Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Koczowisko w Gdańsku

News
W Gdańsku, na obrzeżach jednego z blokowisk, na terenie po dawanych ogródkach działkowych w prowizorycznych chatkach mieszka rumuńsko-romska grupa. Na początku mieszkało tam tylko kilkoro Romów, w ubiegłym roku było to kilkanaście osób, dziś jest ich już kilkadziesiąt, a liczba wciąż wzrasta. Działkowcom kazano opuścić swoje ogródki, a na niewielkim placu zamieszkali Romowie. Mieszkańcy Gdańska narzekają, że miasto nic z tym nie robi. Domki Romów i Rumunów zbudowane są z dykty, desek, szmat, dywanów. Wodę koczownicy przynoszą z pobliskiej Biedronki, prąd dostarczają dzięki agregatowi. Żeby mieć co jeść kobiety żebrzą na ulicach Gdańska, a mężczyźni zbierają złom.  Żadne z nich nie ma ubezpieczenia, ani zameldowania. Młode kobiety wyrażają chęć podjęcia pracy, ale nie ma dla nich zatrudnienia. Nie próbują szukać wsparcia w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, nawet nie wiedzą gdzie jest.

Gdańsk nie jest jedynym miastem gdzie Romowie żyją w skandalicznych warunkach, a miasto nie ma pomysłu jak się z tym uporać. Podobna sytuacja ma miejsce we Wrocławiu, gdzie wciąż nie rozwiązano sprawy Romów z koczowiska przy ulicy Kamieńskiego.

Źródło: trojmiasto.gazeta.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-01-2014 o godz. 12:51:24 (660 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Większe biuro - więcej możliwości

News
Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku powiększył swoją siedzibę o jeszcze jedno pomieszczenie. Mieści się ono na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się siedziba naszego stowarzyszenia. Strych zaadaptowany na powierzchnię biurową służy teraz za miejsce pracy trzech naszych pracowników. Ponadto mieści się tam Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który posiada obszerne zbiory archiwalne dotyczące społeczności romskiej.

Adaptacja pomieszczenia była możliwa dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-01-2014 o godz. 14:07:28 (588 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Płonące groby w Limanowej

News
Gazeta Krakowska informuje o pożarze jaki miał miejsce w nocy z 29 na 30 grudnia 2013 na cmentarzu parafii Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej.  W grobie spoczywa brat Mieczysława Szczerby, prezesa stowarzyszenia Bergitka Roma. Pogrzeb miał miejsce 9 miesięcy temu. Oprócz Leszka Szczerby pochowanych jest tam 6 innych osób. Rodzina Szczerbów twierdzi, że ogień został podłożony celowo, a działanie wymierzone było w mniejszość romską zamieszkałą w Koszarach, na osiedlu pod Limanową. Mieczysław Szczerba przypomina sobie, że niedawno nieznany mężczyzna odgrażał  się jego rodzinie na cmentarzu. Rodzina zmarłego o pomoc w ujęciu sprawcy podpalenia grobu poprosiła także miejscowego proboszcza. O sprawie powiadomiona została limanowska policja. Rzecznik policji w Limanowej mówi, że nie można wykluczyć żadnej przyczyny pojawienia się ognia.   

Wiosną zeszłego roku w Limanowej dochodziło do wielu konfliktów Romów z tamtejszą społecznością. Spory te miały podłoże rasowe. Zaatakowana została rodzina romska, a w jednej ze szkół doszło do bójek młodzieży romskiej i polskiej.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-01-2014 o godz. 09:21:38 (705 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Przeprowadzki Romów w Andrychowie

News
Trzy rodziny romskie zamieszkujące zrujnowaną kamienicę przy placu Mickiewicza w Andrychowie dostały nowe mieszkania. Kilka miesięcy temu burmistrz miasta Tomasz Żak obiecał, że do końca roku Romowie dostaną nowe lokum. Obietnicy mógł dotrzymać, ponieważ gmina otrzymała 250 tysięcy złotych dotacji z Programu na rzecz społeczności romskiej. Zakupiono trzy mieszkania, m.in. przy ulicy Batorego i Olszyny. Dalsze losy kamienicy przy placu Mickiewicza są póki co nieznane. Planowano ją wyburzyć, ale budynek podlega ochronie konserwatorskiej. Mieszkańcy miasta narzekali na obecność Romów w kamienicy w centrum miasta. Po przeprowadzce nic się jednak nie zmieniło.

Ostatnie miesiące w Andrychowie były niespokojne głównie ze względu na „Antyromski Ruch Andrychowski”, czyli profil nawołujący do wypędzenia Romów z miasta, który powstał na portalu Facebook i w ciągu zaledwie kilku dni zyskał 1,5 tysiąca fanów.

Źródło: mamnewsa.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-01-2014 o godz. 08:46:54 (792 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Manifestacja antyromska w Zabrzu doszła do skutku

News
Jak informuje Gazeta Wyborcza, mimo zakazu pani prezydent miasta 21 grudnia pod pomnikiem Pstrowskiego w Zabrzu odbyła się antyromska manifestacja pod hasłem „Nie dla cygańskiej przestępczości”. Protest zorganizowali członkowie i sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski, których zebrało się ponad sto osób. Zgromadzeni narodowcy wykrzykiwali hasła: „Nacjonalizm jest wolnością”, „Polska dla Polaków”. Jeden z nich krzyknął „Cyganów trzeba eksterminować” na co reszta zareagowała brawami. Padł także postulat o wprowadzenie dla Romów godziny policyjnej. W tłumie były także dzieci. Pełnomocnik NOP-u podziękował za obecność kibicom Górnika Zabrze, mimo tego, że w oficjalnym stanowisku kibice klubu odcięli się od organizatorów demonstracji.

Miejska policja apelowała do tłumu o rozejście, jednak kiedy nie przyniosło to efektu, kilkudziesięciu policjantów wkroczyło do akcji i legitymowało pozostałych na placu ludzi. Nikt nie został zatrzymany.

Ostatecznie władze miasta zakazały manifestacji, co oburzyło jej organizatorów. Nie pomogło jednak odwołanie wniesione do wojewody, który podtrzymał decyzję pani prezydent i uznał odwołanie za bezzasadne.

Przedstawiciel Narodowego Odrodzenia Polski zapowiedział kolejne manifestacje.

Źródło: wyborcza.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-01-2014 o godz. 09:01:21 (668 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wesołych Świąt!

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-12-2013 o godz. 09:48:40 (675 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 48

News
Ukazał się szósty, ostatni w tym roku numer Romano Atmo. Jest to już 48 numer naszego dwumiesięcznika, który kończy już ósmy rok naszej działalności wydawniczej. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru jest artykuł Andrzej Łuczaka o tegorocznych obchodach dnia pamięci o zagładzie w obozie koncentracyjnym w Treblince, w którym przybliża czytelnikom również niechlubną historię tego obozu. Polecamy również artykuł pt. „Tragedia Marii” o sprawie którą żyła cała Europa dotyczącą dziecka romskiego w Grecji. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest relacja z tegorocznej – XXVIII już - Międzynarodowej Pielgrzymce Romów w Limanowej. Ponadto polecamy również artykuł o konferencji OBWE w Wiedniu, na którą zjechało się kilkudziesięciu przedstawicieli państw członkowskich oraz działacze romscy z organizacji pozarządowych by podsumować 10 lat planu działania na rzecz Romów.

W dalszej części numeru publikujemy wywiad z aktorką i reżyserką młodego pokolenia, w którym opowiada nam o swoich doświadczeniach z Romami. Ponadto prezentujemy artykuł o zawiłościach związanych z oficjalnymi datami dotyczącymi jedynego romskiego błogosławionego Zefiryna Gimeneza Malla. Piszemy także uroczystościach w Chełmnie nad Nerem upamiętniających ofiary pomordowane przez nazistów w czasie II wojny światowej.

Prezentujemy również artykuł pt. „W Kowarach zagrali Stefanowi…” o odsłonięciu pomnika na cmentarzu w Kowarach. Publikujemy także drugą część porad romskiej studentki, w których tym razem doradza Romom jak napisać list motywacyjny. Polecamy również artykuł autorstwa Piotra Szymona Łośa o Romach w Radio dla Ciebie. Piszemy także o przykrej sprawie z października tego roku – o ataku na romską rodzinę w Łodzi.

Oprócz tego polecamy nasz stały dział - Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz  Zwiększonej Subwencji Oświatowej.


Wysłany przez admin_zrp dnia 20-12-2013 o godz. 10:21:27 (658 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 ROK TUWIMA - drogiego przyjaciela Romów

News
Dobiega końca rok 2013. W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima. Zmarł  nagle 27.12.1953 w Zakopanem. Ponadto w tym roku upływa także sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba”  w „Kurierze Warszawskim”. Utwór poeta podpisał inicjałami St. M., poznanej w 1912, swojej przyszłej żony Stefanii Marchwiówny.

Julian Tuwim (1894-1953) pochodził z Łodzi. Jednak większość swojego życia spędził w Warszawie. Był najwybitniejszym poetą grupy poetyckiej Skamander, skupiającej się wokół miesięcznika wydawanego pod tym tytułem w latach 1920-1928, a później 1935-1939. Grupa ta pragnąc odnowić język poezji, ukazywała nowe treści, którymi były poetyzacja codzienności, tego wszystkiego, co dotąd uważane było za niegodne poezji, np.: dzień powszedni wielkiego miasta, uczucia człowieka z ulicznego tłumu, który wartość życia sprawdza dostępnymi mu miarami: własnym prywatnym bólem i szczęściem. Poezja ta stała się dla czytelnika przystępna i bezpośrednia; chciała być mu bliska. I taka była. Tuwim pojmował tworzenie poezji jako działanie w języku.

Julian Tuwim był znanym autorem tekstów kabaretowych, rewiowych, librecistą oraz autorem tekstów politycznych; współautorem i redaktorem pism literackich i satyrycznych („Skamander”, Wiadomości Literackie, Cyrulik Warszawski). Był także wybitnym tłumaczem literatury rosyjskiej, m.in. Aleksandra Puszkina (Jeździec miedziany, Połtawa), W. Majakowskiego (Obłok. w spodniach). Zapewne do dziś niejeden z nas pamięta popularne wiersze dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski, Bambo. Był bibliofilem i kolekcjonerem kuriozów (Czary i czarty polskie, Pegaz dęba, Cicer cum caule). Znany był ze swojego specyficznego humoru objawiającego się bystrością umysłu i świeżością. Świeżości tej szukał najczęściej w języku. W późniejszych badaniach nad językiem tworzył neologizmy. Podobnie jak B. Leśmian, A. Wat i S. Młodożeniec, tworzył tak zwany język pozarozumowy (zaum), którego poznanie miało być aprioryczne i zgodne ze skojarzeniami każdego odbiorcy. Próby te wyraził w Słopiewniach.

Opublikował m.in.: Czyhanie na Boga (1918), Sokrates tańczący (1920), Siódma jesień (1922), Wierszy tom 4, (1923), Sława we krwi (1926), Rzecz czarnoleska (1929), Biblia Cygańska (1933), Treść gorejąca (1936), Wybór wierszy (1942) i Nowy wybór wierszy (1953).

Co łączyło J. Tuwima z Romami? Przede wszystkim fascynowała go kultura cygańska, która miała swój oddźwięk w jego twórczości. Ponadto pomagał Ficowskiemu zbierać materiały do jego książki oraz pomagał niektórym chorym Romom oraz Bronisławie Wajs -Papuszy. Nie tak dawno, bo w listopadzie 2013 roku wszedł na ekrany kin film „Papusza” w reż. Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze.

To właśnie J. Tuwim, obok J. Ficowskiego przyczynił się do odkrycia talentu i popularyzacji twórczości Bronisławy Wajs -Papuszy, pierwszej świadomej poetki romskiej. W 1950 r. Tuwim przeprowadził z Ficowskim wywiad dla „Problemów”, w którym m.in. była mowa o Papuszy. Na okładce tego numeru zamieszczono kolaż – małą rybkę na otwartej dłoni, który poetka odebrała jako aluzję, że została schwytana przez los i system, że nie ma ucieczki oraz że „się sprzedała politycznie”. Było to ściśle związane z podjętą wówczas przez władze PRL-u akcją osiedleńczą i „produktywizacyjną” ludności cygańskiej.

Pierwsze przekłady J. Ficowski przesłał właśnie Julianowi Tuwimowi, który doprowadził do ich publikacji. Papusza zadebiutowała wierszem przetłumaczonym z języka romskiego w „Nowej Kulturze” w 1951 r., który brzmi:

Patrzę tu, patrzę tam -
jak się księżyc myje w ciepłych wodach,
niby w strumieniu pod lasem
Cyganeczka młoda.
Cóż to się dzieje
Wszystko się chwieje.
To świat się śmieje.
[Patrzę tu, patrzę tam (Dikchaw daj, dikchaw doj), 1951]


Po opublikowaniu w 1956 r. tomiku Pieśni Papuszy poetka stała się sławna. Nadal jednak żyła skromnie, wręcz ubogo, utrzymując z wróżbiarstwa siebie, chorego męża i przygarniętego na wychowanie chłopca, którego pieszczotliwie nazywała Tarzanem.

Papusza prowadziła korespondencję z różnymi instytucjami i ludźmi. Gdyby nie J. Ficowski najprawdopodobniej nigdy nie doszłoby do korespondencyjnego spotkania Papuszy z J. Tuwimem. To za sprawą J. Ficowskiego została rozpowszechniona historia korespondencyjnej znajomości poetki z Tuwimem, z którym wymieniła kilkanaście listów i kilka pocztówek. W takiej postaci kolekcja ta zachowała się w Muzeum Literatury w Warszawie. Niestety listy J. Tuwima do Papuszy nie zachowały się w całości: według legendy zostały przez nią spalone wraz za jej wierszami po tym, jak została opublikowana książka J. Ficowskiego Cyganie polscy. Szkice historyczno-obyczajowe (Warszawa 1953). Książka ta ukazała się dzięki wstawiennictwu J. Tuwima zaledwie miesiąc przed jego śmiercią. Została ona dedykowana: „Drogim przyjaciołom Cyganów Jerzemu Kornackiemu i Julianowi Tuwimowi”. Tuwim został nim angażując się m.in. w pomoc w chorej na gruźlicę Romce Broni Brzezińskiej. Korespondencja pomiędzy Papuszą a J. Tuwimem była prowadzona od lutego 1951 roku do 28 listopada 1952 roku. J. Tuwim zachwycił się wierszem Papuszy Pieśń cygańską z Papuszy głowy ułożoną, który Ficowski przetłumaczył i podarował mu, zgodnie z wolą jego autorki. Później Tuwim podziękował jej w liście za ten „poetycki dar” i tak się zaczęła znajomość między dwiema kulturami ; znajomość, której nie było dane wyjść poza ramy korespondencji. Zachęcał ją w nich do dalszego pisania wierszy oraz deklarował swą pomoc. Do listów czasami dołączał książki.

Kiedy Tuwim, znając sytuację materialną Papuszy, postarał się dla niej o honoraria za wiersze, a później o stypendium twórcze, poetka wzdragała się przed ich przyjęciem: Proszę nie gniewać się na mnie, przecie ja nie jestem uczona, żebym brała nagrodę. Nie sądziła, że można było brać pieniądze za pisanie pieśni. Tę krótkotrwałą, korespondencyjną przyjaźń przerwała nagła śmierć poety w Zakopanem. Papusza bardzo przeżyła przedwczesną śmierć J. Tuwima. Ficowski wspominał, że dowiedziała się o jego śmierci z gazety. Płakała i nie zmrużyła oka przez całą noc, bezskutecznie pocieszana przez męża i synka. Wiedziała, że coś się w jej życiu bezpowrotnie skończyło. Straciła przyjaciela.

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-12-2013 o godz. 15:06:57 (888 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Organizacje przeciw protestowi w Zabrzu

News
W dniu 16 grudnia do Związku Romów Polskich dotarł protest sprzeciwiający się akcji anty-romskiej planowanej na 21 grudnia w Zabrzu przez środowiska skrajnie prawicowe. Do protestu  przyłączyło się już 38 organizacji pozarządowych. Twórcy protestu piszą: „Reprezentujemy organizacje pozarządowe działające na wielu płaszczyznach życia społecznego, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa wolnego od przejawów dyskryminacji, nienawiści i wszelkich postaw totalitarnych. Społeczeństwa, w którym szanuje się odrębność etniczną, narodową i religijną.” Stowarzyszenia, które podpisują się pod protestem stanowczo sprzeciwiają się wydaniu przez Urząd Miast Zabrze pozwolenia na zorganizowanie manifestacji. Według nich jedynym celem akcji Narodowego Odrodzenia Polski i Patriotów Górnik Zabrze jest dyskryminacja i budowanie muru pomiędzy społecznością romską, a ich sąsiadami na terenie Zabrza.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-12-2013 o godz. 08:41:03 (689 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Antyromski protest w Zabrzu

News
Kilka dni temu do ogólnopolskich mediów dotarła wiadomość o planowanym na 21 grudnia proteście „Nie dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu”. Manifestację organizuje Narodowe Odrodzenie Polski i grupa Patrioci Górnik Zabrze. Organizatorzy zapowiedzieli wydarzenie także na portalu Facebook gdzie zaprosili na nie ponad 500 osób, z czego na chwilę obecną 72 osoby zadeklarowały swój udział w proteście. „Czas pokazać, że mamy już dosyć użerania się z uciążliwą mniejszością romską. Czas pokazać, że nie mamy zamiaru dłużej tolerować ich przestępczości, nieróbstwa i bezkarności” – pisze twórca wydarzenia. Organizatorzy marszu twierdzą, że ich akcja nie ma nic wspólnego z rasizmem - Nasza manifestacja jest zgodna z obowiązującym prawem o zgromadzeniach. Protest ma upublicznić problem aktów przemocy i agresji, jakich Polacy doświadczają ze strony Cyganów. Do takich przypadków dochodzi nagminnie. Wystarczy przejść wieczorem niektórymi ulicami w centrum. I albo władze zaczną odpowiednio reagować, czyli wypełniać swoje obowiązki, albo dojdzie do społecznego wybuchu – mówi dla mediów jeden z nich.

Protest ma odbyć się 21 grudnia o godzinie 17:00 przy pomniku Pstrowskiego w Zabrzu. Miejscowa policja twierdzi, że jest przygotowana na manifestację. - Nikt nie stoi ponad prawem. Czy to Polak, Rom, czy przedstawiciel jakiejkolwiek innej narodowości. Wszystkich nas obowiązuje polskie prawo i wszyscy za jego złamanie ponoszą konsekwencje - mówi asp. sztab. Marek Wypych z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Romowie z Zabrza są zaniepokojeni i mają obawy, że manifestacja tylko zaogni napiętą sytuację między mieszkańcami miasta. Twierdzą również, że postawa wobec nich oparta jest na krzywdzących stereotypach. Warto przypomnieć, że we wrześniu romskie dzieci w pobliżu jednego z zabrzańskich gimnazjów zostały obrzucone kamieniami i usłyszały hasła "Czarnuchy, won stąd! Tu jest Polska".

Urząd Miasta Zabrze może zakazać zgromadzenia publicznego, jeżeli zagraża ono bezpieczeństwu mieszkańców lub łamie prawo.  Sławomir Gruszka z UM w Zabrzu twierdzi, że zawiadomienie o planowanym proteście wpłynęło do Urzędu i po spotkaniu z organizatorami zapadnie decyzja czy wydarzenie się odbędzie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-12-2013 o godz. 12:02:13 (784 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.26 sekund