Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Teatr romski i wprowadzenie Euro na Słowacji

News
"Zlokalizowany w Koszycach Teatr Romski Romathan w ramach inicjatywy Narodowego Banku Słowacji, będzie wyjaśniał tamtejszym Romom zagadnienie wprowadzenia Euro przez Słowację'' – powiedział CTK dyrektor Teatru Karel Adam.

"Inicjatywa NBS jest nakierowana na informowanie poprzez przedstawienia teatralne zagadnienia przyjęcia przez Słowację wspólnej europejskiej waluty'' – powiedziała Jana Kowaczowa. Jak dodała: "jest to jedna z inicjatyw skierowanych do grup osób o ograniczonym dostępie do informacji''. Scenariusz jest gotowy od maja – już wkrótce teatr odbędzie tournee po romskich społecznościach. Jak mówi Adam: "będzie to połączenie muzyki, tańca, dramatu ze specjalnymi scenami''.

Teatr Romathan został założony w 1992 roku i obecnie liczy 33 osoby. NBS podpisał z nimi kontrakt na 40 przedstawień teatralnych – informuje Kowaczowa, dodając jeszcze, iż będą objęci wsparciem ze środków na kampanię informacyjną o Euro.

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-07-2008 o godz. 09:58:01 (1037 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Domy dla Romów w rumuńskiej Oradei

News
Fundacja na Rzecz Mieszkalnictwa wraz z Urzędem Miasta Oradea zaangażowały się w działania zachęcające do budowy mieszkań dla społeczności romskiej zamieszkującej miasto. Laszko Borbely – Minister ds. Rozwoju, Prac Publicznych i Mieszkalnictwa Rumunii, kiedy odwiedził miejsce budowy i na własne oczy ujrzał warunki w jakich żyją Romowie, także dołączył do istniejącej już Fundacji Burmistrza i jego zastępcy.

Teren wybrany przez Fundację i Miasto jest opustoszały i cieszy się złą opinią. 148 rodzin – łącznie 630 osób, mieszkało w 96 mieszkaniach, wszyscy stłoczeni i poniżeni. Liczący ponad 40 lat budynek nigdy nie był remontowany. Naprzeciwko tych budynków Fundacja zamierza wznieść domy – bliźniaki dla ponad 100 osób, pierwsze 10 ma być gotowych do końca czerwca. Jak powiedział nadzorujący całe przedsięwzięcie Emil Barna z Fundacji na Rzecz Mieszkalnictwa: „beneficjenci zostaną wybrani według kryterium pilności ich potrzeb, ponadto będą czynnie wspierać wolontariuszy przy budowie albo spłacać swe domy przez następne 20 lat, jednakże bez oprocentowania”. Dodał też, że cena dla Romów będzie wynosiła jedynie 15.000 Euro, która obejmuje jedynie koszty materiałów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-07-2008 o godz. 09:47:09 (1385 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 ERIO przeciwko atakom na Romów we Włoszech

News
Oświadczenie Europejskiego Biura Informacyjnego Romów dotyczące rasistowskich ataków przeciwko Romom we Włoszech.

ERIO (European Roma Information Office) wyraziło głębokie zaniepokojenie ostatnimi atakami na Romów dokonywanymi przez włoskich obywateli i bierną postawą władz tego kraju. Biuro prosi rząd Republiki Włoch o podjęcie pilnych działań, celem powstrzymania dalszych ataków oraz zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony romskiej społeczności. Ostatnie przypadki agresji skierowanej przeciwko Romom, zarówno ze strony osób indywidualnych, jak i sił bezpieczeństwa (Policja, Straż Graniczna), są dowodami zorganizowanych działań wymierzonych w osoby narodowości romskiej.

Wydarzenia z ostatnich kilku tygodni są dodatkowo podsycane nierozsądnymi wypowiedziami polityków wysokiego szczebla oraz przedstawicieli władz państwowych. Ivan Ivanow z ERIO wzywa włoskie władze do podjęcia śledztwa i odpowiednich kroków prawnych przeciwko osobom odpowiedzialnym za brutalne ataki na Romów.

Romska społeczność we Włoszech w większości pochodzi z Europy. W związku z tym powinni mieć takie same prawa, jak inni Europejczycy. Rząd w Rzymie powinien podczas wprowadzania w życie wszelkich regulacji sprawdzić ich zgodność z dyrektywami UE, takimi jak: 2004/38 przeciw dyskryminacji, 2000/43 o równości ras. Jednocześnie Biuro Informacyjne z zadowoleniem przyjęło informację o debacie dotyczącej sytuacji Romów we Włoszech i innych krajach w Parlamencie Europejskim.

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-07-2008 o godz. 09:36:27 (1051 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 USA wzywają do przestrzegania praw człowieka

News
Władze amerykańskie zwróciły uwagę na częste przypadki dyskryminacji członków społeczności romskiej w Środkowej, Wschodniej i Południowej Europie. Są oni przedmiotem szeroko obecnej dyskryminacji społecznej, na poziomie urzędowym czy ze strony organów ścigania. Te problemy są, zdaniem Amerykanów, niedostatecznie rozwiązywane przez odpowiedzialne za dane sprawy władze czy instytucje.

Stany Zjednoczone są zaangażowane w ochronę praw obywatelskich Romów w ramach ONZ, OBWE czy Paktu Stabilności. Pod auspicjami Funduszu Ofiar Nazizmu rząd USA przyznał ponad 585.000 USD dla Instytutu Społeczeństwa Otwartego na stypendia szkolne, granty oraz inne inicjatywy w zakresie opieki medycznej i edukacji.
 
Amerykanie przypomnieli rządom krajów członkowskich OBWE, a w szczególności Rumunii, Czech, Słowacji i Węgier, o konieczności przestrzegania zobowiązań dotyczących Romów, przyjętych w Stambule w 1999 roku, choć w porównaniu z poprzednimi latami zauważono we wspomnianych 4 krajach pewne postępy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-07-2008 o godz. 09:44:41 (1129 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warmińsko-mazurskie a pomoc dla Romów

News
Na terenie tego województwa rządowy program na rzecz społeczności romskiej realizowany jest od pięciu lat. W tym roku władze województwa na pomoc Romom otrzymają 382.169 zł. Najbardziej skorzystają na tym olsztyńscy Romowie, bowiem Prezydent Olsztyna otrzyma na ten cel od Wojewody 127.362 zł. Pieniądze te mają już swoje przeznaczenie, a mianowicie wyremontowane zostaną mieszkania romskie, dofinansowane zostanie dalsze funkcjonowanie świetlicy, a przy szkole nr 2 w Olsztynie powstanie stała ekspozycja tradycji i kultury Romów. 81.195 zł. trafi do Elbląga. Dzięki tym pieniądzom dzieci romskie pojadą na kolonie letnie oraz wycieczki. Wsparcie dostanie także "Letnia szkoła fotografii", pracownia ceramiczna oraz świetlica romska.

Jeden z najciekawszych według Ministra i zaakceptowanych projektów pochodzi z Nowego Miasta Lubawskiego. Polegać on będzie na świadczeniu usług opiekuńczych w rodzinach romskich przez bezrobotne kobiety romskie. Duża część ze 101.613 zł, która trafi do Nowego Miasta Lubawskiego, przeznaczona będzie także dla działającej tam niepublicznej szkoły.
 
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa następne 27.018 zł. województwo otrzyma na zakup wyprawek szkolnych dla romskich dzieci. Pieniądze te, za pośrednictwem MEN, trafią bezpośrednio do szkół kształcących dzieci romskie, między innymi do Gimnazjum nr 5 w Olsztynie oraz do trzech szkół podstawowych: w Ełku, Elblągu i Olsztynie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-07-2008 o godz. 09:41:33 (2339 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Zasady przy udzielaniu dotacji przez MSWiA

News
Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawiła się informacja o szczegółowych zasadach postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację w 2009 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-07-2008 o godz. 15:00:30 (1093 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wakacje w Świetlicy Integracyjnej

News
W czasie wakacji w Świetlicy Integracyjnej w Szczecinku w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Jasnej 2 będą prowadzone zajęcia dla dzieci polskich i romskich. Organizowane będą różnego rodzaju zabawy, wycieczki, zajęcia plastyczne oraz konkursy, m.in. wykonanie portretu swojego idola, nauka tańca romskiego oraz piosenek w języku romskim, wykonanie prac plastycznych z wybranych scen filmowych czy namalowanie postaci z ulubionego filmu - najlepsze prace będą odpowiednio nagrodzone. Wychowankowie świetlicy zostaną zapoznani z historią miasta, planowane są wycieczki po zabytkach Szczecinka (wycieczka do muzeum), zorganizowanie wspólnego ogniska z przyjaciółmi, rejs statkiem po jeziorze Trzesiecko, wyjścia do kina.
Pod koniec wakacji będą przeprowadzone zajęcia w celu podsumowania wakacyjnych wrażeń. Ostatnie zajęcia będą prowadzone w taki sposób, aby przygotować dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego 2008/2009.

       

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:21:30 (1144 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Aby mieszkało się lepiej...

News
Gmina Głubczyce otrzymała od Wojewody 85.000 zł. na wyremontowanie pięciu mieszkań socjalnych dla Romów. Pieniądze pochodzą z programu "Żyjmy lepiej", który kierowany jest właśnie do społeczności romskiej. Na dzień dzisiejszy baraki znajdują się w opłakanym stanie. Mieszkania, w których brakuje toalet, są zniszczone. Do tej pory łazienki znajdowały się na dworze. Dzięki pracom budowlanym, łazienki zostaną zbudowane wewnątrz pomieszczeń. Odnowione zostaną także pokoje, kuchnie i korytarze. Planowo prace potrwają do końca lipca. Pierwsze przeprowadzki będą miały miejsce najprawdopodobniej we wrześniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:17:21 (995 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Jedyna romska uczelnia na Słowacji zamknięta

News
Samorząd regionu Bańska Bystrzyca zdecydował o zamknięciu zlokalizowanej w Lucenecu szkoły średniej dla uczniów o niskich dochodach. Szkołę założono 3 lata temu, jako program pilotażowy adresowany do Romów. Milan Murgas – miejscowy gubernator powiedział telewizji TA3, że do wspomnianej szkoły uczęszczało za mało uczniów, a zatem otrzymywała ona mniej funduszy. Dodał też, jego urząd nie mógł wspierać szkoły dodatkowymi pieniędzmi, gdyż byłoby nie w porządku wobec innych szkół.
Peter Gabor – były dyrektor szkoły, zagroził złożeniem skargi do Brukseli, określając decyzję władz regionu jako skandaliczną. Władze regionu próbują porozumieć się z Ministerstwem Edukacji co do możliwości dalszego funkcjonowania szkoły pod pewnymi warunkami.

Według danych Amnesty International, jedynie 3 procent słowackich Romów ma wykształcenie średnie, a niecałe 0,5 procenta wyższe.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:13:41 (932 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 UE krytykuje ataki na Romów we Włoszech

News
Kierownictwo UE skrytykowało akty przemocy wymierzone w Romów we Włoszech i ostrzegło przed wydalaniem obywateli innych państw członkowskich jedynie z powodu ich pochodzenia etnicznego. Napastnicy podłożyli ogień pod romskie chatki na przedmieściach Neapolu, w ramach odpowiedzi na rzekomą próbę porwania przez młodzież romską dziecka z domu na przedmieściach miasta.

Konserwatywni politycy we Włoszech wzywają do podjęcia ostrzejszych środków przeciwko cudzoziemcom. Premier Silvio Berlusconi na spotkaniu Gabinetu, zaproponował rozprawienie się z nielegalną imigracją i cudzoziemcami popełniającymi przestępstwa.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:06:13 (1053 odsłon)
(Czytaj więcej... | 2074 bajtów więcej | Wynik: 1)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund