Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Uwaga studenci!

News
Przypominamy osobom pobierającym stypendium, które zobowiązały się do działalności na rzecz społeczności romskiej, że aspekt ten będzie jednym z najważniejszych przy przyznawaniu stypendium na rok akademicki 2010/2011. Wszyscy, którzy zadeklarowali pisemnie swoją pracę na rzecz organizacji znajdujących się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, pisanie artykułów do gazet romskich, czy też jakąkolwiek inną pomoc na rzecz Romów zobowiązani są gromadzić dowody swojej pracy, aby w przyszłości przysłać je wraz z wnioskiem stypendialnym na adres Związku Romów Polskich.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-05-2010 o godz. 08:44:55 (888 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wieści z Ameryki Łacińskiej

News
Argentyna: Instytut ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji nie reaguje na sygnały Romów.

Argentyńscy Romowie skarżą się na tamtejszy Instytut ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji (INADI), że nie reaguje na przedstawianie ich w niekorzystnym i pełnym stereotypów świetle w telenoweli „Soy Gitano”. Wskazują oni ponadto, że wspomniana instytucja nie reaguje na przesyłane do niej sygnały o problemach ich dotykających. Instytut ten ich zdaniem nie robi nic dla poprawy ich sytuacji i co najgorsze sam bierze udział w ich dyskryminacji.

Źródło: Jorge Bernal Johnson, AICRA – SKOKRA

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-05-2010 o godz. 14:04:21 (881 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Sukces Iriny Misik

News
Pierwsza kobieta romska na Ukrainie otrzymała najwyższy stopień naukowy w dziedzinie filozofii.

Regionalny Kongres Romski w Odessie poinformował, że Irina Misik obroniła 23 lutego br. swą drugą rozprawę habilitacyjną i dnia 29 kwietnia decyzją Wyższej Komisji Akredytacyjnej otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk filozoficznych. Jest ona tym samym pierwszą Romni na Ukrainie, która otrzymała najwyższy stopień naukowy w dziedzinie filozofii. Jest ona profesorem na Wydziale Filozofii i Socjologii na Południowoukraińskim Uniwersytecie Pedagogicznym i wykłada filozofię społeczną, historię filozofii i metodologię.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2010 o godz. 11:33:30 (971 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konkurs dla najzdolniejszych

News
Stowarzyszenie Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce ogłosiło konkurs stypendialny dla szczególnie uzdolnionych uczniów romskich w ramach zadania finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Uczestnicy konkursu mają możliwość przedstawienia swojej pracy plastycznej, tekstu literackiego lub zaprezentowania innych talentów. Dwunastu laureatów otrzyma jednorazowe stypendium w wysokości 2.5 tyś zł, sześć osób otrzyma wyróżnienia warte 1000 zł. Celem konkursu jest wspieranie edukacji i rozwoju młodzieży i dzieci romskich. Termin nadsyłania kandydatur mija 24 maja. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej MSWiA. Stypendia dla zdolnych młodych Romów przyznawane są od 2004 roku w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W zeszłorocznej edycji konkursu wsparcie stypendialne otrzymało 14 uczniów.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-05-2010 o godz. 09:18:46 (886 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowa publikacja Instytutu

News
Ukazała się nowa publikacja z cyklu "Romowie wczoraj i dziś" Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, autorstwa dr Agnieszki J. Kowarskiej pt. "Stereotyp czy tradycja? O etosie wędrowcy i wartościowaniu przestrzeni u polskich Romów", wydana przez Związek Romów Polskich. Publikacja mówiąca o szeroko rozumianym pojęciu wędrówki Romów składa się z sześciu rozdziałów (Baro Drom, Stereotyp "Cygan/Rom - Wędrowiec", Relacje przestrzenne w życiu społecznym, "Swojskość" i "obcość" przestrzeni, Strefa osobista: dom i rodzina, Współczesne wędrowanie), wzbogacona o mapy przedstawiające główne trasy migracji Romów w Polsce i na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z wersją elektroniczną nowej publikacji, kórą możecie Państwo znaleźć tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-05-2010 o godz. 13:53:22 (863 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Mały artysta

News
Do naszego stowarzyszenia napisała Pani Jolanta Andruszkiewicz, pedagog z Ełku, która opowiedziała nam o pracy pedagogicznej z małym Romem – Krystianem Wesołowskim. Pani Jolanta napisała nam o jego zdolnościach, talentach i duszy wrażliwej na otaczające go piękno. Krystianek uczęszcza do grupy integracyjnej i mimo swojej niepełnosprawności znakomicie odnajduje się w świecie sztuki. Uwielbia wszelkie prace plastyczne i muzykę. Przeczytajmy co mówi o nim sama Pani Jolanta.

„Jestem nauczycielką w Miejskim Przedszkolu "Słoneczna Ósemka" w Ełku, pracuję w grupie integracyjnej jako nauczyciel wspomagający, ponieważ jestem oligofrenopedagogiem i tyflopedagogiem. Do grupy, w której pracuję uczęszcza dziecko romskie z niepełnosprawnością - Krystian Wesołowski. Chłopiec ukończy w tym roku 8 lat i jest uzdolniony muzycznie. W ubiegłym roku Krystian zdobył I miejsce w miejskim konkursie pod nazwą Złota Nutka w kategorii dzieci młodszych. W tym roku również weźmie udział w konkursie. Dzięki m.in. mojej intensywnej pracy rehabilitacyjnej dziecko wzięło udział w kilku ogólnopolskich oraz miejskich konkursach plastycznych. W lutym praca Krystiana otrzymała wyróżnienie specjalne na ogólnopolskim konkursie pod nazwą "Najpiękniejsza maska karnawałowa".

Jutro wybieram się z Krystianem na uroczystość rozdania nagród w miejskim konkursie na najlepszą kartę wielkanocną, ponieważ chłopiec również tam został nagrodzony.

Na stronie Związku Romów Polskich znalazłam informację, iż popularyzujecie Państwo  osiągnięcia kulturalno-oświatowe, naukowe, społeczne i polityczne narodu romskiego - myślę, że mały Krystian z uwagi na swoje sukcesy też zasługuje na popularyzację.”

Z wyrazami szacunku
Jolanta Andruszkiewicz

Pani Jolanta i pozostałe opiekunki z przedszkola "Słoneczna Ósemka" wspólnie z Krystianem cieszą się jego sukcesami i dbają o rozwój jego talentów muzycznych i plastycznych. Na przykładzie przedstawionego przedszkola dokładnie widać, że rzeczy takie jak niepełnosprawność czy pochodzenie nie są barierami kiedy zależy nam na drugiej osobie i kiedy staramy się dać mu to, co najlepsze. W przypadku Pani Andruszkiewicz łatwo zaobserwować, że Jej praca jest równocześnie Jej pasją. Stara się, aby każde dziecko było otoczone odpowiednią opieką i mogło rozwijać swoje zainteresowania. Cieszymy się zatem, że dzieci pochodzenia romskiego są traktowane na równi z innymi, a dzięki ludziom takim jak Pani Jolanta mogą czuć się doceniane i ważne. Dzięki temu spotkaniu dwóch odrębnych kultur, między dwojgiem ludzi tworzy się pewnego rodzaju symbioza, zależność niosąca korzyści dla obu stron. Cieszymy się, że Krystian Wesołowski spotkał na swojej drodze kompetentną i wierzącą w niego panią pedagog. Być może za kilka lat prace Krystiana będą wiele warte, a odkrywczynią jego talentu będzie właśnie Pani Andruszkiewicz.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-05-2010 o godz. 12:21:23 (1158 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wsparcie finansowe dla Świebodzic

News
Gmina Świebodzice w roku 2010 otrzymała kwotę 86 tysięcy złotych na poprawę sytuacji bytowej Romów w ramach realizacji rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej. Dofinansowanie zostanie przeznaczone między innymi na wyprawki szkolne, półkolonie dla dzieci oraz realizację projektów pt. „Czy Romowie znają swoje prawa i obowiązki” i „Cygańska noc – muzyka łagodzi obyczaje”. Świebodzice uczestniczą w programie MSWiA od roku 2005. Dzięki pieniądzom rządowym świebodziczanie pochodzenia romskiego uzyskali m.in. pomoc w remontach swoich mieszkań, a ich dzieci mogły wyjechać na letnie kolonie.

Źródło: swidnica24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-05-2010 o godz. 08:42:14 (948 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 W Nowej Soli potrzebna pomoc

News
Jak czytamy w Gazecie Lubuskiej, aby wyremontować mieszkania najuboższych Romów zamieszkujących Nową Sól, Magistrat musi pokryć 20 procent kosztów. Pozostała kwota została by ufundowana przez ministerstwo. Podczas sesji Rady Miasta Eugeniusz Siwak, prezes Niezależnego Stowarzyszenia Romów w Polsce rozmawiał na temat remontów z radnymi i prezydentem miasta, Wadimem Tyszkiewiczem, który sprzeciwił się wydaniu pieniędzy z Zakładu Usług Mieszkaniowych. Według prezydenta tylko pieniądze wygospodarowane z budżetu miasta przeznaczone do administracji mogą być przeznaczone na remonty mieszkań Romów. Radni ustalili, że w sprawie remontów powinien wpłynąć oficjalny wniosek z wszelkimi wymaganymi dokumentami. Dopiero wtedy rada będzie mogła dokładnie zająć się tą sprawą.

Źródło: gazetalubuska.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-05-2010 o godz. 13:30:32 (1452 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Romano Atmo 26

News
Dwudziesty szósty numer Romano Atmo jest już za nami. Nasi czytelnicy mogą już zapoznać się z atrakcjami drugiego tegorocznego numeru Romskiej Duszy.

Na początek dosyć nietypowo tym razem zaczynamy nie od Newsów, a od artykułu o tragicznej śmierci Pary Prezydenckiej, w którym oddajemy hołd wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wracamy również do wspomnień romskich spotkań w pałacu prezydenckim.

Dalej w numerze już tradycyjnie garść aktualności z Polski i ze świata, a w nich m.in.: IX posiedzenie Zespołu do Spraw Romskich, chojnicki wykład Romowie – nieznani sąsiedzi, wybór przedstawicieli romskich z Polski do Grupy Roboczej Państw Wyszehradzkich. W Newsach także o trwających kontrolach Najwyższej Izby Kontroli subwencji oświatowych dla dzieci romskich, o Programie na rzecz społeczności romskiej w Polsce na 2011 rok oraz o wyroku w sprawie głośnych zajść w Brzegu.

W numerze przestawiamy również inne aktualne wydarzenia ze świata Romów. Piszemy o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Romskich oraz o Międzynarodowym Dniu Romów oraz o II Europejskim Szczycie Romów, zorganizowanym w Cordobie w dniu naszego święta.

Główną atrakcją numeru jest wywiad ze słynnym lingwistom romskim Marcelem Courthiade, który opowiedział nam o historii języka romskiego, o stereotypach na temat Romów oraz o obecnej sytuacji Romów na świecie. Pokazujemy także zestawienie dofinansowań organizacji romskich w Polsce w 2010 roku w ramach rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Nie zapomnieliśmy również o piątej rocznicy odejścia Papieża Jana Pawła II. W artykule Przełamując stereotypy piszemy o relacjach romsko polskich, z kolei w artykule Edukacja drogą do przyszłości prezentujemy wywiad z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczecinku.

W naszym stałym dziale Romowie na świecie, tym razem piszemy o Romach w Brazylii. W dziale Romowie prosto z Polski prezentujemy działalność Romów w Nowej Soli. Zamieszczamy również drugą część z serii Asystent Zawodowo – Socjalny – przyjaciel a nie biurokrata, w której kontynuujemy charakterystykę romskich Asystentów w ramach projektu Innowacyjni Romowie na rynku pracy. W dziale LISTY dramatyczny apel o pomoc dla Magdy Minke, romskiej dziewczyny, która przeszła operację usunięcia guza mózgu. W kąciku Nowości wydawniczych tym razem przedstawiamy Słownik Romsko – Polski autorstwa Jana Mirgi oraz drugi numer Studia Romologica, a w HOBBY znakomity wędkarz Tadeusz Huczko. Numer zamykają działy Mody i Urody oraz Horoskop.

Na koniec przypominamy, że nasza gazeta dostępna jest w formie prenumeraty, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 30-04-2010 o godz. 10:11:10 (1215 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 NIK kontroluje subwencje

News
Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę w Urzędach Wojewódzkich w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 6 stycznia 2005r. o mniejszościach narodowych i etnicznych. Jednostką NIK koordynująca oraz realizującą tę kontrolę jest Departament Nauki, Oświaty i i Dziedzictwa Narodowego.

Subwencje i dopłaty dla szkół, w których uczą się dzieci Romów są spore - z różnych państwowych dotacji na jednego romskiego ucznia przypada rocznie dodatkowo nawet 4,5 tys. złotych rocznie. Poważnym problemem jest obecnie wydatkowanie zwiększonej subwencji oświatowej niezgodnie z jej przeznaczeniem.

Kontrole planowe NIK koncentrują się na węzłowych problemach funkcjonowania państwa, dotyczących zarówno gospodarowania środkami publicznymi, jak i wykonywania zadań publicznych. Kontrole prowadzone są pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-04-2010 o godz. 09:34:54 (951 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund