Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Romano Atmo 68

News
Drugi tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 68 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Głównym tematem numeru są murale społeczne poświęcone Alfredzie Nonci Markowskiej, które powstały w Gorzowie Wlkp. i Warszawie. Ponadto przedstawiamy tegoroczne obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, które miały miejsce w wielu miastach w Polsce. Piszemy również o skandalicznym zdarzeniu, które miało miejsce w Zabrzu, gdzie grupa pseudokibiców zaatakowała Romów. Ponadto polecamy artykuł o odkrywaniu tajemnic związanych z Papuszą.

Publikujemy również artykuły dr Marcina Szewczyka: Cyfrowe wykluczenie z dyskursu oraz Ubóstwo społeczne. Wspominamy także postać wielkiej artystki, jednej z największych gwiazd kina niemego, Poli Negri. Przedstawiamy także artykuł o depresji, chorobie cywilizacyjnej, która dotyka co raz więcej Romów.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zwiększonej Subwencji Oświatowej oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 25-07-2017 o godz. 10:30:46 (156 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Jestem zdrowy, jestem EKO

News
Od marca 2017 roku realizowany jest projekt przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku „Jestem zdrowy, jestem EKO”. Głównym celem projektu jest nabycie przez uczniów nawyków i postaw prozdrowotnych i proekologicznych oraz umiejętności dbania o własne zdrowie i środowisko, w którym żyją. Ponadto celem jest inicjowanie wśród dzieci działań na rzecz poprawy stanu środowiska, przez zrozumienie zależności między człowiekiem, jego wytworami a przyrodą oraz uwrażliwienie na degradację środowiska.

Na program składa się kilka bloków tematycznych realizowanych w postaci cyklicznych zajęć teoretycznych i praktycznych, realizowanych w siedzibie Związku Romów Polskich w Szczecinku, w Świetlicy Integracyjnej „Słoneczko”. Program obejmuje również pięciodniowy wyjazd kolonijny w okresie wakacji letnich do nadmorskiej miejscowości, połączony z zajęciami edukacyjnymi. Na kolonię zostanie wybrana 15 osobowa grupa dzieci korzystająca ze świetlicy Słoneczko, działającej przy ZRP. Dzieciom zapewniona zostanie całodobowa opieka pedagogiczna, transport, wyżywienie, noclegi, opieka medyczna oraz ubezpieczenie. Wypoczynek zostanie zgłoszony do Kuratora Oświaty w Koszalinie.

Termin zakończenia realizacji zadania: grudzień 2017 r.Zadanie jest realizowane dzięki środkom finansowym otrzymanym z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-06-2017 o godz. 10:44:34 (135 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stypendia dla studentów romskich

News

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy i spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne będą wkrótce w zakładce Stypendia.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem, który wkrótce będzie dostępny na stronie ZRP oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-06-2017 o godz. 12:00:53 (162 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stypendia dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych

News

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy i spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne będą wkrótce w zakładce Stypendia.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem, który wkrótce będzie dostępny na stronie ZRP oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-06-2017 o godz. 12:09:31 (151 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 67

News
Pierwszy tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 67 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Głównym tematem numeru są obchody 75. rocznicy pierwszej deportacji ofiar do Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, które miały miejsce w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady. Ponadto przedstawiamy niezwykłe życie romskiego pięściarza Johanna Trollmanna, mistrza Niemiec, który został zamordowany w obozie w Meklemburgii w czasie II wojny światowej. Piszemy również o Brexicie, o tym jakie będą następstwa wyjścia Wielkiej Brytanii Z Unii Europejskiej dla społeczności romskiej w Europie. Ponadto polecamy artykuł o romskich męczennikach, w którym Andrzej Sochaj przedstawia losy romskich błogosławionych. Publikujemy również artykuł Leszka Bończuka o śp. Annie Makowskiej-Cieleń, wybitnej działaczce społeczno-kulturowej, od wielu lat związanej z romską mniejszością.

W dalszej części numeru prezentujemy artykuł Sonii Styrkacz o tym czy programy na rzecz społeczności romskiej na pewno się sprawdzają. Publikujemy również relację Kamili Zielińskiej ze spotkania laureatów V edycji Konkursu Grantowego „Razem możemy więcej”. Przedstawiamy także artykuł Agnieszki Bieniek na temat świadomego decydowania o pobieraniu narządów po śmierci.

Ponadto prezentujemy relację z imprezy mikołajkowej w Świetlicy Integracyjnej Słoneczko w Szczecinku, oraz w dziale Listy, dramatyczny apel Krystyny Jóźwiak, wdowie po Karolu Parno Gierlińskim.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 25-05-2017 o godz. 14:44:27 (157 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty „Romowie znani i nieznani…”

News
Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku oraz Zakład Ratownictwa Medycznego Katedry Zdrowia Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II zapraszają na warsztaty o tematyce romskiej pt.: „Romowie znani i nieznani. Blask prawdy o Romach w Polsce. Geneza romskiego stereotypu i walka z nim”.

Miejsce warsztatów: Biała Podlaska, Zakład Ratownictwa Medycznego Katedry Zdrowia Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II

Czwartek, 25.05.2017, AULA 133 R.


Projekt jest finansowany przez Fundację im. Róży Luksemburg. Przedstawicielstwo w PolsceWysłany przez admin_zrp dnia 19-05-2017 o godz. 13:23:31 (270 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 V edycja Konkursu Grantowego RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

News
Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku został Laureatem V edycji Konkursu Grantowego RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!, zorganizowanego przez DOZ Fundację dbam o zdrowie.

Budżet projektu w wysokości 22.500,00 zł przekazany zostanie na wsparcie w zakupie leków i środków medycznych dla osób chorych najbardziej potrzebujących. Z projektu pt. „Ku zdrowej przyszłości dla Ofiar Holocaustu - część III” w naszej organizacji skorzysta łącznie 80 osób. Projekt dedykowany będzie romskim Ofiarom Holocaustu i potrwa do końca września 2017 r. Pomoc przekazana zostanie w postaci kart możliwych do realizacji w aptekach na terenie całego kraju.

Nasza Organizacja znalazła się w gronie 59 Laureatów Konkursu Grantowego 2017, które przygotowały i przesłały najlepsze projekty niwelujące bariery w dostępie do leków w Polsce. Projekt jest realizowany przez nas po raz trzeci.Wysłany przez admin_zrp dnia 11-05-2017 o godz. 15:18:49 (134 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 INTEGRACYJNE SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ Z PODLASIA

News
W czwartek, 20 kwietnia 2017 r. do siedziby Związku Romów Polskich przybyła ponad dwudziestoosobowa delegacja młodzieży gimnazjalnej z Zespołu Szkół Samorządowych w Sztabinie (woj. podlaskie) razem z ich wychowawcami. Obecnie w Centrum Biblioteczno - Kulturalnym w Sztabinie młodzież realizuje projekt, który nosi tytuł: „My wśród innych”. Ponadto w spotkaniu wziął udział znany koszaliński pedagog, rzeźbiarz, autor m.in. wielu pomników profesor Zygmunt Wujek,dzieci i młodzież uczęszczająca do naszej Integracyjnej Świetlicy „Słoneczko” oraz gospodarze tego miejsca na czele z Romanem Chojnackim, Prezesem Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

Tego dnia wszystkie osoby przybyłe do „Integracyjnej świetlicy dla dzieci polskich i romskich „Słoneczko” miały możliwość ku temu, aby wzajemnie się poznać i ubogacić swoją historią, kulturą, tradycją. Najpierw nasi goście z Podlasia zapoznali się z historią, pięknem kultury oraz tradycji romskiej. Prezentację pt.: „Integracyjne spotkanie z kulturą romską” przedstawiły pracujące na co dzień w świetlicy Asystentki Edukacji Romskiej: Magdalena Donga oraz Anna Szymańska. Natomiast piękno tańca romskiego przybliżyła Olga Dębińska.

Potem podopieczni naszej świetlicy oraz gospodarze tego miejsca mogli poznać piękno kultury i tradycji związanej z Podlasiem dzięki interesującemu programowi artystycznemu przygotowanym przez młodzież ze Sztabina. W humorystyczny sposób przy pomocy gwary podlaskiej oddali klimat tego jak wygląda ich życie szkolne.

Potem, po zapoznaniu się z przez młodzież i ich wychowawców z działalnością Związku Romów Polskich oraz działającego w jego ramach Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu nastąpiło przekazanie przez gości i gospodarzy upominków przygotowanych przez obie strony na tę okazję.

Cieszymy się, że dzięki temu integracyjnemu spotkaniu mogliśmy się spotkać, poznać, wzajemnie ubogacić i przeżyć w miłym towarzystwie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-04-2017 o godz. 15:06:18 (155 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Obrady, wystawy, koncerty i... rosół, czyli obchody romskiego święta

News
Już ponad pięćset lat Polacy i Romowie żyją obok siebie. Sąsiedztwo to bywało, a i jeszcze bywa, trudne, bo tak naprawdę to o sobie niewiele wiedzieli. Kultura romska pozostawała hermetycznie zamknięta, a Romowie zbytnio nie kwapili się, by poznać kulturę polską. Poznawali ją na tyle, na ile było to im potrzebne do załatwienia swoich spraw. Z czasem jednak, bardzo powoli, ale to się zmieniało. Wraz z otwarciem granic pękły też inne bariery dzielące społeczeństwa. Dziś, by poznać kulturę sąsiadów i to nie tylko tych z zagranicy, ale tych mieszkających za rogiem, nie trzeba wielkiego wysiłku. Wystarczy trochę chęci i sąsiedztwo będzie mniej uciążliwe. Bo – przypomnijmy – brak wiedzy o tradycjach i kulturze sąsiadów (w tym przypadku mniejszości etnicznych) rodzi  brak zaufania i lęk, co prowadzi do nietolerancji i ogólnej niechęci.

Romowie wiedzieli o tym już 46 lat temu i postanowili uchylić nieco rąbka tajemnicy dotyczącej ich historii, kultury i tradycji organizując 8 kwietnia 1971 r w Orpington w Wielkiej Brytanii I Światowy Kongres Romów. Uczestniczyło w nim około 50 przedstawicieli z 14 krajów świata. Kongres zwrócił uwagę możnych tego świata na obecność Romów w poszczególnych społeczeństwach, na ich problemy i potrzeby. Zebrani upomnieli się o prawa polityczne, społeczne i kulturowe. Chodziło o to, by organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów traktowały mniejszość romską na równi z rdzennymi obywatelami reprezentującymi większość narodowościową. To było historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy Romowie zamanifestowali swoją jedność, a tworząc Światowa Radę Romów (International Romani Union) stworzyli możliwość obrony praw obywatelskich społeczności romskiej. Podczas Kongresu ustalono romski hymn Gelem, gelem..., którego opracowaniem zajmował się Jarko Jovanowić, przyjęto barwy romskiej flagi. Romska flaga posiada poziome pasy: niebieski – symbolizujący niebo i zielony – symbolizujący ziemię. Pośrodku umieszczono czerwone, stylizowane koło od wozu, które – z jednej strony jest symbolem romskich wędrówek, a z drugiej strony nawiązuje do koła z godła i flagi Indii. Hymn i barwy flagi przyjęły się wśród Romów, a dzień 8 kwietnia, początkowo bardzo nieśmiało, a od 1990 roku już oficjalnie, jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Romów. Obchody tego dnia są okazją do poszerzenia świadomości o narodzie romskim, jego zwyczajach i tradycjach  oraz poznania problemów, z jakimi borykają się we współczesnym świecie.

W Parlamencie Europejskim Międzynarodowy Dzień Romów obchodzono 6 kwietnia. Dwa lata temu posłowie przyjęli rezolucję, w której wyrazili sprzeciw wobec postaw antyromskich i zwrócili uwagę na nasilanie się wrogości wobec tej grupy etnicznej. Po dwóch latach od uchwalenia aktu odbyła się debata, podczas której starano się odpowiedzieć na pytania  jakie działania podejmują Rada UE i Komisja Europejska, aby zwalczać przejawy dyskryminacji wobec grup romskich w Europie. Debata była jednocześnie formą uczczenia romskiego święta, gdyż Romowie nie posiadając własnego państwa są obywatelami świata.

W Polsce obchody przybierały różny charakter. Były to koncerty,  konferencje, sympozja, czasem spotkania. Niektóre, jak np. we Wrocławiu są rozłożone w czasie.

We Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Romów  udostępniono do zwiedzania wypożyczoną z Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku wystawę planszową , dotyczącej tradycji taborowania przez Romów.

Nie jest to jedyny element obchodów romskiego święta w Wrocławiu. W tym roku niektóre działania potrwają do września. Już 20 maja w Muzeum Etnograficznym, podczas Nocy Muzeów, odbędzie się wernisaż wystawy „Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów” pochodzącej z prywatnych zbiorów Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego, założyciela i właściciela Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Ta unikatowa w skali kraju, największa pozostająca w rękach prywatnych, kolekcja cyganaliów w całości prezentowana była dotychczas tylko w odsłonie wirtualnej oraz we fragmentach na ekspozycjach czasowych. Warto wspomnieć o niezwykłym kolekcjonerze: Andrzej Grzymała-Kazłowski od ponad 20 lat związany jest ze środowiskiem romskim, w latach 2001–2010 pracował w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista ds. romskiej mniejszości etnicznej. Współtworzył rządowy Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce i koordynował jego realizację. Wtedy bliżej zainteresował się Romami i zaczął gromadzić książki, prasę, dokumenty, sztukę i pamiątki związane z tematyką romską. Dziś jest to już ponad trzy tysiące obiektów. Niektóre z nich to bardzo cenne starodruki jak np. karta z opisem Cyganów (Von den züginern) z wydanej w 1574 r. w Bazylei Cosmographia universalis (libri III) „Von dem Deutschen Land” Sebastiana Münstera, pruskie i austriackie XVIII-wieczne akty banicyjne, niemieckie dokumenty z II wojny światowej oraz liczny zbiór fotografii. Nie tylko dokumenty będzie można zobaczyć na wystawie, ale będzie także romskie malarstwo z XIX i XX w. oraz prace współczesnych twórców romskich. Uzupełnieniem wystawy będą kotły, patelnie, narzędzia kowalskie, elementy strojów i biżuteria ze zbiorów Pawła Lechowskiego. Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany dwujęzyczny album wydany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Po wernisażu zaplanowano wieczór z muzyką cygańska, a po nim projekcje filmu: Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, muzyka, tańce… Romowie.

Nie tylko dorośli będą poznawać kulturę romską podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. Muzeum Etnograficzne przygotowało również atrakcje dla dzieci. Dwie godziny przed wernisażem zostaną zorganizowane specjalne warsztaty, podczas których dzieci będą miały okazję nauczyć się liczyć w języku romani, uczestniczyć w zabawach z elementami tańca romskiego i zobaczyć wnętrze wozu cygańskiego. Natomiast w czerwcu zaplanowano jeszcze piknik sąsiedzki z gościnnym udziałem zespołu Romani Bacht i spotkanie z romską tradycją mówioną.

W Poznaniu Międzynarodowy Dzień Romów obchodzono w Domu Kultury Pod Lipami. Tam wystawiono spektakl „Było nie było”. Spektakl "Było nie było" z udziałem dzieci polskich i romskich powstał w ramach integracyjnego projektu artystyczno-edukacyjnego „Było nie było... ” prowadzonego przez Fundację Art Junction w Szkole Podstawowej nr 26 w Poznaniu w roku szkolnym 2016/2017.
Spektakl inspirowany jest baśniami i legendami polskimi i romskimi, wyobraźnią dzieci oraz tradycyjnymi tańcami i muzyką. Przedstawieniu towarzyszy muzyka grana na żywo. W ramach projektu "Było nie było" odbywają się warsztaty teatralne, taneczne, plastyczne i muzyczne, prowadzone przez artystów i pedagogów: Katarzynę Jackowską-Enemuo, Izabelę Kolkę, Barbarę Prądzyńską, Adriana Bartłomieja Rzetelskiego, Jarosława Siejkowskiego oraz Stowarzyszenie Kuźnia. Pracę wspierają asystenci edukacji romskiej: Paulina Krzysik oraz Bartłomiej Rydzewski. Zajęcia skierowane są do uczniów polskich i romskich i mają na celu ich integrację. Podczas poznańskich obchodów Międzynarodowego Dnia Romów obchodów romski wirtuoz skrzypiec Miklosz Deki Czureja został odznaczone Medalem Gloria Artis.

W Starochorzowskim Domu Kultury podczas obchodów romskiego święta  wystąpiły zespoły Kałe Bała z Anglii oraz Tabor. Rozbrzmiewała tradycyjna cygańska muzyka taborowa, pochodząca z wielu cygańskich źródeł: rosyjskich, ukraińskich, rumuńskich, macedońskich. Dzień Romów w Chorzowie odbył się w tydzień po dramatycznych zajściach w Zabrzu, kiedy to grupa pseudokibiców rzuciła się na bezbronnych Romów.

W Szczecinku obchody były skromne, ale bardzo... smaczne. Asystentki edukacji romskiej, podczas zajęć w Świetlicy Integracyjnej Słoneczko, zaproponowały dzieciom poznanie niektórych tajników kuchni romskiej. Razem z dziećmi ugotowały tradycyjny romski rosół z „prawdziwej” kury z „prawdziwymi” romskimi kluskami. Niepowtarzalny smak potraw sprawił, że święto to  zapadło dzieciom głęboko w pamięć.

Obchody mniej lub bardziej huczne odbyły się niemal w każdej miejscowości, w której mieszkają Romowie. Niektóre szkoły, nie bacząc na to, czy uczęszczają do nich dzieci romskie, również starały się przybliżać swoim uczniom niektóre elementy kultury romskiej.

Ryszard Bańka

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-04-2017 o godz. 15:03:30 (287 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 8 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Romów

News
W dniu dzisiejszym przypada Międzynarodowy Dzień Romów. Obchodzony jest on w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów (International Romani Union). Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową, ustalono flagę i hymn. To symbole, które umocniły tożsamość romską, poczucie przynależności i dziś kojarzą się już nierozerwalnie z Romami. Wtedy też, na prośbę tej mniejszości narodowej oficjalnie zastąpiono słowo „Cygan” wyrazem „Rom”, pochodzącym z języka romani i oznaczającym człowieka, mężczyznę. Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiony został w roku 1990 podczas IV Światowego Kongresu Romów, który odbył się w Serocku koło Warszawy.

Międzynarodowy Dzień Romów to doskonała okazja do propagowania tradycji i kultury romskiej. Co roku w związku z tym dniem w wielu miastach organizowane są obchody i towarzyszące im wystawy, koncerty, konferencje, wykłady i przeróżne debaty, na których zjawiają się miłośnicy kultury romskiej.

Z okazji naszego dnia Związek Romów Polskich życzy wszystkim Romom przede wszystkim jedności, wspólnej pracy na rzecz naszego lepszego dobra, bo tylko w ten sposób możemy zawalczyć o godziwe jutro. Życzymy także nieustającego rozwoju i podążania za nowoczesnym światem przy jednoczesnym kultywowaniu naszej pięknej kultury i obyczajów. Radujmy się!


Wysłany przez admin_zrp dnia 08-04-2017 o godz. 09:55:48 (198 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund