Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Romano Atmo 62

News
Ukazał się drugi tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 62 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Głównym tematem numeru jest Międzynarodowy Dzień Romów i jego tegoroczne obchody w Polsce i na świecie. Piszemy również o skomplikowanej sprawie przeprowadzki Romów z Limanowej.  Oprócz tego publikujemy ciekawe artykuły: Moniki Pakury o szkolnej aktywności Romów, oraz prof. dr hab.  Ewy Nowickiej pt. „Romowie, integracja, konflikt”. Ponadto polecamy artykuł pt. „Co Romowie mają wspólnego z diabłem?” o zakorzenianiu negatywnego stosunku do Romów. Prezentujemy również „Strefę studenta”, nowy cykl w naszej gazecie, w którym to Monika Szewczyk udziela  szeregu wskazówek pomocnych w rozwoju zawodowym dla studentów romskich. Oprócz tego przedstawiamy tekst Klaudii Szczerby, studentki romskiej, która pisze o swoich zainteresowaniach, marzeniach i planach edukacyjno-zawodowych.

W dalszej części numeru publikujemy artykuły dr Mateusza Babickiego o 20-leciu działalności jednych z najważniejszych organizacji zajmujących się tematyką romską: Europejskim Centrum Praw Romów (ERRC) i Europejskim Centrum do Spraw Mniejszości (ECMI). Niewątpliwą gratką numeru jest artykuł, który nadesłał nam dr Sachi G. Dastidar, pt. „Triumf Romów i rzeczywistość asymilacji w Europie, Ameryce i Indiach”. Polecamy również tekst Aleksandry Kaczyńskiej pt. „Moja wielka grecko-romska przygoda”. Ponadto pokazujemy także historię Romów w Iranie oraz prezentujemy kolejne opowiadanie Zenona Rogali.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 10-06-2016 o godz. 10:49:08 (279 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Popularyzacja historii, tożsamości i kultury romskiej

News
Popularyzacja historii, tożsamości i kultury romskiej, działalności Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Głubczycach

W dniach 18-20 maja 2016 r. Andrzej Łuczak Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu i Andrzej Sochaj Sekretarz Instytutu Pamięci oraz Ofiar Holokaustu przebywali na Śląsku Opolskim. Pojechali do Głubczyc na zaproszenie Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Romów w Głubczycach oraz Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi, które mieści się przy ul. J. Kochanowskiego w Głubczycach. Patronką tej szkoły jest noblistka Maria Skłodowska-Curie (1867-1934).

Po przyjeździe przedstawiciele Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu przybyli do siedziby Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Romów w Głubczycach, gdzie zostali miło przyjęci przez zarząd (Grzegorza Kwiatkowskiego i Bronisławę Danutę Mirgę) i członków tego stowarzyszenia. Wzięli udział w krótkim przedstawieniu na temat historii i kultury Romów, które odegrali podopieczni tamtejszej świetlicy środowiskowej oraz pokrótce zaznajomili się z ich działalnością. Na ręce Grzegorza Kwiatkowskiego i Bronisławy Danuty Mirgi przekazaliśmy materiały, opracowania w wydane w serii „Romowie wczoraj i dziś” oraz kilka numerów czasopisma „Romano Atmo”.

Następnego dnia w Miejskim Ośrodku kultury w Głubczycach Andrzej Łuczak i Andrzej Sochaj spotkali się z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi, które mieści się przy ul. J. Kochanowskiego w Głubczycach. Odbyły się dwie tury spotkań, w czasie których prelegenci przybliżyli młodzieży historię i kulturę romską, ze szczególnym uwzględnieniem zagłady Romów i akcji osiedleńczej w XX wieku oraz ich tożsamości. Oprócz prezentacji tej tematyki i przekazania na ręce Pani Dyrektor Gimnazjum materiałów Instytutu oraz kilku numerów czasopisma „Romano Atmo” był czas na pytania ze strony uczestników - uczniów i nauczycieli, pytano m.in. o przyczyny emigracji Romów z Indii. Relację z tego wydarzenia przedstawiła Telewizja Głubczyce.

Popołudniu w siedzibie romskiego stowarzyszenia prelegenci ze Szczecinka udzielili obszernego wywiadu redaktor Ewelinie Rusin-Różyckiej z Radia Opole oraz przekazali kilka opracowań wydanych do tej pory przez Instytut i kilka numerów czasopisma „Romano Atmo”; po czym udali się do siedziby Gimnazjum nr 1 w Głubczycach, by zgromadzonej tam w sali gimnastycznej dyrekcji szkoły, członkom grona pedagogicznego oraz rodzicom młodzieży gimnazjalnej przybliżyć historię, tożsamość oraz dziedzictwo kulturowe Romów. Na spotkaniu wystąpiły także dzieci romskie z romskiej świetlicy środowiskowej, które tańcem i śpiewem upiększyły i ubarwiły to popołudniowe spotkanie.

Cieszy nas to, że coraz więcej osób dzięki takich spotkaniom, prelekcjom, konferencjom ma możliwość bliższego zapoznania się z historią, tożsamością oraz dziedzictwem kulturowym Romów lub pogłębienia swojej wiedzy na ten temat. Oby takich spotkań było jak najwięcej, gdyż widzimy sens i wielką potrzebę ich przeprowadzania.


      

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-06-2016 o godz. 10:38:59 (389 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Noc Muzeum w Szczecinku

News
„ROMSKA NOC MUZEUM” – „TABOROWE ŻYCIE”
Muzeum Regionalne w Szczecinku


Od kilku lat w Szczecinku organizowane są Noce Muzeów. Jak sięgnę pamięcią, zawsze są one wyjątkowe. Nie inaczej było i tym razem. Ostatnia Noc Muzeum na pewno przejdzie do historii jako ta, która wyróżniła Szczecinek na tle wszystkich miast w całym kraju. Tegoroczna Noc Muzeów, która miała miejsce w sobotę 21 maja 2016 r. w szczecineckim Muzeum Regionalnym została poświęcona tożsamości, historii i kulturze Romów. Była to pierwsza taka Romska Noc Muzeum, jak się odbyła na terenie Polski; oczywiście poza Tarnowem, gdzie w tamtejszym muzeum od kilku dekad eksponowana jest wystawa stała o tematyce romskiej.

Obok Związku Romów Polskich, Radia Koszalin partnerami tegorocznej Nocy Muzeum byli: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Klub Literacki Opal działający przy SAPIK-u w Szczecinku, Świetlica środowiskowa Tratwa, 13.Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Podczas tej niezwykłej nocy wszyscy przybyli do siedziby szczecineckiego muzeum mogli się zapoznać z muzyką, ze strojami tańcem romskim, który zaprezentowały dzieci ze Świetlicy romskiej Słoneczko i ze świetlicy Tratwa w Szczecinku, a także z przebiegiem i wynikami konkursu plastycznego, w którym wzięły udział dzieci.

Wiedzę na temat tożsamości, historii i kultury Romów zgromadzeni mogli zaczerpnąć odwiedzając wystawę, która przyjechała do Szczecinka aż z Tarnowa oraz dzięki wykładom. Wygłosili je znany muzealnik, etnograf i znawca kultury Romów dr Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Andrzej Łuczak, Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Tej nocy razem z klubem literackim Opal wspomnieliśmy naszą drogą koleżankę śp. Barbarę Filipowską, która ponad 2 lata temu odeszła z tego świata po długiej i ciężkiej chorobie. Przypomniany został jej wkład na rzecz popularyzacji historii i kultury romskiej i jej troska o edukację dzieci romskich, a także kilka wierszy o tematyce romskiej m.in. „Piosenka Roma”, czy też „Oczy matki”.

Później odbyły się godne wspomnienia dwa, wspaniale koncerty muzyki cygańskiej. Dzięki muzyce, w romski świat przeniosły wszystkich zebranych Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała oraz Siostry Matkowskie.

Na koniec organizatorzy Romskiej Nocy Muzeum zadbali o to, aby można było zobaczyć jak wyglądała wędrówka Romów w taborach oraz ich taborowe życie, dzięki prezentacji filmu w reż. Władysława Ślesickiego pt. „Zanim opadną liście”. W międzyczasie zwiedzający mogli posłuchać wykładów na temat zwyczajów i obyczajów Romów oraz spróbować tradycyjnej zupy z kociołka cygańskiego.

Tej nocy organizatorzy i partnerzy Romskiej Nocy Muzeum, którym należą się wielkie podziękowania za przygotowania i przebieg tej kulturalno-edukacyjnej imprezy, zadbali o to, aby dla każdego, od najmłodszego do najstarszego, było coś miłego.

Piękna, roztańczona, rozśpiewana Romska Noc Muzeum jest już za nami. Wystawę „Taborowe życie” można oglądać w siedzibie Muzeum Regionalnego w Szczecinku do 17 lipca br.

Następna Noc Muzeum odbędzie się dopiero za rok.

      

      

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-05-2016 o godz. 11:12:45 (596 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie autorskie Sekretarza Instytutu

News
SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MIEJSKO-GMINNEJ W BIAŁYM BORZE

We wtorek, dnia 17 maja 2016 r. kilka minut po godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej Miejsko-Gminnej w Białym Borze rozpoczęło się spotkanie autorskie z Andrzejem Sochajem, Sekretarzem Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który od blisko piętnastu lat działa przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

Autora oraz wszystkich zebranych na początku spotkania przywitała pani Marzena Gemba, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miejsko-Gminnej w Białym Borze.

W czasie spotkania autor przedstawił pokrótce zgromadzonym osobom rąbek swojego życia, które ma wpływ na powstałą przez wiele lat twórczość w postaci następujących publikacji: „Jan Paweł II Wielki. Pontyfikat Jana Pawła II i Jego poprzedników. Podobieństwa i różnice”, Wydawnictwo DSP, Chicago, 2010; „Tożsamość, prawdziwe imię człowieka”, Wydawnictwo Novae Res. Gdynia 2011; „Niezwykle lustro Nikodema”, Wydawnictwo Poligraf, Szczecinek 2007-2014.

Tego wieczoru, oprócz swoich książek o tematyce filozoficzno-teologicznej, nieco dłuższą chwilę szczecinecki literat poświęcił także opracowaniu swego autorstwa pt.:„Wielka wędrówka - Wielki postój (50-lecie przymusowej akcji osiedleńczej Romów w Polsce), Szczecinek 2015, które wydał Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Przestawiając historię i kulturę Romów Sekretarz zapoznał wszystkich zebranych również z innymi publikacjami Instytutu oraz z wydawanym przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku czasopismem „Romano Atmo” i planami wydawniczymi na przyszłość.

Spotkanie, toczone w miłej atmosferze, zakończyło się przekazaniem przez Sekretarza Instytutu na ręce Pani Dyrektor Biblioteki i przybyłym osobom publikacji Instytutu oraz kilka numerów czasopisma „Romano Atmo” oraz zaproszeniem wszystkich obecnych do Szczecinka na „Romską Noc Muzeum”, która odbyła w sobotę 21 maja 2016 r., w siedzibie Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

    

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-05-2016 o godz. 08:50:34 (322 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 20 lat ECMI

News
20 lat Europejskiego Centrum do Spraw Mniejszości (ECMI) z siedzibą we Flensburgu

W roku 1996 z inicjatywy rządów Republiki Federalnej Niemiec (RFN), Królestwa Danii oraz landu Szlezwik-Holsztyn powołane zostało do życia Europejskie Centrum do Spraw Mniejszości (ECMI). Od początku swego istnienia siedziba Centrum zlokalizowana jest w mieście Flensburg, leżącym blisko granicy niemiecko-duńskiej.

Miasto Flensburg oraz pogranicze Danii i Niemiec nie zostały wybrane przypadkowo. Cały ten region po obu stronach granicy jest „małą ojczyzną” mniejszości duńskiej w Niemczech oraz niemieckiej w Danii, jak również społeczności fryzyjskiej, stanowiącej odrębną pod względem własnej tożsamości, języka i kultury społeczność w Danii, Niemczech i w Holandii. Land Szlezwik-Holsztyn i pogranicze niemiecko-duńskie, począwszy od czasów późnego średniowiecza, to także „mała ojczyzna” Romów i Sinti.

ECMI jest wyspecjalizowanym ośrodkiem naukowo-badawczym, dokumentacyjnym, jak również centrum eksperckim w zakresie szeroko rozumianej problematyki relacji mniejszości narodowych, etnicznych i językowych ze społeczeństwa większościowymi w poszczególnych państwach Europy. Centrum do Spraw Mniejszości zlokalizowane we Flensburgu jest ponadto ciałem eksperckim przy Radzie Europy, jak również ciałem doradczym, którego analizy i raporty od niemal 20 lat wykorzystują Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Unia Europejska.  

Wśród licznych i wieloaspektowych zagadnień związanych z ochroną praw językowych, kulturalnych, edukacyjnych i politycznych mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności języka regionalnego, którymi zajmuje się Europejskie Centrum do Spraw Mniejszości niezwykle istotne miejsce zajmują sprawy mniejszości romskiej. Począwszy od roku 2000 ECMI zrealizowało wiele projektów oraz przygotowało szereg raportów dotyczących sytuacji poszczególnych grup Romów w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach kandydackich na Zachodnich Bałkanach tj. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii i w Serbii oraz w Gruzji.

Przez wspomniane kilkanaście lat priorytetem aktywności Centrum z Flensburga była sytuacja Romów w Macedonii, Serbii, Czarnogórze, Kosowie, Albanii i w Czarnogórze, a w latach 2003-2007 także sprawy mniejszości romskiej w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji, na Węgrzech. Centrum Mniejszości z Flensburga przygotowywało ponadto cykliczne raporty i analizy realizacji zadań na rzecz Romów we wszystkich państwach członkowskich „Dekady Integracji Romów 2005-2015”. Równie dużo miejsca ośrodek badawczo-naukowy i ekspercki z pogranicza niemiecko-duńskiego poświęca wypełnianiu przez państwa członkowskie UE założeń „Krajowych Ram Unijnej Strategii na rzecz Integracji Romów 2014-2020”, a także odnoszących się do Romów postanowień Europejskiej Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych oraz Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.

W swej aktywności na rzecz społeczności romskiej w analizowanych państwach ECMI zajmowała się zarówno kwestiami praw kulturalnych i językowych, romskich mediów, organizacji społecznych i politycznych, a ponadto edukacji i zwalczania zjawisk rasizmu i ksenofobii, jak również dotyczącymi Romów aspektami polityki społecznej i przepisów imigracyjnych. Realizowane projekty oraz przygotowywane ekspertyzy Centrum do Spraw Mniejszości odnosiły się nie tylko do przedstawicieli społeczności romskiej będących obywatelami państwa swego zamieszkania, lecz również do romskich imigrantów z innych państw UE bądź krajów kandydackich.

dr Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2016 o godz. 13:41:28 (273 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 ROMSKA NOC MUZEUM - TABOROWE ŻYCIE

News


„ROMSKA NOC MUZEUM” – „TABOROWE ŻYCIE”
Muzeum Regionalne w Szczecinku, ul. Szkolna 1

SOBOTA, 21 maja 2016


16:00 – start questów historycznych (dziedziniec muzealny)

17:30 – oficjalne rozpoczęcie Nocy Muzeów
17:40 – otwarcie wystawy „Muzealne nowości”
18:00 – otwarcie wystawy „Taborowe życie. Tradycyjna Kultura romska”
18:30 – wykłady o historii i kulturze Romów

Dziedziniec muzealny:

17:40 – muzyka, taniec i stroje romskie – prezentacje Świetlicy Romskiej i Świetlicy Tratwa
19:30 – konkurs wiedzy o Romach
20:15 – recital Teresy Mirgi – romskiej poetki, pieśniarki i kompozytorki
21:30 – „Romanse w cieniu skrzypiec” – spektakl muzyczny „Sióstr Matkowskich”
22:30 – „Zanim opadną liście” – film

W programie także: poezja Basi Filipowskiej, konkurs plastyczny, wywiady z Romami, kuchnia romska, zwiedzanie Muzeum i inne.

Muzeum będzie czynne do godziny 24:00.
Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!


Organizatorzy:

Muzeum Regionalne w Szczecinku

Związek Romów Polskich z siedzibą w SzczecinkuWysłany przez admin_zrp dnia 06-05-2016 o godz. 15:33:13 (417 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Santino Spinelli doceniony

News
Niedługo po Międzynarodowym Dniu Romów, a  dokładniej 18 kwietnia  w sali Riding w Marquis Palace w Laterza (Taranto) burmistrz Gianfranco Lopane nadał Honorowe Obywatelstwo Alexianowi Santino Spinelliemu. Po 594 latach udokumentowanej obecności ludności romskiej we Włoszech, oficjalnie Laterza, miasto w regionie Puglia postanowiło przyznać honorowe obywatelstwo włoskiemu Romowi.

Spinelli był również pierwszym absolwentem romskim we Włoszech, a także pierwszym, który sprawował kierownicze stanowisko Uniwersytetu Języka i Kultury Romskiej – uczył w Trieście przez 8 lat. Od 18 kwietnia jest także pierwszym Romem, który ostał obywatelem honorowym. Zaszczyt ten przyznawany jest by uhonorować zasłużonego dla miasta, w podzięce za jego zaangażowanie i pracę. To także mocny przekaz przeciwko rasizmowi i ksenofobii wobec społeczności romskiej.

Niedawno w bibliotekach ukazała się nowa książka Santino Spinelliego zatytułowana „Romowie ci obcy”, która jest kontynuacją publikacji „Romowie, ludzie wolnych narodów”. Romski profesor wydał drugi tom, aby zgłębić nieznane meandry szokującej historii i wspaniałą epopeję ludzi, którzy tworzą swój lud - Romów - naród bez ziemi, ale z tradycją, kulturą, sztuką, wiedzą, przekonaniami i tożsamością.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-04-2016 o godz. 15:58:41 (258 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zdewastowano pomnik w Borzęcinie

News
W nocy z 22 na 23 kwietnia zdewastowano pomnik Pamięci o Zagładzie Romów zamordowanych w 1943 r. w Borzęcinie. Monument autorstwa romskiej artystki Małgorzaty Mirgi został przewrócony i porąbany. Zerwana została tablica informująca o Romach rozstrzelanych w lesie koło Borzęcina. Zniszczenia zauważyła  rankiem 23 kwietnia ekipa nadleśnictwa, która przyjechała do pracy w borzęcińskim lesie.

Pomnik powstał w 2011 roku,  upamiętniał masakrę blisko 30 Romów, której w 1943 roku w borzęcińskim lesie dokonali Niemcy. Wśród zamordowanych było 21 dzieci. Pod koniec lat 50. szczątki ofiar zostały ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. Sprawców nie ustalono, poszukuje ich policja. Odpowiedzą za znieważenie pomnika upamiętniającego wydarzenie historyczne i zniszczenie cudzej własności. Grozi im grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Pomysłodawcy i twórcy monumentu są przekonani, że dewastacja jest dziełem zorganizowanej grupy osób. Według nich żeby dokonać takich zniszczeń, potrzebnych było kilka osób. Pomnik osadzony był na czterech metalowych prętach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-04-2016 o godz. 08:43:41 (268 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 20 lat ERRC

News20 lat Europejskiego Centrum Praw Romów z siedzibą w Budapeszcie (ERRC)

W tym roku przypada 20-rocznica utworzenia Europejskiego Centrum Praw Romów (ERRC) z siedzibą w Budapeszcie. Ta istniejąca od 1996 roku międzynarodowa organizacja społeczna ze swej definicji zajmuje się obroną praw osób należących do mniejszości romskiej w Europie w obszarach kluczowych sfer życia społecznego. Od początku swego istnienia Centrum prowadzi działania polegające na zapewnianiu społeczności romskiej zamieszkałej w różnych krajach Europy narzędzi niezbędnych do zwalczania dyskryminacji wobec nich adresowanej oraz na rzecz równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości, edukacji, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej i usług użyteczności publicznej.

ERRC posiada status konsultanta przy Radzie Europy, jak również w Radzie Społeczno-Ekonomicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Priorytetami działalności Centrum Praw Romów w latach 2013-2017 są następujące kwestie: reakcje państw na akty przemocy i mowę nienawiści, dostęp do edukacji i mieszkalnictwa, swobodny przepływ ludności i migracje, dokumenty tożsamości, prawa kobiet i dzieci, analiza danych.

Na przestrzeni 20 lat swej działalności Centrum uczestniczyło jako strona w ponad 500 sprawach sądowych w 15 państwach,  prowadzonych wobec podmiotów związanych z aparatem państwowym oraz osób i instytucji prywatnych, które prowadziły działania o charakterze dyskryminującym wobec Romów, bądź też popełniły akty przemocy wobec nich. W wyniku tychże działań, przedstawiciele ERRC uzyskali łącznie ponad 2 mln euro odszkodowań dla osób pochodzenia romskiego, za cierpienia wynikające z łamania prawa, których doświadczyli oraz nieudolność poszczególnych rządów w zakresie zapewnienia im sprawiedliwości.

Oprócz reprezentowania interesów osób pochodzenia romskiego przed wymiarem sprawiedliwości oraz instytucjami państwowymi i samorządowymi, Europejskie Centrum Praw Romów prowadzi szeroko zakrojone programy badawcze dotyczące sytuacji praw człowieka wśród społeczności romskiej zamieszkującej poszczególne państwa. Działania ERRC obejmują tu analizy wpływu systemu prawnego i prowadzonej polityki rządów europejskich oraz podnoszenie świadomości, politykę rozwoju oraz precedensowe sprawy sądowe.

Centrum zlokalizowane w Budapeszcie przygotowało ponadto 25 obszernych raportów na temat stanu ochrony praw człowieka w stosunku do mniejszości romskiej w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czechach, Finlandii, Grecji, Macedonii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, na Słowacji, na Węgrzech i na Ukrainie. Eksperci związani z ERRC złożyli także ponadto 100 wniosków dotyczących sytuacji Romów, na ręce organizacji monitorujących przestrzeganie odnoszących się do mniejszości romskiej postanowień, umów międzynarodowych ratyfikowanych przez poszczególne państwa.

Zarówno raporty oraz monografie opracowane w ramach Centrum Praw Romów oraz na jego zlecenie, jak również zasoby internetowe i drukowane ERRC stanowią niezwykle wartościowe źródła wiedzy, nie tylko z zakresu sytuacji Romów w kontekście przestrzegania ich praw, lecz również na temat innych informacji dotyczących mniejszości romskiej w poszczególnych państwach, jej historii, liczebności, pochodzenia, wewnętrznego zróżnicowania. Doskonałym tego przykładem jest strona Europejskiego Centrum Praw Romów z siedzibą w Budapeszcie dostępna na portalu społecznościowym Facebook, która stanowi obecnie jedno z najbardziej wiarygodnych i regularnie aktualizowanych źródeł informacji dla ludności romskiej w różnych krajach w Europie i innych kontynentach.

Działalność ERRC to również szkolenia i praktyki oraz opracowywanie poradników w zakresie obrony praw Romów i przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i aktom przemocy o podłożu etnicznym wobec nim skierowanym. Corocznie wspólnie z Radą Europy Centrum Praw Romów organizuje sesje eksperckie dotyczące przestrzegania postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Europejskiej Karty Społecznej, przeznaczone dla prawników reprezentujących Romów przed wymiarem sprawiedliwości oraz innymi instytucjami publicznymi.

W chwili obecnej na czele Europejskiego Centrum Praw Romów stoi Zarząd Dyrektorów, którego obecnym przewodniczącym jest Robert A. Kushem. Podmiotami wspierającymi działalność ERRC są obecnie Komisja Europejska, Fundacje Społeczeństwa Otwartego (OSF) oraz Szwedzka Agencja Rozwoju Międzynarodowego (SIDA).

dr Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-04-2016 o godz. 11:23:56 (248 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 8 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Romów

News
Międzynarodowy Dzień Romów. Obchodzony jest on w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów (International Romani Union). Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową, ustalono flagę i hymn. To symbole, które umocniły tożsamość romską, poczucie przynależności i dziś kojarzą się już nierozerwalnie z Romami. Wtedy też, na prośbę tej mniejszości narodowej oficjalnie zastąpiono słowo „Cygan” wyrazem „Rom”, pochodzącym z języka romanes i oznaczającym człowieka, mężczyznę. Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiony został w roku 1990 podczas IV Światowego Kongresu Romów, który odbył się w Serocku koło Warszawy.

8 kwietnia w Polsce


Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wlkp. wraz z Akademickim Centrum Badań Euroregionalnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy współpracy z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowały obchody Międzynarodowego Dnia Romów pod honorowym patronatem Wojewody Lubuskiego.

W trakcie gorzowskiego spotkania uczestnikom zaprezentowano książkę „Cyganie/Romowie w Polsce. Dawne i współczesne konteksty 1964 r.”, a sam prof. Lech Mróz przybliżył stan i potrzeby badań nad tą kolorową społecznością. Warto wspomnieć, że Gorzowskie Stowarzyszenie było pierwszym w Polsce, które przed laty zainaugurowało obchody Międzynarodowego Dnia Romów.

– Międzynarodowy Dzień Romów to wyjątkowe święto. Dziś możemy powiedzieć, że wzbogacaliśmy siebie nawzajem. Spuścizna kultury romskiej bardzo poszerzyła obraz kulturowy naszego regionu. Za to chcemy Romom podziękować – powiedział mediom wojewoda Władysław Dajczak podczas Obchodów Międzynarodowego Dnia Romów. – Stworzenie Instytutu Papuszy to jeden z naszych priorytetów. Państwo Dębiccy są wspaniałymi partnerami do współpracy w tym zakresie. Jestem przekonany, że wspólnie nadamy bieg temu projektowi. Jestem pewien, że powołanie Instytutu pozwoli zrealizować kolejne inicjatywy na rzecz kultury, nauki i edukacji związanej z mniejszościami – powiedział Dajczak.

Z kolei w Poznaniu Dzień Romów uświetnił swoim występem w Sali Białej Urzędu Miasta „Król czardasza”, czyli  Miklosza Deki Czureja. Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów na dziedzińcu można też oglądać wystawę „Osada” - reportaż o życiu codziennym Romów na Słowacji.

Międzynarodowy Dzień Romów zbiegł się z Dniami Kultury Francuskiej „Francja Romów”, z tej okazji na dziedzińcu Urzędu Miasta oglądać można jeszcze jedną wystawę fotografii przygotowaną wspólnie z galerią Pix.house.

- Zajmujemy się fotografią dokumentalną i interesują nas wszelkie przejawy codziennego życia, wszelkich społeczności – tłumaczył Mariusz Forecki z galerii Pix.house - Dlatego wspólnie z Miastem zorganizowaliśmy wystawę pokazującą codzienne życie Romów w miejscowości Jarovnice na Słowacji. Fotografem, którego zaprosiliśmy do współpracy przy tym projekcie jest Bogusław Kaczmarczyk.

Po spotkaniu w Sali Białej i występie Milosza Deki Czureji, w Domu Bretanii można było wysłuchać wykładów dotyczących kultury i historii romskiej. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. słynny językoznawca Marcel Courthiade i znany cyganolog Adam Bartosz.

Na temat podejścia miasta Poznań do społeczności romskiej wypowiedział się zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski - Miasto Poznań chce być miastem otwartym, do tego dążymy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów chciałbym życzyć państwu, abyście czuli się w Poznaniu dobrze. Doceniamy wkład mniejszości romskiej w naszą kulturę. W tym roku przyznaliśmy Złotą Pieczęć Miasta Poznania Mikloszowi Deki Czureji, ale tu nie chodzi tylko o gesty. Wspólnie działamy na rzecz utworzenia w Poznaniu orkiestry romskiej. Chcemy też poprawić warunki bytowe części Romów zamieszkujących w Poznaniu. Będziemy robić wszystko, by dobrze się tu państwu żyło. – powiedział mediom.

Anna Markowska, prezes Fundacji Bahtałe Roma, twierdzi, że Poznań bardzo otworzył się na społeczność romską i jej kulturę. Jej zdaniem współpraca mogłaby jednak nabrać większego tempa, szczególnie w zakresie utworzenia orkiestry romskiej. Markowska wręczyła prezydentowi Solarskiemu obraz z wizerunkiem konia ciągnącego cygański wóz. - Cieszymy się, że jest coraz większe zainteresowanie wspólnymi sprawami. Społeczność romska wszędzie dobrze się czuje, także w Poznaniu. Chcemy, żeby i poznaniacy dobrze się czuli z mniejszością romską, żeby wzajemne różnice wzbogacały całą kulturę – powiedziała.

Międzynarodowy Dzień Romów obfitował w wiele wydarzeń artystycznych. 8 i 9 kwietnia Teatr Muzyczny w Lublinie wystawił operę komiczną Johanna Straussa „Baron Cygański” w unikatowej oprawie – z udziałem romskich artystów – Eleny Rutkowskiej, członków zespołu cygańskiego Tamburino z Tomaszowa Lubelskieago oraz Stowarzyszenia Rom. Spektakl wyreżyserował Zbigniew Czeski, kierownictwo muzyczne sprawuje Jacek Boniecki, chór przygotowała Zofia Bernatowicz. W spektaklu udział bierze 100 wykonawców (soliści, chór, balet, orkiestra)

To z pewnością najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło J. Straussa. Historia pięknej cyganki – Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica - Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami a muzyka J. Straussa nie wymaga rekomendacji.

Stowarzyszenie Romów „Romano Vaśt” 8 kwietnia zaprosiło wszystkich chętnych  do Resursy Obywatelskiej, gdzie obchody Międzynarodowego Dnia Romów rozpoczęły się o godzinie 19.30 debatą  „Romowie. Wyzwania XXI wieku”, której prelegentami byli: Stanisław Stankiewicz, Małgorzata Różycka j i Jerzy Milewski, dyrektor pierwszej szkoły romskiej w Suwałkach. Po zakończeniu debaty odbył się wernisaż wystawy obrazów Mirosławy Caban oraz degustacja potraw romskich. Gwoździem programu był wieczorny koncert zespołu „Patrycja”. Organizatorem radomskich obchodów Międzynarodowego Dnia Romów było Stowarzyszenie Romów Romano Vaśt”.

8 kwietnia hucznie świętowali także najmłodsi ze świetlicy Integracyjnej Słoneczko działającej przy Związku Romów Polskich w Szczecinek. Dzieci podzieliły się na grupy i przy akompaniamencie romskich piosenek kleiły taborowe wozy z pustych pudełek i kartonów. Tańcom i śpiewom nie było końca, a dziewczynki chętnie przebrały się w tradycyjne romskie stroje. Na zakończenie wszyscy ze smakiem zjedli pizzę.

W Międzynarodowym Dniu Romów wyjątkowy zaszczyt spotkał Alfredę Markowską, znaną w Gorzowie jako Babcia Nońcia, która jest niezwykle szanowaną postacią romskiej społeczności osiadłej w Gorzowie. Właśnie 8 kwietnia prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki odwiedził Alfredę Markowską, by uhonorować jej zasługi oraz prowadzoną działalność społeczną. Markowska podpisała akt notarialny mieszkania, które mogła zakupić na wyjątkowych warunkach, dla nieruchomości została udzielona bonifikata w wysokości 99%. Tym samym 3 pokojowa nieruchomość o pow. 63,37m2 przy ul. Dąbrowskiego oficjalnie stała się jej własnością.

Alfreda Markowska w czasie wojny znalazła zatrudnienie na kolei, które wykorzystała do niesienia pomocy ludziom. Podczas II wojny światowej, wbrew wszystkim zagrożeniom ratowała dzieci romskie i żydowskie przed śmiercią z miejsc pogromów oraz transportów do obozów koncentracyjnych. Organizowała dla nich schronienie, wyrabiała im fałszywe dokumenty. Dla wielu z nich stała się drugą matką. Według różnych szacunków – dzięki niej uratowano około pięćdziesięciorga dzieci. Niektóre źródła podają, że mogło być ich nawet kilkaset.

Markowska za swe bohaterstwo i odwagę oraz za szczególne zasługi w ratowaniu życia ludzkiego w 2006 r. została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jej mieszkanie przy ul. Dąbrowskiego służy dzieciom romskim i jest miejscem, gdzie spotykają się, ucząc i wychowując pod okiem nestorki i starszyzny romskiej.

Co roku 8 kwietnia jest doskonałą okazją do przypomnienia i zaprezentowania światu bogactwa romskiej kultury i tradycji. W związku z tym szczególnym dniem w wielu miastach organizowane są obchody i towarzyszące im wystawy, koncerty, konferencje, wykłady i przeróżne debaty, podczas których omawiane są priorytetowe romskie kwestie. To także szansa na przekonanie osób nie znających specyfiki społeczności romskiej do jej barwnego i niewątpliwie ciekawego folkloru. Na przestrzeni lat widać jednak, że romskie święto staje się także sposobnością do uhonorowywania na różne sposoby zasłużonych Romów. To symboliczne docenienie członków naszej społeczności jest dla nas dobrą wróżbą na przyszłość. Być może za kilka lat wszyscy wspólnie będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Romów, bez dzielących nas barier i różnic.

      

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-04-2016 o godz. 09:56:49 (624 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 4.5)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund