Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Projekt na rzecz integracji Romów w Gruzji

News
Europejskie Centrum do Spraw Mniejszości Kaukaz rozpoczęło nowy projekt poświęcony sprawom Romów. Projekt przewidziany na 8 miesięcy rozpoczął się w maju. Ma on na celu poprawę sytuacji społeczności romskiej. Jest on nakierowany przede wszystkim na stworzenie pozytywnego środowiska na rzecz lepszego ekonomicznego, społecznego i obywatelskiego uczestnictwa całej marginalizowanej społeczności romskiej w Gruzji.

Projekt będzie się skupiał przede wszystkim na:
-  wzmocnienie znajomości języka państwowego wśród członków społeczności romskiej,
- wzmocnienie integracji społecznej romskich dzieci poprzez utworzenie i wyposażenie przedszkoli na osiedlach romskich,
- poprawie umiejętności technicznych wśród dorosłych Romów poprzez szkolenia zawodowe,
- zwiększenie uczestnictwa społeczności romskiej w życiu obywatelskim i społecznym,
- wzmocnienie potencjału i wsparcie dla zamieszkałych w Kutaisi koczowniczych Romów posługujących się językiem kurdyjskim,

Projekt ten jest wspierany przez Fundację Społeczeństwa Otwartego w Gruzji, a jego pełna nazwa brzmi: „Wsparcie i rozwój społeczności romskich w Gruzji”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-06-2012 o godz. 15:12:47 (870 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Obrazy wobec Romów w Centrum Pracy w Glasgow normą

News
Na łamach portalu scotsman.com ukazała się informacja przekazana przez byłego pracownika Centrum Pracy Laurieston Plus, który ujawnił przypadki skandalicznego traktowania Romów przez tamtejszy personel. Opisał on szczegółowo przypadek romskiej kobiety z dwójką dzieci, która przyszła się podpisać. Kobieta ta spotkała się z drwinami i śmiechem, a na jej dzieci krzyczano i wygłaszano niepochlebne opinie na ich temat.

Upokarzanie romskich interesantów we wspomnianym centrum jest o tyle ironiczne, że ośrodek ten obsługujący południowe dzielnice Glasgow czyni tak wobec Romów, którzy najchętniej podejmują pracę. W Glasgow mieszka około 1.800 Romów pochodzących ze Słowacji, którzy podejmują najprostsze i najgorzej płatne zajęcia. Pracujący Romowie otrzymują zapomogi uzależnione od dochodów, jak np. ulgi podatkowe czy zasiłki mieszkaniowe.

Centrum Porad Prawnych Govanhill (GLC) opublikowało raport „Nierówne i bezprawne traktowanie”, w którym zebrano dane od ponad 60 rodzin skarżących się na traktowanie ze strony personelu centrów pracy. Prawnicy GLC, którzy pomagają Romom z dzielnicy Glasgow Govanhill pochwalili odwagę pracownika centrum pracy za to, iż przekazał dowody potwierdzające fakt, że traktowanie  romskich petentów uzależnione było od ich pochodzenia etnicznego.

Większość Romów w Glasgow przebywa tam legalnie. Wielu z nich pochodzi ze wschodniej Słowacji, choć równocześnie wzrasta liczba tych pochodzących z Czech i Rumunii.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-06-2012 o godz. 14:40:45 (1163 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Elbląg: wystawa i seminarium „Ocalić pamięć”

News
Dnia 18 maja br. w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Martyrologia Romów” autorstwa Stanisława Stankiewicz – Prezydenta International Romani Union. W uroczystości tej oprócz organizatorów - Stanisława Stankiewicza, przedstawicieli Prezydenta Miasta Elbląga oraz romskiej konsultantki w tym mieście Izabeli Stankiewicz - wzięli również udział: Przewodniczący Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych – poseł Miron Sycz, przedstawiciele Urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego województwa warmińsko – mazurskiego, a także Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku – Mateusz Babicki oraz działacze Fundacji Forum Dialogu Publicznego i Fundacji im. Róży Luksemburg. Otwarcie ekspozycji zbiegło się w czasie z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dedykowanego Januszowi Korczakowi „Żyjemy dla innych – z biografii Starego Doktora” i pokonkursowym wernisażem prac na niego nadesłanych.

Kolekcja zdjęć poświęconych tragedii Romów podczas II wojny światowej obejmuje kilkadziesiąt fotografii i fotogramów oraz informacji ich dotyczących, a pochodzących z różnych źródeł. Przedstawiają tragiczny los narodu romskiego w poszczególnych krajach okupowanej Europy. Stanisław Stankiewicz podkreślił ogrom tragedii, jaka została dokonana niemal 70 lat wstecz na osobach narodowości romskiej. Największą tragedią Romów było bowiem to, iż ginęli jedynie z powodu swojego pochodzenia, niezależnie od statusu społeczno – zawodowego. Ziemie polskie mają znaczenie wyjątkowe, gdyż właśnie tu dokonała się tragedia narodów romskiego i żydowskiego, nie tylko w przypadku tych spośród nich pochodzących z Polski, lecz przede wszystkim wobec osób z innych państw okupowanej Europy.

W ramach projektu „Śladami historii – ocalić od zapomnienia” finansowanego w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej odbyło się również rozstrzygnięcie dziecięcego konkursu plastycznego poświęconego wybitnemu pedagogowi Januszowi Korczakowi, który zginął wraz ze swymi małymi podopiecznymi w obozie koncentracyjnym w Treblince i towarzyszący mu pokonkursowy pokaz prac. Ogłaszaniu listy laureatów towarzyszyło przedstawienie oraz występ dziecięcych zespołów muzycznych – polskiego i romskiego. Po części artystycznej miało miejsce seminarium, na którym swe wystąpienia zaprezentowały dr Bożena Wojnowska z Instytutu Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk w Warszawie oraz Anna Jankowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael z Białegostoku. Pracowniczka naukowy z Warszawy mówiła o potrzebie zrozumienia wszelkiej odmienności zarówno dla dzieci i dorosłych, jak i dla innych narodowości. Z kolei działaczka społeczna z Białegostoku zaprezentowała referat o literacko – filozoficznym spojrzeniu na kwestię śmierci w różnych kulturach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-06-2012 o godz. 10:09:55 (803 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Przedstawiciele rządu amerykańskiego w Krakowie

News
W dniach 20 i 21 kwietnia Konsulat Generalny USA w Krakowie odwiedziła niecodzienna grupa gości, składało się na nią 25 przedstawicieli rządu amerykańskiego, którzy zajmują się prawami człowieka w placówkach dyplomatycznych w Europie. Do Karkowa przybyła między innymi przedstawicielka Komisji Helsińskiej, przedstawiciel Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), dyrektor szkoły podstawowej,  pracujący z dziećmi romskimi, pracownik Biura Pełnomocnika Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych i przedstawiciel Biura ds. Demokracji i Praw Człowieka w Departamencie Stanu USA. Konferencja zaplanowana została w kwietniu dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Romów, który przypada  8 dnia tego miesiąca.

Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy poruszyli temat polityki aktywizacji Romów, metod integracyjnych w edukacji w Polsce oraz dyskutowali o amerykańskich programach do spraw romskich w Europie.

Drugiego dnia miał miejsce wyjazd uczestników do obozu Auschwitz – Birkenau, gdzie w Pawilonie Romskim oddali hołd Romom tam zamordowanym oraz wszystkim ofiarom Holokaustu. Poprzednie edycje tego typu konferencji odbyły się także w Pradze i Bratysławie. Kraków został wybrany na gospodarza tegorocznej konferencji, ponieważ władze lokalne i władze konsulatu są żywo zainteresowane i zaangażowanie w sprawy Romów. Wpływ na miejsce konferencji miała też niedaleko odległość od obozu Auschwitz – Birkenau.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-06-2012 o godz. 08:39:16 (959 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3)

 Zabójstwo Roma w Czechach

News
Okazuje się, że zabójstwa Romów w Europie Środkowej mają miejsce nie tylko na Węgrzech. 26 kwietnia w miejscowości Chotbuz strzałem z kuszy trafiony został w głowę 39 – letni Rom Martin H. Pomimo wysiłków lekarzy i tygodniowego leczenia w szpitalu ciężko ranny mężczyzna zmarł. Wraz z innymi Romami przyjechał on do wsi zbierać nikomu niepotrzebny złom. Zabójstwa dokonał Jaroslav S. na stałe mieszkający w Czeskim Cieszynie. Mężczyzna twierdzi, że Romowie chcieli go okraść i poczuł się zagrożony, gdyż już wcześniej został przez nich okradziony. Z kolei osoby narodowości romskiej utrzymują, że chcieli jedynie zebrać niechciany przez nikogo złom i nie mieli zamiaru okradać kogokolwiek. Mówią też, że S. im groził, a potem do nich strzelił.

Pomimo tego, iż za zabójstwo mężczyźnie grozi 16 lat więzienia mieszkańcy wsi oraz całego Zaolzia zarówno Czesi, jak i Polacy wyrażają zrozumienie, a nawet pochwałę dla jego działań. Zebrano już ponad 700 podpisów w obronie zabójcy. Mieszkańcy wielu miejscowości Zaolzia skarżą się na Romów, którzy dokonują ich zdaniem wielu kradzieży na terenach przez nich zamieszkałych. W Kocobędzu (polska nazwa miejscowości) odbyła się nawet manifestacja poparcia dla Jaroslava S.

Z badań opinii publicznej prowadzonych na terenie Czech wynika, że 75% Czechów nie lubi Romów, a 14% ich nienawidzi. Polacy mieszkający na Zaolziu wyrażają podobne opinie. Zapytany przez „Gazetę Wyborczą” Prezes Zabrzańskiego Stowarzyszenia Romów Andrzej Puma uważa, że Polsce nie grozi napływ Romów zza południowej granicy, gdyż w Polsce jest znacznie mniej osób narodowości romskiej. Ponadto Romowie w Polsce korzystają z różnego rodzaju programów na rzecz edukacji dzieci i młodzieży i dążą do poprawy swego bytu. Są także jego zdaniem bardziej zintegrowani ze społeczeństwem i nie chcieliby masowych przyjazdów swoich rodaków z Czech bądź też Słowacji.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-05-2012 o godz. 15:08:04 (881 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wielokulturowy piknik

News
20 maja przy ulicy Pułaskiego 21 a w Poznaniu odbyła się kolejna impreza współorganizowana wraz z poznańskim środowiskiem Romów rumuńskich. Wielokulturowy piknik, był pierwszym spotkaniem w Poznaniu w ramach cyklu „Romowie, czy ich znamy?”. W trakcie spotkania można było obejrzeć pokaz slajdów, zdjęć i krótkich filmów. Gościem imprezy był Paweł Lechowski – etnolog, który skonfrontował powszechną, krzywdzącą Romów opinię wraz z własnymi doświadczeniami i poglądami opartymi na wielu podróżach do Rumunii, wieloletnich znajomościach i przyjaźniach z Romami. Piknik organizował Rozbrat czyli skłot, swoiste centrum kultury alternatywnej w Poznaniu, które angażuje się w wiele działań, między innymi wystawy, koncerty, pokazy filmów. Jak mówią sami o sobie są miejscem opartym na niezależnej aktywności społecznej i kulturalnej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-05-2012 o godz. 13:37:57 (775 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Komisja do Oceny wniosków

News
W ramach Programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w Polsce w 2013r. powstał projekt powołania Komisji do Oceny wniosków na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Komisja ta powoływana będzie w województwach , w których średnia łączna wartość z rezerwy celowej, liczona w trzech ostatnich latach, wyniosła nie mniej niż 625 000 zł lub na wniosek Ministra Administracji i Cyfryzacji. Członkowie Komisji to między innymi pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych, dwóch przedstawicieli wojewody odpowiedzialnych za realizację na terenie województwa zadań z zakresu dziedzin Programu, przedstawiciel MAiC oraz nie więcej niż trzech reprezentantów mniejszości romskiej z danego województwa. Komisja odpowiedzialna jest za ocenę merytoryczną wniosków o dofinansowanie lub sfinansowanie realizacji zadań przeznaczonych do oceny, tj. ocenę pod kątem stopnia spełnienia kryteriów merytorycznych oraz określenie proponowanej dotacji. Ponadto Komisja odpowiedzialna jest za przygotowanie listy wniosków proponowanych do dorzucenia oraz listy wniosków wybranych do realizacji wraz z wysokością proponowanych dotacji w zakresie poszczególnych dziedzin Programu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-05-2012 o godz. 14:28:19 (786 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kontynuacja Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce

News
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie zwrócił się do ZRP z prośbą o przygotowanie analizy sytuacji mniejszości romskiej na terenie gminy oraz krytyczne podejście do dotychczasowych działań szczególnie pod względem ich efektywności, a także sugestie dotyczące rozwiązań, które powinny zostać uwzględnione w nowej edycji Programu na rzecz społeczności romskiej. Pomóc w tym miały pytanie dotyczące między innymi tego, jak powinny być sformułowane cel główny i cele szczegółowe Programu, w jakich dziedzinach Programu uzyskane zostały najlepsze efekty i dlaczego, jak zmodyfikować Program aby był bardziej efektywny czy też jaki sposób monitorowania powinien zostać wprowadzony dla działań podejmowanych w programie. Inicjatywa sporządzenia tej analizy wiąże się z przygotowaniami kolejnej edycji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-05-2012 o godz. 11:03:33 (966 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie w sprawie obozowiska romskiego we Wrocławiu

News
Wrocławski Pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Dariusz Tokarz, zorganizował spotkanie mające na celu przedyskutowanie sytuacji rumuńskich Romów koczujących w mieście w obozowisku przy ulicy Kamieńskiego. W zebraniu wzięli udział także przedstawiciele samorządu oraz służb i organizacji pozarządowych. „Coraz częściej przyjeżdżać będą do nas ludzie w poszukiwaniu lepszego życia jako do kraju Unii. Dziś to Romowie, za parę lat pewnie inne grupy. Jeśli nie chcemy mieć w mieście etnicznych gett, musimy podjąć walkę o przywracanie ich do społeczeństwa.” – powiedział Pełnomocnik wojewody. W trakcie spotkania wyszło na jaw, że problemy Romów, a nawet przysługujące im prawa są nieznane dużej liczbie osób. „Brak świadomości ze strony urzędników, że ci ludzie jako obywatele Unii Europejskiej są u nas zupełnie legalnie i nie można ich ot tak po prostu wydalić, jest szokujący” - skwitowała Agata Ferenc ze stowarzyszenia Nomada, które zadeklarowało napisanie projektu dotyczącego społeczności romskiej. Prócz tego, ze spotkania nie wynikły żadne konkretne wnioski. Pełnomocnik zapowiedział, że zorganizuje spotkanie z mieszkańcami bloków sąsiadujących z obozowiskiem romskim.

Źródło: wroclaw.gazeta.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-05-2012 o godz. 09:11:39 (1089 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 4)

 Nowości wydawnicze

News
Na przestrzeni ostatnich tygodni biblioteka Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu wzbogaciła się o kolejne pozycje. Jednymi z nich są: „Sterylizacja ludności romskiej 1943 – 1945” Krzysztofa Bukowskiego oraz „Papusza. Między biografią a legendą” Magdaleny Machowskiej. Wzbogacają one i tak już bogate zasoby biblioteczne Związku Romów Polskich.

Dzieło autorstwa prokuratora IPN z Koszalina jest 14 opracowaniem wydanym na zamówienie Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w ramach serii wydawniczej „Romowie wczoraj i dziś”. Opisuje ono śledztwa w sprawie przypadków sterylizacji osób narodowości romskiej w latach 1939 – 1945 w Złotowie, Pile, Bydgoszczy i Dobiegniewie. Prowadzone były one przez Okręgowe Komisje Badania Zbrodni Hitlerowskich w Koszalinie i Bydgoszczy, a następnie przez Oddziałowe Komisje Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku i Poznaniu. Powodem dokonywania tych haniebnych czynów przez hitlerowców były ustawy norymberskie z 15 września 1935 roku. Na jej mocy próbowano wprowadzić w Niemczech czystość rasową narodu niemieckiego eliminując Żydów oraz Romów. Tych ostatnich nawet w przypadku posiadania obywatelstwa niemieckiego wysyłano do obozów koncentracyjnych, jak również poddawano sterylizacji.

Książka Krzysztofa Bukowskiego opiera się na wspomnieniach romskich ofiar represji nazistowskich należących do grupy Sinti, którzy mieszkali w Pile, Złotowie, Sępólnie i Nakle nad Notecią. Zabiegi ich sterylizacji oraz kastracji były przeprowadzane nawet wobec osób małoletnich i weteranów I wojny światowej. Często stawiano ich przed „wyborem” w postaci pobytu w obozie koncentracyjnym i poddania się sterylizacji. Ofiary cielesnego okaleczenia wspominając czasy wojny uskarżały się na olbrzymi ból, którego doświadczyły oraz trudności w życiu osobistym i w relacjach rodzinnych spowodowane niemożnością posiadania dzieci.

Dzieło dr Magdaleny Machowskiej opisuje życie najsłynniejszej poetki romskiej w Polsce Bronisławy Wajs – Papuszy. Opis ten zawiera zarówno relacje dotyczące lat młodości i wędrówek taborowych, a ponadto okresu powojennego i twórczości literackiej, jak również ostatnich lat życia – okresu samotności i odrzucenia. Kluczem do pokazania kolei życiowych pierwszej poetki romskiej w Polsce są jej korespondencja oraz utwory pisane we współpracy z poetami Julianem Tuwimem i Jerzym Ficowskim. Dr Machowska wykorzystuje tu zarówno twórczość własną Papuszy, jak również jej wspomnienia oraz opinie krytyków literackich i wspomnienia dotyczące życia najsłynniejszej poetki romskiej w Polsce. Książka opisuje ponadto niektóre trudne momenty z życia Papuszy, które spowodowane były w dużej mierze jej odseparowaniem się od społeczności romskiej oraz poczuciem pustki i osamotnienia w jej życiu. Autorka – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonuje ponadto analizy życia społeczności romskiej z punktu widzenia różnych kwestii, kwestii które są trudne w każdej społeczności i nie mają jednakowej oceny. Autorka przytacza ponadto dotychczasowe sposoby opisywania Romów w polskiej literaturze i badaniach naukowych. Zawarte tam są między innymi opisy przemiany sposobu postrzegania tej społeczności oraz procesu przywracania poczucia godności osobom narodowości romskiej.

Książka dr Magdaleny Machowskiej warta jest uwagi ze względu wysoki poziom merytoryczny analizy życia Bronisławy Wajs – Papuszy dokonanej przez autorkę, a także z uwagi na jej bogatą wiedzę z zakresu problematyki romskiej. Dzieło to uzyskało wiele pozytywnych opinii od przedstawicieli środowiska akademickiego jako udana synteza aspektów literackich, biograficznych, a także socjologicznych i kulturowych dotyczących społeczności romskiej, opisujących życie najwybitniejszą poetkę romską w Polsce.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-05-2012 o godz. 10:52:44 (1145 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund