 |
Menu |  |
Wybór języka |  |
Twoje IP |  |
|  |
 | European Roma Summit 2014 |
 Trzeci Europejski Szczyt Romów, 4 kwietnia 2014 r.
Trzeci Europejski Szczyt Romów organizowany przez Komisję Europejską, który odbył się tuż przed Międzynarodowym Dniem Romów 4 kwietnia 2014 roku w Brukseli miał za zadanie podsumowanie postępów na rzecz integracji Romów w Unii Europejskiej od ostatniego Szczytu, który odbył się w 2010 roku.
Na Szczyt przybyło około 500 reprezentantów z instytucji UE, przedstawicieli rządów i parlamentów krajowych, organizacji międzynarodowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego (z organizacjami Romskimi włącznie) oraz lokalnych i regionalnych władze, którzy zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat dalszej realizacji planu działania i realizacji strategii integracji Romów. Głównym tematem Szczytu były działania na poziomie lokalnym na rzecz integracji Romów w Unii Europejskiej jak i w krajach powiększających się.
Wśród prelegentów byli między innymi Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, wiceprzewodnicząca Viviane Reding (sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo), komisarz László Andor (zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne), komisarz Vassiliou (edukacja, kultura, wielojęzyczność i młodzież) i komisarz Borg (zdrowie i Polityka ochrony konsumentów).
Rozmowy toczone podczas szczytu zamykały się w trzech panelach dyskusyjnych: - tworzenie polityk integracyjnych dla wszystkich Romów na szczeblu lokalnym, - doprowadzenie do tego by fundusze UE dotarły do władz lokalnych i regionalnych w celu wspierania integracji Romów, - spowodowanie by integracja Romów stała się lokalną rzeczywistością w krajach powiększających się.
Rudko Kawczyński Prezes Europejskiego Forum Romów i Osób Wędrujących w swoim liście otwartym wystosowanym po Szczycie do Reding, Barosso i Schulza zarzucił jednak, że zaproponowane przez KE tematy paneli dyskusyjnych do znudzenia były już wcześniej poruszane na forach krajowych i międzynarodowych i były przedmiotem licznych zaleceń i decyzji Komisji Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych. Według niego wiele wysiłków Komisji Europejskiej zakończyło się minimalnym lub żadnym rezultatem, a przyczyną tego jest decydowanie o sprawach dotyczących Romów bez ich realnego udziału. „Mamy do czynienia z porządkiem obrad, w którym na liście ponad 30 prelegentów nie pojawił się żaden Rom. Ponadto Europejskie Forum Romów i Osób Wędrujących, największa reprezentacja Romów, której utworzenie było wspierane przez Radę Europy, Komisję Europejską i OBWE jest całkowicie zmarginalizowane i zaniedbane. Ponadto jesteśmy zmuszeni podziwiać wiedzę i podążać za radami grupy nie–Romów, z której część nigdy nie poznała Romów lub nie odwiedziła ich osad” – pisze Kawczyński w swoim liście.
Za kontrowersyjną kwestię Kawczyński uznał także zaproszenie prezydenta Rumunii Traiana Basescu jako mówcę podczas sesji otwierającej Szczyt. Basescu niedawno został skazany przez Radę Narodową Rumunii do Zwalczania Dyskryminacji za dyskryminujące uwagi dotyczące Romów. Ponadto według niego regiony, które systematycznie usuwały Romów z ich terytorium zostały zaproszone do zabrania głosu w niektórych panelach dyskusyjnych szczytu.
Swój list otwarty Prezes Europejskiego Forum Romów i Osób Wędrujących zakończył znamiennymi słowami: „Romowie tęsknią za szczerym i prawdziwym udziałem. Nie chcą służyć tylko za marionetki w przedstawieniu. Chcemy być konstruktywni i pomocni tak jak jest to tylko możliwe. Z tego powodu chcielibyśmy się spotkać w celu omówienia praktycznych i zrównoważonych strategii dla lepszej przyszłości 12 mln Romów w Europie.”
Negatywną opinię o Szczycie wyraził także Rajan Zed religijny mąż stanu Nevada (USA) i prezes Powszechnego Towarzystwa Hinduizmu, który stwierdził, że od czasu ostatniego Europejskiego Szczytu w sprawie Romów w Kordobie w Hiszpanii w kwietniu 2010 r. zostały dokonane bardzo niewielkie postępy. Według niego potrzebne były działania, a nie dyskusje, by zakończyć stulecia dyskryminacji i nadużyć wobec Romów. „To niemoralne pozwolić by ta około 15 milionowa ludność Europy nadal cierpiała i stawiała czoła łamaniu praw człowieka” - powiedział Zed. Dodał również, że niewystarczające było zaangażowanie i udział Romów w kwietniowym szczycie. „Potrzebowaliśmy słuchać Romów, nie tylko o nich mówić” – stwierdził.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poniekąd zgodził się z negatywnymi opiniami przyznając podczas Szczytu, że wielu Romów wciąż żyje w ubóstwie i nadal cierpi z powodu wykluczenia społecznego. Dodał, że w niektórych miejscach romskie dzieci zostają wysyłane do szkół dla upośledzonych umysłowo i mamy nadal do czynienia z dyskryminacją w szpitalach, firmach i szkołach.
3 kwietnia, czyli na dzień przed Szczytem grupy romskie podłączone do strony RomaReact.org wzywały osoby uczestniczące w trzecim Szczycie w sprawie Romów do podpisania wspólnego zobowiązania dla zapewnienia godności dla Romów. Dokument wzywał do zerwania ze stereotypowym wizerunkiem Roma jako „nierzetelnego sub-obywatela, który jest niezdolny i nieaktywny”.
Petycja wzywająca UE do zapewnienia godnego życia dla społeczności romskiej zaświadczała o tym, że Romowie w Europie powinni być traktowani z szacunkiem, uczciwością i sprawiedliwością. Według petycji równe traktowanie i włączenie może być osiągnięte tylko poprzez wyeliminowanie i potępienie werbalnych i fizycznych aktów dyskryminacji Romów. Podpisujący petycję apelowali o większą odpowiedzialność rządową i udział Romów, zakończenie wykluczenia Romów w Europie oraz finansowanie ukierunkowane na uprawnienie Romów, by stali się równi z innymi.
Swoje wezwania w stosunku do Unii Europejskiej przedstawiło także Europejskie Centrum Praw Romów. Wśród wezwań znalazło się rygorystyczne egzekwowanie praw w drodze postępowania w sprawie naruszenia. ERRC nalega także by standardy praw człowieka były spełniane przez kraje kandydujące jako warunek wejścia do Unii Europejskiej i wymaga regularnego zbierania danych z wyszczególnieniem sprawozdawczości w zakresie wdrażania Krajowej Strategii Romów z uwzględnieniem postępowania w sprawie naruszeń praw człowieka, takich jak segregacja w szkołach, przestępstwa z nienawiści, eksmisja itp. Kolejne wezwanie ERRC dotyczy zapewnienia zaplecza finansowego dla organizacji stojących na straży Romów na szczeblu krajowym w państwach członkowskich i krajach kandydujących.
Niestety, zobowiązanie do zwalczania dyskryminacji i łamania praw człowieka wobec Romów pozostaje w dużej mierze nie więcej niż tylko obietnicą, pomimo stworzenia ram prawnych UE dla krajowych strategii integracji Romów i Dekady Integracji Romów. W całej Unii Europejskiej i w krajach kandydujących do członkostwa w UE, Romowie wciąż spotykają się z łamaniem swoich praw. Poniższe przykłady ilustrują niektóre z najbardziej rażących nadużyć w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących w odniesieniu do segregacji, przemocy wobec Romów, przymusowych eksmisji prowadzących do bezdomności.
Zamierzona segregacja dotycząca edukacji w Czechach: Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Republika Czeska dyskryminuje dzieci romskie poprzez umieszczenie ich w szkołach niespełniających norm, przeznaczonych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.
Przymusowe wysiedlenia w Rumunii na składowisko odpadów : W dniu 17 grudnia 2010 r. około 270 osób romskich zostało wysiedlonych przez władze lokalne z ich domów w Cluj-Napoca i zostali przeniesieni do Pata-Rat, getta romskiego znajdującego się w miejscu zrzutu odpadów. Dostali mniej niż 48 godzin na wyniesienie się, eksmisja została przeprowadzona w temperaturze -10 stopni Celsjusza, co było naruszeniem zakazu eksmisji w miesiącach zimowych. Ich domy zostały natychmiast zburzone. Niektórym rodzinom zapewniono miejsce w przeludnionych socjalnych mieszkaniach obok wysypiska z dala od swoich szkół oraz miejsc pracy. Inni zostali pozostawieni sami sobie.
Ciągłe eksmisje we Włoszech o Francji: We Francji i Włoszech nadal trwają nielegalne eksmisje, pomimo obietnic władze włoskie nadal eksmitują osiedla romskie oferując wybór miedzy snem pod gołym niebem, a pobytem w zniszczonych schroniskach.
Przemoc przeciw Romom w Serbii: W 2011 roku ERRC zarejestrowała 10 przypadków napaści na Romów, 5 z nich to napaść na młodych Romów. W 2014 r. do tej pory zanotowano ataki na 6 młodych Romów. Odpowiedź państw na te brutalne ataki, była niewystarczająca - policja albo nie reagowała w ogóle, albo zignorowała dowody, które wskazywały na to, iż były to ataki nienawiści.
Mimo dobrych chęci i sprawnego przygotowania organizacyjnego Trzeci Europejski Szczyt Romów przyniósł więcej kontrowersji i krytyki niż nadziei na poprawę, czy optymistycznego podsumowania dotychczasowych efektów. Negatywne opinie powinny posłużyć Komisji Europejskiej za dobre rady na przyszłość, tym bardziej, że większość z nich skupia się wokół najważniejszej kwestii – rozprawianie o sytuacji Romów bez obecności ich samych i umożliwienia im wyrażenia swojej opinii, zupełnie mija się z celem.
|
|
|
Wysłany przez admin_zrp dnia 22-04-2014 o godz. 08:59:08 (609 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)
|
|
 | 10 lat Polski w Unii Europejskiej |
 1 maja obchodzić będziemy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wraz z partnerami z całej Polski planuje liczne działania, które zaprezentują skalę zmian, jakie nastąpiły w Polsce dzięki obecności w UE i wykorzystaniu Funduszy Europejskich. Akcja obejmuje m.in.:
- Dni Otwarte Funduszy Europejskich - w całej Polsce w dniach od 1 do 11 maja beneficjenci umożliwią zwiedzanie swoich projektów bezpłatnie, ze zniżką lub zapewnią dodatkowe atrakcje, jak np. otwarcie niedostępnych na co dzień miejsc: hal produkcyjnych, kulis teatru czy budowanej stacji metra. Organizowane będą pikniki rodzinne, warsztaty, pokazy naukowe, zmagania sportowe, rajdy rowerowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w Twojej okolicy!
- Imprezy plenerowe, które zostaną zorganizowane 1 maja we wszystkich województwach oraz wieczorny koncert na warszawskim Podzamczu. Transmisja na żywo 1 maja w TVP 1 o godz. 21.20. Wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Ewa Farna, Zakopower i wielu innych znanych artystów!
Wszystkie elementy akcji obecne będą na antenach TVP, która wyemituje kilkanaście rodzajów audycji , w tym programów angażujących widzów. Zachęcamy do korzystania z oferty przygotowanej w ramach Dni Otwartych, udziału w imprezach, konkursach oraz oglądania programów telewizyjnych! Informacje o wszystkich działaniach podejmowanych w ramach akcji z okazji 10-lecia członkostwa Polski w UE znajdują się na stronie www.10latwue.pl. Zachęcamy do jej bieżącego śledzenia i zapoznania się z licznymi atrakcjami, które zostały przygotowane w całej Polsce.

|
|
|
Wysłany przez admin_zrp dnia 16-04-2014 o godz. 11:19:44 (574 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)
|
|
 | Moda na tolerancję |
 1 marca 2014 r. ruszyła realizacja nowego projektu „Moda na tolerancję”, którego głównym celem jest monitorowanie, dokumentowanie, upowszechnianie informacji o aktach dyskryminacji, agresji i nietolerancji wobec Romów oraz, co najważniejsze, podejmowanie interwencji wobec tych zjawisk i dążenie do pociągnięcia do odpowiedzialności osób dopuszczających się tych aktów.
Działania zawarte w projekcie zagwarantują osobom dyskryminowanym uzyskanie konkretnej pomocy. Istotą tego projektu jest działanie, którego skutkiem będzie to, że winni poniosą konsekwencje swoich czynów. W ramach projektu prowadzony będzie monitoring wpisów propagujących akty dyskryminacji w sieci. Będziemy wyszukiwać aktualne i archiwalne wypowiedzi i podejmować wobec nich interwencje u moderatorów, administratorów oraz właścicieli stron, na których widnieje dany wpis – a następnie (gdy brak będzie efektu) zgłaszać je do odpowiednich instytucji państwowych. Pomocą zostaną objęci także poszkodowani, których dotknęła bezpośrednia dyskryminacja w pracy, szkole, urzędzie, czy na ulicy.
Każdy, kto doświadczył lub był świadkiem dyskryminacji wobec Romów może zgłosić ten incydent, a my podejmiemy natychmiastową interwencję. Można to zrobić na trzy sposoby:
- pisząc e-mail na adres zrp.interwencja@wp.pl,
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-889-881, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:00,
- wchodząc na stronę projektu www.modanatolerancje.romowie.com.
Projekt „Moda na tolerancję” korzysta z dofinansowania w kwocie 220 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Szukaj nas:
www.modanatolerancje.romowie.com
FB: Moda na tolerancję
|
|
|
Wysłany przez admin_zrp dnia 02-04-2014 o godz. 08:57:09 (631 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)
|
|
 | Romowie bez domu |
 Wyburzą pustostan przy KrauthoferaNa dzień 1 kwietnia została wyznaczona data wyburzenia pustostanu przy ulicy Krauthofera w Poznaniu, gdzie mieszkają obecnie rumuńscy Romowie – informuje portal Moje Miasto Poznań. Decyzja ta została podjęta przez Nadzór Budowlany. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów aby pomóc Romom wystosowało list otwarty do prezydenta miasta, w którym proszą o udzielenie Romom lokum po wyburzeniu budynku. Imigrantom z Rumunii pomaga także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, dzięki któremu odwiedza ich lekarz, pielęgniarka, położna i pracownicy społeczni. Romowie nie mogą zarejestrować swojej tożsamości, bo urzędnicy nie potrafią udzielić im informacji, jak to zrobić. Bez legalnego pobytu nie można im oficjalnie pomóc. Anarchiści oskarżają miasto twierdząc, że urzędnicy zostają głusi na wołanie Romów o pomoc, mimo że doskonale znają sytuację w jakiej od lat się znajdują. Jeżeli Romowie nie dostaną innego lokalu będą zmuszeni zająć inny pustostan, co nie rozwiązuje sprawy. Obecnie przygotowywana jest odpowiedź na list otwarty WSL do prezydenta miasta, a urzędnicy zastanawiają się jak rozwiązać problem. Źródło: codziennypoznan.pl, epoznan.pl, mmpoznan.pl
|
|
|
Wysłany przez admin_zrp dnia 26-03-2014 o godz. 08:44:59 (682 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)
|
|
 | Raport Departamentu Stanu |
 Raport na temat przestrzegania praw człowieka na świecie 2013
Sekretarz Stanu USA John Kerry przedłożył najnowszy raport na temat przestrzegania praw człowieka na świecie (2013 Human Rights Report). Coroczny raport Departamentu Stanu opisuje sytuację dotyczącą przestrzegania praw człowieka w 199 państwach i regionach na świecie.
W raporcie ujęta została również Polska. Wśród najważniejszych problemów w zakresie praw człowieka w naszym kraju wymieniono: nieefektywny system sądowniczy, długotrwałe procedury sądowe, które utrudniają wymierzenie sprawiedliwości. Zauważono wzrost zachowań rasistowskich i ksenofobicznych, różnorakie przestępstwa w tym podpalenia, przypadki antysemityzmu. Lokalne organizacje pozarządowe odnotowały, że metody śledzenia przestępstw dotyczących nienawiści uległy poprawie, jednakże śledztwa policyjne dotyczące aktów antysemickich oraz ksenofobicznych nie doprowadziły do zatrzymania sprawców.
Wśród poruszanych problemów znalazły się: kwestia więźniów, warunki w więzieniach, traktowanie skazanych przez strażników. Nadal pomimo poczynionych wysiłków wszechobecna jest korupcja. Niejednoznaczne procedury uniemożliwiają odpowiednią klasyfikację przemocy w rodzinie oraz traktowanie tego zjawiska jak zbrodni.
Wspomniano również o problemach takich jak: dyskryminacja kobiet na rynku pracy, nadużycia i wykorzystywanie seksualne dzieci, handel ludźmi, dyskryminacja i przemoc wobec mniejszości etnicznych, lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych, łamanie prawa pracowników do zrzeszania się, wstępowania do związków, do strajków, dyskryminacja związków zawodowych.
W raporcie napomknięto także o społecznej dyskryminacji Romów. Przywódcy romscy skarżyli się na dyskryminację w pracy, ograniczony dostęp do mieszkań, usług bankowych, systemu sprawiedliwości, mediów czy edukacji. Przywołano zdarzenia w Andrychowie, Wrocławiu oraz Łodzi. Organizacje romskie i Ministerstwo Edukacji poinformowało, że władze szczególnie w południowej części kraju nadal bez przyczyny wysyłają dzieci romskie do szkół dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Podczas gdy na poziomie krajowym około 80% Romów było bezrobotnych, poziom bezrobocia w niektórych regionach osiągnął prawie 100%.
Z raportu wynika, że rząd przeznaczył około 10 mln złotych na roczny program na rzecz Romów, który obejmował projekty edukacyjne oraz mające na celu poprawę zdrowia, warunków życia oraz zmniejszenia bezrobocia. Program skupiał się również na edukacji obywatelskiej oraz zapewnianiu dotacji dla studentów i licealistów.
Odnotowano również pojedyncze przypadki przemocy na tle rasowym, w tym słownej i fizycznej agresji skierowanej do osób pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego i arabskiego. Ukraińskie i białoruskie mniejszości wciąż doświadczają dyskryminacji.
Jak zauważono w raporcie, rząd egzekwuje prawa człowieka i podejmuje kroki, które mają na celu poprawienie warunków życia obywateli, jak również czyni kroki mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności urzędników, którzy dopuścili się nadużycia w służbach bezpieczeństwa jak i rządzie.
|
|
|
Wysłany przez admin_zrp dnia 24-03-2014 o godz. 15:49:54 (552 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)
|
|
|  |
Stypendia |  |
Wsparcie |  |
Ogłoszenie IPN |  |
Monitoring |  |
Raport |  |
| 
|