Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 10 Elementarnych Zasad Integracji Romów

NewsStowarzyszenie Nomada prezentuje przełożone na język polski “Vademecum 10 Elementarnych Zasad Integracji Romów”, ratyfikowane przez Radę Unii Europejskiej, która wezwała Państwa Członkowskie i Komisję Europejską do ich respektowania.

10 Elementarnych Zasad Integracji Romów to narzędzie zarówno dla decydentów, jak i praktyków zarządzania programami i projektami. Zasady te wypracowane zostały na podstawie strategii, które przyniosły pozytywne rezultaty w dziedzinie integracji Romów i zapewniają podstawę skutecznego projektowania i realizowania działań w  tym zakresie.

Vademecum to zostało po raz pierwszy zaprezentowane na spotkaniu Europejskiej Platformy na Rzecz Integracji Romów w Pradze 24. kwietnia 2009 roku. W dniu 8. czerwca 2009 Rada Unii Europejskiej ratyfikowała Zasady i wezwała Państwa Członkowskie oraz Komisję do ich respektowania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-06-2014 o godz. 12:26:31 (620 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie maja 2014

News
Kolejny miesiąc pracy za nami. Co najważniejsze – owocny. Z każdym miesiącem nasza działania są sprawniejsze i szybsze, coraz lepiej odnajdujemy się w tym mało kolorowym światku dyskryminacji, który bezustannie próbujemy zabarwić tolerancją.

W maju założone zostały 24 sprawy odnośnie obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy 524 wpisy naruszające prawo. Po dwóch miesiącach realizacji projektu łącznie odnotowaliśmy już 1048 takich wpisów.

Oprócz tego nadal monitowaliśmy i wyjaśnialiśmy kwestie spraw dotyczących wypadków w Siemianowicach Śląskich (napisy na murach, bezpośredni atak na osoby, naruszenie miru domowego, kwestie mieszkaniowe). Pracownik do spraw monitoringu wraz z prawnikiem złożyli bezpośrednią wizytę na Śląsku w celu podjęcia konkretnych działań na miejscu wydarzeń. Rozpoczęliśmy także prace nad przygotowaniem konferencji wielokulturowej i romologicznej na Śląsku przy współpracy z Policją oraz Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-06-2014 o godz. 14:27:03 (565 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 50

News
Ukazał się drugi tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 50 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru jest oczywiście Międzynarodowy Dzień Romów, który miał miejsce 8 kwietnia. Piszemy o obchodach tego dnia zarówno w Polsce jak i zagranicą. Polecamy również artykuł o Trzecim Europejskim Szczycie Romów, który odbył się 4 kwietnia w Brukseli. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru przedstawienie Raportu Amnesty International, dotyczącego prześladowań Romów w wybranych państwach Unii Europejskiej w 2013 roku.

W dalszej części numeru przedstawiamy nowy projekt antydyskryminacyjny Moda na tolerancję, współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Ponadto prezentujemy kolejną odsłonę Romansów w cieniu skrzypiec, czyli muzycznych przemyśleń sióstr Matkowskich. Piszemy także o wizycie studyjnej w naszym biurze w ramach projektu Różni obywatele, jedno miasto, realizowanego przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu.

Prezentujemy również artykuł o cechach charakterystycznych muzyki romskiej oraz o orzeczeniu niepełnosprawności jako prawu wyrównania szans. Publikujemy także informacje o realizacji projektu Wsparcie dla romskich ofiar nazizmu, finansowanym przez Fundację EVZ Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość w Berlinie. Polecamy również artykuł o szczecineckiej świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich, która obchodzi 10 rocznicę swojej działalności. Prezentujemy także projekt Cooltura równych szans, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponadto publikujemy nowy cykl pt. Mieszanka kultur, w którym będziemy przedstawiać różne społeczności, które mają równie ciekawą historię, zwyczaje i folklor co Romowie.

Oprócz tego polecamy nasze stałe działy – Listy, Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 09-06-2014 o godz. 15:04:17 (526 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kalejdoskop Kultur

News
VII Festiwal Kalejdoskop Kultur, 13-14 czerwca 2014
w ramach Święta Wrocławia


Już 13-14 czerwca 2014 po raz kolejny Wrocław ogarnie gorączka ethno! W tym roku bawimy się na festiwalu dwa dni!

Przed koncertem finałowym rozgrzeje nas piątkowa  (13.06.2014) impreza klubowa z energetycznym ukrabilly w wykonaniu OT VINTA w Starym Klasztorze. W sobotę 14.06.2014 wyszywanki, korale i barwne ludowe suknie wirujące w tańcu oraz tradycyjne śpiewy wielogłosowe różnych krain geograficznych i narodów – już po raz VII zagoszczą na Wyspie Słodowej. Kozacy będą zacięcie walczyć na szable i ugotują dla nas tradycyjny ukraiński kulisz. Podpatrzymy też jak bronić się za pomocą hinduskiego kalarippayattu. Miłośników sztuki kulinarnej zachwyci azu po tatarsku, ormiański szaszłyk oraz francuskie crêpes w różnych wariantach. Nie zabraknie też wybornego francuskiego wina oraz czeskiego piwa, które zadowoli najwybredniejszych smakoszy złocistego napoju. Jak co roku na Wyspę Słodową zaprowadzi nas kolorowa parada z Rynku (start o godz. 14.00). W wieczornej części koncertu królować będą wschodni sąsiedzi: DRYMBADADZYGA  - wybuchowa mieszanka ETHNO i ROCKA (UKRAINA) oraz MANDRY – jeden z najstarszych i kultowy dziś już zespół z Kijowa w stylu ETHNO-REGGAE-CHANSON, łączący tradycję ludową z nowoczesną rytmiką, elementami miejskiego romansu, francuskim chanson, bluesem i rockiem. A także: warsztaty, zabawy dla dzieci, sport i wypoczynek na świeżym powietrzu. Po koncercie na Wyspie Słodowej zapraszamy do Klubu Festiwalowego Stary Klasztor na afterparty z muzyką kuchenną SUTARI oraz klezmerskim przytupem od DUO RUACH.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny

FINAŁOWY KONCERT PLENEROWY
14 czerwca 2014 (sobota), godz. 15.00-23.30

Wyspa Słodowa, Wrocław
• zespoły: BUDE FAJNO, DIE HEIMATSÄNGER, HORCYWIT&POŁONYNA, TERNi ROMANI BACHT, ANTIGONI, DIALOG, MAYURA, JORYJ KLOC oraz młodzi artyści z programem kultury świata ze szkoły podstawowej nr 108 i przedszkola nr 77 Tęczowe siódemki z Wrocławia
• gwiazdy wieczoru: DRYMBADADZYGA, MANDRY

KLUB FESTIWALOWY
Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
• 13.06.2014, godz. 21.00  OT VINTA
• 14.06.2014, godz. 22.30  SUTARI & DUO RUACH

Zapraszamy do śledzenia PROGRAMU festiwalu!


Romano Atmo objęło patronatem medialnym tegoroczną edycję Festiwalu Kalejdoskop Kultur.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-06-2014 o godz. 13:51:19 (594 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 BARBARA FILIPOWSKA – WSPOMNIENIE

News
Dnia 16 maja 2014 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zakończyło się doczesne pielgrzymowanie naszej kochanej koleżanki, znanej szczecineckiej poetki Barbary Filipowskiej. Piątkowego dnia odeszła na wieczną wartę.

Barbara Filipowska w pamięci wielu ludzi pielgrzymujących po tej ziemi pozostała osobą pełną radości, nadziei, werwy; człowiekiem czynu i pasji. Pasji, którą była  m.in. praca z dziećmi, młodzieżą, troska o człowieka, szczególnie o przyszłe pokolenia, o umacnianie więzi międzypokoleniowej. Większość swojego życia poświęciła właśnie pracy z dziećmi i młodzieżą. Odkrywała im meandry nauk ścisłych, tajemnice fizyki, matematyki oraz chemii, pracując jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2 w Szczecinku, w Szkole Podstawowej nr 4 w Szczecinku, czy też nauczając dzieci romskie w świetlicy, mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 4 w Szczecinku. Ponadto udzielała korepetycji w świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich, która obecnie mieści się w siedzibie naszego stowarzyszenia. Ponadto przez wiele lat prężnie działała w harcerstwie, będąc m.in. Zastępcą Komendanta Koszalińskiej Chorągwi ZHP do spraw programowych.

Po przejściu na zasłużoną emeryturę odkryła w sobie jeszcze jedną pasję. A było nią nie tylko czytanie, słuchanie wierszy, lecz pisanie, wygłaszanie i publikowanie swoich utworów poetyckich. Wiersze zaczęła pisać od momentu wstąpienia do Klubu Poetyckiego „OPAL” działającego w SAPiK-u w Szczecinku. Debiutowała w Poczcie Poetyckiej Radia Koszalin. Była laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, z których najbardziej sobie ceniła:

• X OKP „Malowanie Słowem” (Szczecinek 2005 r.)
• XVI OKP „Malowanie Słowem” nagroda „Poeta Regionu” (Szczecinek 2011 r.)
• XVII OKP „Malowanie słowem” (Szczecinek 2012 r.)
• VII OKP im. St. Leca na fraszkę (Nowy Targ 2005 r.)
• VI OKP w Miasteczku Śląskim (2006 r.)
• „SATYRBIA 2006”
• konkursy Jednego Wiersza organizowane przez SAPiK w Szczecinku (2006 r. i 2007 r.)
• Regionalny Konkurs Ekologiczny na wiersz i fraszkę „Wypalaniu traw mówimy nie” (Szczecinek 2008 r.).

Wydała tomiki poetyckie: „Cień opada przed liściem” (wyd. 2008 r.), „Obcowanie” (wyd. 2001 r.), „Powidoki” (wyd. 2011 r.). Należała do Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Jako członek Klubu Poetyckiego „OPAL” z SAPiK-iem i ze Związkiem Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku walnie przyczyniła się do zorganizowania „Pikniku Romskiego” w 2009 roku oraz będąc dobrą organizatorką, do zrealizowania wielu innych, cennych inicjatyw, które od samego początku, aż do tej pory przez ponad dekadę organizował Klub Poetycki „OPAL”.

W swoich wierszach także poruszała m.in. tematykę romską, czego przykładem jest utwór zatytułowany: „Oczy matki”.

„Zardzewiały osie
wozów taborowych
ciepło leśnych ognisk
zastąpił nam piec
umilkły bez ognia
wieczorne rozmowy
leśnego czardasza
nie tańczy już nikt
         tylko oczy matki
widzą poprzez ściany
rzeki i polany
cichy leśny dukt
krąg wokół ogniska
taniec kolorowy
przy muzyce której
nie czytał nikt z nut”.


Dla społeczności romskiej, zwłaszcza dla członków zarządu, wszystkich współpracowników i sympatyków Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku odejście nieodżałowanej pamięci naszej serdecznej koleżanki Basi to wielka strata. Nasza Basia była bardzo zżyta ze społecznością romską, a zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą, w której widziała i pobudzała drzemiący potencjał, nie tylko intelektualny.

Praktycznie do końca pisała wiersze i aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Szczecinka.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem „Za zasługi dla ZHP” oraz honorową odznaką „Za zasługi dla rozwoju województwa koszalińskiego”. Była nominowana w konkursie Mocarz Gospodarczy Powiatu Szczecineckiego w kategorii Pozagospodarcza Osobowość Roku.

Ze smutkiem i nadzieją żegnamy Ciebie Basiu.

Neh deworo przyłeł tut ki pe i sare grehy odmekheł tukie.

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-05-2014 o godz. 08:52:28 (830 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie kwietnia 2014

News
Projekt Moda na tolerancję ruszył pełną parą. Wciąż mamy pełne ręce roboty. To zatrważające jak duża jest skala nietolerancji Romów w Polsce, co dobitnie ukazują liczby w naszych zestawieniach.

Teraz trochę o dotychczasowych efektach - w kwietniu odnotowaliśmy 14 interwencji odnośnie obraźliwych komentarzy skierowanych do Romów w internecie. Łącznie znaleźliśmy aż 524 tego typu wpisów. Była to naprawdę żmudna praca, ale co najważniejsze opłacalna. W zdecydowanej większości po zgłoszeniu naruszenia prawa u administratorów portali, komentarze zostają usunięte. Co prawda trwa to do kilkunastu dni, ale w rezultacie efekt jest osiągnięty – wpisy znikają. Mamy również nadzieję, że nasze interwencje dają do myślenia administratorom portali i sprawiają, że baczniej monitorują treść wpisów pojawiających się pod artykułami.

W ubiegłym miesiącu podjęliśmy także 3 interwencje dotyczące bezpośrednich aktów nietolerancji i rasizmu. Działania jakie podjął pracownik ds. monitoringu dotyczyły niepokojących wydarzeń jakie miały miejsce w Siemianowicach Śląskich, gdzie znaleziono obraźliwe napisy na murach, miał tam też miejsce bezpośredni atak na osoby narodowości romskiej oraz naruszenie miru domowego. Interwencje zostały podjęta u urzędników z Urzędu Miasta w Siemianowicach oraz z Urzędu Wojewody Śląskiego i u podległych im służb - Straży Miejskiej i Policji. We wszystkich działaniach wspierał nas prawnik.

Wciąż zachęcamy Was do zgłaszania wszelkich przejawów nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu wobec Romów poprzez naszą infolinię, e-mail lub stronę internetową.

Kolejne podsumowanie miesiąca już w czerwcu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-05-2014 o godz. 10:11:15 (577 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Raport kwartalny ERIO

News
Raport kwartalny Europejskiego Biura Informacyjnego Romów (ERIO) na temat przypadków naruszeń praw człowieka i dyskryminacji wobec Romów w okresie od października do grudnia 2013 r.

Europejskiego Biuro Informacyjne Romów (ERIO) z siedzibą w Brukseli jako oficjalne przedstawicielstwo mniejszości romskiej przy Unii Europejskiej opublikowało zestawienie, opisujące przypadki łamania praw człowieka oraz dyskryminacji w stosunku do Romów, które miały miejsce w poszczególnych krajach członkowskich Wspólnoty w ostatnim kwartale minionego już roku (październik – grudzień 2013 r.). Wśród omawianych państw znalazły się zarówno „stali bywalcy” takich zestawień, czyli Czechy, Francja oraz Włochy, jak również „okresowi bywalcy” tj. Wielka Brytania, Serbia, Irlandia czy Grecja.

Mówiąc o trzech pierwszych krajach należy z ubolewaniem potwierdzić, iż nastawienie władz państwowych wobec Romów jest negatywne, niezależne od tego czy są one prawicowej, czy też lewicowej opcji politycznej (Włochy i Francja), a ponadto, nastawienie znacznej części społeczeństwa wobec Romów pomimo upływu lat i kształtowania jego świadomości oraz propagowania dialogu i tolerancji międzykulturowej nadal pozostaje negatywne (Czechy). W krajach tych Romowie nadal traktowani są jako ciężar dla społeczeństwa i państwa, niezależnie od ich kraju pochodzenia oraz ich faktycznej, bardzo często niezwykle trudnej, sytuacji bytowej.

Mówiąc o kolejnych czterech krajach, które co pewien czas są również miejscami aktów wrogości wobec osób narodowości romskiej, należy bardzo wyraźnie podkreślić moc oddziaływania niesprawdzonych, a wręcz kłamliwych plotek i pogłosek medialnych o handlu czy uprowadzaniu dzieci o jasnej karnacji skóry i jasnych włosach przez rzekome romskie gangi. To właśnie w Irlandii, Grecji i Serbii pogłoski tego rodzaju doprowadziły do niepotrzebnych napięć wokół społeczności romskiej. Z kolei w Wielkiej Brytanii pod koniec ubiegłego już roku, media trąbiły na alarm w związku z otwarciem unijnych rynków pracy dla obywateli Bułgarii i Rumunii, krajów zamieszkałych przez bardzo liczne społeczności romskie, których przyjazdem i przestępczością straszono Brytyjczyków.

W tym roku mija 10 lat od rozszerzenia Unii o kraje byłego Bloku Wschodniego, lecz niestety zarówno „nowi”, jak i „starzy” oraz „przyszli” i „potencjalni” członkowie nadal nie są w stanie skutecznie rozwiązać najpilniejszych problemów mniejszości romskiej. Działania te utrudniają zarówno kryzys finansowy w większości państw UE jak i fakt, iż to na ich barkach spoczywa główny ciężar pomocy dla Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-05-2014 o godz. 09:28:12 (525 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wizyta studyjna w naszym biurze

News
„Różni obywatele jedno miasto”

10 kwietnia Związek Romów Polskich miał okazję gościć kilkanaście osób, które odwiedziły naszą siedzibę w ramach projektu „Różni obywatele jedno miasto” realizowanego przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Celem głównym projektu jest wzrost poziomu integracji społecznej 180 Romów z Wrocławia w okresie IX.2012 – X.2014 poprzez zapewnienie specjalistycznego poradnictwa, aktywizację zawodową i wzmocnienie kompetencji 50 przedstawicieli instytucji i organizacji pracujących na rzecz społeczności romskiej.

Projekt ma także za zadanie podniesienie poziomu edukacyjnego i świadomości obywatelskiej 140 Romów poprzez poradnictwo prawne, socjalne, zdrowotne i edukacyjne, Zwiększenie potencjału edukacyjnego 30 dzieci romskich poprzez specjalistyczne wsparcie edukacyjne (m.in. zajęcia logopedyczne, terapia pedagogiczna). Podniesienie potencjału zatrudnienia 45 wrocławskich Romów poprzez doradztwo zawodowe, kursy zawodowe, staże, grupy samopomocowe. Innym celem, w którego osiągnięciu staraliśmy się czynnie pomóc jest wzmocnienie kompetencji 70 przedstawicieli wrocławskich służb publicznych i NGO poprzez wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie usług świadczonych społeczności romskiej.

Naszymi gośćmi byli przedstawiciele wrocławskich służb publicznych i NGO oraz Anna Gazda Kierownik Projektu. Wizyta w naszym biurze odbyła się w ramach jednej z dwóch zaplanowanych w projekcie Wizyt Studyjnych. Pierwsza z nich, odbyła się w kwietniu 2013 roku na trasie: Tarnów - Kraków - Oświęcim, druga natomiast w kwietniu 2014 roku na trasie: Legnica - Nowa Sól - Szczecinek.  W trakcie wizyt studyjnych uczestnicy odwiedzają miasta, w których mieszka duża liczba aktywnych społecznie i zawodowo Romów. Odwiedzą stowarzyszenia romskie, poznają ich liderów, a także sposoby aktywizacji i pracy ze społecznością romską w różnych miastach Polski.

W ramach wizyty w ZRP goście zwiedzili siedzibę naszego stowarzyszenia i obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą historii narodu romskiego oraz działalności Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, którą przedstawił Sekretarz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu Andrzej Sochaj. Kolejnym punktem spotkania była rozmowa z Zarządem ZRP, podczas której goście dowiedzieli się co nie co o specyfice realizowanych przez nas projektów mających na celu aktywizację zawodową Romów.

Projekt  Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego  obejmuje także  warsztaty wyjazdowe z kultury romskiej, które dzielą się na dwa kierunki: antydyskryminację i romologię. Ich celem jest podniesienie jakości usług świadczonych na rzecz Romów poprzez nabycie przez uczestników wiedzy na temat obyczajów i tradycji romskich oraz pracy z Romami. Uczestnicy w trakcie zajęć rozwijają swoje umiejętności, uczą się przezwyciężać bariery w kontaktach z inną kulturą, poznają mechanizmy stereotypizacji i uprzedzeń, co podnosi ich kompetencje zawodowe. Podczas 3-dniowych warsztatów odbywa się trening antydyskryminacyjny, dzięki któremu uczestnicy  budują satysfakcjonujące, zdrowe relacje z klientami, co jest podstawą efektywnej pracy nie tylko ze społecznością romską.                              

Warsztaty są skierowane do osób zajmujących się bezpośrednią obsługą Romów w ramach działalności administracji publicznej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych. Szkolenie jest przeznaczone w szczególności dla pracowników instytucji rynku pracy, pracowników socjalnych, policjantów, strażników miejskich, pracowników Sądów, którzy w ramach swoich obowiązków stykają się ze społecznością romską.

Wsparcie instytucji i organizacji świadczących usługi na rzecz społeczności romskiej przewiduje m.in. organizację czterech wyjazdowych oraz trzech stacjonarnych For Wymiany Doświadczeń. Celem tych spotkań jest wypracowanie założeń kompleksowego programu kierowanego do wrocławskich Romów, zmierzającego do ich aktywizacji społeczno-zawodowej i integracji społecznej.  Powyższe prace  oparte będą o dotychczasowe działania podejmowane przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, m.in.: MOPS, Policje, Straż Miejska, ZZK.
Projekt „Różni obywatele jedno miasto” zdaje się być przemyślany pod każdym względem. Nie zabrakło więc w nim tego, co najważniejsze, czyli pomocy dla samych Romów. W ramach projektu przedstawiciele społeczności romskiej mogą skorzystać z następujących form wsparcia:

a) specjalistyczne poradnictwo prawne, socjalne, edukacyjne,
b) grupa samopomocowa i doradztwo zawodowego,
c) indywidualne wsparcie w nauce języka polskiego,
d) indywidualne wsparcie w zakresie korzystania z komputera,
e) klub samopomocy,
f) kursy zawodowe i staże,
g) indywidualne zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej, logopedycznej i integracji sensorycznej dla dzieci.

Byliśmy pod wrażeniem szerokiego spektrum działań jakie realizowane są w ramach wrocławskiego projektu. Wizyta wrocławian była dla nas świetną okazją do wymiany doświadczeń i jesteśmy pewni, że każda ze stron wyniosła coś z tego inspirującego spotkania. Chcielibyśmy aby w naszym kraju więcej było tak zaangażowanych ludzi, którzy nie tylko chcą zmieniać, ale po prostu zmieniają, mimo że nie zawsze jest to łatwe i nie zawsze przynosi natychmiastowy oczekiwany skutek. Częściej zmieniajmy chęci w czyny, a będziemy widzieć naoczne efekty.

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-05-2014 o godz. 10:11:49 (607 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 49

News
Ukazał się pierwszy tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 49 numer naszego dwumiesięcznika, którym rozpoczynamy już dziewiąty rok naszej działalności wydawniczej. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru Raport Departamentu Stanu USA na temat przestrzegania praw człowieka w 2013 roku, opisujący sytuację w 199 krajach, przedstawiony przez Sekretarza Stanu Johna Kerry. Polecamy również artykuł o innym dotyczącym Romów dokumencie, mianowicie o Raporcie z realizacji Planu Działania na rzecz poprawy sytuacji Romów i Sinti na obszarze OBWE. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest relacja z konferencji poświęconej historii oraz prawom człowieka, która miała miejsce w Oświęcimiu, pod nazwą Historia a prawa człowieka: pamięć, edukacja i aktywizm.

W dalszej części numeru publikujemy wywiad z Aleksandrą Sulżyńską, projektantką odnoszącą sukcesy w modowym świecie, której nowa kolekcja inspirowana jest elementami romskiej kultury. Ponadto prezentujemy infografikę Romowie i zdrowie, autorstwa Marcina Szewczyka, ukazującą wybrane dane w relacji do danych ogółu społeczeństwa państwa UE. Piszemy także o budowaniu mostów pomiędzy kulturami, czyli o programie Asystentów Edukacji Romskiej oraz o wydarzeniach na Ukrainie.

Prezentujemy również artykuł o roli romskiej prasy, radia i telewizji w zachowaniu kultury, tożsamości i języka romskiego w krajach Europy Środkowej po 1989 roku. Publikujemy także artykuł o wielkim poecie polskim Julianie Tuwimie i jego udziale w ukazaniu twórczości Papuszy. Polecamy również trzecią i ostatnią już część porad romskiej studentki, w których tym razem zdradza Romom przepis na udaną rozmowę kwalifikacyjną. Prezentujemy także opowiadanie „Woda prawdy” autorstwa Zenona Rogali oraz artykuł Andrzeja Łuczaka w formie zarysu historii o prześladowaniach i ochronie społeczności romskiej.

Oprócz tego polecamy nasze stałe działy – Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz  Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 09-05-2014 o godz. 08:42:09 (583 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Prognozy przedwyborcze w Europie

News
Pierwsze półrocze 2014 r. - silna pozycja skrajnej prawicy

Choć tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się dopiero za miesiąc (w zależności od kraju w dniach od 22 do 25 maja), to jednak zarówno dotychczasowe sondaże oraz przewidziane na rok 2014 wewnątrzkrajowe wybory prezydenckie, parlamentarne bądź samorządowe, które już się odbyły lub dopiero będą miały miejsce, również wskazują na znaczące poparcie dla ugrupowań skrajnej prawicy, nastawionej populistycznie oraz głoszącej hasła wrogości wobec imigrantów oraz mniejszości narodowych, etnicznych i językowych.

Przykład z ostatnich tygodni to Węgry, gdzie trzecie miejsce w niedawnych wyborach parlamentarnych z wynikiem około 20% głosów zdobyła neofaszystowska partia Jobbik, głosząca hasła otwartej nienawiści wobec Romów i Żydów oraz chęć „odbudowy” Wielkich Węgier w granicach opartych na większościowym udziale Węgrów w ogólnej liczbie miejscowej ludności. Wynik tej partii był zaledwie o niecałe 5% gorszy od wyniku szerokiej koalicji centrolewicowych i liberalnych. Zwycięska – rządząca partia premiera Orbana – Fidesz zdobyła 44% głosów i zarówno jej lider, jak i szeregowi działacze oprócz haseł stawiania oporu wobec niektórych reguł organizacji międzynarodowych i instytucji finansowych niejednokrotnie również wygłaszali hasła ksenofobiczne, a niekiedy wręcz rasistowskie.

W kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów wewnątrzkrajowych warto zwrócić uwagę na niebezpieczne zjawisko w postaci przybierania przez partie skrajnie prawicowe swoistego „patriotycznego” i „otwartego na wykwalifikowanych pracowników z zagranicy” programu. Stosują go chociażby Austriacka Partia Wolnościowa, której liderem i założycielem był nieżyjący już Joerg Heider, a także Szwedzka Demokracja, której dotychczasowe sondaże dają rekordowe 4. miejsce w zaplanowanych na wrzesień wyborach parlamentarnych oraz „dobrze znany od lat” Front Narodowy Jean Marie Le Penne’a we Francji.

Warto przypomnieć, iż w tym roku, oprócz wyborów do Parlamentu Europejskiego jesienią w Polsce odbędą się wybory samorządowe. W chwili obecnej nie ma na szczęście w naszym kraju jakiegoś znaczącego poparcia dla skrajnej prawicy i ugrupowań populistycznych oraz nastawionych wrogo wobec innych grup narodowych i etnicznych. Być może wynika to z niewielkiej jeszcze liczby obcokrajowców przebywających w naszym kraju oraz z względnie jednolitego pod względem narodowościowym społeczeństwa polskiego, która to jednolitość jest efektem zakończonej przed niemal 70 laty II wojny światowej. Niemniej jednak także w Polsce okres spowolnienia gospodarczego i trudności na rynku pracy sprzyjają postawom wrogim innym grupom etnicznym. Niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza w Europie Wschodniej może powodować wzrost poparcia społecznego dla haseł pewnego rodzaju izolacjonizmu i zaostrzania polityki imigracyjnej. W przypadku problematyki samorządowej może być to szczególnie widoczne w regionach bezpośrednio graniczących ze Wschodem oraz w innych regionach Polski historycznie i gospodarczo związanych ze wschodnimi sąsiadami. Wszyscy mieszkańcy Polski, niezależnie od regionu, narodowości, czy orientacji politycznej powinni jednak rozumieć trudne położenie zwykłych osób mieszkających na Ukrainie, w Mołdawii, w Gruzji czy też na Białorusi i w Rosji i wykazywać solidarność z nimi poprzez różnego rodzaju wsparcie duchowe i materialne, a już przynajmniej zrozumienie i współczucie w myśl jednej z głównych zasad zjednoczonej Europy, jaką jest wzajemna solidarność i pomocniczość.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-04-2014 o godz. 14:28:26 (643 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund