Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Debata w Pałacu Prezydenckim

News
20 września w Pałacu Prezydenckim odbyły się obrady Forum Debaty Publicznej „Bogactwo kulturowe Polski – identyfikacja dziedzictwa niematerialnego”. Celem debaty była próba identyfikacji praktyk, wyobrażeń, przekazów, wiedzy i umiejętności, jak również związanych z nimi instrumentów, przedmiotów artefaktów oraz przestrzeni kulturowej – które wspólnoty, grupy, a także jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. Rozpoznanie tego typu dziedzictwa ma prowadzić do jego klasyfikacji, uznania i ochrony – zgodnie z przepisami Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego sporządzonej w Paryżu dnia 17 października 2003 roku. Konwencja ratyfikowana przez Polskę 23 października 2010 roku weszła w życie 16 sierpnia br.

Podczas debaty podjęte zostały próby odpowiedzi na następujące pytania: jak uchronić niematerialne dziedzictwo kulturowe jako źródło różnorodności kulturowej naszego kraju? Jak sprawić, aby niematerialne dziedzictwo stało się inspiracją dla podejmowanych obecnie działań? Jak wykorzystać to dziedzictwo, potencjał wartości w nich zawarty dla rozwoju i integracji społeczności lokalnych oraz promocji Polski? Debata był transmitowana na żywo za pośrednictwem strony internetowej www.prezydent.pl Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych, twórcy regionalni, eksperci oraz przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-09-2011 o godz. 08:44:17 (789 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 I Ogólnoeuropejska Parada Romów

News
Bułgarski Komitet Helsiński powołując się na deklaracje przesłane do niego przez inne organizacje pozarządowe poinformował, iż I - sza w historii parada Romów odbędzie się 1 października 2011 r. równocześnie w wielu europejskich miastach.

Agencja informacyjna BGNES oświadczyła, że w rok po ogłoszeniu przez Francję swej antyromskiej polityki i latach nieopisanego rasizmu wobec Romów w całej Europie, 1 października 2011 będzie „Kamieniem Milowym Europejskich Romów”. Tego dnia, jak zapowiadają liderzy romscy oraz przedstawiciele antyrasistowskiego społeczeństwa Europy Romowie, wykonają swą powinność i pełni odwagi i zdeterminowani wykrzyczą słowa „Dosyć!” i „Stop!”

Źródło: novinite.com

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-09-2011 o godz. 14:03:24 (819 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Przełom w sprawie sterylizacji kobiet w Czechach

News
Czeski Sąd Najwyższy: nowa nadzieja dla przymusowo wysterylizowanych kobiet romskich.

Czeski Sąd Najwyższy dał nową nadzieję dla Ivety Czerwieniakovej, romskiej kobiety z Ostrawy, iż może ona jeszcze otrzymać odszkodowanie za to, że 14 lat wcześniej została wysterylizowana bez swej świadomej zgody w Szpitalu Miejskim w Ostrawie. W roku 2008 sąd w Ołomuńcu nakazał szpitalowi jedynie przeproszenie poszkodowanej, gdyż z uwagi na rodzaj poniesionych strat prawo do ubiegania się o odszkodowanie przedawniło się.  Jednakże ostatni werdykt Sądu Najwyższego stwierdził, że sędziowie w Ołomuńcu nie wzięli pod uwagę faktu, czy obowiązujące ograniczenia są etyczne w tym konkretnym przypadku.

Sąd w Ołomuńcu początkowo kierował się opinią, że prawo do finansowej rekompensaty za naruszenie praw danej osoby zawsze podlega ograniczeniom oraz że Czervienakova zbyt późno złożyła pozew celem obrony swych praw osobistych. Tym niemniej w oparciu o poprzednie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, Sąd Najwyższy przypomniał Sądowi w Ołomuńcu, że w niektórych indywidualnych przypadkach takie odszkodowanie może zostać przyznane.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-09-2011 o godz. 11:11:33 (817 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3)

 Romano Atmo 34

News
Czwarty tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 34 numer naszej gazety, w którym jak zwykle przedstawiamy najnowsze wieści ze świata Romów, wiele ciekawych artykułów oraz atrakcyjnych zdjęć.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o Międzynarodowym Programie Stypendialnym Romskiego Funduszu Edukacyjnego, o rozczarowaniu Dekadą Integracji Romów czy o uchwale Sejmu RP ustanawiającej 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. W aktualnościach piszemy również o Ogólnopolskich Prezentacjach Kultury Mniejszości Narodowych, oraz o światowej premierze filmu „Cygan”. Publikujemy również ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie śledztwa dotyczącego zbrodni nazistowskiej.

Tematem numeru są uroczyste obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, które miały miejsce w dniach 1 i 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Polecamy również relację z czterodniowego Zjazdu Kobiet Romskich, który odbywał się w miejscowości Borne Sulinowo. Prezentujemy także tegoroczną edycję Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów.

Kolejnymi atrakcjami numeru są artykuły o radzeniu sobie w kontekście różnic kulturowych autorstwa Agnieszki Kowarskiej oraz o corocznej pielgrzymce Romów do Sanktuarium maryjnego w Rywałdzie Królewskim.  Publikujemy również artykuł Wymiećmy ksenofobię z ulic, mówiący kampanii przeciw ksenofobii na polskich ulicach.

W dalszej części numeru piszemy o projektach na rzecz Romów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowanych przez Związku Romów Polskich.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach. W cyklu Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów w Kolumbii, a w Nowościach wydawniczych przedstawiamy pozycje dla najmłodszych: „Gałązka z Drzewa Słońca” oraz „Opowieści Pogranicza”. Oczywiście nie zabrakło również nowej odsłony Horoskopu.

Na koniec warto zaznaczyć, że numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypominam również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 13-09-2011 o godz. 09:52:13 (756 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne szkolenie WWPE

News
Władza Wdrażająca Programy Europejskie informuje o szkoleniu dla wnioskodawców chcących ubiegać się o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 1.3.1 – Projekty na rzecz społeczności romskiej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szkolenie odbędzie się 15 września w Warszawie. Chętni do wzięcia udziału w szkoleniu proszeni są o odwiedzenie strony internetowej WWPE i wypełnienie znajdującego się tam formularza zgłoszeniowego oraz zapoznanie się informacjami organizacyjnymi.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-09-2011 o godz. 11:04:27 (1020 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 W Olkuszu zagrał Romano

News
Koncert zespołu prowadzonego przez jedyną romską sołtys

Przegląd Olkuski informuje, iż 4 września na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu wystąpił zespół Romano. Zespół ten to rodzinna kapela ze Szczekocin (powiat zawierciański) składająca się z imponującej liczby czternastu osób. Przewodzi im kierownik zespołu Krystyna Kwiatkowska, która w Szczekocinach pełni także zaszczytną funkcję sołtysa.

Zespół powstał rok temu, dzięki wsparciu władz gminy, które m.in. zakupiły stroje estradowe dla członków zespołu. Romano skupia się w szczekocińskim domu kultury. Choć ich staż na scenie nie jest długi, gościli już na wielu imprezach, festynach, a nawet w telewizji. Ich najbliższym planem jest założenie w swoim rodzinnym mieście Centrum Kultury Romskiej i zorganizowanie Festiwalu Kultury Romskiej. Jak mówi pani Kwiatkowska: To niedobrze, że Śląsk nie ma swojej imprezy pokazującej nasze tradycje, naszą muzykę i taniec. Dlatego chcemy zorganizować w Szczekocinach, gdzie jest nas osiem rodzin, Pierwszy Śląski Festiwal Kultury Romskiej.

W repertuarze Romano znajdziemy wszystko, od pieśni Don Vasyla przez popularne polskie piosenki do nieśmiertelnych dyskotekowych hitów. Olkuskiej publiczności zdecydowanie przypadła do gustu muzyka Romano i licznie zgromadzili się przed Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-09-2011 o godz. 14:37:19 (1260 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Romano Kher wciąż pod znakiem zapytania

News
Ciąg dalszy walki o środki na Romskie Centrum Kultury i Edukacji

Jak donosi portal echodnia.eu stowarzyszenie Romano Waśt z Radomia złożyło wniosek o dofinansowanie budowy Romano Kher, czyli Romskiego Centrum Kultury i Edukacji. Obecnie projekt znajduje się na liście rezerwowej projektów z gwarancją na otrzymanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Niestety jest jeden problem, warunkiem jest posiadanie przez stowarzyszenie wkładu własnego w wysokości 1 miliona 200 tysięcy złotych. Na chwilę obecną brakuje 300 tysięcy. Pozostała kwota, 900 tysięcy to koszt działki jaką Romowie otrzymali od miasta w roku 2008 za jeden procent jej wartości. Przygotowania do uruchomienia Centrum zaszły na tyle daleko, że niemądrze byłoby się teraz wycofać. Prezydent Andrzej Kosztowniak i Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta obiecali przyjrzeć się bliżej sprawie. Jest szansa, że uda się skorzystać z zapisów ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Tymczasem Radni zobowiązali prezydenta miasta do podjęcia działań „umożliwiających pełne zabezpieczenie Romom wkładu własnego do inwestycji”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-09-2011 o godz. 09:41:03 (1097 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Niebezpieczny incydent w Świeciu

News
Jak czytamy w Gazecie Pomorskiej, 20 sierpnia w godzinach wieczornych, w Świeciu przy ulicy Skłodowskiej w Świeciu miało miejsce niebezpieczne wydarzenie. Blisko 60 mężczyzn w twarzach zasłoniętych kominiarkami obrzucało kamieniami dom zamieszkany przez Romów, w wyniku czego wybili szyby i uszkodzili zaparkowany na podjeździe samochód. Prawdopodobnie napastnikami byli mieszkańcy Bydgoszczy i Chełmna. Młodzi ludzie skandowali głośno nazwę jednego z bydgoskich klubów sportowych. W trakcie burdy do akcji wkroczyła policja, która odgrodziła mężczyzn od posesji i wezwała posiłki. Na widok przyjeżdżających radiowozów mężczyźni uciekli. Prawdopodobnie przyczyną tego incydentu była drobna przepychanka pomiędzy Romami i Polakami, w której jeden z Romów groził uczestnikom zajścia. Incydent miał miejsce tego samego dnia w miejscowej kręgielni. Trwa ustalanie uczestników zajścia, którzy dopuścili się zamachu na mienie.

Źródło: pomorska.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-08-2011 o godz. 13:14:14 (758 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Plotka powodem paniki

News
Wśród bułgarskich Romów krąży plotka, jakoby w okolicach miasta Pazardżik, 120 kilometrów od stolicy Bułgarii, karetka pogotowia miała porywać dzieci i pobierać od nich organy, w celu sprzedania ich na nielegalnym rynku przeszczepów. W związku z wybuchem paniki resort wydał oświadczenie w radiu publicznym, w którym zapewnia, że taka sytuacja nie ma miejsca w rzeczywistości i nie zgłoszono żadnych zaginięć dzieci w ostatnim czasie. Przerażonych ludzi uspokaja także romska partia polityczna Euroroma, której wysłannicy przeprowadzają rozmowy z mieszkańcami Pazardżiku i okolicznych wsi. Partia obawia się napadów wrogo nastawionych Romów na personel medyczny. Jak informuje dziennik „Standard” Romowie ze strachu przed wyimaginowaną karetką nie wypuszczają z domów swoich dzieci, mimo panujących upałów. Podobne pogłoski krążyły także w Rumunii, gdzie dochodziło do licznych napadów na karetki pogotowia.

Źródło: dziennik.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-08-2011 o godz. 08:56:12 (810 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dzień Kultury Romskiej w Kowarach

News
Dnia 15 sierpnia w Kowarach już po raz szósty obchodzono Dzień Kultury Romskiej. Impreza odbyła się na placu przy ulicy Jagiellończyka. Wydarzenie otworzył spektakl słowno – muzyczny, pieczołowicie przygotowany przez uczestników zajęć teatralno-językowych i muzycznych prowadzonych w ramach projektu „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi”. Następnie zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję obejrzeć występ miejscowego zespołu Amare Roma, a także takich grup jak Terne Czerchenia z Kamiennej Góry i Kałe Jakha z Lubania. Gwoździem programu był natomiast koncert Vanessy & Sorby. Przybyłym wspaniałej zabawy nie zepsuł nawet przelotny deszcz. Atrakcją była także możliwość skosztowania tradycyjnej kuchni romskiej i porada od cygańskiej wróżki. Na koniec chętni mogli wziąć udział w dyskotece pod gołym niebem, która skończyła się późno wieczorem. Organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-08-2011 o godz. 10:02:02 (1117 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund