Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Wystawa fotografii Jana Yoors’a

News
Otwarcie romskiej wystawy: Przedwojenne fotografie Jana Yoorsa – w Centrum Anny Frank w Nowym Jorku

Centrum Anny Frank w Stanach Zjednoczonych ogłosiło otwarcie nowej wystawy „Życie wśród Romów: Przedwojenne fotografie Jana Yoors’a. Wystawa prezentuje doświadczenia życiowe Jana Yoors’a i jego dokumentacji na temat  historii, obyczajów i kultury Romów w okresie przedwojennym.  Zdjęcia, które zrobił swojej adopcyjnej rodzinie dają wyjątkowe spojrzenie  na życie Romów w tamtym okresie. Wystawa ma na celu uczczenie jego pamięci poprzez pokazanie 34 czarno białych fotografii historycznych. Otwarcie wystawy miało miejsce 10 września bieżącego roku w Nowym Jorku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-10-2013 o godz. 08:59:34 (775 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne rodziny romskie eksmitowane we Włoszech

News
W połowie września, w Rzymie (Via Salviati) 70 policjantów eksmitowało siłą 35 romskich rodzin. Romowie przewiezieni zostali Castel Romano wbrew swojej woli. Akcja ta była rezultatem decyzji burmistrza Marino, który zarządził natychmiastowe przeniesienie Romów wraz z ich dobytkiem.

Źródło: RVN

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-10-2013 o godz. 10:11:41 (722 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie kobiet romskich w Helsinkach

News
Ponad 150 romskich kobiet z całej Europy spotkało się w Helsinkach  w dniach 16-17 września, celem omówienia sposobów poprawy sytuacji swojej, swoich dzieci oraz społeczności, w której żyją. Wśród głównych celów IV Międzynarodowej Konferencji Kobiet Romskich znalazły się: opracowywanie strategii, podkreślenie zaangażowania kobiet w realizację polityki i poprawa w nawiązywaniu kontaktów romskich kobiet z innymi grupami działającymi na rzecz równości płci.

Konferencja została otwarta przez byłą Prezydent Finlandii Tajrę Halonen. Mówcami, którzy konfernecji byli m.in.: Paavo Arhinmäki - Minister Sportu i Kultury (Finlandia), Aasrud Rigmor - Minister Administracji Rządowej, Reform i Spraw Kosciola (Norwegia), Erik Ullenhag - Minister Integracji (Szwecja).

Organizatorami konferencji byli: Rada Europy i Rząd Finlandii.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-10-2013 o godz. 09:27:46 (663 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 WYRÓŻNIENIE BIAŁEJ WSTĄŻKI

News
STARTUJĄ ZGŁOSZENIA DO IV EDYCJI KONKURSU

Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” zapraszają do przesyłania zgłoszeń do IV edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Kandydatów mogą zgłaszać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz wszelkie inne osoby.

„Białą Wstążką” nagrodzeni zostaną mężczyźni zatrudnieni w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych placówkach pomocowych), pracodawcy, pracownicy służb mundurowych oraz mężczyźni angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada b.r.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, że postawa, jaką prezentują mężczyźni prywatnie oraz  ich stosunek do społecznych ról kobiet i mężczyzn, mają ogromny wpływ na działania podejmowane przez nich w innych obszarach życia. Pomysł „wyróżnienia” nawiązuje do Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 roku przez grupę mężczyzn w Kanadzie w drugą rocznicę masakry w Montrealu. Przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy wobec kobiet.

Oficjalny fanpage konkursu na Facebooku: www.facebook.com/wyroznieniebialejwstazki

Informacja prasowa

Formularz zgłoszeniowy

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-10-2013 o godz. 15:05:51 (734 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Atak na rodzinę romską w Łodzi

News
Media informują o napaści na rodzinę romską jaka miała miejsce 5 października w Łodzi.  Wtedy to około 10 mężczyzn wdarło się na posesję romską trzymając w rękach pałki, kije, pręty i płonące pochodnie. W domu przebywało wtedy sześć osób, w tym 2-letnie dziecko i starsza kobieta. Napastnicy siłą chcieli wtargnąć do domostwa i grozili Romom pozbawieniem życia i podpaleniem domu. Mężczyźni wybili szybę, uderzyli mieszkającą w domu kobietę i spryskali ją gazem łzawiącym. Wykrzykiwane przez napastników hasła nie pozostawiają wątpliwości, że napad miał charakter rasistowski. Napastnicy zbiegli, gdy ujrzeli nadjeżdżający patrol policji. Dwóch z nich próbowało uciekać samochodem na łódzkich rejestracjach. Po krótkim pościgu, mimo stawianego oporu policji udało się ich zatrzymać. Od mężczyzn wyraźnie dało się wyczuć woń alkoholu, ale nie zgodzili się na badanie alkomatem. Od kierowcy pobrano krew do badań na obecność alkoholu. Podczas przeszukania auta policjanci znaleźli wiadro z kamieniami, wełniane czapki, przypominające kominiarki, oraz kij. Niedługo później kilku innych sprawców wróciło pod dom Romów i groźbami pozbawienia ich życia usiłowali nakłonić pokrzywdzonych do wycofania lub nieskładania zeznań odnośnie zdarzenia. Dwóch z nich ujęto następnego dnia.

Pięciu podejrzanych zostało ujętych przez policję i usłyszało zarzut kierowania gróźb karalnych wobec pięciu osób ze względu na ich przynależność narodową. Dwaj bracia w wieku 21 i 24 lata usłyszeli zarzut kierowania gróźb, w celu zmuszenia pokrzywdzonych do wycofania lub nieskładania zeznań w postępowaniu karnym. W trakcie przeszukania ich mieszkania znaleziono pałkę szturmową z możliwością rozpylania gazu. Każdy z zatrzymanych miał wcześniej konflikty z prawem, w tym pobicia i rozboje. Prokuratura po przesłuchaniu wystąpiła o aresztowanie trzech ze sprawców z uwagi na obawę matactwa. Grozi im do 5 lat więzienia. Wieczorem 8 października kolejny mężczyzna usłyszał zarzuty. 32-latek ukrywał się w domu, podczas gdy jego rodzina próbując zyskać dla niego alibi zgłosiła na policji jego zaginięcie. Mężczyzna usłyszy takie same zarzuty jak inni napastnicy, prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt. Na wolności pozostaje jeden podejrzany.

14 października policja zatrzymała szóstego podejrzanego na łódzkim lotnisku, gdy wsiadał do samolotu lecącego do Liverpoolu. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, jednak poszkodowana rodzina romska rozpoznała go, jako napastnika który groził im płonącą pochodnią. Zatrzymany miał także, wraz z innymi mężczyznami, wrócić po napaści i grozić Romom. Według policji możliwe są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Zaatakowana rodzina rozważa przeprowadzkę w obawie o kolejne napaści. - Czuję się Polką. Urodziłam się tutaj, tak samo jak moja mama i tata. Nie wiem, dlaczego to zrobili - mówi napadnięta. - Oni mówili, że jak nie wycofamy zeznań to nas zabiją. Krzyczeli, że będziemy „mieli łeb odstrzelony” - opowiada kobieta w rozmowie z TVN24. Policja deklaruje, że nie dopuści do kolejnych ataków.

Część podejrzanych przyznała się do winy, wyjaśniali, że zdarzenie było odpowiedzią na wcześniejszy atak na jednego z nich.

Łódzcy politycy, w tym Hanna Zdanowska prezydent Łodzi i Jolanta Chełmińska wojewoda łódzka wydały oświadczenie, w którym piszą: „Oczekujemy, że sprawcy napaści zostaną osądzeni, a ich zachowanie potępione społecznie.” Lokalne władze zapewniają też, że „dołożą wszelkich starań, aby tradycja wielokulturowej Łodzi nie została okaleczona przez podobne zdarzenia”.

Łódzka prokuratura zainteresowała się komentarzami jakie pojawiły się w internecie pod publikacjami dotyczącymi napaści na rodzinę romską. Wszczęte zostało postępowanie, według śledczych wpisy internautów mogą nosić znamiona przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym lub znieważenia grupy osób ze względu na ich narodowość.

Źródło: tvn24.pl, onet.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-10-2013 o godz. 12:28:13 (723 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 NIE dla klasy romskiej

News
Rodzice polskich dzieci sprzeciwili się powstaniu klasy romskiej w poznańskiej szkole podstawowej nr 19 na osiedlu Oświecenia. Klasa miała powstać z inicjatywy samych Romów, pomysł narodził się w czerwcu.  Znalazło się 17 rodzin chętnych zapisać do niej swoje dzieci. Finalnie miało uczęszczać do niej około 30 dzieci  w wieku 7-14 lat. Dzieci te nie potrafią pisać ani czytać, a klasa romska miałaby pomóc im w nadrobieniu zaległości w nauce. Projekt miał trwać rok, po tym czasie dzieci trafiłyby do klas mieszanych. Pozostali rodzice o innowacyjnym pomyśle dowiedzieli się niedawno z mediów. Ich zdaniem, jest za późno, by odpowiednio przygotować ten projekt i dlatego podczas spotkania z dyrekcją szkoły sprzeciwili się powstaniu takiej klasy. Rodzice podkreślają, że nie mają nic przeciwko romskim dzieciom, ale protestują przeciw tworzeniu dla nich osobnej klasy. Ich zdaniem młodzi Romowie powinni uczęszczać do klas mieszanych, razem z pozostałymi uczniami. Na spotkanie dyrekcji z rodzicami w sprawie utworzenia romskiej klasy nie zaproszono przedstawicieli społeczności romskiej.

Źródło:tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-10-2013 o godz. 14:49:41 (705 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 LiteraTura 2013

News
O czym My, o czym Oni?

Od chwili wejścia do Parku Staromiejskiego uległam jakiemuś złudzeniu, że wydarzy się niezwykła rzecz. Razem z Kasią Szewczyk (na zdjęciu za mną) postawiłyśmy na rozmowę z młodymi. Idąc w stronę fontanny zauważyłyśmy grupkę oblegającą kilka ławek. Minęłyśmy ich i nieco dalej rozłożyłyśmy koc. Pogoda była piękna, w koszyku kilka kanapek - piknik właśnie się zaczął. Młodzi bacznie obserwowali nasze poczynania. Olśniło mnie i zaproponowałam Kaśce, byśmy wmieszały się w grupę, a nóż coś z tego wyjdzie. W końcu po to tam przyszłyśmy. Chwilę później byłyśmy przy nich. Kasia bez najmniejszych oporów zajęła miejsce na ławce między chłopakami, a ja stanąwszy za ich plecami zadałam pierwsze pytanie: „Czy czytacie książki?”. Zgodnie, w zasadzie, przytaknęli i w ten sposób została zapoczątkowana dyskusja. Na pierwszy ogień temat fantastyka i powieści grozy. Ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Tolkienowskie powieści nie są aż tak podziwiane. Młodzież woli Kinga, o Sapkowskim też chętnie rozmawiają, jednak na tym polu najwięcej entuzjazmu wzbudza Jakub Ćwiek. Jedyna dziewczyna w grupie opowiedziała anegdotę z nim związaną. Pewnego dnia ujrzała Jakuba Ćwieka w kafejce i postanowiła się przysiąść. Bała się, że zostanie uprzejmie wyproszona przez pisarza, jednak ten docenił jej towarzystwo i rozpoczęli rozmowę. Studentka była bardziej przejęta faktem, iż nie została przegoniona niż samą konwersacją. Spotkanie wspomina bardzo miło. Jeden z wyróżniających się szczególnie uczestników - Staszek poprowadził dyskusję w kierunku anime. Tu zaskoczenie dla mnie, wiedza mocno ograniczona, ale spokój mnie błogi ogarnął bowiem z odsieczą przybyli moi dzielni koledzy: Krzysiek Pochwicki, Szymon Adamus i Marek Dryjer. Zadziwiające, w jednej chwili park stał się istnym klubem dyskusyjnym. Przy okazji rozmowy na jaw wyszły pewne fakty - ów Staszek sam pisze opowiadania z pogranicza wielu gatunków. Od anime zawędrowaliśmy do krainy tolerancji. Jak przy tych okazjach bywa na pierwszy rzut homofobia. Cóż, temat trudny, ale uprzedzeń nie wykryłam. Staszek wprawdzie zaskoczył nas po raz wtóry zbaczając z tematu o homoseksualiźmie na poprawność dziedziczenia genów, ale wymiana zdań okazała się być wielce łakomym kąskiem.

Przyszła pora na temat ciężkiego kalibru - Romowie. I tu się zaczęło. Część grupy „nie miała nic” do tej grupy społecznej, część wypowiadała się krytycznie. Z kluchą w gardle postanowiłam jednak pociągnąć wywód. W pierwszych słowach usłyszałam tradycyjne jak dla mnie zdanie „Cygan dwa razy okradł kogoś z mojej rodziny”. Zapytałam więc czy czegoś podobnego nie zrobił nigdy Polak. Tu już odpowiedź nie była taka oczywista. Chwila zastanowienia i potyczka słowna przeciwników z - nazwijmy ich – „tolerującymi”. Ważne było jedno, wygłaszając własne zdanie wszyscy zachowywali się nienagannie. Żadnych kąśliwych uwag, złośliwości itp. wtrąceń. Opanowanie całkowite. Rozpoczęłam więc swą opowieść  o Romach od prostego pytania: co wiemy na temat historii Romów?

Jedyna dziewczyna w grupie - piękna i niezwykle inteligentna - słyszała, że wywodzą się z Indii, nic więcej jednak nie była w stanie o nich powiedzieć. Rozpoczęłam od wędrówki. Słuchali w milczeniu, gdy jednak doszłam do lat okupacji - wyraźnie byli poruszeni. Dość opisowo, zdaje mi się, przedstawiłam studentom egzekucje oraz sposób ich wykonania w trakcie schwytania taborów. Nie komentowali, słuchali w milczeniu, gdy jednak opowiedziałam o sposobie zabijania romskich dzieci, rozbrzmiały głosy oburzenia. Wtedy opowiedziałam o gettach - nie mięli pojęcia o tej formie izolacji, chyba nawet nie zdawali sobie sprawy, że w gettach przebywał jeszcze ktoś prócz Żydów.

Wspomniałam też na koniec o sytuacji romskich dziewcząt w dawnej Czechosłowacji w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Byli faktycznie wstrząśnięci. W pewnym momencie ktoś z grupy zapytał mnie dlaczego nic o tym nie wiemy i czemu nie umiemy się z nimi porozumieć. Odpowiedziałam zgodnie z prawdą: „Dla nas dom jest przestrzenią, dla nich przestrzeń jest domem, który myśmy im odebrali”.

Dobiegała 16.00 musieliśmy opuścić park. Pożegnałam się z młodymi ludźmi, a ktoś z nich zapytał czy mogą iść z nami. Poszli w dalszą trasę ulicami Wrocławia po naszych śladach, co rusz pytając o kulturę Romów. Ożyła nadzieja na dialog. Młodzież jest spragniona takiej wiedzy, tylko trzeba im zapewnić stały do niej dostęp.

Anna Lenkiewicz

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-10-2013 o godz. 11:16:36 (626 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 46

News
Ukazał się czwarty tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 46 numer naszego dwumiesięcznika. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru relacja z uroczystych obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, które miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia w Krakowie. Inicjatywa „Dik i na bistar” okazała się wielkim sukcesem, na którą zjechało się kilkuset Romów z całej Europy. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest relacja z Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”. Ponadto polecamy relację z Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, który odbył się w dniach 25-28 lipca. Polecamy również wywiad z Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz.

W dalszej części numeru prezentujemy artykuł o filmie „Papusza”. Publikujemy również artykuł młodej studentki romskiej pt. „Rozterki Roma nowoczesnego”. Piszemy także o Międzynarodowej Konferencji Cyganologicznej, która miała miejsce w Gorzowie Wielkopolskim. Przybliżamy też kontrowersyjną ostatnio sprawę, segregację śmieci.

Oprócz tego piszemy o spotkaniu Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu oraz o Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Media w mniejszości, mniejszości w mediach”. Wspominamy również o wizycie w siedzibie ZRP Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Podsumowujemy także projekt „Staże zawodowe dla Romów” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach: Nowości wydawnicze, Kuchnia oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji, Powiatu Szczecineckiego, Zwiększonej Subwencji Oświatowej oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 02-10-2013 o godz. 08:34:54 (696 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 XXVIII MIĘDZYNARODOWA PIELGRZYMKA ROMÓW

News
DO SANKTUARIUM NMP MATKI BOLESNEJ W LIMANOWEJ

W niedzielę, dnia 22 września 2013 roku odbyła się już XXVIII Międzynarodowa Pielgrzymka Romów do Sanktuarium NMP Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W tym roku wyjątkowo Międzynarodowa Pielgrzymka Romów miała miejsce na zakończenie Wielkiego Odpustu w Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

Tradycyjnie pielgrzymkę przygotował i przewodniczył jej pomysłodawca - Ks. Stanisław Opocki - Krajowy Duszpasterz Romów.

Program pielgrzymki składał się z czterech części. Na początku Romowie oraz zaprzyjaźnieni gadziowie pragnący w niej uczestniczyć, zgromadzili się przed południem przy Kościele pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej. Oprócz grupy Romów z Koszar z miejscowej parafii w pielgrzymce wzięli udział Romowie, którzy przyjechali z różnych stron Polski m.in. z: Czarnej Góry, Zawiercia, Chorzowa, Wałbrzycha, Bytomia, Zabrza, Nowego Targu, Krosznicy, Szczawnicy, Tarnowa, Koszar, Limanowej, Nowej Huty, Przemyśla, Prudnika, Stalowej Woli itd. Jej międzynarodowy charakter podkreślił fakt, że na pielgrzymkę kolejny raz przybyli również Romowie ze Słowacji. Po zawiązaniu wspólnoty pielgrzymi wyruszyli spod Kościoła w Łososinie Górnej na pięciokilometrową trasę wiodącą do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Na przedzie jechał tradycyjny Tabor z zabytkowymi bryczkami i wozami cygańskimi. Potem za krzyżem, który nieśli Romowie z Zawiercia szli pozostali pątnicy. Pielgrzymce towarzyszył m.in. śpiew romskiego zespołu ze Słowacji oraz rozważania prowadzone przez  Ks. Stanisława. Przy pięknej pogodzie oraz miłej i pobożnej atmosferze przybyliśmy do Bazyliki Mniejszej w Limanowej. Po chwili procesjonalnie weszliśmy do niej z pieśnią na ustach.

Następnie zaczęła się Uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Prymas Polski Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Metropolita Gnieźnieński. Oprócz księdza prymasa Mszę koncelebrowali: Ks. Stanisław Opocki - Krajowy Duszpasterz Romów, diecezjalny duszpasterz Romów archidiecezji przemyskiej ks. dr Wojciech Pac oraz ks. Wiesław Znamirowski duszpasterz Romów z Mielca.

Godnym zauważenia i podkreślenia był fakt czynnego zaangażowania Romów w przygotowanie oprawy liturgicznej w czasie tej Eucharystii. Oprócz część stałych pieśni podczas mszy św. w języku romskim wykonał zespół Pani Teresy Mirgi. Na początku liturgii Mszy św., Jego Ekscelencję Ks. Prymasa powitała w imieniu zgromadzonych Romów Pani Ewa Szczerba z Koszar, parafia Łososina Górna. Pierwsze czytanie z Księgi Syracydesa proklamował Pan Jan Mirga z Czarnej Góry, natomiast drugie czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów przybliżyła zgromadzonemu w Bazylice Ludowi Bożemu Pani Sylwia Maroń, Psalm zaś zaśpiewał kantor.

Tekst Ewangelii o Testamencie z krzyża został zaczerpnięty z Ewangelii według św. Jana.

W homilii Ksiądz Prymas przypomniał m.in. wszystkim zebranym o tym, że każdy z nas jest dzieckiem Bożym i należy mu się z tej racji szczególną godność, szacunek. Rozważając tekst listu św. Pawła Apostoła do Galatów wskazał szczególnie bliską Romom rzeczywistość wędrówki. Podobnie jak św. Paweł z Tarsu lud romski wędruje po świecie i zmierza do wieczystych przeznaczeń. Przemierzając doczesne ziemie dąży i powinien zmierzać ku wieczności. Ponadto podkreślił wielkie zasługi papieży bł. Jana Pawła II (1978-2005) i Benedykta XVI (2005-2013) w celu otoczenia duszpasterską troską społeczność narodowości romskiej w ramach Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących działającej przy Stolicy Apostolskiej. Rada zajmuje się ludźmi, których ze względu na wędrowny tryb życia nie obejmują tradycyjne struktury kościelne, są to np. emigranci, uchodźcy, marynarze i rybacy, pracownicy związani transportem, lotnicy itp. Rada zajmuje się również duszpasterstwem ludów wędrownych takich jak Romowie. Mając to na uwadze Ks. Prymas widząc, że Romowie są szczególnie narażeni na różne niepokoje i ataki tych, którzy w ich sercach chcą zasiać wątpliwość i niepewność. Nie mając stałych struktur, potrzebują  silnego spoiwa i punktu odniesienia. „Jest nim Chrystus i Wasza wiara w Niego”. W dalszej części homilii Ks. Prymas przypomniał słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który w 2011 r. powiedział do Romów, że „Wasza historia jest złożona, a w niektórych okresach bolesna. Jesteście ludem, który w minionych wiekach nie żył ideologiami nacjonalistycznymi, nie aspirował do tego, by posiadać ziemię lub dominować nad innymi ludźmi. Pozostaliście bez ojczyzny i uznaliście cały kontynent za wasz dom” Jednakże utrzymują się poważne i niepokojące problemy, jak trudne często relacje ze społeczeństwami, w których żyjecie". (…) „Niestety w ciągu stuleci poznaliście gorzki smak niegościnności i niekiedy prześladowań, jak to miało miejsce podczas drugiej wojny światowej; tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci zostało barbarzyńsko zabitych w obozach zagłady" (…) Podczas mojej wizyty w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, 28 maja 2006 r. modliłem się za ofiary prześladowań i przykląkłem przed kamieniem w języku romskim, który upamiętnia waszych poległych. Sumienie europejskie nie może zapomnieć takiego bólu! Niech nigdy więcej wasz lud nie będzie obiektem dręczenia, odrzucenia, pogardy! Wy zaś poszukujcie zawsze sprawiedliwości, praworządności, pojednania i dokładajcie starań, by nigdy nie być powodem cierpień innych!”

Metropolita gnieźnieński wskazał także na bł. Zefiryna Giméneza Malli, męczennika za wiarę w okresie rewolucji hiszpańskiej, jako szczególny „drogowskaz” nie pozwalający zgubić drogi do Boga. Do naśladowania go, a także pogłębiania życia wiarą, aktywnego udziału  w misji ewangelizacyjnej Kościoła i zajmowania godnego miejsca wśród narodów Europy zachęcał Romów papież Benedykt XVI. Papież Benedykt XVI powiedział do Was: dzisiaj, bł. Zefiryn zachęca was, abyście naśladowali jego przykład i wskazuje wam drogę: oddanie się modlitwie, a zwłaszcza różańcowi, umiłowanie Eucharystii oraz innych sakramentów, przestrzeganie przykazań, uczciwość, miłość i hojność wobec bliźniego, zwłaszcza ubogich. Uczyni to was mocnymi w obliczu niebezpieczeństwa, aby sekty czy inne grupy nie zagrażały waszej komunii z Kościołem” –.

Przypominając te słowa o zagładzie Romów podczas drugiej wojny światowej oraz apel papieża o otwarcie na integrację, praworządność, sprawiedliwość oraz dążenie do godnego, lepszego życia, Ks. Prymas abp Józef Kowalczyk wezwał wszystkich do poszanowania praw każdego człowieka, który posiada swą godność z faktu, że jest dzieckiem umiłowanym przez Boga, stworzonym na Jego obraz i podobieństwo. Powiedział także w sanktuarium NMP Bolesnej w Limanowej do Romów: „Wy w Kościele nie jesteście na marginesie, ale, pod pewnymi względami, jesteście w centrum, jesteście w sercu. Jesteście w sercu Kościoła. Siostry i Bracia, macie swoje miejsce w naszej Ojczyźnie, w naszym społeczeństwie i w Kościele katolickim, który, jak Matka pod krzyżem, staje przy każdej i każdym z Was”.

W czasie trwania tej uroczystej Eucharystii Romowie przystąpili do sakramentów świętych (chrzest dwie osoby, bierzmowanie – trzy, Eucharystii 1 oraz sakrament małżeństwa - jedna rodzina romska z Wałbrzycha).

Później nadszedł czas na modlitwę powszechną. Tego dnia Modlitwę powszechną przeczytali: w języku romskim: Pan Jan Mirga z Czarnej Góry, a w języku polskim: Pan Andrzej Sochaj, który w czasie pielgrzymki reprezentował Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, działającego przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

Na zakończenie liturgii eucharystycznej, jeszcze przed błogosławieństwem, w imieniu wszystkich zgromadzonych Pani Ewa Szczerba z Koszar serdecznie podziękowała Ks. Prymasowi za jej przewodniczenie, za homilię, za udzielenie Romom sakramentów św. Przy okazji nie omieszkała także złożyć Ks. Prymasowi najserdeczniejszych życzeń. Natomiast Ks. Stanisław Opocki w swoim przemówieniu podziękował wszystkim osobom duchownym i świeckim narodowości romskiej, słowackiej i polskiej za pomoc w przygotowaniu i przeżyciu XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Romów do Sanktuarium NMP Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

Transmisję Mszy św. z homilią Ks. Prymasa można było śledzić na www.bazylika-limanowa.pl

Po Mszy św. miała miejsce ostatnia czwarta cześć pielgrzymki. Jej uczestnicy udali się na plac przed Limanowskim Domem Kultury na „Przegląd romskich zespołów folklorystycznych”. Tego dnia na scenie wystąpiły zaprezentowały się zespoły ze Słowacji, z Polski i Prudnika.

Cała trasa pielgrzymki oraz uroczysta msza święta oraz przegląd zespołów folklorystycznych została uwieczniona na taśmie, z którego niebawem powstanie film. Premiera tego filmu przewidziana jest na wiosnę przyszłego roku.

XXVIII Międzynarodowa Pielgrzymka Romów do Sanktuarium NMP Matki Bożej Bolesnej w Limanowej przeszła do historii.

Kolejna odbędzie się już za rok. Dziękując za jej przebieg i dobre owoce już dziś serdecznie w imieniu jej organizatora Ks. Stanisława Opockiego – Krajowego Duszpasterza Romów zapraszamy wszystkich Romów i zaprzyjaźnionych gadziów na pielgrzymi szlak wiodący do sanktuariów maryjnych do: Rywałdu Królewskiego w czerwcu, do Limanowej we wrześniu, a w grudniu na Jasną Górę do Częstochowy.

Będzie to m.in. okazją do podziękowania za dar kanonizacji – zaliczenia w poczet świętych bł. papieża Jana Pawła II (1978-2005), który często zabierał głos i bliski był Mu los Romów. Kanonizacja odbędzie się w Watykanie 27.04 2014 r. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-09-2013 o godz. 08:58:30 (992 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nielegalny rejestr Romów w Szwecji

News
Jak wynika z informacji podanych przez portal Gazeta.pl w Szwecji stworzony został nielegalny rejestr 4029 Romów zamieszkałych w tym kraju. Sztokholmski dziennik „Dagens Nyheter” ujawnił, że z tej kontrowersyjnej bazy danych korzysta policja. Osoby zapisane w rejestrze zostały tam umieszczone jedynie ze względu na swoje pochodzenie, ponad jedna czwarta zbioru to dzieci. Znajdują się tam także Szwedzi pochodzenia romskiego, którzy są osobami publicznymi. W rejestrze znajdują się informacje takie jak wiek, płeć i powiązania rodzinne Romów. Według szwedzkiej gazety dane te zbierane są od wielu lat i są ciągle aktualizowane, ostatnia aktualizacja dokonana została w sierpniu 2012 r. Jak twierdzi szwedzki rząd w kraju zabronione jest tworzenie baz danych opartych na pochodzeniu etnicznym. Proceder spisywania ludności ze względu na pochodzenie przywodzi na myśl hitlerowskie praktyki sprzed lat. Szwedzki inspektor danych osobowych ogłosił wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Źródło:gazeta.pl, onet.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-09-2013 o godz. 11:29:14 (744 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund