Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Atak na osiedle romskie w Krośnicy

News
Jak podaje portal podhale24 w miejscowości Krośnica w gminie Krościenko doszło do groźnego incydentu. Pod osłoną nocy nieznany sprawca na osiedlu romskim przy ulicy Nowatorskiej rzucił w kierunku osady dwa zapalone koktajle Mołotowa, w wyniku czego w ogniu stanął blaszany dach budynku. Na szczęście mieszkańcy budynku nie spali i szybko ugasili ogień. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja, na chwilę obecną nie wiadomo czy był to wybryk chuligański, czy działanie na tle rasistowskim.

Zdarzenie to nie jest pierwszym tego typu incydentem, mieszkańcy osiedla w obawie o swoje bezpieczeństwo domagają się zainstalowania monitoringu. Władze gminy nie dysponują jednak środkami na sfinansowanie tego działania. Obiecują jednak znaleźć inny sposób żeby pomóc Romom.

Źródło: podhale24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-10-2011 o godz. 14:41:42 (1077 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Odwołanie księdza Opockiego

News
Ksiądz Stanisław Opocki, który od 28 lat sprawował opiekę nad osiedlem romskim w Limanowej oraz odbywał swą posługę w parafii w Łososinie Górnej w województwie małopolskim został odwołany. Kuria tarnowska tłumaczy swą decyzję chęcią zażegnania konfliktu polsko – romskiego, który toczy się od dłuższego czasu o budowę świetlicy na romskim osiedlu. Według kurii postawa księdza podsycała tenże konflikt. W wyniku jego zaangażowania w romskie sprawy zdarzało mu się odbierać telefony z pogróżkami. Decyzja odwołania księdza rozpętała dziesiątki burzliwych rozmów, Romowie są bardzo niezadowoleni z takiego obrotu sprawy, ale znajdują się także tacy, którzy popierają przeniesienie księdza.

Stanisław Opocki został przeniesiony do niewielkiej parafii pod Tarnowem w miejscowości Rudka koło Wierzchosławic. „Choć zostałem przeniesiony, to nadal pełnię funkcję krajowego duszpasterza Romów, mam nadzieję że to się nie zmieni. Sami Romowie uważają, że jestem im potrzebny” – powiedział Gazecie Wyborczej ks. Stanisław Opocki.

Źródło: wyborcza.pl, fronda.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-10-2011 o godz. 09:28:17 (1242 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Światowy Dzień Języka Romów

News
Centralna Rada Romów w Polsce zaprasza na obchody Światowy Dzień Języka Romów

W dniu 5 listopada 2011 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kulturowej (ul. Św. Rocha 14, Białystok) odbędzie się spotkanie z okazji Światowego Dnia Języka Romów (początek o godzinie 10.00).

Światowy Dzień Języka Romów został ustanowiony z inicjatywy International Romani Union i organizacji Kali Sara w dniu 5 listopada 2009 r. na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu (Chorwacja).

Z tej okazji, Centralna Rada Romów w Polsce organizuje spotkanie poświęcone problematyce języka romani. W programie przewidziano:

- oficjalne otwarcie imprezy z udziałem zaproszonych gości,
- dyskusję przy okrągłym stole z udziałem ekspertów i znawców języka, historii i kultury Romów,
- projekcję filmu,
- wieczór poezji – imprezę kulturalną z udziałem aktorów i artystów romskich.

Goście będą mogli również zakupić publikacje na specjalnie z tej okazji zorganizowanym stoisku wydawniczym.

Szczegółowych informacji nt. obchodów udziela Pan Stanisław Stankiewicz, Prezes Centralnej Rady Romów w Polsce, e-mail: stahiro.irul@neostrada.pl.

Zadanie finansowane jest ze środków Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-10-2011 o godz. 11:13:52 (770 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nagroda cyfrowych mediów

News
Współfinansowany przez Unię Europejską projekt mający na celu zwalczanie stereotypów dotyczących Romów poprzez film, zdobył prestiżową nagrodę od mającego siedzibę w USA Stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy. Projekt „Kolorowi, lecz daltoniści” skupił wokół siebie romskich i nieromskich dziennikarzy w celu stworzenia cyklu 25 krótkich filmów opowiadających historie społeczności romskich mieszkających w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego celem było zachęcenie do bardziej dogłębnego podejścia do problematyki romskiej i większego uczestnictwa dziennikarzy romskich w przedsięwzięciach głównych mediów. Zadaniem projektu było również wzmocnienie dialogu międzykulturowego oraz wzajemnego rozumienia się dziennikarzy. Projekt został wytypowany do nagrody Sigma Delta Chi za doskonałość dziennikarstwa w niezależnej kategorii prezentacji mediów cyfrowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-10-2011 o godz. 14:50:28 (808 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nabór wniosków w Instytucie Społeczeństwa Otwartego

News
Wsparcie integracji Romów poprzez kulturę i sztukę.

Program Kultury i Sztuki Instytutu Społeczeństwa Otwartego ogłasza nabór propozycji projektów mających na celu wsparcie integracji społecznej Romów w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Kosowie, Litwie, Łotwie, Macedonii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainie i na Węgrzech.

Podania będą przyjmowane na bieżąco w ramach trwających zadań w okresie do 31 grudnia 2012 r.

Więcej informacji na stronie romadecade.org

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-10-2011 o godz. 13:07:26 (808 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty dla NGO

News
Warsztaty z zakresu relacji z mediami dla organizacji pozarządowych z UE – Londyn, 27 – 28 październik 2011 r.

Instytut Różnorodności Mediów przyjmuje podania o uczestnictwo w warsztatach dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego / organizacji pozarządowych zaangażowanych w walkę z dyskryminacją, który odbędzie się w dniach 27 – 28 października 2011 r.

Celem tego warsztatów jest podnoszenie zdolności organizacji pozarządowych w przekazywaniu swych treści do mediów i poprzez media. Po ich zakończeniu będą miały miejsce konsultacje on – line w celu pomocy organizacjom uczestniczącym w ich pracy w zwalczaniu dyskryminacji.

Warsztaty prowadzone będą przez trenerów posiadających doświadczenie w zakresie relacji medialnych oraz dziennikarzy BBC – Tima Grout–Smitha i Lily Poberezhską i obejmą głównie ćwiczenia praktyczne i interaktywne, włącznie z ćwiczeniami udzielania wywiadu do kamery. Poruszane tematy obejmować będą m.in. kwestie czego dziennikarze chcą, wybór interesujących media aspektów pracy organizacji pozarządowych, jasność języka oraz tworzenie i prezentowanie wiadomości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-10-2011 o godz. 10:51:19 (765 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowa zakładka na stronie MSWiA

News
5 – go października uruchomiona została na stronie internetowej MSWiA zakładka Romowie w Polsce - kalendarium wydarzeń, w której cyklicznie zamieszczane będą informacje o aktualnych wydarzeniach i działaniach związanych z integracją społeczności romskiej w Polsce.

Organizacje zainteresowane podzieleniem się informacjami o realizowanych działaniach (np. konferencje, seminaria, kursy, warsztaty, konkursy, festiwale, wydane publikacje i in.) proszone są o przesłanie stosownych informacji na adres e-mail dorota.dobrzynska@mswia.gov.pl w celu zamieszczania ich na stronie internetowej MSWiA. Informacja powinna zawierać: tytuł wiadomości, skrót wiadomości, rozwinięcie (z podaniem daty i miejsca wydarzenia, zasad uczestnictwa oraz danych organizatora).

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-10-2011 o godz. 14:01:02 (1011 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Hammarberg na posiedzeniu Rady w Warszawie

News
II posiedzenie Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji

Dnia 30 września br. w Warszawie w Pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyło się II posiedzenie Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Głównym punktem wspomnianego spotkania Rady była wizyta Komisarza Praw Człowieka Rady Europy, Thomasa Hammarberga, a następnie jego rozmowy z członkami działającego przy Premierze organu konsultacyjno - doradczego.

Wizyta szwedzkiego Komisarza Rady Europy związana była ze sprawowanym w tym roku przez RP Przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. Dotyczyła ona przeglądu realizacji przez władze w Warszawie jego zaleceń w zakresie różnych aspektów ochrony praw człowieka, przestrzegania standardów demokratycznego państwa oraz zwalczania zjawisk rasizmu, dyskryminacji i wszelkiego rodzaju nietolerancji.

W trakcie posiedzenia Rady, oprócz Thomasa Hammarberga swe przemówienie wygłosiła Przewodnicząca Rady, Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania – Minister Elżbieta Radziszewska. Prezentowała ona działania prowadzone do tej pory przez obecny Rząd w sferze zwalczania wymienionych wcześniej zjawisk, jak również pokazywała stopień realizacji zaleceń w dziedzinie ochrony praw człowieka wydawanych przez Komisarza Rady Europy. Działania ministerstw Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Edukacji Narodowej w zakresie wypełniania zaleceń tej zlokalizowanej w Strasburgu organizacji międzynarodowej przedstawili Podsekretarze Stanu tych ministerstw – Igor Dzialuk, Adam Rapacki i Mirosław Sielatycki. Pochodzący ze Szwecji Komisarz podzielił się z obecnymi na spotkaniu członkami Rady swymi opiniami i uwagami na temat obecnej sytuacji w Polsce w odniesieniu do kwestii będących przedmiotem spotkania. Podkreślił ponadto zgodność podejścia władz polskich w kwestii zwalczania szkodliwych zjawisk z działaniami podejmowanymi przez niego jako przedstawiciela mającej siedzibę w Strasburgu Rady Europy. Pochwalił on działalność działającej przy Premierze Rady, wskazując na jej rolę w dialogu instytucji państwowych z organizacjami pozarządowymi.

Wśród spraw omawianych 30 września w Pałacyku MSZ nie zabrakło oczywiście problematyki dyskryminacji, wrogości i różnego rodzaju nietolerancji wobec mniejszości narodowych i etnicznych na terenie RP. Reprezentujący mniejszości zgromadzone w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, członek tej Komisji, a jednocześnie Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku – Roman Chojnacki zaprezentował Komisarzowi oraz innym uczestnikom swój raport na temat zjawisk mowy nienawiści, rasizmu i nietolerancji dotykających mniejszości w Polsce. W sposób szczegółowy zaś opisał on aktualną sytuację reprezentowanej przez siebie mniejszości romskiej w Polsce w kontekście wcielanych w życie do tej pory inicjatyw i zbliżającego się końca dotychczasowych czasowych i finansowych ram realizacji różnego rodzaju działań na rzecz społeczności romskiej. Prezes Chojnacki wyraził ponadto ocenę polityki władz w Warszawie na rzecz Romów i wypełniania przez nie zaleceń instytucji międzynarodowych, a zwłaszcza Rady Europy.

Komisarz Hammarberg z wielkim zadowoleniem przyjął informację Minister Radziszewskiej o obchodach Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti w ramach Polskiego Przewodnictwa w UE, które poprzedziła uchwała Sejmu RP ustanawiająca 2 sierpnia oficjalnym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Szwedzki Komisarz wyraził ponadto gotowość do współpracy przy rozpoczętych już staraniach na rzecz ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-10-2011 o godz. 12:41:56 (771 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 ERRC walczy z brakiem miejsca dla Romów

News
Francuskie i włoskie władze kontynuują agresywne wyrzucanie Romów.

Niechlubna kampania rządu Sarkozy’ego mająca na celu eksmitowanie i deportowanie Romów z Francji, która miała miejsce w ubiegłym roku jest nadal w agresywny sposób kontynuowana. W Marsylii w samym tylko okresie od czerwca do sierpnia 2011 co najmniej 500 zostało wysiedlonych ze swych obozowisk. Kolejna eksmisja na dużą skalę, obejmująca 150 osób miała miejsce w sierpniu. Podobna sytuacja jest również we Włoszech, tam Romowie również są ofiarami trwających i powtarzających się eksmisji.

Europejskie Centrum Praw Romów (ERRC) i organizacje partnerskie wystosowały pisma do władz włoskich i francuskich wyrażając obawy co do trwających przymusowych eksmisji skupisk romskich w Rzymie i Marsylii. Według organizacji Lekarze Świata w okresie od czerwca do sierpnia tego roku co najmniej 500 Romów zostało usuniętych z obozowisk w Marsylii. Niektórzy z nich byli obiektem przemocy ze strony zwykłych osób, co nie było przedmiotem ani śledztwa, ani nie spotkało się z jakimikolwiek sankcjami, z kolei inni Romowie padli ofiarami nadużyć ze strony Policji. Również samo ERRC udokumentowało alarmujące przypadki przemocy ze strony Policji, które nie zostały poddane należytemu śledztwu i nie zostały ukarane.

Francuskie władze naruszają szereg swych zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, z prawem do odpowiedniego miejsca zamieszkania i ochrony przed przymusową eksmisją oraz prawem do życia prywatnego i rodzinnego, jak i wolności od nieludzkiego czy upokarzającego traktowania i dyskryminacji.

Z kolei od marca do maja br. we Włoszech, w stolicy kraju – Rzymie miały miejsce 154 celowe eksmisje, które objęły 1.800 Romów. ERRC i jego partner – Stowarzyszenie 21 Lipca podkreśliło, iż te eksmisje naruszyły międzynarodowe prawa i standardy regulujące przymusowe eksmisje, którymi związane są Włochy. Dokumentacja zebrana przez te dwie organizacje pokazuje, że władze Rzymu nie dostarczyły odpowiednio wcześniej informacji o eksmisji, ani też nie zaoferowały lokali zastępczych, a ponadto podczas przeprowadzania eksmisji zniszczyły własność prywatną.

Dyrektor Wykonawczy ERRC, Robert Kushen powiedział, że rok po ogłoszeniu przez Prezydenta Sarkozy’ego wojny z Romami, jego kampania trwa nadal i jest kopiowana we Włoszech. Dał on też do zrozumienia, że Unia Europejska wezwała do integracji Romów, lecz nie wciela w życie prawa, które ma na celu ochronę Romów i wszystkich obywateli UE przeciwko tego rodzaju wrogości.

Pisma ERRC i jego organizacji partnerskich wezwały władze Marsylii i Rzymu do podporządkowania się międzynarodowym zobowiązaniom prawnym, włącznie z wymogiem przedstawienia odpowiedniego powiadomienia o eksmisji oraz zapewnienia lokalu zastępczego, a także rozwijania zrównoważonych i odpowiednich rozwiązań w zakresie mieszkalnictwa dla wszystkich Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-09-2011 o godz. 08:58:52 (740 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 „Nowy” konflikt w Czechach

News
Napięta sytuacja w Północnej Bohemii

Przez kilka ostatnich tygodni sierpnia i września miasteczka Rumburk, Novy Bor, Varnsdorf w północnych Czechach były areną aktów zbrodni i mowy nienawiści o podłożu etnicznym wymierzonych w społeczność romską. Jedną z przyczyn tych wydarzeń były sierpniowe przypadki czynnej napaści Romów na osoby narodowości czeskiej, a także Czechów wobec mężczyzny narodowości romskiej.

Błędem byłoby jednak upatrywanie źródeł napiętej sytuacji na przestrzeni ostatnich kilku tygodni wyłącznie we wspomnianych aktach przemocy dokonywanych przeciwko sobie przez przedstawicieli obu grup etnicznych. Znaczna część mieszkańców tego regionu w północnych Czechach obwinia Romów przybywających tam z innych miasteczek prowincji o przyczynianie się do wzrostu przestępczości w zamieszkałych przez nich miasteczkach. Mają ponadto pretensje do organów ścigania o pobłażliwość wobec przestępstw dokonywanych przez Romów

Romowie z kolei zarzucają lokalnym władzom brak prowadzenia skutecznych działań na rzecz poprawy ich sytuacji. Mają ponadto pretensje do nich oraz do organów ścigania, że w niedostateczny sposób odpowiadają na skierowaną wobec Romów wrogość i dyskryminację, a także akty przemocy słownej i fizycznej. W odpowiedzi na pobicia kilku osób przez Romów w miejscowościach Rumburk i Nowy Bor działająca w Czechach organizacja romska Romea opublikowała otwarty apel społeczności romskiej w Czechach. Czescy Romowie napisali w nim, że w sposób jednoznaczny potępiają przestępstwa dokonane przez członków ich społeczności. Zaprotestowali oni jednocześnie przeciwko wszelkim próbom egzekwowania wobec nich odpowiedzialności zbiorowej, argumentując, iż dokonane w ostatnim czasie napady nie mają nic wspólnego ze stosunkami pomiędzy dwoma różnymi grupami etnicznymi.

Niestety napady z udziałem Romów zostały wykorzystane przez siły ekstremistyczne do nagonki przeciwko tej grupie etnicznej. Mimo starań władz prowincji, które skierowały dodatkowe siły policyjne do miasteczek Varnsdorf, Novy Bor i Rumburk, w ostatniej z wymienionych miejscowości 26 sierpnia miała miejsce demonstracja z udziałem neonazistowskiego ugrupowania „Obywatelski Opór”, której zwolennicy pojawili się w tym samym miejscu, w którym odbywało się publiczne spotkanie Partii Socjaldemokratycznej z wyborcami. Po zakłóceniu legalnego wiecu socjaldemokratów ekstremiści, w liczbie około 800 osób wznosząc hasła wzywające do przemocy wobec Romów udali się w kierunku zamieszkałych przez nich domów. Pomimo obecności licznych oddziałów Policji, w tym również sił przeznaczonych do zwalczania zamieszek, doszło do aktów dewastacji mienia należącego do Romów oraz wznoszenia pod ich adresem haseł o charakterze ksenofobicznym i rasistowskim.

Wydarzenia w Rumburku połączone z brakiem reakcji ze strony władz wywołały poczucie zagrożenia wśród romskich mieszkańców miasteczka, którzy zapowiedzieli że będą zmuszeni samemu bronić bezpieczeństwa swego i swych najbliższych. W obliczu atmosfery zagrożenia miejscowi Romowie zmuszeni byli ukryć się w swych domach. Romowie skupieni wokół organizacji „Roma Aven Jekhetale” oraz członkowie „Forum CZ” napisali otwarty list do premiera Czech Petra Necasa zawierający skargę na brak należytych działań ze strony Policji. Również organizacja „Miasto dla Mieszkańców, Mieszkańcy dla Miasta” zaapelowała do wszystkich polityków o nieuleganie emocjom i wpływowi skrajnych haseł przy realizowaniu swych obowiązków. Z racji pełnienia roli przywódców, nie mogą oni tworzyć atmosfery wrogości i napięcia pomiędzy różnymi grupami społecznymi.

Kolejnym miejscem antyromskich zamieszek - 3 września był Varnsdorf. Obiektem ataku tłumu był tu hotel zamieszkały przez Romów, którzy z powodu swej trudnej sytuacji finansowej zmuszeni byli sprzedać swe mieszkania za marne pieniądze. Do starć z Romami, którzy zapowiedzieli, że będą bronić swych mieszkań nie doszło, gdyż Policja zablokowała wszystkie ulice wokół hotelu.

W sobotę 10 września w Novym Borze, Rumburku i Varnsdorfie odbyły się kolejne demonstracje skierowane przeciwko Romom. W Nowym Borze ich uczestnicy spotkali się jednak z wiecem działaczy na rzecz praw obrony praw człowieka i walki z faszyzmem. Najbardziej gwałtowny przebieg miały wydarzenia w Varnsdorfie, gdzie starcia neofaszystów z Policją objęły kilka ulic tego miasteczka. Funkcjonariusze zatrzymali 41 uczestników zajść. Pięciu osobom zostały następnie przedstawione zarzuty udziału w bójkach i czynnej napaści na policjantów. 17 września w Varnsdorfie miała miejsce kolejna próba zaatakowania romskich mieszkańców hotelu, która tym razem została skutecznie udaremniona przez Policję.

Organizacje pozarządowe, jak „Nienawiść nie jest rozwiązaniem” uważają, że ostatnie wydarzenia były spowodowane narastającą biedą i wynikającą z tego frustracją zarówno wśród czeskich, jak i romskich mieszkańców powiatu Sluknov. Uważają one, że władze lokalne powinny robić znacznie więcej na rzecz poprawy sytuacji romskich mieszkańców poprzez aktywne włączanie w życie lokalnej społeczności. Ich zdaniem rozdział jednych mieszkańców od drugich nie doprowadzi do niczego dobrego w dłuższej perspektywie czasowej. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji muszą ich zdaniem otrzymywać wsparcie ze strony państwa. W związku z powyższym organy samorządowe będące najbliżej problemów swych mieszkańców muszą mieć odpowiednie instrumenty finansowe ze strony budżetu państwa. Przedstawiciele władz miasteczek zamieszkanych przez Romów stwierdziły zaś, że Romowie wymagają rzecz jasna różnego rodzaju pomocy, jednakże pomoc ta musi się odbywać w możliwie największym stopniu w ramach już istniejących rozwiązań stosowanych wobec wszystkich obywateli. Zdaniem lokalnych decydentów stosowanie odrębnych rozwiązań przeznaczonych tylko dla Romów umacnia jedynie ich rozdział od reszty społeczeństwa. Dlatego też oprócz zachęt kierowanych wobec nich, oni również muszą wykazywać chęć uczestnictwa w tego rodzaju inicjatywach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-09-2011 o godz. 12:19:48 (1269 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund