Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Światowa premiera filmu „Cygan”

News
Przemawiając podczas konferencji prasowej w trakcie festiwalu filmowego w Karlowych Warach, słowacki reżyser Martin Szulik stwierdził, że stworzony przez niego film pt. „Cygan” jest jego najbardziej osobistą pracą. Film ten miał swą światową premierę jako część głównego konkursu festiwalowego. Szulik dodał też, że obraz Romów jaki panuje w świadomości Słowaków jest bardzo zniekształcony i niepełny, i właśnie jego film chce pokazać jakie jest naprawdę życie w osiedlach romskich. Film jako słowacko – czeska koprodukcja opowiada historię chłopca, który próbuje opuścić osiedle po tym jak umiera jego ojciec, ażeby poprawić byt swego rodzeństwa. Znajduje się on w konflikcie zarówno z kulturowymi, rasowymi i społecznymi większości społeczeństwa, jak i niepisanymi prawami swej własnej społeczności.

Reżyser podkreślił, że na Słowacji około 200 – 300 tysięcy osób żyje w warunkach społecznego ubóstwa. Jedyny obraz ich życia pochodzi z Telewizji i jest bardzo zniekształcony. Przyznał, że dokonywane są tam przestępstwa oraz, że obecne są tam narkotyki. Zaznaczył on jednocześnie, iż trzeba zacząć myśleć o konkretnych sytuacjach z jakimi mają do czynienia osoby mieszkające w tych środowiskach.

Główne role w filmie grają mieszkańcy romskich osiedli na wschodzie Słowacji, którzy nie są zawodowymi aktorami. Z racji faktu, iż na Słowacji funkcjonuje wiele dialektów języka romskiego postanowiono wybrać dialekt z okręgu spiskiego i pod tym kątem dobierano aktorów. Reżyser chciał bowiem by w jego obrazie obecny był zarówno język romski, jak i odtwórcy głównych ról należący do tej narodowości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-08-2011 o godz. 15:41:04 (1264 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowe pozycje w naszej bibliotece

News
Jako że naszą bibliotekę odwiedzają także najmłodsi czytelnicy, przedstawiamy dwie nowe pozycje w naszych zbiorach przeznaczone właśnie dla nich. Dzięki tego typu wydawnictwom mali Romowie mogą uczyć się i rozwijać wyobraźnię, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Gorąco zachęcamy także rodziców do czytania lektur dzieciom, ta na pozór prozaiczna czynność potrafi świetnie zbliżać. Dzięki wspólnemu czytaniu, czy oglądaniu bajek spędzamy miło wspólny czas, a także dbamy o rozwój intelektualny naszych małych pociech.

„Gałązka z Drzewa Słońca” to baśnie cygańskie autorstwa Jerzego Ficowskiego wydane przez Fundację Pogranicze. Jest to pozycja, którą bez przeszkód mogą czytać zarówno dzieci jak i dorośli. Piękne historie okraszone barwnymi ilustracjami Wiesława Szumińskiego zabiorą nas w nieprzewidywalny świat fantazji i na długo nie pozwolą się z niego wydostać. Potężny Król Słońca, dobre i złe Urmy, ptak Czarana czy królowie Deszczu i Wiatru to tylko niektórzy bohaterowie niezwykle oryginalnych przypowieści i baśni, z których każda kończy się pouczającym morałem. Piękne opisy przyrody, niezwykle intrygujący bohaterowie i ich przygody zachęcają do ciągłego przewracania stron. Aż żal kiedy książka się kończy. Ficowski za pomocą baśni tłumaczy takie zjawiska jak na przykład stworzenie świata, odpowiada na pytania takie jak skąd wzięli się ludzie o jasnych włosach, a przy tym z nutką humoru uczy i opisuje namiastkę taborowego życia. Wszystkie opowieści nawiązują do natury i symbiozy jaką tworzą z nią Cyganie. Autor tłumaczy świat i zachodzące w przyrodzie zdarzenia przy pomocy łatwych w odbiorze opowieści o przygodach ciekawych świata bohaterów. „Gałązka z drzewa słońca” to pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdej domowej biblioteczki.

„Opowieści Pogranicza”, czyli filmowa kolekcja bajek wydana na płycie dvd, to projekt powstały w oparciu  o nowoczesny warsztat multimedialny, mający na celu spotkanie w pracy twórczej dzieci i młodzieży z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Ich wspólna praca nad historią regionu zakończyła się zebraniem legend, bajek i opowieści związanych z ich miejscem zamieszkania, czyli Sejny w kolekcję w formie filmów animowanych, zrealizowanych metodą poklatkową. Odnalezione i spisane legendy, bajki i opowieści stały się inspiracją dla pierwszych filmów animowanych inicjujących kolekcję.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Bożena Szroeder – twórczyni pracowni „Korniki sejneńskie” oraz projektów edukacji regionalnej i międzykulturowej realizowanych w Polsce i na świecie. Dzięki warsztatom „Opowieści pogranicza” spisane zostały bajki litewskie, cygańskie, żydowskie, rosyjskie i polskie. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych w pracy międzypokoleniowej i w środowisku wielokulturowym animatorów kultury związani z „Pograniczem”. W ramach zajęć dzieci spotkały się z najstarszymi mieszkańcami regionu w celu wysłuchania zapamiętanych przez nich opowieści z dzieciństwa. Nie obyło się także bez wizyt w bibliotekach i prywatnych archiwach.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty filmowe, które poprowadziła Joanna Polak, specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, oraz Liza Skvorcova – moskiewska reżyserka, mistrzyni grafiki komputerowej i animacji. W efekcie rocznej pracy powstało osiem filmów animowanych opowiadających językiem często zapomnianych już bajek, legend i przypowieści dzieje wielokulturowej Sejneńszczyzny.

W ramach projektu powstało osiem filmów: Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi, Legenda o trzech starcach, Legenda o pięknej Egle i Żaltisie, Legenda o sprowadzeniu do Sejn dominikanów, Opowieść o tym jak dominikanie żydów do Sejn sprowadzili, Opowieść o cudzie w rodzinie Massalskich, Bajka o Cyganie i czerwonym wężu oraz Opowieść o tym dlaczego starowiercy tytoniu i kawy nie używają.

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bajki zostały wydane przez Fundację Pogranicze we współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-08-2011 o godz. 09:17:44 (851 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zjazd Kobiet Romskich

News
Jak powszechnie wiadomo kobiety romskie borykają się z wieloma problemami życia codziennego, które często wiążą się z ich pochodzeniem. Stereotypy, uprzedzenie, a niekiedy nawet dyskryminacja nie są im obce. Rzadko zdarzają się okazje aby mogły o tym otwarcie porozmawiać we własnym gronie. Z myślą o tym, Związek Romów Polskich zorganizował Zjazd Kobiet Romskich, który odbył się w dniach 8 – 12 sierpnia w Bornem Sulinowie. Trzydzieści kobiet z różnych miejscowości przyjechało do pensjonatu JOMIR aby poświęcić kilka dni na rozmowy i czas spędzony tylko w damskim gronie.

Uczestniczki zjazdu czekał napięty harmonogram, każdego ranka odbywały się warsztaty z trenerami, którzy doskonale znają społeczność romską i niejednokrotnie mieli okazję z nią pracować. 8 sierpień był dniem, kiedy kobiety ciekawe wrażeń i pełne optymizmu przyjechały do Bornego Sulinowa i poznały się w trakcie wspólnej kolacji. Kolejny dzień rozpoczęły warsztaty zatytułowane „Asertywność w samoobronie – kobieta romska ofiarą przemocy” poprowadzone przez znaną z innych projektów na rzecz społeczności romskiej, socjolog Kingę Nowakowską, która szybko zyskała zaufanie i sympatię swoich słuchaczek. Kobiety poznały podstawy sztuki odmawiania oraz ćwiczyły jak wyrazić otwarcie swoje zdanie, nie urażając przy tym uczuć innej osoby. Następnie Ksenia Siwak robiła wszystko co w jej mocy aby przy pomocy upiększenia wizerunku zebranych pań podnieść ich samoocenę, dodać trochę pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Nie obyło się bez kącika makijażu, gdzie każda chętna uczestniczka mogła oddać się w ręce specjalistki, która czyniła małe „cuda” na twarzach zebranych. Było również mnóstwo kosmetyków do testowania oraz nauka zdobienia paznokci metodą żelową. Nim zapadł wieczór wszystkie panie były upiększone i gotowe na czas wolny. Każda miała do wyboru karaoke, kajaki, rowerki wodne bądź zwiedzanie okolicy. Warto też wspomnieć, że Zjazd Kobiet Romskich uświetniły swoją obecnością Wiesława Kostrzewa – Zorbas z Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania oraz Dorota Dobrzyńska, starszy specjalista z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wraz z uczestniczkami oddawały się drobnym przyjemnościom i zabierały głos w ważnych rozmowach.

Kolejny dzień zjazdu to warsztaty poprowadzone przez Agnieszkę Kowarską dotyczące tego, jak się przełamać, czyli o kobiecie romskiej i różnych obliczach dyskryminacji a czynnikach kulturalno – społecznych. Zajęcia te wzbudziły dużo emocji i skłoniły kobiety do głębokich rozmów o życiu osobistym, które na pewno w każdej z nich zostawiły kilka pytań, na które same sobie powinny odpowiedzieć. Po obiedzie na uczestniczki czekała moc wrażeń w postaci paint balla, czyli gry, która pobudza inteligencję, szybkość myślenia, zdecydowanie i determinację w działaniu. Skomplikowane zadania i powierzone misje spowodowały, że kobiety dostrzegły w sobie siłę fizyczną i związaną z tym zdolność działania. Śmiechu było co nie miara, a po wycieńczającej walce nadszedł czas na posiłek i wybrane przyjemności. Tym razem można było bezpłatnie skorzystać z sauny, basenu, siłowni, solarium oraz wizyty w grocie solnej, która bardzo korzystnie wpływa na stan zdrowia i pomaga w leczeniu wielu schorzeń.

Czwartek upłynął pod znakiem kolejnej części warsztatów, które tym razem wspólnie poprowadziły panie Kowarska i Nowakowska, tematem była asertywność, mobbing w pracy i dyskryminacja kulturowa. Tematy, które poruszały trenerki były adekwatne do tego, jakie problemy spotykają Romki w życiu codziennym. Nie jest tajemnicą, że często są one dyskryminowane w pracy ze względu na pochodzenie płeć, czy wiek. Te właśnie kwestie poruszały prowadzące i uczyły jak bronić się przed zjawiskiem mobbingu oraz gdzie szukać pomocy. Po warsztatach przyszedł czas na trochę rozrywki w postaci nauki samoobrony KRAV MAGA. Jest to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30 – tych XX wieku bazujący na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Kobiety dzielnie uczyły się ruchów, które w przyszłości mogą uratować je z niejednej opresji oraz poznały kilka sztuczek, których kobieta z powodzeniem może użyć wobec dużo silniejszego mężczyzny. Dowiedziały się na przykład, że kobiece atrybuty takie jak torebka czy buty na obcasach w sytuacji zagrożenia mogą posłużyć jako skuteczna broń. Następnie odbyła się pożegnalna kolacją, podczas której panie raczyły się pysznymi daniami z grilla. Mimo że pogoda nie dopisała i wciąż padał deszcz wśród kobiet panowała pozytywna atmosfera, a rozmowy nie miały końca do późnych godzin wieczornych. Dwunastego sierpnia uczestniczki Zjazdu wyjechały, odprężone, piękniejsze i silniejsze, by być może wrócić do Bornego Sulinowa za rok.

Wiesława Kostrzewa - Zorbas mówi: W Polsce zagadnienia dotyczące dyskryminacji są ciągle dość nowe i wszyscy uczymy się jej definicji i tego jak zwalczać dyskryminację. Kobiety romskie są w trudnej sytuacji ze względu na płeć oraz na wykluczenie z powodu pochodzenia etnicznego. Życie kobiet romskich nie jest łatwe, bo życie kobiet nie jest łatwe. Jest wiele uniwersalnych problemów, problemy z powodu biedy, braku edukacji, relatywnie trudnego dostępu do rynku pracy, które powiększają problemy związane z płcią. Jest wiele fantastycznych liderek romskich, w wielu miejscowościach i stowarzyszeniach. To kobiety ciągną całą pracę i jeśli będzie rewolucja, to na pewno zrobią ją kobiety romskie.

Coraz częściej organizowane są spotkania Romek, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania zorganizowało w tym roku seminarium „Być Romką w XXI wieku”, o którym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych numerów Romano Atmo. Kobiety romskie, chcą się jednoczyć, chcą ze sobą rozmawiać, uczestniczyć w życiu politycznym i zmieniać swoje życie na lepsze. Nie chcą już być bierne i pozwalać kierować swoim życiem innym. Każdy krok na drodze do własnego szczęścia jest krokiem na przód. Dlatego kobiety romskie, łączmy się, weźmy życie we własne ręce.

Kobiety romskie w swoim środowisku są traktowane jako gospodynie domowe. Jedynymi ich obowiązkami jest gotowanie, sprzątanie, pranie, rodzenie i wychowanie dzieci oraz bardzo często zabezpieczenie finansowe rodziny. Wszelkie próby samodzielności, podnoszenie poziomu wykształcenia zawodowego i społecznego rozwoju podejmowane przez ambitne kobiety są negatywnie odbierane nie tylko przez mężczyzn, ale także przez starsze pokolenie kobiet romskich, przeświadczonych o ciążącym na kobietach obowiązku opieki nad domem. Niektóre kobiety pragnące samodzielności i niezależności muszą opuścić środowisko romskie, w którym się wychowały. Tradycja romska jest bardzo konserwatywna i rygorystyczna. Ogranicza czy wręcz zakazuje aktywności kobiet w sferze ekonomicznej, życiu zawodowym i politycznym. Tradycję tą podtrzymuje też fakt, iż wykształcenie nie jest uważane za coś godnego uwagi. Uczące się kobiety romskie nie są pozytywnie traktowane przez własne środowisko. Według wielu to niepotrzebne marnowanie czasu i energii, która powinna być spożytkowana na opiekę nad domem i wychowywanie dzieci. Kobiety romskie, które podejmują pracę zawodową inną niż nakazuje tradycja, również są negatywnie odbierane prze resztę otoczenia, a poświęcenie się dla kariery zawodowej zamiast dla rodziny to wręcz barbarzyństwo.

Niewykształcone romskie dziewczęta i kobiety nie są świadome o przysługujących im prawach i o tym, że status kobiet i mężczyzn jest taki sam dla obu płci. Wymuszane śluby są dramatem dziewcząt, który rozgrywa się w czterech ścianach i reszta społeczeństwa nie ma świadomości, że w XXI wieku wydaje się za mąż na siłę niepełnoletnie dziewczęta.

Zjazd Kobiet Romskich został zorganizowany po to, by uświadomić młode dziewczęta oraz skonfrontować je z doświadczonymi kobietami, które będą mogły ustrzec je przed tym, czego same zaznały. Zaobserwować możemy, że mentalność kobiet pochodzenia romskiego zmienia się wraz z upływem czasu. Dzięki spotkaniom tego typu Romki nie tylko integrują się i dzielą doświadczeniami, ale też zdają sobie sprawę z własnej siły i możliwości jakie w nich drzemią. Bardzo ważnej jest aby uświadomić im, że nie są jedynie żonami swoich mężów i córkami swoich ojców, a odrębnymi autonomicznymi jednostkami, które powinny się rozwijać, dbać o swoje wykształcenie i niezależność finansową. Będzie to z pewnością proces długotrwały i potrzeba wielu lat aby sprowadzić myślenie wielu kobiet na inne tory. Od zarania dziejów wśród społeczności romskiej kobieta jest na niższym szczeblu w hierarchii rodzinnej. Trudno ingerować w kulturę i zwyczaje, ale warto przekonywać, że myślenie o sobie i działanie dla samej siebie, nie jest niczym złym. Każdy mężczyzna chciałby dzielić życie z kobietą, która jest spełniona i zadowolona z siebie.

Zjazd Kobiet Romskich został sfinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


      

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-08-2011 o godz. 14:02:53 (2526 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 O Romach w Senacie RP

News
Polski parlamentarzysta wezwał do zwalczania naruszeń praw człowieka w państwach członkowskich UE.

Podczas lipcowego posiedzenia komisji w izbie wyższej polskiego parlamentu zostało podkreślone, że naruszenia praw człowieka mają miejsce zarówno na terenie UE, jak i poza jej obszarem. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP, Leon Kieres powiedział, że Romowie w sposób szczególny padają ofiarami dyskryminacji w kilku krajach członkowskich UE, w tym również jego własnym.

Przewodniczący stwierdził ponadto, iż sytuacja w UE w tej dziedzinie jest daleka od doskonałości i porównał tu sytuację cytowanych wcześniej Romów do sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.

Jeśli chodzi o Romów, to oznajmił on, że sami Romowie mają obowiązek by zapewnić by prawa człowieka były przestrzegane wobec ich dzieci właśnie poprzez zapewnienie tego, ażeby otrzymały one formalną edukację. Przypomniał jednocześnie, że problem w przypadku Romów jest olbrzymi i niezbędne jest baczne przyglądanie się mu.

W związku ze sprawowaną przez RP Prezydencją w UE Senatorowie dyskutowali również o naruszeniach praw człowieka w Chinach i Hondurasie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-08-2011 o godz. 08:56:17 (872 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Muzyczne Dialogi nad Bugiem

News
Związek Romów Polskich był partnerem Ogólnopolskich Prezentacji Kultury Mniejszości Narodowych XXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem, które miały miejsce w dniach 5-6 sierpnia na stadionie w Mielniku. W programie znalazły się prezentacje zespołów folklorystycznych i folkowych nawiązujących do kultury białoruskiej, ukraińskiej, czeczeńskiej, rosyjskiej, łemkowskiej, słowackiej, romskiej, niemieckiej, żydowskiej, irlandzkiej i polskiej. Wystąpiły między innymi zespoły takie jak Beltain, Perła i Bracia, Kupalinka, Tworkauer Eiche, PodobaMiSię znany z programu „Must be the music”. Zakończenie imprezy uświetnił pokaz światła i dźwięku, sztuczne ognie oraz wspólna potańcówka. Wydarzenie zgromadziło wielu gości z kraju jak i z zagranicy.

Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Mielnik i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-08-2011 o godz. 11:43:13 (903 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej

News
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie prowadzi pod sygn. S 73/11/Zn śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości polegającej na zabójstwie przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego około 50 osób narodowości romskiej, zaistniałej latem 1943 r. w lesie koło miejscowości Safatów Kąt byłe województwo lwowskie, ze względu na ich przynależność do tej grupy narodowej.

W związku z toczącym się postępowaniem poszukiwani są świadkowie tej zbrodni.

Wszystkich mogących pomóc w powyższej sprawie prosi się o kontakt listowny lub telefoniczny z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie ul. Słowackiego 18 35-060 Rzeszów, tel. 17 86 73 001.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-08-2011 o godz. 10:14:36 (784 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Komisarz Rady Europy krytykuje media

News
Komisarz do spraw praw człowieka Rady Europy: europejskie media pełne antyromskich stereotypów.

„Antyromskie stereotypy w dalszym ciągu są rozpowszechniane i podtrzymywane w kilku mediach na terenie całej Europy. Media mają do odegrania ważną rolę w zwalczaniu stereotypów, niestety jednak niektóre gazety i nadawcy nie wykonały swej roli jeśli chodzi o Romów i Wędrowców.” - napisał na swoim blogu Komisarz do spraw praw człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg. Jego zdaniem media przyczyniły się do ksenofobii poprzez opieranie się na nieobiektywnym traktowaniu i szukaniu tanich sensacji. W swych ostatnich Uwagach na temat Praw Człowieka stwierdził on, że czas już na promowanie etyki dziennikarskiej i kodeksu postępowania by zakończyć wszelkie negatywne przedstawianie Romów w mediach.

Na blogu dodał, że świadomość w zakresie kultury romskiej czy też świadomość wyzwań z jakimi stykają się Romowie jest zasmucająco niska w społeczeństwach całej Europy. Wielu Romów, którzy są największą mniejszością etniczną w Europie, żyje w warunkach skrajnej marginalizacji oraz często pada ofiarami rasizmu i dyskryminacji. Komisarz zaznaczył, że fakt, iż Romom i Wędrowcom przysługują te same prawa człowieka co innym jest często pomijany.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-08-2011 o godz. 15:09:46 (901 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

News
W dniach 1 i 2 sierpnia 2011 r. w Krakowie i Oświęcimiu odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. W tym roku miały one szczególnie uroczysty charakter z powodu przyjęcia przez Sejm RP dnia 29 lipca br. uchwały o ustanowieniu przypadającego 2 sierpnia Dnia Pamięci o Zagładzie Romów świętem państwowym.

Organizatorem obchodów był Zespół do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych RP. Wydarzenie wsparli ponadto Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, Minister Elżbieta Radziszewska oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE. Patronat nad uroczystościami objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a także Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Wydarzenie to stanowi symboliczne upamiętnienie likwidacji tzw. „romskiego obozu rodzinnego” w Auschwitz – Birkenau nocą z 2 na 3 sierpnia 1944 r., w wyniku którego śmierć w komorach gazowych poniosło 3 tysiące Romów, w tym również dzieci, kobiet i starców. Ogółem w KL Auschwitz – Birkenau życie straciło 20 tysięcy osób narodowości romskiej.

Pierwszy dzień obchodów obejmował wyjazdowe posiedzenie Zespołu do Spraw Romskich KWRMNiE, które miało miejsce w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Uczestniczyli w nim członkowie tegoż Zespołu, Minister Elżbieta Radziszewska, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, a także parlamentarzyści i urzędnicy państwowi. Podczas spotkania Poseł z Ziemi Szczecineckiej – Wiesław Suchowiejko odczytał pełen tekst uchwały Sejmu RP z dnia 29 lipca, a jego uczestnicy z Minister Radziszewską, Wojewodą Kracikiem i romskim członkiem Komisji Wspólnej, Romanem Chojnackim na czele podkreślali skalę tragedii, jaką była dla narodu romskiego zagłada ich przodków w czasie II wojny światowej, akcentując jednocześnie konieczność ukazania pełnego jej obrazu.

Tego samego dnia w Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się Międzynarodowe Sympozjum zatytułowane „Zagłada Romów i Sinti: Pamięć, Tożsamość i Współczesny Rasizm”, którego organizatorem było ODIHR OBWE. Wśród jego uczestników obecni byli parlamentarzyści i przedstawiciele instytucji RP najwyższego szczebla, urzędnicy i działacze organizacji międzynarodowych z Andrzejem Mirgą (OBWE) na czele, a także młodzież romska z Polski i zza granicy. W trakcie konferencji zaprezentowano wspólną stronę internetową OBWE i Rady Europy z materiałami i informacjami dotyczącymi zagłady Romów, a także publikacje Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działającego w ramach Muzeum Auschwitz – Birkenau. Kolejnymi elementami konferencji były dwa panele dyskusyjne poświęcone aktualnemu stanowi wiedzy i nauczania na temat zagłady Romów podczas II wojny światowej oraz doświadczeniom z zakresu nauczania tej tematyki w przeszłości, jak również wyzwaniom przyszłości w tej materii.

Uczestnicy obu debat, wśród których oprócz polityków RP oraz członków Zespołu do Spraw Romskich obecni byli naukowcy z uczelni w Berlinie, Grazu, Warszawie, przedstawiciele muzeów historii i kultury Romów w Brnie i Tarnowie, pracownicy izb pamięci w Oświęcimiu, Mauthausen i Amsterdamie, a także reprezentanci Parlamentu Europejskiego i rządów innych państw, mediów krajowych i zagranicznych, jak również działacze i młodzież romska z Polski i innych krajów europejskich wspólnie zastanawiali się nad znaczeniem pamięci o Holokauście Romów zarówno dla Europy, jak i dla nich samych.

Zdaniem wszystkich zgromadzonych najważniejszą kwestią jest oficjalne przyznanie, iż zagłada Romów była dziełem nie tylko niemieckich nazistów, lecz również wspierających ich kolaborantów w wielu krajach. Podkreślili przy tym, że wiedza ta nie będzie  łatwa do zaakceptowania dla rządów i elit politycznych poszczególnych państw, a już tym bardziej dla tamtejszych społeczeństw. Tak samo wyrazili się na temat tego, że samo uznanie faktu dokonania ludobójstwa na narodzie romskim jest czynnością niepełną, o ile nie pójdzie za tym duchowe, a także materialne zadośćuczynienie.

Zgodnie uznano, że podtrzymywanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przełomu lat 30 – tych i 40 – tych XX w. jest niezwykle potrzebne choćby z uwagi na wciąż aktywne w Europie ugrupowania nastawione faszystowsko, rasistowsko i ksenofobicznie. Ostrzegli jednocześnie przed próbami kształtowania tożsamości romskiej w oparciu o tragiczne losy podczas II wojny światowej. Nie znaczy to jednak, że należy zapominać o tym tragicznym epizodzie historii narodu romskiego, który jest dla Romów tak samo ważny, jak analogiczne wydarzenia dla Żydów, Polaków, Rosjan, Ukraińców czy Białorusinów. Straty narodu romskiego dokonane niemal 70 lat temu zatem muszą tkwić w pamięci zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń Romów. Nie mogę one jednak stanowić pryzmatu w postrzeganiu otaczającego świata mimo podobieństw niektórych zjawisk. Właśnie te zjawiska zarówno 70 lat temu, jak i teraz w XXI w. są jednak niekwestionowanym dowodem przywiązania europejskich Romów do swych państw. Przywiązania za które ponosili oni absolutnie niesprawiedliwe i w żaden sposób niewspółmierne cierpienia.

Dnia 2 sierpnia, uczestnicy obchodów z Minister Radziszewską, Posłami na Sejm RP członkami Zespołu do Spraw Romskich oraz przedstawicielami romskich podmiotów międzynarodowych i młodzieżą romską z różnych regionów Polski i Europy wzięły udział w uroczystej ceremonii pod Pomnikiem Ofiar w Brzezince. Miała ona bardzo podniosły i chwilami bardzo smutny charakter. Elżbieta Radziszewska oraz Roman Chojnacki wygłaszając swe przemówienia poświęcone pamięci pomordowanych Romów oraz ich odwadze i niszczonym poczuciu godności z najwyższym trudem starali się ukryć swe emocje, podobnie jak i pozostali uczestnicy uroczystości prowadzonej przez członków Europejskiej Sieci Romskich Organizacji Młodzieżowych TernYpe. Członkowie TernYpe odśpiewali pieśń poświęconą swym zabitym przodkom oraz odmówili za nich modlitwę. Wszyscy uczestnicy w ciszy i skupieniu oddali hołd romskim ofiarom nazistowskiej ideologii, a także ofiarom innych narodowości. Kolejnym punktem drugiego dnia obchodów było zwiedzanie terenów po byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau.

Lekcja wyniesiona podczas dwóch pierwszych dni sierpnia 2011 na zawsze pozostanie w pamięci nas - uczestników wyjazdu do Małopolski. Te tragiczne wydarzenia pokazują nam, iż nigdy nie wolno pozwolić nie tylko na odradzenie się tych zbrodniczych ruchów, lecz należy również sprzeciwiać się wszelkim przejawom i aktom rasizmu, ksenofobii i nienawiści o podłożu etnicznym w każdym miejscu Polski, Europy i świata.

      

      

  

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-08-2011 o godz. 11:21:58 (1197 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dotacje na Aktywizację Kobiet Romskich

News
Zespół do Spraw Inicjatyw na rzecz Romów Instytutu Społeczeństwa Otwartego (OSI) ogłosił nabór propozycji wniosków w ramach inicjatywy Granty na Aktywizację Kobiet Romskich, stanowiącej element Dekady Integracji Romów 2005 – 2015. Celem tej inicjatywy jest promowanie równości płci, zarówno poprzez aktywizowanie kobiet romskich na rzecz brania udziału w procesach decyzyjnych dotyczących ich życia oraz poprzez zapewnienie by trudności kobiet romskich spotykały się z właściwymi reakcjami na szczeblu politycznym, policyjnym i wspólnotowym. Ma to na celu udzielenie kobietom romskim głosu, wzmacnianie aktywnego obywatelstwa oraz budowanie lokalnych umiejętności przywódczych w sposób integrujący i równo traktujący wszystkich zainteresowanych.

Inicjatywa Dotacje na Aktywizację Kobiet Romskich jest otwarta dla wniosków składanych przez romskie i działające na rzecz Romów organizacje pozarządowe kierowane przez kobiety romskie lub też mające kobiety romskie wśród stanowisk wysokiego szczebla kierownictwa z krajów uczestniczących w Dekadzie Integracji Romów: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Hiszpanii, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji i Węgier.

Podania w języku angielskim należy przesyłać do dnia 8 sierpnia 2011 r.

Więcej informacji na www.romadecade.org

Wysłany przez admin_zrp dnia 01-08-2011 o godz. 09:48:11 (976 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Sejm przyjął uchwałę

News
W dniu 29 lipca 2011 r. Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Tego roku 2 sierpnia przypada 67. rocznica likwidacji rodzinnego obozu cygańskiego (Zigeunerfamilienlager) w Auschwitz II – Birkenau. Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti był Zespół do spraw Romskich oraz część Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Za przyjęciem uchwały głosowało 419 posłów.

Uroczyste obchody 2 sierpnia są niezwykle ważne dla narodu romskiego i Sinti. Dają możliwość oddania hołdu i pamięci ofiarom nazistowskiego ludobójstwa, które miało miejsce w roku 1944, kiedy to w nocy z 2 na 3 sierpnia na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera w komorach gazowych zabito około trzech tysięcy Romów, w tym starszych, kobiety i dzieci.

Pod względem liczebności Romowie byli trzecią narodowością po Polakach i Żydach, którą deportowano do Auschwitz. W obozach przebywało łącznie około 23 tysięcy Romów z 14 krajów, śmierć poniosło około 21 tysięcy osób. Szacuje się, że w okresie III Rzeszy prawie połowa Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców zginęła.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-07-2011 o godz. 15:33:40 (939 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.23 sekund