Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Misja charytatywna zaatakowana za pomoc Romom

News
Mieszkańcy Pawi we Włoszech zaatakowali Rzymskokatolicki Ośrodek Pomocy za udzielanie przez niego schronienia Romom. W ostatnich miesiącach wielu Romów było napadanych z powodu tego, że są we Włoszech. Najgorszą zbrodnią było podpalenie przez bandę nastolatków obozu Romów i Sinti, w wyniku którego dzieci zginęły w płomieniach. Mimo to, niewielu dziennikarzy ma odwagę twierdzić, że ci przestępcy są faszystami.

Teraz mamy nowy przypadek: napad na Kościół dla Romów. Ci ludzie zostali wzięci pod opiekę przez Kościół, nie byli brudni, nie sprawiali kłopotu i mimo, iż mieszkali w skromnych warunkach jak w każdym kościelnym przytułku, byli osobami niepożądanymi. Należy podkreślić fakt, że tym razem zaatakowani zostali nie Romowie/Sinti, lecz Kościół!!! Dlaczego? Za to że ośmielił się pomóc Romom. Jest to w pewnym sensie ostrzeżenie dla Kościoła w Europie. Napastnicy chcą mu dać do zrozumienia, że jeśli będzie pomagał Romom i Sinti, będzie ponosił tego konsekwencje.

Wiadomo, że Kościoły z własnej inicjatywy lub w ramach Konferencji Europejskich Kościołów pomagały romskim i nieromskim organizacjom pozarządowym w pracy na rzecz ulżenia Romom i Sinti w ich ciężkiej sytuacji. Europejskie władze muszą działać od zaraz.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-10-2007 o godz. 12:53:13 (1790 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rozstrzygnięcie konkursu pt. "Romowie jakich znam"

News
Niezmiernie miło nam poinformować, że konkurs pt. "Romowie jakich znam" został rozstrzygnięty. Zaskoczyło nas zainteresowanie, z jakim się spotkał. Wszystkim biorącym w nim udział serdecznie dziękujemy. Niemal jednogłośnie Komisja orzekła o zwycięstwie Pani Marii Poprawskiej ze Sławna. Chociaż, jak zapewnia Komisja, wszystkie reportaże były ciekawe, to właśnie praca Pani Marii pt. "Łe miro draboro, łe" spełniła oczekiwania oceniających. Zwycięską pracę mogą Państwo przeczytać w nowym numerze "Romano Atmo". Laureatka konkursu otrzyma od Związku Romów Polskich nagrodę w wysokości 500 zł.

Zdecydowano się również przyznać dwa wyróżnienia. Pierwsze dla Pani Grażyny Marusiak z Raszowej, a drugie dla Pani Gabrieli Toboły z Poznania. Obie Panie otrzymają od nas książkę Karola Parno Gierlińskiego pt. "Meteory".

Wszystkim biorącym udział serdecznie dziękujemy, a Pani Marii gratulujemy pomysłu i dziękujemy za barwne i ciekawe wspomnienia.

 

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-10-2007 o godz. 13:12:02 (2215 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Drodzy studenci

News
Nadchodzi nowy rok akademicki 2007/2008 z tego względu prosimy o szczegółowe zapoznanie się z naszym regulaminem dotyczącym stypendiów.

Jednocześnie informujemy, że studenci bez względu na to czy już pobierają stypendium czy też będą ubiegać się o stypendium są zobowiązani do złożenia wszystkich dokumentów (znaleźć można je tutaj) łącznie z kartą zgłoszeniową.Wszystkie zaświadczenia powinny być w oryginale lub w przypadku, gdy jest to ksero dokument musi być poświadczony pieczątką o treści „za zgodność z oryginałem” i potwierdzone pieczęcią instytucji, która wydaje zaświadczenie. 
Termin składania wniosków upływa 28 października 2007 roku.

UWAGA!
Brak jakichkolwiek wymaganych dokumentów powoduje że wniosek jest niekompletny.
Niekompletne wnioski będą odrzucane.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-09-2007 o godz. 10:06:34 (1997 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 „Miri szkoła. Romano elementaro”

News
     MSWiA sfinansowało elementarz dla dzieci romskich

Celem publikacji elementarza dla dzieci romskich jest propagowanie języka romskiego w mowie i w piśmie oraz propagowanie wiedzy o kulturze romskiej. Autorem elementarza jest Pan Karol Parno Gierliński, były nauczyciel a obecnie poseł Międzynarodowego Parlamentu Romskiego, poeta i rzeźbiarz.

Elementarz ma status podręcznika pomocniczego. Powstał z inicjatywy gorzowskich Romów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim. Elementarz przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które znają już język romski. Jego głównym zadaniem jest systematyzowanie słownictwa, wzbogacanie go, a przede wszystkim rozwijanie świadomości językowej u dzieci, tak aby nie mieszały do języka romskiego słów polskich i odwrotnie. Publikacja prezentuje wysoki poziom edytorski, ma 80 stron i została wydana w nakładzie 500 sztuk.

Na wydanie elementarza przekazana została dotacja z budżetu państwa, w ramach „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce”, koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.


źródło www.mswia.gov.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-07-2007 o godz. 09:30:47 (4771 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 4)

 Apelacja Bogdana Trojanka odrzucona!

NewsDnia 12 czerwca 2007 roku Sąd Okręgowy w Koszalinie odrzucił apelację, którą wniósł Bogdan Trojanek po przegranej sprawie w Sądzie Rejonowym w Szczecinku. Proces dotyczył zniesławienia Prezesa Związku Romów Polskich w Szczecinku Romana Chojnackiego.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-06-2007 o godz. 15:41:52 (2261 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Odszedł Vania de Gila – Jan Kochanowski

News
18 maja br. zmarł długoletni działacz na rzecz Romów, Vania de Gila - Jan Kochanowski. Jest nam tym bardziej przykro, iż Vania de Gila przez długie lata współpracował ze Związkiem Romów Polskich w Szczecinku. Owocem tej jakże przyjaznej współpracy jest książka pt. "Mówimy po romsku", której wydawcą jest Związek Romów Polskich. Jej premiera odbyła się w 2003 r. w Szczecinku, na której gościł sam Vania de Gila. Z racji tego, iż był on dla nas niezwykle ważną osobą, pozwolimy sobie przypomnieć jego działalność i poszczególne koleje losu, które nie zawsze były dla niego łaskawe.

Vania de Gila Kochanowski urodził się w 6 sierpnia 1920 roku w Krakowie w rodzinie bałto - słowiańskich Romów. Dekretem z 17 kwietnia 1959 roku otrzymał obywatelstwo francuskie, gdzie zdobył większość swoich tytułów naukowych. Pisał pod nazwiskiem de Gila (matczyny ród) lub oficjalnym nazwiskiem Kochanowski. W lipcu 1942 r. Vania ukończył państwowe liceum w Rydze, po czym - również w Rydze zaczął studiować sztukę. Po tym, jak odmówił wstąpienia do wojsk hitlerowskich, został 11 marca 1943 roku deportowany przez Niemców. W wyniku tego stał się on przymusowym robotnikiem III Rzeszy. Wysłano go pod Leningrad, skąd w krótkim czasie zbiegł. Niestety został schwytany i dyscyplinarnie wysłany do obozów zagłady na Łotwie (Aluksne, Valmiera, Salaspils) i Litwie (Kowno). 27 lipca 1944 roku wraz ze 110 Łotyszami został przeniesiony do obozu Beauregard we Francji. 17 sierpnia tego samego roku zbiegł i przyłączył się do francusko - amerykańskich partyzantów. Stamtąd trafił na szkolenie w partyzanckim obozie Bessieres, gdzie 24 sierpnia 1944r. wstąpił na ochotnika do armii polskiej. Po zakończeniu wojny został odznaczony za odwagę przez Armię Brytyjską.

W latach 1946 - 1952 Vania de Gila współpracował ze znanymi szkołami tańca w Paryżu: "Preobrajenskaia", "I'Ecole de I'Elysée", "Troupe Bohémienne" Konstantina Kougoulskyego. W tym samym czasie studiował na Uniwersytecie Paryskim m. in. Filologię Rosyjską, Rusycystykę, Hinduizm, Historię języków indo - europejskich. W nagrodę za szczególne wyniki w nauce był w latach 1954 - 57 członkiem Komisji Stypendialnej Uniwersytetów Francuskich. 10 czerwca 1960 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie lingwistyki na Uniwersytecie Paryskim.

W latach 1961 - 67 prowadził badania naukowe i socjopolityczne w Indiach dotyczące Romów. Przez cztery lata współpracował z Rządem Indii. To m.in. dzięki niemu 26 stycznia 1964 r. ustanowiono język Hindi językiem narodowym. Po powrocie do Europy walczył o integrację Romane Chave we Francji. Dzięki jego interwencjom w Parlamencie i Rządzie w 1969r. zostało zmienione dyskryminacyjne wobec Romów prawo. Przez następne dwie dekady próbował zwalczać nietolerancję wobec Romów we Francji (projekty integracyjne, konferencje). W 1983r. został nominowany przez władze Romani Union na przedstawiciela World Romani Organisation przy UNESCO w Paryżu. Był konsulem kulturalnym Romów. 8 listopada 1988r. Vania de Gila uzyskał swój drugi tytuł doktora, tym razem Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie w Tuluzie w dziedzinie etno - socjologii. Również w 1988r. został Prezesem Romano Yekhipe France oraz członkiem Francuskiej Rady Narodowej Kultury i Języków Regionalnych. W latach 90 - tych Vania nadal prowadził działalność mającą na celu antydyskryminację oraz integrację z Romami. Podróżował po świecie, organizował sympozja i konferencje temu poświęcone.

Celem życiowym Vani de Gila Kochanowskiego było stworzenie Centrum Kultury Romskiej. Pomimo tylu wielkich rzeczy które zrobił i poświęcenia które w to włożył, nie dane było mu tego dokonać.

Poniżej prezentujemy tylko kilka z jego licznych dzieł:
1965r. – "The origins of the Gypsies" in UNESCO Features, n 477,
1977r. – "Occlusive + r et le mot rom" in Bulletin de la Societe de Linguistique de Paris, n LXXII, p. VII – IX,
1989r. – "Problems of the common romani = Problems of an International Language" in Recueil de Actes du Symposium international sur Langue et Culture romane, Sarajevo (1986),
2002r. – "Precis de la langue romani litteraire", Etude descriptive et comparative ilustree par des textes bilingues dans les differents domaines des sciences de I’Homme, Harmattan.

Odgeja 18 majo 2007 mendyr jamaro pral Vania De Gila. Łeskry historia dzipnakry isy phary. Me dzinav bo miśto kak Vania dzinavys. Javełys kie polska i kie me isys dre kher, sys mange bary frejda kaj kak Vania mogindzia te opheneł peskre dzipnatyr mange  i dova so jov pszegeja dre peskro dzipen na but manusia dzinen. Kak Vania lidziałys peskro dzipen ciorores, łeskro barvalipen isys kaj te sykaveł ciacuni historia romani, karyk sam i kon sam, i dava me  paciav kaj Roma na bistyrena so jamaro prał Vania De Gila Jan Kochanowski mekcia manuszenge.
Roman Chojnacki
Romanes OSIU

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-05-2007 o godz. 10:10:06 (7163 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Związek Romów Polskich ogłasza konkurs na reportaż o Romach!

News
Związek Romów Polskich ogłasza konkurs na najciekawszy reportaż - artykuł pt: "Romowie jakich znam".

I. CELE KONKURSU:

Celem konkursu jest wybranie i nagrodzenie najciekawszego pisemnego reportażu opowiadającego o Romach, o ich życiu, tradycji, potrzebach czy problemach. O pokazaniu tej społeczności z tej strony, z jakiej każdy z nas ją zna.

II. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:

1. W konkursie mogą brać udział wszyscy chętni, bez ograniczeń wiekowych i narodowościowych.
2. Udział w konkursie jest bezpłatny.
3. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi i nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach.
4. Każda praca powinna obejmować co najmniej 5 stron A4 i zawierać przynajmniej 5 samodzielnie wykonanych fotografii dotyczących tematu konkursu. Fotografie te muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi i nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie w/w fotografii na konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach. Fotografie muszą być w postaci plików zdjęciowych nagrane na nośniku CD-ROM wysłane pocztą lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: zrp.romanoatmo@wp.pl lub rom.ch@pro.onet.pl. Minimalna rozdzielczość fotografii to 800x600 pixeli. Część pisemna pracy, oprócz wysłanej pocztą w formie wydrukowanej, musi być również nadesłana w postaci elektronicznej - plik programu MS Word lub Adobe Acrobat (PDF) - pocztą na nośniku CD-ROM lub pocztą elektroniczną.
5. Ilość prac nadesłanych na konkurs jest dowolna.
6. Każda praca powinna być podpisana. Do pracy należy dołączyć: imię i nazwisko autora, jego adres, telefon kontaktowy (ew. adres poczty elektronicznej) oraz kartę zgłoszeniową dostępną na stronie internetowej Organizatora konkursu: www.romowie.com
7. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem Związkowi Romów Polskich w Szczecinku prawa na wykorzystanie prac na: druk w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, wykorzystania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń nadających się do rozpowszechniania (np. nośniki magnetyczne, elektroniczne, CD-ROM), wprowadzanie do obrotu, wprowadzanie do pamięci komputera, a także prezentowanie na konferencjach (w tym prasowych), szkoleniach, wystawach, rozpowszechnianie w mediach i prasie, a także prezentowania na imprezach organizowanych w celu promowania kultury romskiej.
8. Prace należy nadsyłać w dwóch kopiach: listownie pocztą oraz pocztą elektroniczną do 30 sierpnia 2007 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:
Związek Romów Polskich
Plac Wolności 12
78 - 400 Szczecinek
z dopiskiem "Konkurs"
Adresy poczty elektronicznej:
zrp.romanoatmo@wp.pl lub rom.ch@pro.onet.pl
9. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane i pozostaną w zbiorach Związku Romów Polskich.
10. Osoby nadsyłające swe zgłoszenia w ramach konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych na potrzeby Konkursu przez nadesłanie takiej zgody w formie załącznika do pracy konkursowej (ustawa o ochronie danych osobowych z dn. 29 sierpnia 1997 roku Dz.U. Nr 133, poz 833 z późn. zm.), czyli karty zgłoszeniowej.
11. Wątpliwości dotyczące organizacji i przeprowadzenia konkursu rozstrzyga jego organizator.

III. OCENA PRAC

1. Wyboru najlepszej pracy konkursowej dokona trzyosobowa Komisja Konkursowa.
2. Przy ocenie projektów Komisja bierze pod uwagę następujące kryteria: trafność doboru treści do tematu pracy, oryginalność, walory artystyczne, kompozycję, poprawność treści.
3. Rozstrzygnięcia Komisji są ostateczne.

IV. OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU

1. Nazwisko zwycięzcy zostanie opublikowane na stronie Związku Romów Polskich www.romowie.com do dnia 30 września 2007 roku.
2. Zwycięska praca wraz z imieniem i nazwiskiem autora zostanie opublikowana w dwumiesięczniku wydawanym przez ZRP „Romano Atmo”.
3. Zwycięzca zostanie powiadomiony listownie, telefonicznie bądź pocztą elektroniczną o wynikach konkursu.
4. Po wyłonieniu zwycięzcy Organizator konkursu skontaktuje się z nim telefonicznie w celu ustalenia formy przekazania nagrody.

V. NAGRODA GŁÓWNA

1. Nagroda główna dla najlepszej pracy konkursowej wynosi 500 zł.


KARTA ZGŁOSZENIOWA

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-05-2007 o godz. 15:22:05 (8173 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3.2)

 Nareszcie są stypendia!

News
Dziś (czwartek 29.03.07) wypłacane są stypendia dla studentów romskich. Dla tych studentów, którzy wysłali do ZRP zaświadczenie o zaliczeniu semestru oraz kontynuowaniu nauki na semestrze wyższym przelewana na konto jest kwota za miesiące styczeń, luty oraz marzec. Natomisat Ci studenci, którzy nie wysłali do nas jeszcze odpowiedniego zaświadczenia otrzymają stypendia za miesiące styczeń i luty.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-03-2007 o godz. 11:11:10 (2313 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wyrok Sądu!

News
6 marca 2007 r.

Sąd Rejonowy w Szczecinku (Zachodniopomorskie) uznał Bogdana Trojanka, znanego artystę i jedynego na świecie romskiego Kawalera Orderu Uśmiechu, za winnego pomówienia prezesa Związku Romów Polskich Romana Chojnackiego. Sąd wymierzył mu karę 25 tys. zł grzywny, zawieszając jej wykonanie na dwa lata.

Trojanek musi też przeprosić Chojnackiego, kierując na jego domowy adres pismo w tej sprawie oraz rozesłać do 14 państwowych i samorządowych instytucji, w tym Kancelarii Sejmu i Prezydenta sprostowanie dotyczące informacji podanych we wrześniu ub. r. w sprawie rozliczenia przez Chojnackiego wartej 238 tys. dolarów pomocy dla Romów. Reprezentujący Trojanka mec. Tomasz Musiał nie wyklucza złożenia apelacji od wtorkowego wyroku. Pełnomocnik oskarżyciela prywatnego mec. Wojciech Litorowicz powiedział po ogłoszeniu wyroku, że jest z niego bardzo zadowolony. - Kwestia kary była dla nas drugorzędna, przede wszystkim chodziło o sprostowanie informacji, które podważały wiarygodność Związku Romów Polskich - dodał.

(PAP)

       


Dorota Gołębiewska z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji dla portalu Gazeta.pl

Budzący tyle emocji w środowisku Romskim proces, jaki wytoczył Bodanowi Trojankowi Roman Chojnacki ze Związku Romów Polskich śledzimy od początku. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) od kilku lat współpracuje ze ZRP przy realizacji projektów dla społeczności romskiej. Program Pomocy Humanitarno-Socjalnej w ramach którego Związek Romów Polskich przekazał pomoc rzeczową dla Romów, był monitorowany przez cały czas realizacji oraz poddany audytowi zewnętrznemu i wewnętrznemu. Nigdy nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości: projekt zakończył się zgodnie z harmonogramem i został poprawnie rozliczony. Werdykt wydany przez sąd nie jest dla nas zaskoczeniem.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-03-2007 o godz. 15:57:14 (2970 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3)

 Skandal w Szczecinku

News
28 lutego 2007 roku w Szczecinku stała się rzecz niebywała, nader przykra i wstydliwa dla wszystkich Romów. Przed Sądem Rejonowym w Szczecinku doszło do rękoczynów między Romami. Konflikt nie dotyczył sprawy, która toczyła się w szczecineckim sądzie lecz wprowadzeni w błąd Romowie próbowali "wyjaśnić" niejasną sytuację przechodząc do rękoczynów.

Żenujące jest to, że tego dnia przed sądem był zwierzchnik Romów Henryk Nudziu Kozłowski i nie potrafił zapanować nad grupą, zapobiec zaistniałej sytuacji, a nawet nie próbował tego zrobić. Swoim postępowaniem i decyzjami kreuje negatywny obraz Romów, wypacza wizerunek i utrudnia prace ludziom, którzy starają się walczyć z negatywnymi stereotypami. Sam jako zwierzchnik nie wnosi nic pożytecznego do kultury romskiej. Wykorzystuje prawo romskie według własnego uznania.

Jako zarząd i członkowie Związku Romów Polskich w Szczecinku chcieliśmy wyrazić swoje ubolewanie nad zaistniałą sytuacją. Mamy nadzieję, że ten precedens nie zniweczy naszej wieloletniej pracy nad pozytywnym wizerunkiem Romów. Mamy świadomość ile jeszcze przed nami do zrobienia. Ta przykra sytuacja motywuje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy, podniesienia poziomu edukacji i kształtowaniu pozytywnej postawy społecznej. Zmiany, które stara się wprowadzić intelektualna romska elita nie podobają się wszystkim Romom. Jednakże bezdyskusyjnie nadszedł czas na zmiany. Żyjemy w demokratycznym kraju i demokrację chcemy wprowadzić do środowiska romskiego bez szkody dla tradycji romskiej, jednak dyktator walczy o władzę wszelkimi sposobami. Droga do wolności jest długa i bolesna - wiedzą to najlepiej Polacy, którzy walczyli o wolność. Prosimy o wyrozumiałość i wsparcie dla osób, które mają odwagę na przemianę i cywilizacyjną ewolucję. Romowie to wspaniali ludzie, zachowanie kilku agresywnych osób nie może być miernikiem całej romskiej  mniejszości etnicznej.

Mamy nadzieje na wsparcie osób, które widzą cel naszych działań nie odwrócą się do Romów plecami.

Prosimy o Państwa komentarze w tej sprawie.


       
       
       

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-03-2007 o godz. 10:38:28 (10463 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3.54)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund