Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Pomoc dla Romów w Małopolsce

News
Jak się dowiedzieliśmy, najwięcej środków na realizację Rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej otrzyma w tym roku Małopolska, bo aż 3 miliony złotych. Według obliczeń obszar Małopolski zamieszkuje 6 tysięcy Romów, czyli jest to największe skupisko w Polsce.

Rządowy Program na rzecz społeczności romskiej realizowany jest w Polsce od trzech lat. Swoim zakresem obejmuje takie dziedziny, jak edukacja, integracja społeczna, aktywizacja zawodowa, opieka zdrowotna i inne. Corocznie rząd przeznacza około 10 milionów na pomoc Romom, z czego około jedna trzecia trafia do Małopolski. Romowie zamieszkujący tamte tereny mają się więc z czego cieszyć.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2008 o godz. 10:30:18 (2661 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Eksmisja za awantury

News
Czeski sąd zadecydował, że romska rodzina Mozoliksów musi opuścić swoje mieszkanie z powodu powtarzających się awantur.

Eva Stajskalova, rzeczniczka gmachu miasta Vsetin powiedziała: – rodzina naruszała zasady moralne już od dawna. Zalali mieszkanie sąsiadów, zakłócali im sen i zniszczyli im część domu.
Mozolikowie zostali eksmitowani, nawet nie mieli zamiaru zapłacić czynszu. Nie dostaną również żadnego mieszkania zastępczego.

Władze Vsetin w zeszłym roku eksmitowały 20 rodzin, które nie płaciły czynszu. Jesienią 2005 roku władze Vsetin przesiedliły dużą liczbę romskich rodzin. Krok ten wywołał wiele kontrowersji w społeczeństwie czeskim. Było to ostro skrytykowane nie tylko przez romskie organizacje i inne działające na rzecz praw człowieka, ale również przez niektórych polityków.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2008 o godz. 10:22:20 (971 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Węgierscy Romowie emigrują do Kanady

News
Setki Romów z Mohacs, z Południowych Węgier, oczekują na podróżowanie do Kanady bez konieczności wymaganej wizy dla obywateli Węgier – powiedział lider romskiej mniejszości na Węgrzech. - Najlepiej by było, aby na początku niewielu Romów leciało do Kanady. Jeżeli okaże się, że mają pozytywne doświadczenia, wtedy wielu innych podąży za nimi. Wielu Romów w swoim kraju nie jest wstanie utrzymywać nawet samych siebie, wtedy nie pozostaje im żadna inna możliwość, tylko wyjazd.

Według nowych przepisów ogłoszonych przez Kanadyjskiego Ministra Obywatelstwa i Emigracji Diane Finley, obywatele Węgier, Polski, Litwy i Słowacji mogą podróżować do Kanady bez wizy, jednak nie mogą tam pozostać dłużej niż sześć miesięcy. Nie muszą również szukać zatrudnienia.

Kanada przywróciła ustrój o wizach z Węgrami 5 – go grudnia 2001 roku, po tym, jak kanadyjskie władze znalazły zbyt wielu obywateli węgierskich, głównie Romów – którzy szukali schronienia w Kanadzie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2008 o godz. 10:12:22 (987 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nareszcie są stypendia!

News
Z przyjemnością informujemy studentów, że po bardzo długim opóźnieniu dzisiaj nareszcie otrzymaliśmy środki na wypłaty stypendiów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pieniądze natychmiast zostały przez nas przelane na konta studentów.


Wysłany przez admin_zrp dnia 30-04-2008 o godz. 13:50:59 (1024 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 8 kwiecień - Światowy Dzień Romów

News
Ósmego kwietnia Romowie na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Romów. Ta data przypomina narodowym i międzynarodowym politykom o ciągłej potrzebie adresowania działań na rzecz poprawy sytuacji Romów. Do lat 70-tych XX wieku, Romowie nie byli traktowani jako odrębny naród. W związku z tym nigdy nie posiadali także żadnego przedstawiciela międzynarodowego ani ogólnokrajowego, który reprezentowałby ich interesy na arenie politycznej.

Sytuacja ta zmieniła się w 1971 roku, kiedy to w Orpington pod Londynem zorganizowano z inicjatywy kilku organizacji zachodnioeuropejskich I Światowy Kongres Romów. Uczestniczyło w nim 50 - ciu przedstawicieli z 14 krajów, w tym wielu nie – Romów. Zebrano się, by swym działaniem zamanifestować obecność tej grupy etnicznej w społecznościach całego świata, by zabiegać o ich polityczne, społeczne i kulturowe prawa. Ważne było również to, aby organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów traktowały swoich romskich mieszkańców na równi z własnymi obywatelami.

Zaprezentowano tam po raz pierwszy hymn („Gelem, gelem...”), którego opracowaniem zajmował się Jarko Jovanowić. Przyjęto także barwy romskiej flagi. Od tamtej pory romska flaga składa się z poziomych pasów: niebieskiego, symbolizującego niebo i zielonego, oznaczającego ziemię – po środku umieszczone jest stylizowane czerwone koło od wozu, które kojarzyć ma się nie tylko z wędrówką Romów, ale także z kołem występującym na godle i fladze Indii (czakra), symbolizując wieczny ruch i słońce. 

Na kongresie tym uznano także za właściwe stosowanie nazwy „Rom” dla określenia wszystkich Romów świata.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-04-2008 o godz. 13:20:08 (1756 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3)

 Wypoczynek dla byłych więźniów obozów

News
Stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk od wielu już lat zaprasza na wypoczynek do Niemiec byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i gett. W tym roku Stowarzyszenie planuje zaprosić grupę romskich ofiar holocaustu.
W okresie od 7 do 23 lipca 2008 roku stowarzyszenie zaprasza 10 kobiet romskich do spędzenia wypoczynku w Klasztorze św. Trudpert w Munstertal w pobliżu Freiburga. Jest to zakon kobiecy zgromadzenia sióstr świętego Józefa.

Organizatorzy chcą pokazać gościom inne Niemcy. Chcą, aby ich kraj pozostał w pamięci ofiar holocaustu jako kraj, który przyznaje się do swej obciążonej wina przeszłości, ale też jako kraj, który pomimo to kształtuje pokojowe oblicze Europy. Stowarzyszenie pragnie aby ich goście znaleźli u nich sposobność do wypoczynku oraz zregenerowania zdrowia i poprawy samopoczucia. Spacery i wycieczki organizowane będą przez honorowych współpracowników Maximilian-Kolbe-Werk.

Koszty zakwaterowania i wyżywienia, jak również koszty podróży pokrywa zakon sióstr oraz Stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk. Warunkiem jest, aby dana osoba była w stanie znieść trudy podróży oraz miała dość stabilny stan zdrowia. Każdy gość jest przez stowarzyszenie ubezpieczony na wypadek choroby, leczenie jednak może być tylko w przypadku nagłego zachorowania. Poza tym każda osoba otrzyma kieszonkowe.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wycieczce prosimy o kontakt telefoniczny bądź listowny ze Związkiem Romów Polskich w Szczecinku do dnia 20 kwietnia 2008 roku.

Związek Romów Polskich
ul. Plac Wolności 12
78-400 Szczecinek
tel. 094 37-250-98


Wysłany przez admin_zrp dnia 02-04-2008 o godz. 11:29:46 (1075 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne opóźnienie wypłat stypendium

News
Informujemy studentów, którzy korzystają z programu stypendialnego, że zostaliśmy poinformowani przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji o kolejnym opóżnieniu w przekazaniu nam środków stypendialnych. Według informacji MSWiA stypendia wypłacane będą studentom pod koniec kwietnia.


Wysłany przez admin_zrp dnia 20-03-2008 o godz. 14:32:56 (1014 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Irlandzki Rom śmiertelnie pobity

News
30 letni członek irlandzkich Romów został śmiertelnie pobity przez gang uzbrojony w noże i siekiery – podali politycy i Policja irlandzka.

Jak podają służby policyjne Irlandii Północnej, około 2.00 w nocy kilku mężczyzn pobiło na śmierć swą ofiarę na oczach jej ciężarnej żony oraz kilku dzieci. Żona mężczyzny odniosła nieznane na razie obrażenia. Policjanci twierdzą, iż zabicie mężczyzny to rezultat rodzinnych porachunków (wendet) wśród Romów, którzy w Irlandii znani są jako wędrowcy i z reguły mieszkają w ruchomych przyczepach. W ubiegłym roku kilku Romów zostało poszkodowanych w Belfaście w wyniku wendet przejawiających się strzelaninami oraz użyciem noży. Ponad 1.000 Romów żyje w Belfaście, głównie w zachodniej części stolicy Irlandii Północnej.

Miejscowy polityk Alex Attwood, określił wydarzenie jako „okrutne i bestialskie morderstwo, które wstrząsnęło całą społecznością w Zachodnim Belfaście”. Zaapelował też do hermetycznej społeczności, by sprawiedliwości szukała w sądzie, a nie w atakach odwetowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-03-2008 o godz. 11:34:48 (1009 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Berlusconi skrytykowany

News
Berlusconi skrytykowany w Brukseli za negatywne wypowiedzi na temat Romów

Liberalni ustawodawcy w Brukseli oraz rzecznicy praw Romów zażądali przeprosin od Premiera Włoch Silvio Berlusconiego z powodu jego apelu o „zero tolerancji” dla Romów, nielegalnych imigrantów oraz przestępców. Berlusconi wypowiedział te słowa na początku kampanii do zbliżających się kwietniowych wyborów, w wyniku których chciałby po raz trzeci zostać szefem włoskiego rządu. Deputowana Parlamentu Europejskiego Wiktoria Mohaczi wydała oświadczenie następującej treści: „Te słowa przynoszą wstyd i są nie do zaakceptowania w przypadku byłego Premiera kraju należącego do UE”.

Mohaczi dodała, że ważne osoby winny zaprzestać wygłaszania oświadczeń, które „stanowią zachętę do nienawiści i stygmatyzowania Romów”. Jej komentarze otrzymały poparcie dziesiątek organizacji pozarządowych reprezentujących interesy około 10 milionów Romów żyjących w Europie. Berlusconi na antenie Porta a Porta – politycznego show emitowanego w czwartki przez włoską telewizję RAI 1, bronił swych słów „Nie sądzę, że mówienie o zerze tolerancji w stosunku do Romów i nielegalnych imigrantów jest rasizmem”.

Magnat medialny, który przewodzi centroprawicowej koalicji, ponownie oskarżył romskie osiedla o wychowywanie przestępców.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-03-2008 o godz. 11:29:14 (915 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Narodowa Agencja na rzecz Romów

News
Gruia Bumbu, przewodniczący Narodowej Agencji ds. Romów (NAR) udzielił wywiadu dla Świata Romów, w którym mówi o osiągnięciach i porażkach polityki władz państwowych. Mówiąc o celach i roli Narodowej Agencji Gruia Bumbu, stwierdziła, że NAR zajmuje się monitorowaniem i ocenianiem polityki władz państwowych w stosunku do Romów. „W Rumuni istnieje strategia na rzecz poprawy sytuacji romskiej grupy etnicznej, w ramach której 10 obszarów to priorytety. W momencie, gdy objąłem kierownictwo w NAR, wspólnie z Sekretarzem Generalnym Rządu uświadomiliśmy sobie, że nie zdołamy działać na wszystkich 10 obszarach. W związku z tym skoncentrowaliśmy na mieszkalnictwie, edukacji, opiece medycznej i zatrudnieniu. Tam, gdzie prace są w toku, NAR pracuje nad projektem w ramach ponadpaństwowej współpracy, składając podanie, aby otrzymać 5 milionów Euro na strategicznie ważny projekt. Dotyczył on założenia w początkowej fazie 8 ośrodków do walki ze społecznym wykluczeniem, a w ciągu 2 lat w pozostałych 24 województwach”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-03-2008 o godz. 11:13:57 (1017 odsłon)
(Czytaj więcej... | 3698 bajtów więcej | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund