Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Ochrona romskiej kultury i języka w Szwecji

News
Specjalna misja dotycząca romskiej kultury i języka.

W ramach nowej inicjatywy dotyczącej Romów w Szwecji, Forum Żywej Historii zostało wyznaczone do przygotowania propozycji lepszej strategii w zakresie tego, jak kultura i język ludności romskiej i Sinti w Szwecji może zyskać większe znaczenie społeczne. Praca ta ma być prowadzona z uwzględnieniem Raportu Komisji dla Ministerstwa Integracji z roku 2010 przez specjalny Komitet do spraw „Prawa dla Romów – Strategia na rzecz Romów w Szwecji”.

Forum Żywej Historii jest instytucją podległą rządowi szwedzkiemu. Jego misja polega promowaniu zagadnień dotyczących tolerancji, demokracji i praw człowieka, z Holokaustem jako punktem odniesienia. Wziąwszy historię jako punkt wyjścia, Żywa Historia bada współczesne procesy, które mogą prowadzić do nietolerancji i niesprawiedliwości. Forum działa w ramach ścisłej współpracy ze szwedzkimi i zagranicznymi naukowcami i ekspertami.

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-05-2011 o godz. 15:24:44 (1422 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rada Europy: raport krytykujący Czechy

News
Rada Europy: braki w zakresie integracji Romów na terenie Czech.

Mająca siedzibę w Strasburgu Rada Europy wydała raport krytykujący antyromskie nastawienie społeczeństwa czeskiego. Komisarz Rady do spraw Praw Człowieka Thomas Hammarberg powiedział agencji AFP, że główną przeszkodą w integracji Romów na terenie Republiki Czeskiej jest antyromski stosunek społeczeństwa tego kraju, który jest w nim głęboko zakorzeniony, jak również przestępstwa na tle nienawiści i utrzymująca się segregacja w sferze szkolnictwa oraz mieszkalnictwa. Jego zdaniem władze winny zintensyfikować swe starania, rozwiązać problem i wcielać w życie politykę integracyjną.

Szwedzki Komisarz był po swej jesiennej wizycie w Czechach wzburzony rasistowskimi i wrogimi wobec Romów wypowiedziami niektórych tamtejszych wpływowych polityków, które były następnie relacjonowane w mediach. Wezwał on do stworzenia mechanizmu aktywnej samoregulacji, tak aby tego rodzaju wypowiedzi zniknęły ze sfery publicznej.

Obecnie bardziej niż kiedyś czescy politycy są krytykowani za rasistowskie i antyromskie uwagi. Przez wiele lat międzynarodowe podmioty i organizacje praw człowieka prosiły Republikę Czeską o rozwiązanie problemu dyskryminacji Romów w szkolnictwie publicznym i zaprzestanie segregowania tej mniejszości w gettach.

Kilka dni po wizycie Hammarberga w Czechach miała miejsce wypowiedź burmistrza Novego Bydzova, Pavla Loudy z rządzącej Demokratycznej Partii Obywatelskiej ODS. Stwierdził on, iż na przestrzeni ostatnich 5 lat liczba Romów w mieście zwiększyła się o 5% i że rozprzestrzeniają się oni po całym mieście, uprzykrzając ludziom życie, kradną i gwałcą. Podkreślił, że w czasie kiedy uczciwi mieszkańcy są w pracy, Romowie na rynku na ławkach i cali szczęśliwi rozmawiają ze sobą.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-05-2011 o godz. 11:12:05 (895 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Niecodzienna inicjatywa w Hiszpanii

News
Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa w dniu 2 maja hiszpańskie Stowarzyszenie Romów rozpoczęło dwumiesięczny objazd furgonetką, który na celu ma odwiedzenie przynajmniej 3 tysięcy rodzin romskich i propagowanie wśród nich edukacji, zachęcanie do posyłania swoich dzieci do szkół i podejmowania dalszych szczebli edukacji.  Spotkania będą odbywały się w szkołach aby przekonać rodziców do tejże instytucji. Obecnie ponad 80% romskich uczniów w Hiszpanii rezygnuje z nauki przedwcześnie. Jak mówi Mercedes Santiago z Fundacji Romów „Jedną z przyczyn jest lęk przed nieznanym. Rodzice często nie posyłają dzieci do szkoły, bo się boją. Nie wiedzą, czym jest szkoła, co będą robiły dzieci, z kim będą przebywały”.

Furgonetka Stowarzyszenia  opatrzona hasłem „Jak dorosnę chcę być…”. Każde dziecko będzie mogło dokończyć zdanie według swoich upodobań i marzeń. Stowarzyszenie planuje także fotografowanie odwiedzonych dzieci, a następnie wydanie albumu z objazdu po Hiszpanii. Organizatorzy podczas swoich spotkań z rodzinami spróbują także poruszyć temat ślubów wśród nieletnich.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-05-2011 o godz. 08:58:53 (890 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 32

News
Kilka dni temu ukazał się nowy numer romskiego dwumiesięcznika Romano Atmo. Jest to 32 już numer naszej gazety, drugi w tym roku. W najnowszym numerze, jak zwykle najnowsze wieści ze świata Romów, wiele ciekawych artykułów oraz atrakcyjnych zdjęć.

Jak zwykle numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, o romskiej petycji czy o zjeździe kobiet romskich w ramach projektu „Twoja szansa – wykorzystaj”. Wspominamy również o podziale środków MSWiA w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce w 2011 roku oraz o nowym konkursie na rok 2012. Piszemy także o Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową oraz o wyborze obserwatorów do „Komponentu romskiego” w ramach POKL.

Tematem numeru były obchody Międzynarodowego Dnia Romów, które miało miejsce 8 kwietnia. Niekwestionowaną atrakcją numeru jest relacja z seminarium „Być Romką w XXI wieku”. Spotkanie, które miało miejsce w warszawskich Łazienkach, zorganizowane przez Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania Elżbietę Radziszewską, poświęcone było roli społecznej i aktualnej sytuacji kobiet romskich.  Polecamy również relację z seminarium „Romowie w literaturze”, które miało miejsce w krakowskiej Willi Decjusza.

Ponadto niewątpliwą atrakcją tego numeru jest artykuł z okazji 40-tej rocznicy powstania International Romani Union, a także artykuł przedstawiający romskie wątki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Kolejną gratką numeru są opracowania naukowe: Społeczna sytuacja Romów w Polsce – Poszukiwanie wspólnej perspektywy w pokonywaniu barier i budowaniu szans rozwoju oraz Współczesne działanie państw europejskich na rzecz mniejszości romskiej.

Piszemy również o projektach Związku Romów Polskich realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Innowacyjni Romowie na rynku pracy II oraz Szczecineccy Romowie na rynku pracy, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach. W cyklu Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów we Włoszech. Ponadto Kącik poezji romskiej, Kuchnia, Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Przypominam również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 06-05-2011 o godz. 10:03:01 (994 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zjazd kobiet romskich - zmiana terminu

News
„Twoja szansa – wykorzystaj”

Informujemy, iż uległ zmianie termin Zjazdu kobiet romskich organizowanego przez Związek Romów Polskich. Spotkanie odbędzie się w dniach 11 – 15 lipca. Ma ono na celu pokazać jak można przeciwdziałać dyskryminacji dziewcząt i kobiet romskich. Na zjeździe każda z uczestniczek będzie miała szansę podzielić się  dotychczasowymi doświadczeniami życiowymi. Dla uczestniczek przygotowaliśmy wiele ciekawych atrakcji. Wszystkim kobietom zapewniamy pełne wyżywienie, zakwaterowanie oraz zwrot kosztów dojazdu. Zjazd odbędzie się w Bornem Sulinowie, jest to miejscowość znajdująca się niedaleko Szczecinka.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj. Prosimy o wypełnienie formularza i odesłanie na adres naszego stowarzyszenia:

Związek Romów Polskich
78 – 400 Szczecinek
ul. Wyszyńskiego 32

W celu uzyskania szczegółowych informacji wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z naszym stowarzyszeniem.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-05-2011 o godz. 14:22:26 (1043 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Węgry: kolejne ataki na Romów

News
Jak wynika z wiadomości podanych przez PAP i tvn24.pl, 26 kwietnia w miejscowości Gyoengyoespata na północy Węgier doszło do starć Romów i zwolenników skrajnej prawicy. W wyniku starć aresztowano wiele osób, a pięć zostało rannych. Przyczyna incydentu nie jest do końca znana. Konflikt narastał od dłuższego czasu. Węgierska agencja MTI informuje, iż napastnikami byli między innymi członkowie stowarzyszenia Vederoe. Przed Wielkanocą z Gyoengyoespata ewakuowano 300 kobiet romskich wraz z dziećmi w obawie przed ekstremistami z Vederoe, którzy zamierzali przeprowadzić w miejscowości ćwiczenia paramilitarne. Romowie powrócili do swych mieszkań , dopiero po tym jak policja zabroniła przeprowadzenia ćwiczeń.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-05-2011 o godz. 08:51:27 (870 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konkurs stypendialny

News
Romowie to najmniej wyedukowana część społeczeństwa Europy i Polski, która bardzo często żyje na marginesie i jest uznawana za mniejszość zagrożoną wykluczeniem społecznym. Znaczna część Romów to analfabeci nawet osoby młode i w wieku, w którym podlegają obowiązkowi szkolnemu.   Problem edukacji Romów jest niezależny od miejsca zamieszkania na terenie kraju. Wskaźnik wykształcenia  Romów jest bardzo niski. Romki nie posyłają swoich dzieci do szkół, często ich edukacja kończy się na szkole podstawowej. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku postanowił zmienić obecną sytuację.

Ogłaszamy konkurs stypendialny dla uczniów pochodzenia romskiego. Swoją kandydaturę mogą zgłosić Romowie, którzy mają obywatelstwo polskie, uczą się w szkołach ponadgimnazjalnych w systemie dziennym bądź złożyli papiery do szkoły ponadgimnazjalnej na pierwszy rok. Również absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończą naukę będą mogli otrzymać stypendium. Będzie to swoista nagroda za dobre wyniki w szkole oraz zachęta dla innych uczniów, do podejmowania trudu edukacji w szkołach średnich.

Osoby aplikujące powinny posługiwać się językiem Romani oraz kultywować tradycje romskie. Jest to najważniejszym warunkiem otrzymania stypendium, który będzie skrupulatnie weryfikowany. Mile widziani będą także laureaci konkursów oraz olimpiad. Rekrutacja odbędzie się na terenie całej Polski. Aplikującymi mogą być uczniowie szkół zawodowych, techników, liceum ogólnokształcących i zawodowych. Status materialny stypendystów nie będzie brany pod uwagę.

Ostatecznego wyboru stypendystów dokona komisja w skład, której wejdą członek zarządu ZRP, koordynator projektu, asystenci edukacji romskiej pracujący w Szczecinku (2 osoby), pracownik Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty, nauczyciel wspomagający pracujący z dziećmi romskimi w Szczecinku, przedstawiciel MSWiA.

Stypendium motywacyjne będzie mogło być przyznane uczniowi po ukończeniu gimnazjum, ale osoba ta musi udowodnić, że została przyjęta do szkoły ponadgimnazjalnej na pierwszy roku nauki. Stypendium motywacyjne będą mogli uzyskać uczniowie, którzy w wyniku klasyfikacji poprzedzającej przyznanie stypendium osiągną najwyższą średnią arytmetyczną ocen ze wszystkich obowiązkowych zajęć, wśród osób nadsyłających aplikacje w roku poprzedzającym okres, za który przyznaje się stypendium.

W przypadku takiej samej średniej ocen u więcej niż jednego aplikującego pod uwagę będą brane następujące kryteria:

• reprezentowanie szkoły w olimpiadach i konkursach przedmiotowych,
• ocenę z zachowania,
• frekwencję,
• reprezentowanie szkoły w konkursach artystycznych,
• reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych,
• pracę na rzecz szkoły,
• pracę na rzecz klasy,

w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.

Regulamin

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3


Stypendia są finansowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce
Wysłany przez admin_zrp dnia 29-04-2011 o godz. 12:15:44 (2465 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie z Rumunii okupowali bazylikę

News
Jak informuje PAP i Radio Zet grupa 150 Romów z Rumunii przez dwa dni okupowała bazylikę świętego Pawła Za Murami w Rzymie. Zachowanie to było następstwem zlikwidowania przez władze Rzymu ich nielegalnego obozowiska w ramach akcji likwidacji nielegalnych romskich osiedli. Początkowo Romowie protestowali na terenie papieskiej bazyliki następnie postanowili okupować ją także w nocy. Wśród nich znalazły się całe rodziny wraz z dziećmi i całym swoim dobytkiem. Przedstawiciele burmistrza Rzymu zaproponowali Romom miejsca w domu opieki społecznej dla kobiet i dzieci lub deportację do Rumunii na określonych zasadach. Rodziny decydujące się na wyjazd z Włoch otrzymywały kwotę 1000 Euro. Ofertę tę przyjęło dotychczas 10 osób.

Jak podaje Radio Watykańskie, Papież Benedykt XVI wyraził bliskość z Romami koczującymi w bazylice. 24 kwietnia Caritas i Watykan zdecydowały, iż rodziny romskie przeprowadzą się do ośrodka socjalnego Caritas. Romowie opuścili teren bazyliki wraz ze swoimi dobytkiem, na miejsce dotarli dzięki autokarom podstawionym przez Caritas. Jak mówi ks. Lombardi jest to jednak tylko rozwiązanie czasowe i wymaga odpowiedniego uregulowania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-04-2011 o godz. 13:14:12 (796 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romni z Węgier uhonorowana przez Departament Stanu USA

News
Agnes Osztolykan otrzymała Międzynarodową Nagrodę Odważnych Kobiet

Agnes Osztolykan, romska członkini Parlamentu Węgier została laureatką Międzynarodowej Nagrody Odważnych Kobiet wręczanej przez Departament Stanu USA. Podczas gali wręczenia nagród dla odważnych kobiet obecne były m.in. Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton oraz Pierwsza Dama Michelle Obama. Uczestniczyli w niej również Ambasador do spraw Kobiet na Świecie oraz ważne osobistości z Ameryki i innych państw.

Agnes Osztolykan została wybrana do Parlamentu Węgier w 2010 roku i jest jedyną romską członkinią Parlamentu w tym kraju. Reprezentuje nowo powstałą partię Polityka Może Być Inna. Osztolykan otwarcie zabiera głos w sprawach Romów w obliczu otwartej wrogości, nieustraszenie stając w obronie równych praw i integracji Romów w węgierskim społeczeństwie. Jako wiceprzewodnicząca Komitetu Edukacyjnego, bierze istotny udział w tworzeniu nowych węgierskich regulacji w zakresie edukacji, zapewniając by integracja Romów pozostawała priorytetem rządowych programów.

Od momentu ustanowienia nagrody w 2007 roku Departament Stanu uhonorował 38 kobiet z 27 różnych państw. Jest to jedyna nagroda Departamentu Stanu, która oddaje cześć działaczkom na całym świecie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-04-2011 o godz. 09:52:47 (851 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

News
Unia Europejska obiecała wyciągnąć z ubóstwa co najmniej 20 milionów osób w ciągu najbliższych 10 lat. Jako udział w osiąganiu tego celu Rada Unii Europejskiej przyjęła wnioski wspierające propozycję Komisji mającą na celu stworzenie platformy przeciwko ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.

Sandor Czomba, węgierski Sekretarz Stanu do spraw Polityki Zatrudnienia powiedział podczas konferencji prasowej, że priorytetem tychże działań jest zapewnienie by ubóstwo nie było przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jego zdaniem walka z ubóstwem jest niezbędna zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i osób starszych.

Platforma ta tworzy ramy dla rozwoju krajowych strategii oraz dla koordynacji pomiędzy poszczególnymi państwami i UE. Oferuje ona serię działań mających na celu zwalczanie ubóstwa poprzez inicjowanie i wcielanie w życie bardziej skutecznych i innowacyjnych metod i instrumentów.

Poszczególne grupy ludności są szczególnie narażone na ubóstwo, jak bezrobotni, osoby młode wchodzące na rynek pracy, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby w podeszłym wieku, migranci, osoby niepełnosprawni oraz niektóre mniejszości etniczne, w tym Romowie.

Realizacja tej inicjatywy niekoniecznie oznacza większe wydatki, lecz lepsze wykorzystywanie funduszy. Wysiłki i instrumenty muszą być połączone na szczeblu wspólnotowym i krajowym, ze szczególnym naciskiem na grupy najbardziej narażone na ryzyko wykluczenia społecznego. Nacisk winien być kładziony na obszary, które prawdopodobnie mogą mieć decydujący wpływ. Fundusze strukturalne powinny wspierać integrację i innowację społeczną.

Ubóstwo jest szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem w UE, dotykającym 8% Europejczyków, którzy nie mogą pokrywać swych podstawowych wydatków. Ponad 80 milionów osób – 16% ludności i 19% dzieci jest obecnie zagrożonych ubóstwem. Kryzys najmocniej uderzył w osoby znajdujące się w najtrudniejszym położeniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-04-2011 o godz. 14:03:14 (894 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund