Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 Romowie do Indii

News
Jak donoszą „Lidowe Nowiny”, Czeska Partia Narodowa zamierza wygrać wybory w 2010 r., za sprawą swego 150 – stronicowego programu pod tytułem „Ostateczne rozwiązanie kwestii Cyganów w Czechach”. Przedstawiciele partii twierdzą, iż nie chcą przenosić na grunt współczesny metod zastosowanych przez III Rzeszę w stosunku do Żydów. Wyjaśniają, iż chodzi im jedynie o wykupienie pewnego obszaru Indii i przesiedlenie tam czeskich Romów.

Grupa autorów programu jest kierowana przez Jirziego Gaudina i Petrę Edelmanovą – przewodniczącą partii - dodaje gazeta. Wśród autorów jest też kilku przedstawicieli świata akademickiego, którzy chcą jednak pozostać anonimowi.

Ivan Weslej – przewodniczący romskiego stowarzyszenia Dżeno skarżył się dziennikarzom, iż „Romowie, pomimo swej ponad 500 – letniej obecności na ziemiach czeskich, wciąż są traktowani jak cudzoziemcy”. Rzecznik partii Pavel Sedlacek, pokazywał mocne punkty programu, ich wykonalność, a także powody dla których nikt dotychczas nie rozwiązał tej kwestii. Jego zdaniem repatriacja jest jedynym sensownym i skutecznym rozwiązaniem, po tym jak wszystkie wcześniejsze próby zawiodły. W zakupie terytorium oraz przesiedlaniu winny wziąć udział także inne kraje europejskie.

Ekspert do spraw ekstremizmu Miroslaw Mares twierdzi, iż retoryka niechęci do Romów na pewno nie będzie gwarantem sukcesu nacjonalistów. Wprawdzie antyromskie nastroje są dość silne w czeskim społeczeństwie, to jednak w 1998 r. Miroslaw Sladek przegrał wybory, mimo podobnych haseł wyborczych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-10-2008 o godz. 11:13:50 (3408 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 4.33)

 Bałkański król cygańskiej muzyki nie żyje!

News
Saban Bajramowić, uznawany za króla cygańskiej muzyki, zmarł w wieku 72 lat. Powodem śmierci był zawał serca.

Bajramowić urodził się w 1936 roku w Niszu. Jako dziecko rzucił szkołę i zdobył muzyczną edukację na ulicy, jak wielu miejscowych Romów. Zespół założył w więzieniu, do którego trafił za odmowę służby wojskowej. Zasłynął jako kompozytor i wykonawca muzyki do wielu filmów, w tym słynnego obrazu Emira Kusturicy „Czarny kot, biały kot”.

Serbski Minister Kultury w swym liście kondolencyjnym do rodziny zmarłego, określił jego śmierć, jako „niewiarygodną stratę dla kultury narodowej”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-10-2008 o godz. 10:54:11 (1378 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zlikwidowano największy obóz Romów we Francji

News
Jak podała agencja IAR, we Francji zlikwidowano największy obóz Romów w tym kraju. Z 600 mieszkających tam Romów tylko 25 rodzinom pozwolono na pozostanie we Francji. Organizacje humanitarne obawiają się, że zrównanie z ziemią przez buldożery podparyskich romskich obozów mogą być wskazówką dla władz Rzymu w kwestii tamtejszych obozowisk.

W komunikacie IAR możemy znaleźć informację, że na ponad 23 tysiące osób wydalonych w zeszłym roku z Francji jedna dziesiąta to Romowie z Rumunii i z Bułgarii. Warto dodać, że IAR przypomina fakt, o którym być może nie wszyscy pamiętają: od początku zeszłego roku, kiedy to Bułgaria i Rumunia zostały przyjęte do Unii Europejskiej, Romowie mają wszelkie prawa obywateli Unii.

Więcej o życiu w obozowiskach pod Paryżem możemy się dowiedzieć z artykułu Agnieszki Kumor, który pojawił się na stronie Radio France Internationale.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-10-2008 o godz. 15:38:51 (1500 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie odpracowują czynsze

News
Jak podała wrocławska Gazeta Wyborcza, Romowie w miejscowości Kowary odpracowują czynsze. Według GW od dwóch miesięcy na zlecenie urzędu miasta pracuje ośmioro Romów. Chętnych było o wiele więcej, jednak z powodu ograniczonych środków nie można było zatrudnić wszystkich. Gazeta Wyborcza pisze, że Romowie pracują przede wszystkim przy porządkowaniu budynków miejskich i ulic. Każdy zarabia około 1100 zł miesięcznie, z czego połowa idzie na wyrównanie długu wobec miasta, a druga część jest im wypłacana w gotówce.

Kowary to niespełna dwunastotysięczne miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Fundusze na zatrudnienie Romów pochodzą z rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Warto zaznaczyć, że ten sam pomysł próbowały wcielić w życie już kilka lat temu władze Legnicy, jednak tam nie powiodła się ta inicjatywa.

Artykuł GW można przeczytać tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-10-2008 o godz. 15:21:50 (989 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Cygańska Fiesta

News
Cygańska Fiesta na IX Letniej Akademii Filmowej – Zwierzyniec 2008

Za oknem szaro – rozpoczęła się jesień. Z utęsknieniem wspominamy minione lato. Lato romskie w Polsce to przede wszystkim festiwale - tych, w ostatnich latach przybywa coraz więcej. Oczywiście bardzo się z tego faktu cieszymy. Dla wielbicieli kultury Romów wielką gratką są już nie tylko Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa czy Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Glinojecku (dawniej w Ciechocinku), ale również festiwale w Szczecinie, Olsztynie... Warto przypomnieć, że tegoroczne lato obfitowało w jeszcze jedną romską imprezę – w Zwierzyńcu, w ramach IX Letniej Akademii Filmowej odbyła się Cygańska Fiesta.

W czasie kilkudniowej imprezy odbyły się m.in. koncerty zespołów Perła i Bracia, Jame Roma, Dikanda, warsztaty tańca romskiego prowadzone przez Karolinę Stankiewicz, degustacja kuchni romskiej czy pokaz tradycyjnych zawodów romskich (kotlarstwo). Z Zwierzyńcu nie zabrakło również poezji – zorganizowano wieczór poezji romskiej „Wiersze z Papuszy głowy ułożone”. Istotnym wzbogaceniem fiesty była debata „Romowie w XXI wieku” z udziałem Prezydenta International Romani Union Stanisława Stankiewicza (temat: Z romskiego punktu widzenia), dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adama Bartosza (temat: Euro-Rom. Współczesny wizerunek Romów w Zjednoczonej Europie),  specjalisty w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA Andrzeja Grzymały Kazłowskiego (temat: Integracja czy subtelna asymilacja? Test tożsamości Romów) oraz Szefa Punktu Kontaktowego do Spraw Romów i Sinti przy Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Andrzeja Mirgi (temat: Romowie we współczesnej Europie - między poszanowaniem odrębności etnicznej a wykluczeniem społecznym).

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-10-2008 o godz. 15:09:01 (2947 odsłon)
(Czytaj więcej... | 3634 bajtów więcej | Wynik: 4)

 Wywiad z Hancockiem

News
Na portalu organizacji pozarządowych ngo.pl pojawił się wywiad z prof. I. Hancockiem, romskim obrońcą praw człowieka, wykładowcą Uniwersytetu w Teksasie. W wywiadzie Kaji Cudak, jeden z najbardziej znanych Romów na świecie mówi m.in. o różniacach między prawem państwowym a prawem zwyczajowym Romów i szeroko rozumianym problemem edukacji.

Wywiad ukaże się również w nowym numerze naszego dwumiesięcznika Romano Atmo.

Prof. Ian F. Hancock to jeden z najwybitniejszych żyjących Romów na świecie. Adwokat i językoznawca, obrońca praw człowieka. Profesor Uniwersytetu w Teksasie, dyrektor uniwersyteckiego Programu Studiów nad Romami oraz Centrum Romskiego Archiwum i Dokumentacji. Ambasador narodu Romów przy ONZ-cie i amerykańskiej Radzie Pamięci Holokaustu. Wyróżniony za swoją działalność wraz z narodem Romów Nagrodą Rafto.

Wysłany przez admin_zrp dnia 01-10-2008 o godz. 13:43:26 (1025 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Drodzy studenci

News
Nadchodzi nowy rok akademicki 2008/2009 z tego względu prosimy o szczegółowe zapoznanie się z naszym regulaminem dotyczącym stypendiów.

Jednocześnie informujemy, że studenci bez względu na to czy już pobierali stypendium czy też będą ubiegać się o stypendium po raz pierwszy są zobowiązani do złożenia wszystkich dokumentów (znaleźć można je tutaj) łącznie z kartą zgłoszeniową. Wszystkie zaświadczenia powinny być w oryginale - w przypadku, gdy jest to ksero dokument musi być poświadczony pieczątką o treści „za zgodność z oryginałem” i potwierdzone pieczęcią instytucji, która wydaje zaświadczenie. 
Termin składania wniosków upływa 28 października 2008 roku.

UWAGA!
Brak jakichkolwiek wymaganych dokumentów powoduje że wniosek jest niekompletny.
Niekompletne wnioski będą odrzucane.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-09-2008 o godz. 13:52:21 (936 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Koncert stu skrzypków

News
BUDAPEST GYPSY SYMPHONY ORCHESTRA

STU SKRZYPKÓW CYGAŃSKICH

16 listopada 2008   godz. 19.00 Hala Stulecia  Wrocław

17, 18 listopada 2008  godz. 19.00 Sala Kongresowa Warszawa


Największa Cygańska Smyczkowa Orkiestra Świata!

Prowadzenie: Sandor Buffo RIGO & Joszef Csocsi LENDVAI

Cygańska Orkiestra Symfoniczna z Budapesztu  składa  się  z najbardziej zdumiewających wirtuozów. Ich występy łączą w sobie najwspanialsze brzmienia tradycyjnych cygańskich melodii kompozytorów takich jak:  Lazlo Berki, Grigoras Dinicu, Jeno Hubai, Victorio Monti, Elemer Szentirmay z utworami największych kompozytorów muzyki klasycznej: Johannes Brahms, Hektor Berlioz, Georges Bizet, Aram Khatchatourian, Franz Listz, Jaques Offenbach, Gioacchino Rossini and Johann Strauss.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-09-2008 o godz. 13:30:36 (2442 odsłon)
(Czytaj więcej... | 4630 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Ruszyły szkolenia na Kapitał Ludzki

News
Ruszyły szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców w ramach Poddziałania 1.3.1 - Projekty na rzecz społeczności romskiej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W związku z planowanym w najbliższym czasie naborem projektów Władza Wdrażająca jako Instytucja Wdrażająca (Instytucja Pośrednicząca II stopnia) dla Poddziałania 1.3.1 - Projekty na rzecz społeczności romskiej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki rozpoczęła cykl jednodniowych szkoleń dla potencjalnych wnioskodawców.

Jednodniowe szkolenia przeprowadzone są na terenie całego kraju przez specjalistów pracujących we Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, pełniącej funkcję Instytucji Pośredniczącej II stopnia dla Poddziałania 1.3.1.

Terminy szkoleń wraz z podziałem terytorialnym uczestników (podział nie jest obligatoryjny):

02.IX.2008 – Wrocław; województwa dolnośląskie i opolskie.
03.IX.2008 – Katowice; województwo śląskie.
04.IX.2008 – Poznań; województwa lubuskie i wielkopolskie.
05.IX.2008 – Szczecin; województwo zachodniopomorskie.
09.IX.2008 – Lublin; województwo lubelskie.
10.IX.2008 – Łódź; województwa łódzkie i świętokrzyskie.
11.IX.2008 – Kraków; województwa małopolskie i podkarpackie (z wyłączeniem powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, jasielskiego).
12.IX.2008 – Nowy Sącz; powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański i jasielski.
16.IX.2008 – Olsztyn; województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.
16.IX.2008 – Warszawa; województwa mazowieckie i podlaskie.

Więcej informacji osoby zainteresowane mogą uzyskać na poniżej podanej stronie internetowej lub pod wskazanym numerem telefonu.

Władza Wdrażająca Programy Europejskie
Sekcja ds. Integracji Społecznej
www.wwpe.gov.pl
tel. (22) 461-91-39

Zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu przez organizacje romskie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-09-2008 o godz. 12:07:42 (1509 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowy numer Romano Atmo

News
Nowy numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już dostępny. Czwarty tegoroczny numer jak zwykle zawiera wiele ciekawych informacji, artykułów i barwnych zdjęć. W Aktualnościach można przeczytać m.in. o bardzo ciekawym sondażu dotyczącym stosunku Polaków do mniejszości romskiej czy o kolejnych skandalicznych krokach włoskich polityków wobec romskich imigrantów. Niewątpliwą atrakcją numeru są fotorelacje z konferencji OBWE (Wiedeń, 10-11 lipiec) oraz z rozstrzygnięcia konkursu dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych (Warszawa, 7-10 lipiec). Nowy numer uświetniają również wywiady z: wiceprezesem Stowarzyszenia Romów w Zabrzu Andrzejem Pumą, czwartym danem w Taekwon-do oraz artystką Małgorzatą Mirgą-Tas, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. W numerze również relacje z romskich festiwali w Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Glinojecku. W szesnastym już numerze Romano Atmo przybliżamy sylwetkę Krystyny Gil, jednej z najbardziej zasłużonych kobiet romskich w Polsce. Nowy numer dopełniają nasze stałe działy: Kuchnia - kurczak w sosie zbójnickim i Moda - Inspiracje Studia Mody Romskiej Wandy Rutowicz.

Przypominamy, że od początku tego roku nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty. Cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 08-09-2008 o godz. 11:10:11 (1010 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1060 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund