, że  budowa nowego pawilonu wystawowego wyniesie  około 200 tysięcy złotych.


Wysłany przez admin_zrp dnia 21-04-2010 o godz. 15:29:05 (945 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zdjęcie Romów wygrało

News
Arkadiusz Gola został laureatem pierwszej nagrody w konkursie „Śląska Fotografia Prasowa 2009”. Jego praca zatytułowana „Romskie dzieci” powstała w kwietniu ubiegłego roku w mieszkaniu państwa Kwieków w Rudzie Śląskiej. Na konkurs wpłynęło 481 zdjęć od 58 autorów. Wystawę podziwiać można było do końca marca w Bibliotece Śląskiej.


Wysłany przez admin_zrp dnia 20-04-2010 o godz. 08:54:28 (1015 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce

News
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło nabór wniosków na realizację Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce w 2011 r. Wnioski oraz informacje na temat mechanizmu przedkładania wniosków oraz przekazywania środków na realizację zadań w 2011 r. objętych Programem na rzecz społeczności romskiej w Polsce dostępne są na stronie internetowej MSWiA. Każdy projekt powinien obejmować jedno zadanie i musi zostać zgłoszony na odrębnym formularzu. Do dnia 15 maja wnioskodawcy składają do wojewody właściwego ze względu na obszar realizacji proponowanych projektów wnioski zawierające szczegółowy opis projektów oraz dokładny kosztorys. W przypadku wysłania wniosku pocztą - decyduje data stempla pocztowego. Do dnia 14 stycznia 2011 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyda decyzję dotyczącą podziału środków. Na stronie internetowej MSWiA zamieszczone zostały także kryteria i preferencje brane pod uwagę przy podziale środków oraz uwagi dotyczące przygotowywania wniosków z projektami.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-04-2010 o godz. 10:16:19 (1126 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Tę tragedię trudno ubrać w słowa

News
10 kwietnia 2010r. - dzień ten przejdzie do historii jako najbardziej tragiczny w historii niewojennej Polski. Dzisiaj w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Oprócz pary prezydenckiej śmierć poniosło wielu liderów partii politycznych, szefów ważnych instytucji państwowych, parlamentu, księży i dowódców sił zbrojnych. Ci, którzy mieli uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, sami ponieśli śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach. Katyń po raz kolejny pochłonął kwiat polskiej inteligencji, po raz kolejny zadał ogromny cios narodowi polskiemu. Jest to dramat na skalę międzynarodową, jakiego współczesny świat nie widział.

W obliczu tej tragedii ciężko znaleźć słowa otuchy, które mogłyby ukoić ból bliskich i przyjaciół ofiar, trudno pogodzić się z tak wielką stratą. Wiadomość o śmierci elity państwa polskiego jest ogromnym ciosem dla nas wszystkich, bez względu na poglądy i głębokim bólem napełniła każdego z nas.

W imię przyjaźni i jedności pochylamy głowy na znak żałoby, a nasze myśli są teraz z rodziną i przyjaciółmi ofiar. Towarzyszą nam smutek i poczucie wielkiej straty.

Składamy płynące z głębi serca kondolencje oraz wyrazy współczucia i troski rodzinom ofiar oraz wszystkim współobywatelom, bo ta tragedia dotyka każdego z nas. I poświęcamy naszą modlitwę - za dusze ofiar tej katastrofy, za ich bliskich, za nas wszystkich, za Ojczyznę...

***Pokój tragicznie zmarłym***

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-04-2010 o godz. 13:42:45 (1311 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 II Europejski Szczyt Romski w Dniu Romów

News
Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów na całym świecie odbywają się spotkania, wywiady, konferencje, wykłady i debaty, jak również koncerty, wystawy i innego rodzaju wydarzenia artystyczne poświęcone sprawom ludności romskiej.

We Wrocławiu z okazji Dnia w kinie Warszawa w okresie od 8 do 15 kwietnia odbył się Festiwal Filmów Kultury Romskiej. Przez kolejne dni widzowie mogli oglądać następujące dzieła „Gadjo Dilo” oraz „Transylwania” w reżyserii Tony’ego Gatlifa, „Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy, „Tabor wędruje do nieba” Emila Loteanu, „Gucza! Pojedynek na trąbki” Dusana Milicia, a także „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej. Festiwal wzbogacony został wydarzeniami specjalnymi w postaci koncertów Gypsy jazz w wykonaniu romskich muzyków z Wrocławia i Michała Zygmunta oraz zespołu DIKANDA. W trakcie Festiwalu prezentowana była wystawa prac dzieci z największej szkoły romskiej w Jarownicach na Słowacji. Festiwal ten stanowi część projektu „Romowie i Gadziowie na jednym podwórku” realizowanego we Wrocławiu przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, Fundację IN POSTERUM, Fundację Integracji Społecznej PROM oraz Miejski Ośrodek Społeczny.

Z kolei w Rudzie Śląskiej miały miejsce bardzo interesujące obchody Międzynarodowego Dnia Romów. Imprezę prowadziła Izolda Kwiek, znana romska poetka, którą wspierały jej dzieci poprzez swe artystyczne występy. Wystąpiły ponadto zespoły sióstr Kąkol, które wykonywały muzyczne aranżacje utworów Izoldy Kwiek, a także tarnowscy muzycy z zespołu Ławutara. Zespół ten zaprezentował repertuar składający się z różnych utworów 5 mieszkających w Polsce grup Romów (Polska Roma, Bergitka Roma, Lowara, Kełdaraszy i Sinti). Imprezę zakończył taniec czardasza. Po występach Izolda Kwiek wróżyła osobom zainteresowanym poznaniem swej przyszłości.

Na świecie najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Romów był Drugi Szczyt Romski UE, który miał miejsce w Kordobie w Hiszpanii w dniach 8 – 9 kwietnia. W tym spotkaniu zorganizowanym przez Rząd Królestwa Hiszpanii, która przewodniczy obecnie Unii uczestniczyły najważniejsze osoby w Europie zaangażowane na rzecz spraw Romów, a ponadto przedstawiciele: Banku Światowego, reprezentowanego przez Dyrektora ds. Strategii i Operacji w Europie i Azji Środkowej – Theodore’a Ahlers’a, Instytutu Społeczeństwa Otwartego w osobie multmiliardera George’a Sorosa, Komisji Europejskiej w osobie wiceprzewodniczącej Viviane Reding, Rady Europy, reprezentowanej przez przewodniczącego Thornbjoerna Jaglanda, a także reżyser pochodzenia romskiego z Francji – Tony Gatlif oraz przedstawiciele władz hiszpańskich i tamtejszych Romów. Polskę reprezentowali: Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu RP ds. Równego Traktowania, Wiesława Kostrzewa – Zorbas – urzędnik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mariusz Kasprzyk – Dyrektor Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, a także Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku – Roman Chojnacki i dr Andrzej Mirga – urzędnik OBWE z Punktu Kontaktowego ds. Romów i Sinti. Uczestnicy szczytu byli zgodni co kwestii trudnego położenia społeczno – ekonomicznego Romów w Europie, jednakże przyznali że istnieje wiele przykładów działań zakończonych sukcesem. Ich warunkiem jest jednak w zgodnej opinii delegatów działanie we współpracy z przedstawicielami społeczności romskiej.

Międzynarodowy Dzień Romów jest co roku okazją do przypomnienia przez nich o swej wielowiekowej obecności wśród społeczeństw Europy i świata, a także o ich potrzebach i problemach z jakimi się borykają, a zwłaszcza o ich prawie do poszanowania i akceptacji dla ich kultury, tradycji i języka.

   

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-04-2010 o godz. 15:47:12 (1182 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Międzynarodowy Dzień Romów

News
W dniu dzisiejszym Romowie w Polsce i na świecie obchodzą swoje Święto – Międzynarodowy Dzień Romów. Jest to wspaniała okazja by przypomnieć wszystkim o obecności tych wprawdzie rozsianych po całym świecie ludzi, którzy jednak są takimi samymi obywatelami państw w których się urodzili i w których zamieszkują, jak pozostali ich mieszkańcami.

Dzień 8 kwietnia został ustanowiony w 1990 roku w czasie IV zjazdu Międzynarodowej Unii Romów, który odbył się w Warszawie jako upamiętnienie I zjazdu delegatów romskich z całego świata, który miał miejsce 8 kwietnia 1971 pod Londynem.

Romowie są obecnie najliczniejszą, a jednocześnie najbardziej spychaną na margines mniejszością w Europie. Powodami ich odrzucenia są głęboko zakorzenione, często uproszczone stereotypy, a także zwykły brak zrozumienia dla specyfiki ich kultury i obyczajów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-04-2010 o godz. 08:42:58 (1025 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie – nieznani sąsiedzi?

News
W dniu dziesiejszym Sekretarz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów Ofiar Holokaustu z siedzibą w Szczecinku mgr Mateusz Babicki na zaproszenie Stowarzyszenia Arcana Historii z siedzibą w Chojnicach wygłosił we Wszechnicy Chojnickiej wykład pt. „Romowie – nieznani sąsiedzi?”. Termin spotkania nie był przypadkowy, mianowicie dzień przed Międzynarodowym Dniem Romów. Przez pełne 2 godziny Mateusz Babicki opowiadał zgromadzonej w Sali Konferencyjnej publiczności na temat historii, kultry i obyczajów, jak również na temat obecnej sytuacji ludności romskiej w Polsce i na świecie.

Po zakończeniu wykładu Sekretarz Instytutu w Szczecinku przez ponad godzinę odpowiadał na szczegółowe i niejednokrotnie trudne pytania dotyczące spraw romskich oraz działań podejmowanych w tym zakresie ze strony słuchaczy wśród których obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta, lokalnych i regionalnych mediów, a także środowiska naukowego Pomorza i Kujaw. Sekretarz Babicki, który jednocześnie jest doktorantem politologii na Uniwersytecie Gdańskim udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zadawane mu pytania.

Po zakończeniu prelekcji Mateusz Babicki udzielił wywiadu dziennikarce Radia RCh Plus Chojnice, a ponadto pozostawił do rozdysponowania przez Arcana Historii gazety, opracowania naukowe oraz materiały promocyjne wydawane przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku. Zarówno prelegent, jak i organizatorzy oraz zgromadzona publiczność byli zgodni w kwestii tego, iż należy organizować więcej tego typu spotkań z udziałem przedstawicieli obu społeczności, tak aby zbliżać je do siebie. 


Wysłany przez admin_zrp dnia 07-04-2010 o godz. 21:17:43 (1156 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wyrok w sprawie zajść w Brzegu

News
Sąd rejonowy w Brzegu 25 marca wydał wyrok w sprawie napadów na brzeskich Romów. Zajścia, które miały miejsce w styczniu 2008 roku według sędziego nie miały charakteru waśni narodowościowych. Czterech młodych mieszkańców Brzegu groziło podpaleniem romskich mieszkań. Poza tym Romów zastraszano, obrzucano domostwa koktajlami Mołotowa, a w końcu w biały dzień pobito jednego z nich. Zajście zarejestrował miejski monitoring. Sprawcy i osoby poszkodowane znały się. Czterech winnych dostało kary w zawieszeniu, piąty, który był już przedtem wielokrotnie karany usłyszał wyrok roku i trzech miesięcy w więzieniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-04-2010 o godz. 13:03:45 (1020 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund