Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Nabów wniosków na Kurs Ekspertów

News
Nabór wniosków: Kurs Ekspertów REACT, poszukiwanie nowego pokolenia – 30 kwiecień – 31 maj 2011 r., Madryt.

Szybka Pomoc Ekspertów oraz Współpraca w zakresie Operacji Na Rzecz Zapobiegania Konfliktom, Zarządzenie Kryzysowe i Odbudowa Powojenna.

Organizacja helsińska w Hiszpanii – Ludzki Wymiar oferuje kurs szkoleniowy dla absolwentów studiów celem przygotowania międzynarodowych zespołów do pracy na rzecz misji pokojowych na obszarze całego świata. Kurs będzie trwał 30 kwietnia do 31 maja 2011 r.

Intensywny kurs obejmujący 220 godzin zajęć łączyć będzie w sobie teorię oraz praktykę, a jego celem będzie przygotowanie dobrze wyszkolonych i wykwalifikowanych absolwentów do pracy z OBWE, ONZ, UE i innymi organizacjami międzynarodowymi w misji międzynarodowych. Kurs kończy się uzyskaniem certyfikatu wydawanego przez Wydział Praw Człowieka Szkoły Prawa Uniwersytetu Complutense i jest uznawany przez Instytut Szkoleniowy Operacji Pokojowych.

Kurs wspierany głównie przez Fundację Banku Santander będzie prowadzony przez wykładowców uniwersyteckich z różnych państw, trenerów z OBWE i ONZ, dyplomatów oraz urzędników służby cywilnej z hiszpańskich ministerstw: Spraw Zagranicznych, Obrony oraz Spraw Wewnętrznych, a ponadto przedstawicieli Czerwonego Krzyża i międzynarodowych ekspertów w zakresie misji różnych organizacji międzynarodowych.

Więcej informacji na:
http://www.internationalpeaceandconflict.org/forum/topics/call-for-applications-react

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-02-2011 o godz. 15:28:32 (882 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Czechy: możliwość wyjścia z gett?

News
Monitor Praski: rządowy projekt umożliwia ludziom wychodzenie z gett.

Agencja do spraw Integracji Społecznej czeskiego rządu przygotowuje projekt „gwarantowanych mieszkań”, unikatową inicjatywę w Czechach, która ma na celu umożliwienie społecznie wykluczonym mieszkańcom różnych miejscowości, przeważnie Romom, wyjście z tego kręgu i osiedlenie się poza gettami. Informację o tych działaniach przekazał CTK przedstawiciel Agencji Vaclav Zeman.

Projekt będzie się skupiać na rodzinach, które współpracują z instytucjami opieki socjalnej, mają wystarczające dochody na utrzymanie mieszkania poza środowiskiem wykluczenia społecznego i które są zainteresowane poprawą swej sytuacji. Agencja zwróciła się już z prośbą do władz kilku miast o wytypowanie rodzin, które wezmą udział w projekcie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-02-2011 o godz. 08:39:45 (845 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rasizm w Serbii - żądanie deportacji Romów

News
Ataki na członków społeczności romskiej znowu stały się problemem w Serbii.

Sytuacja w okolicach miasta Pozega, zamieszkanym przez około 700 Serbów pozostaje napięta po tym jak napisali neonazistowskie hasła wymierzone przeciwko Romom. Urzędnicy potępili pojawienie się nazistowskich swastyk w różnych miejscach miasta. Nie jest to jednak pierwszy raz kiedy Romowie stali się obiektem ataku.

Rok temu, w wyniku morderstwa, setki Romów zamknęły się w swych domach we wsi Jabuka w pobliżu Panceva, po tym jak zostali zaatakowani przez swych sąsiadów. W Pozedze slogany zawierające słowa „Romowie też won z Serbii” widziane były w różnych miejscach Serbii.

W miejscowości tej nie było nigdy tego rodzaju problemów, niemniej grupy młodzieży, którzy wyrażają tego rodzaju poglądy nie należą do rzadkości. Serbskie sądy analizują obecnie możliwość zdelegalizowania 14 grup kibiców i ugrupowań, które wyrażają tak skrajne poglądy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-02-2011 o godz. 13:10:12 (1085 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Poznań: wypraszają Romów z restauracji

News
W dniu 10 grudnia w poznańskim klubie Cuba Libre dwaj ochroniarze na polecenie właścicielki klubu wyprosili 35 letniego mężczyznę po tym jak zapytany o swoją narodowość przyznał, że jest Romem. Zarządzająca klubem Klaudia Lopez otwarcie przyznaje, że wprowadziła zakaz wpuszczania Romów ze względu na ich awanturnicze zachowanie i jak sama powiedziała dlatego, że „Romowie brudzą, a stół po ich wyjściu wygląda jak po trzęsieniu ziemi”. Podobna sytuacja ma miejsce w poznańskim Piano Barze, do którego nie wpuszczono znanego romskiego muzyka Miklosza Deki Czureji wraz z rodziną. Warto wspomnieć, iż niedawno Miklosz był gościem Piano Baru i dawał w nim koncert, niestety jako prywatny klient nie został już potraktowany tak łaskawie.

Sytuacje takie powtarzają się w wielu klubach, restauracjach i barach w Poznaniu. Sprawę zgłoszono do pełnomocnika wojewody wielkopolskiego - Patryka Pawełczaka oraz Zespołu Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii w MSWiA. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zadeklarowała, że pomoże Romom przygotować pozew przeciwko lokalom, w którym panuje niesprawiedliwa selekcja.

Niewpuszczanie Romów do restauracji to dyskryminacja ze względu na rasę, czyli postępowanie niezgodne z prawem; osoby potraktowane w ten sposób mają prawo domagać się odszkodowania - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, która została zaalarmowana przez Patryka Pawełczaka. Pełnomocniczka przejęta sytuacją mówi, że jest to przejaw dyskryminacji w dostępie do usług, postępowanie takie jest zakazane zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, a w myśl ustawy antydyskryminacyjnej, która obowiązuje od początku tego roku, ofiara nierównego traktowania może domagać się odszkodowania. Zadeklarowała także swoją pomoc Stowarzyszeniu Wielkopolskich Romów oraz wystosowała do Komendanta Głównego Policji prośbę o sprawdzenie jakie działania podjęła w tej sprawie policja. Właścicielka lokalu została upomniana przez Radziszewską, iż może spodziewać się sankcji prawnych. . "Tylko dlatego, że ktoś źle się zachował, nie można odmawiać określonych praw całej społeczności. Czy gdyby źle zachował się strarszy człowiek, zakazano by wstępu wszystkim osobom starszym?" - mówiła.

Z innych miast napływają sygnały, że nie tylko w Poznaniu ma miejsce taka dyskryminacja w miejscach publicznych. W związku z zaistniałą sytuacją MSWiA planuje zorganizowanie spotkania właścicieli restauracji z przedstawicielami stowarzyszenia Romów. Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zdecydowała o wszczęciu z urzędu postępowania w tej sprawie, sprawdzi również jak zareagowały odpowiednie instytucje w Poznaniu na doniesienia w tej sprawie.

Agnieszka Mikulska z Fundacji Helsińskiej otwarcie mówi, iż niewpuszczanie Romów do lokali jest jawnym naruszenie tzw. ustawy równościowej, która zakazuje dyskryminacji w dostępie do usług. Sądzi, że osoby, które zostały tak potraktowane, powinny zwrócić się do sądu z żądaniem odszkodowania za dyskryminację.

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-01-2011 o godz. 11:24:28 (1513 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Przewodnictwo Węgier w UE a sprawa romska

News
Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że do końca węgierskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej stworzona zostanie polityka romska. Informacje te szef rządu w Budapeszcie przekazał państwowej agencji informacyjnej MTI podczas spotkania ze swym duńskim odpowiednikiem Larsem Lokke Rasmussenem w Kopenhadze. Jak podaje Gazeta Wyborcza węgierski komisarz UE László Andor, w nowym roku w budżecie UE w puli funduszy strukturalnych musi być konkretna kwota na programy pomocowe dla Romów. Panuje opinia, iż pieniądze przeznaczone na społeczność romską są marnotrawione lecz nie można tego udowodnić z powodu braku wiarygodnych raportów o warunkach życia Romów. Jak twierdzi pochodzący z Węgier filantrop George Soros – Bez pełnej sprawozdawczości na temat losów i skuteczności funduszy nie będzie postępów. Soros posiada organizację, która zajmuje się pomocą Romom. Według niego unijna pomoc jest tym cenniejsza, że jest niezależna od polityki krajowej oraz kampanii wyborczych, w których politycy wykorzystują obawy wyborców przed mniejszością.

Premier Węgier i jego doradczyni Zsuzsa Hegedlis wspólnie twierdzą, że podstawą do zmian jest edukacja dzieci w szkołach publicznych. Obecnie na Węgrzech często tworzy się odrębne klasy szkolne dla dzieci romskich, co zniechęca ja do nauki już na początku edukacji przez brak dobrej znajomości języka.

Orban zapowiedział, że wiosną Rada Europejska zaprezentuje pierwszy projekt swej strategii na rzecz Romów po publicznej debacie i podpisaniu dokumentu podczas szczytu premierów. W Europie są dwie grupy Romów: ci którzy się osiedlili i ci, którzy w dalszym ciągu prowadzą wędrowny tryb życia. Premier Węgier ostrzegł, że jeśli Unia nie zapewni pomocy w pracy i nauce dla tych, którzy już się osiedlili, to w niedługim okresie czasu mogą oni też stać się wędrowcami. Węgierski szef rządu podkreślił, iż Węgry nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań co do swego przewodnictwa, lecz również nie deprecjonują możliwości jakie daje ten okres.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-01-2011 o godz. 14:05:52 (904 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stanowisko Dyrektora Wykonawczego w ERRC

News
Ogłoszenie rekrutacyjne Europejskiego Centrum Praw Romów (ERRC): stanowisko Dyrektora Wykonawczego

Rada Dyrektorów Europejskiego Centrum Praw Romów (ERRC) zaprasza do składania podań na stanowisko Dyrektora Wykonawczego.

Dyrektor Wykonawczy będzie odpowiedzialny za wykonywanie strategicznego i zarządzającego kierownictwa, niezbędnego dla wypełniania przez ERRC jego misji w zakresie promocji poszanowania i ochrony podstawowych praw człowieka w stosunku do Romów na terenie całej Europy. Dyrektor Wykonawczy składać będzie sprawozdania dla Rady Dyrektorów, a ponadto będzie odpowiedzialny za wykorzystywanie i zarządzanie personelem.

Termin składania podań trwa do dnia 5 marca 2011 r.

Więcej na http://www.errc.org/cikk.php?cikk=3803

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-01-2011 o godz. 12:31:30 (918 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rozwój języka romskiego na Słowacji

News
Komisarz Rządu Słowacji do spraw Społeczności Romskiej: „państwo musi wspierać rozwój języka romskiego”.

Każdy naród posiada fundamentalne prawo do swego własnego języka. Od 20 lat Romowie na Słowacji próbują korzystać z tego prawa, które gwarantuje im Konstytucja Republiki Słowackiej oraz Karta Językowa.

Krótko po Aksamitnej Rewolucji wydawało się, że demokracja zdoła zmienić położenie społeczne Romów, a warunki prawne do takiej przemiany zostały stworzone w roku 1991. W praktyce oznaczało to powstanie Teatru Romathan, pierwszego romskiego ośrodka mediów i pierwszych szkół w których nauczany był język romski. Niestety były to zaledwie półśrodki, ponieważ niechybnie pominięty został fakt, iż język romski wymagał w pierwszej kolejności standaryzacji swej pisemnej formy.

Według ekspertów do spraw edukacji romskiej, ostatni projekt ustawy do spraw języka autorstwa partii MOST Hid, który ma na celu wprowadzenie w życie możliwości używania przez mniejszości swego języka, jeśli stanowią na danym terenie 10% ludności będzie miał znikome znaczenie formalne w stosunku do Romów. Mimo, iż język romski został oficjalnie ustandaryzowany w roku 2008, to od tego czasu nie podjęte zostały żadne znaczące kroki mające na celu wprowadzenie go jako języka wykładowego w szkołach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-01-2011 o godz. 10:16:39 (1394 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Skrajna prawica atakuje romskie getto w Bułgarii

News
Przyszłość romskiego osiedla w Sofii stanęła pod znakiem zapytania, po tym jak skrajni nacjonaliści zażądali jego usunięcia. Nacjonaliści z bułgarskiej partii VRMO twierdzą, iż zebrali około 3.000 podpisów poparcia dla referendum, żądając usunięcia znienawidzonego romskiego sąsiedztwa w okręgu miasta Orlandovtsi. Ugrupowanie utrzymuje, że osiedle które stanowi dom dla kilkuset osób jest nielegalne i powinno zostać zburzone.

Przywódca ugrupowania, Krasimir Karakaczanow powiedział dla „Spojrzenia na Bałkany”, iż VRMO popiera żądanie swych ludzi dotyczące usunięcia getta. Romowie są jego zdaniem w konflikcie ze swymi sąsiadami. Z kolei burmistrz miasta, Todor Krastev oznajmił, że komisja właśnie sprawdza czy domy Romów są legalne. Kontrola rozpoczęła się kilka miesięcy temu i jak powiedział ma się niebawem zakończyć.

Krastev powiedział „Spojrzeniu na Bałkany”, że miejskie władze do spraw planowania prawdopodobnie nakażą usunięcie domów jeśli okaże się, że są one nielegalne. Mimo, iż kontrola z ramienia władz miejskich rozpoczęła się miesiące temu, to zdaniem Krasteva VRMO próbuje upolitycznić tę kwestię.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-01-2011 o godz. 08:48:21 (1078 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wystawa romskiej sztuki

News
W okresie od 17 stycznia do 2 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1 można oglądać wystawę artystów romskich z cyklu Romani Art. Swoje prace prezentuje na niej troje młodych uzdolnionych ludzi, w których żyłach płynie romska krew: Małgorzata Mirga - Tras, Bogumiła Delimata i Krzysztof Gil. Każde z nich prezentuje inny rodzaj sztuki, lecz łączą ich wrażliwość na piękno oraz wspólne inspiracje naturą, kolorami i ludźmi.

Wystawa połączona jest z pokazem prac fotograficznych zatytułowanym „Romski Pstryk”. Projekt ten został zrealizowany w roku 2007 w ramach drugiej edycji Programu dla Tolerancji „To, co wspólne / to, co różne” Fundacji im. S. Batorego. Autorkami projektu są  Marta Kotlarska i Małgorzata Mirga -Tas.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-01-2011 o godz. 10:27:21 (964 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Europa obawia się Romów

News
Po zeszłorocznej akcji deportacji Romów z Francji, W zagranicznej prasie pojawia się co raz więcej artykułów o sytuacji Romów na Starym Kontynencie. Większość z nich dotyka problem Romów z Europy Wschodniej po upadku komunizmu.

Od lat 90 – tych i upadku Bloku Komunistycznego tysiące Romów opuściło Europę Wschodnią. Ich przyjazd do Francji i Włoch wywołał negatywne reakcje wobec nich, i nie tylko z powodu ich ubóstwa oraz prowadzonego stylu życia. Obecnie kwestia romska jest nieodłącznym elementem wszelkich dyskusji na temat warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców w polityce unijnej oraz polityce poszczególnych państw.

Zostały wprowadzone rozmaite utrudnienia w celu powstrzymania napływu fali migracji do i w Europie. Służyło to zmianie statusu cudzoziemców i koncepcji słowa „obcokrajowiec”, które na długo spowodowało pytania o tożsamość. W tym kontekście kwestia romska zajmuje ważne miejsce w debacie publicznej zarówno w Europie Wschodniej, jak i Zachodniej. We Francji nie jest to jednak niczym nowym. W roku 1912 we Francji wprowadzone zostało prawo regulujące ruch koczowników i tamtejsi Manusze otrzymali „paszporty koczownicze” umożliwiające podróżowanie. Kwestia ta pojawiła się ponownie, kiedy prymitywne osiedla zaczęły powstawać w południowych dzielnicach Paryża, w wyniku czego w roku 2003 wraz z ustawą o bezpieczeństwie wewnętrznym romskie osiedla ponownie stały się elementem niepożądanym. Niektórych spośród nich udało się zintegrować tworząc osiedla w ramach projektów mieszkaniowych MOUS. Podejmowali oni inicjatywy w postaci organizowania zakładania własnych mini – teatrów i mini – kabaretów.

Jest wśród Romów spora chęć do podejmowania rozmaitych inicjatyw społeczno – gospodarczych oraz polepszania swych warunków mieszkaniowych. Chcą wykonywać zawody wykonywane w ramach własnej działalności gospodarczo – usługowej, jak choćby mechanik, które byłyby nawiązaniem do ich tradycyjnych zawodów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-01-2011 o godz. 13:05:12 (823 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund