Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Getta w Rumunii!

News
Władze miasta Baia Mare w północnej części Rumunii zdecydowały o wzniesieniu dwumetrowego muru tworzącego romskie getto. Powodem do zbudowania muru była rzekomo chęć ochrony dzieci romskich przed wypadkami, które zdarzają się w tej okolicy często z powodu wzmożonego ruchu ulicznego i niedostatecznej opieki romskich matek nad swoimi dziećmi. W Baia Mare zamieszkuje tysiąc Romów, którzy żyją w ubóstwie i skandalicznych warunkach sanitarnych.

Podobna sytuacja ma miejsce także w innym rumuńskim mieście, Turlungeni, gdzie zbudowano trzymetrowy mur oddzielający Romów od innych mieszkańców. W tym wypadku władze miasta twierdzą, że odgrodzono Romów, gdyż dokonali zniszczeń starego młyna, który stał w okolicy ich osiedla. 25 listopada pod ambasadą Rumunii w Warszawie odbył się protest przeciwko tworzeniu tego typu gett.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-11-2011 o godz. 14:13:48 (891 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej

News
Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa dziewięciu osób narodowości romskiej w grudniu 1943 r. na terenie lasu w okolicach miejscowości Mała Wieś gm. Żytno dokonanego przez funkcjonariuszy niemieckich, to jest o zbrodnie z art. 1 pkt. 1 Dekretu z 31.08.1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko – hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego (Dz. U. z 1946 r. nr 69, poz. 377 z późn. zm.).

W toku śledztwa ustalono, iż na początku grudnia 1943 r. w lesie w pobliżu miejscowości Mała Wieś pow. Żytno nieustaleni funkcjonariusze niemieccy zastrzelili pięcioro kobiet i czworo dzieci narodowości romskiej. Zwłoki ofiar zostały pochowane w miejscu ich odnalezienia.

Świadkowie powyższych zdarzeń, członkowie ofiar tej zbrodni oraz osoby posiadające istotne dla potrzeb śledztwa informacje proszone są o listowne, telefoniczne lub osobiste zgłoszenie się do siedziby tut. Komisji.

Korespondencję prosimy kierować na adres:
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi,
90-440 Łódź ul. Piotrkowska 149, tel. 42 637 70 79 / fax 42 637 78 47.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-11-2011 o godz. 11:54:54 (804 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dni Kultury Romskiej

News
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Stowarzyszenie ETHNOS i Poleski Ośrodek Sztuki w dniach 14-15 listopada zorganizowali wspólnie Dni Kultury Romskiej. W ramach tego wydarzenia miało miejsce szereg interesujących wydarzeń, między innymi spotkanie z Adamem Bartoszem i promocja jego książki „Nie bój się Cygana” oraz taborowe zabawy, dzięki którym dzieci poznały romskie przywitanie i pożegnanie, posłuchały bajek i opowieści, nauczyły się tańczyć i grać proste cygańskie melodie, a także poznały romskie zabawy. Poza tym Krystyna Markowska, Prezes Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce poprowadziła warsztaty kuchni romskiej, gdzie wraz z uczestnikami przygotowała zupę owocową na rosole z rwanymi kluskami. Dniom Kultury Romskiej towarzyszyła wystawa „Łódź wielokulturowa. Romowie” autorstwa Beaty Gamrowskiej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-11-2011 o godz. 09:08:08 (884 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 III Gypsy Jazz Festiwal

News
W dniach 25-27 listopada we Wrocławiu i Legnicy odbędzie się III Gypsy Jazz Festiwal, czyli festiwal romskiej muzyki jazzowej – gatunku muzycznego, który święci triumfy za granicą lecz w Polsce nadal znany jest bardzo wąskiemu gronu osób. Prekursorami tego stylu byli Django Reinhard i Stephane Grappelly, znani wirtuozi z lat 30-tych XX wieku. Na festiwalu zebrani będą mieli okazję posłuchać takich zespołów jak D’Artagnan, Tolga Emilio Trio, Gitan Swing czy Esquire Swing Quartet. Muzyka prezentowana podczas tego wydarzenia doskonale trafia w gustach polskich odbiorców, łącząc w sobie kulturę ogólnoświatową i romską tradycję. Wstęp na festiwal jest wolny.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-11-2011 o godz. 15:05:10 (1194 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty w Willi Decjusza

News
W dniach 21-23 listopada w Willi Decjusza odbędą się warsztaty „Społeczność romska” skierowane do asystentów edukacji romskiej i nauczycieli wspomagających ze szkół województwa małopolskiego. Będzie to drugie tego typu spotkanie. Warsztaty mają na celu podniesienie kwalifikacji i kompetencji interkulturowych, co ma pomóc w pracy w placówkach edukacyjnych. Zebrani będą mieli okazję podzielić się doświadczeniami nabytymi podczas pracy, poszerzyć wiedzę oraz nawiązać aktywną współpracę.

Więcej informacji na willa.org.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-11-2011 o godz. 11:37:13 (830 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konkurs stypendialny

News
Już po komisji stypendialnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Informujemy, iż wczoraj (tj. 10.11.2011 r.) odbyła się komisja stypendialna, która wyłoniła laureatów stypendium dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pochodzenia romskiego. Oficjalne wyniki będą przedstawione w ciągu kilku najbliższych dni na naszej stronie internetowej. Prosimy uzbroić się w cierpliwość i nie telefonować do biura stowarzyszenia w celu poznania wyników.

Stypendia są finansowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce
Wysłany przez admin_zrp dnia 11-11-2011 o godz. 09:04:01 (776 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty kulinarne kuchni romskiej

News
15 listopada w Łodzi, w Poleskim Ośrodku sztuki odbędą się warsztaty kulinarne poświęcone kuchni romskiej. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję poznać tajniki romskiej kuchni i spróbować samemu ugotować niektóre z tradycyjnych romskich przysmaków. Informacje o zgłoszeniu na warsztaty mogą Państwo znaleźć na stronie www.plasterlodzki.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-11-2011 o godz. 08:46:19 (822 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wyrok w sprawie dyskryminacji w klubie

News
Radio Merkury Poznań informuje, że sprawa Adama G., Roma, który został wyproszony z jednego z poznańskich klubów została oddalona. Według decyzji sądu właścicielka lokalu nie odpowiada za działania ochroniarzy, którzy wyprowadzili Adama G. i jego towarzyszy. Pracownicy ochrony przyznali się do naruszenia dobra osobistego Romów. Sędzia Sławomira Hańczewska tłumaczyła, że nie dostali oni od właścicielki klubu polecenia niewpuszczania Romów. Ochroniarze w osobnym procesie zostali ukarani grzywną w wysokości 1000 złotych. Wnoszący sprawę domagał się 10 tysięcy złotych odszkodowania oraz przeprosin. Poszkodowany ani jego obrońca nie stawili się na ogłoszenie wyroku, dlatego nie jest wiadome, czy wyrok zostanie zaskarżony. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami.

Źródło: radiomerkury.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-11-2011 o godz. 14:11:20 (783 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 35

News
Piąty tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 35 numer naszej gazety, w którym jak zwykle przedstawiamy najnowsze wieści ze świata Romów, wiele ciekawych artykułów oraz atrakcyjnych zdjęć.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o obradach Forum Debaty Publicznej „Bogactwo kulturowe Polski – identyfikacja dziedzictwa niematerialnego”, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim, czy o  nowej zakładce na stronie MSWiA pt. „Romowie w Polsce – kalendarium wydarzeń”. Piszemy również o II posiedzeniu Rady do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji, z udziałem Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Thomasa Hammarberga.

Tematem numeru jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Unii Europejskiej, która miała miejsce w połowie września w Lublinie. Polecamy również artykuł pt. „Dyskryminacja przeradza się w bandytyzm”, w którym dwóch Romów opowiada o skandalicznych sytuacjach w ich miejscach zamieszkania. Ponadto piszemy o tym „Co oferuje dla Romów w Polsce Unia Europejska”. Prezentujemy także XXVI Międzynarodową Pielgrzymkę Romów do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Przedstawiamy również relację ze Spotkania OBWE dotyczącego wcielenia w życie zaleceń z zakresu Wymiaru Ludzkiego, podczas którego poruszano również sprawy dotyczące Romów.

Kolejnymi atrakcjami numeru są artykuł o XXIII Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” oraz fotorelacja z Festiwalu Dziecięcych Zespołów Romsko - Polskich. Piszemy także o „Poezji Papuszy we Frankfurcie nad Odrą” czy o „Narodach bez państwa w XXI wieku”.  Publikujemy również artykuł o nowym konflikcie w Czechach.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach. W cyklu Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów w Mołdawii. Ponadto Nowości wydawnicze, Kuchnia i Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 02-11-2011 o godz. 09:51:00 (790 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Bezpodstawne kierowanie do szkół specjalnych

News
Dzieci romskie niesłusznie wysyłane do szkół specjalnych

Jak możemy przeczytać w Gazecie Wyborczej dwie trzecie dzieci romskich, które mają orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej z powodzeniem mogłyby uczyć się w zwykłej szkole, tymczasem są one wysyłane do szkół specjalnych. Połowa tychże dzieci nie ma braków, które uniemożliwiałyby naukę w zwykłej szkole. Pozostałe także z powodzeniem mogłyby się w nich uczyć, gdyby zasięgnęły dodatkowych lekcji języka polskiego. W województwie opolskim, na 202 uczniów romskich, w szkołach specjalnych jest aż 75, czyli 37 procent, w Małopolsce - 32 procent, a w dolnośląskim - 12 procent. Sytuacją tą zainteresowali się posłowie.

Źródło: natablicy.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-10-2011 o godz. 15:04:45 (756 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund