Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 ZAPOMNIANE OFIARY

News
SAMUDARIPEN. ZAGŁADA ROMÓW I SINTI W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Zagłada Romów to temat wciąż mało znany i rzadko przebijający się do tak zwanego mainstreamu, w przeciwieństwie choćby do Holokaustu Żydów, którego ogrom i okrucieństwo znane jest na całym świecie. Tymczasem obok Żydów i Polaków w komorach gazowych, w lasach, na bezdrożach i we własnych domach, ginęli masowo również Romowie i Sinti. Uznani za gorszych, nieczystych i wynaturzonych, ludzi drugiej kategorii, otarli się o całkowite wymarcie swego narodu. Zdziesiątkowani odrodzili się po wojnie w swoich sercach wciąż nosząc ból po ogromnej stracie. Dziś, dzięki wszelkim działaniom edukacyjnym i upamiętniającym Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku czyni wysiłki, by wiedza o tragedii, jakiej doznali Romowie, była nagłaśniania i odpowiednio utrwalana. Jednym z takich działań są warsztaty edukacyjne, które trafiając do poszczególnych grup większościowych, są w stanie nie tylko uczyć, ale i przestrzegać przed zachowaniami i czynami, które mogą sprawić, że historia niechybnie zatoczy koło, znów zwracając się przeciw tym, którzy są w mniejszości.

W 2019 roku Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przeprowadził cykl trzech warsztatów pt. „Zapomniane ofiary. „Samudaripen” – Zagłada Romów i Sinti w czasie II wojny światowej”. Ich celem było propagowanie wiedzy o mniejszości romskiej, a zwłaszcza tematyki związanej z Porajmos, Zagładą Romów i Sinti w czasie II wojny światowej (1939-1945). Prócz tego, zadaniem organizowanych przez ZRP spotkań, było także pielęgnowanie pamięci o dawnych Romach, o ich historii, dziedzictwie oraz kulturze; a także walka z wciąż żywymi  stereotypami na temat społeczności romskiej, dotykająca ich w mediach mową nienawiści i jej zaawansowanymi formami, jakimi są rasizm i akty dyskryminacji, jakie ich dotykają. Ponadto chcieliśmy przybliżyć uczestnikom warsztatów dostępne na rynku wydawniczym publikacje o tematyce romskiej, których nie brakuje, choć nie wszyscy o tym wiedzą.


Treść merytoryczną warsztatów przygotował dr Andrzej Sochaj, zastępca dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa od 2001 roku przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku. On także przeprowadził wszystkie spotkania. Dr Sochaj od wielu lat zajmuje się szczególnie zagadnieniem związanym z Zagładą Romów i Sinti w czasie II wojny światowej (1939-1945). Jest autorem wielu opracowań o tematyce romskiej takich jak: „Zagłada Romów i Sinti w byłym, pierwszym, niemieckim, nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej (1941-1945)”, czy „Upamiętnienie Romów i Sinti pomordowanych w czasie II wojny światowej (1939-1945)”.

Konferencje zostały przeprowadzone w trzech różnych lokalizacjach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pierwsze spotkanie odbyło się  w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie w maju ubiegłego roku; kolejne w Politechnice Koszalińskiej, na Wydziale Humanistycznym w Koszalinie przy ul. Kwiatkowskiego w listopadzie. Ostatnie warsztaty przeprowadzano w Domu Seniora FAMILIA w Szczecinku, także w listopadzie. Łącznie we wszystkich warsztatach wzięły udział 53 osoby.

W trakcie pieczołowicie przygotowywanych warsztatów poruszono kilka niezwykle istotnych tematów dotyczących mniejszości etnicznej, jaką są Romowie. Dla wielu zgromadzonych wiedza ta była czymś zupełnie nowym i niezwykle interesującym, co doskonale ukazuje, że społeczność romska, a szczególnie jej trudna historia jest w Polsce jeszcze bardzo mało znana i niełatwo dostępna. Warsztaty poruszały między innymi temat tożsamości romskiej, czyli tego, kim właściwie są Romowie, jakie są ich symbole narodowe (flaga, godło, hymn), jakie obchodzą święta i w jaki sposób je celebrują. Prelegent przedstawiał zebranym także temat polityki władz III Rzeszy wobec Romów i Sinti do 1939 roku i przybliżał najczarniejszy okres historii Romów, czyli okres II wojny światowej, podczas której miała miejsce masowa eksterminacja Romów i Sinti. Andrzej Sochaj próbował wyjaśnić, dlaczego naród ten odczuł na sobie największe żniwo zagłady, opowiadał o romskich gettach, które były pierwszym etapem zagłady oraz, co niezwykle ważne, przypominał jak istotną kwestią jest potrzeba upamiętnienia tych miejsc.

Kolejny blok tematyczny dotyczył genezy, rodzajów i funkcjonowania niemieckich obozów pracy i obozów koncentracyjnych, do których masowo trafiali Romowie, w tym obozu KL Auschwitz-Birkenau, które stało się symbolem romskiego Holokaustu. Dzięki przerażającym danym liczbowym uczestnicy warsztatów zdawali sobie sprawę z tego, jak wielką skalę miała zagłada Romów i Sinti podczas II wojny światowej i czym, tak naprawdę jest wciąż mało nagłaśniany zapomniany Holokaust. Rozprawiano także o tym, jaki był i jest do tej pory wpływ Holokaustu na Romów i ich późniejsze życie.

Na koniec zebrani mogli posłuchać o bogatym wkładzie Związku Romów Polskich w upamiętnienie Romów i Sinti pomordowanych w czasie II wojny światowej (1939-1945), czyli o stawianiu pomników, tablic pamiątkowych oraz organizowaniu uroczystych obchodów ku pamięci ofiar Porajmos na terenie Polski. Ponadto wspomniano o działalności naukowej, organizowaniu przez ZRP różnego rodzaju konferencji tematycznych i warsztatów edukacyjnych. Kończąc te pełne treści i wiedzy spotkania, prowadzący przestrzegał przed zataczaniem przez historię koła i apelował o niepopełnianie błędów faszystów i totalitaryzmu, mając na uwadze tragiczne skutki.

Uczestnikami warsztatów byli studenci i osoby starsze. Są to grupy, które niejednokrotnie po raz pierwszy mieli możliwość zapoznania się z tematyką romską, a zwłaszcza z kwestią związaną z ich zagładą w czasie II wojny światowej. Szczególnie interesowali się zwyczajami i obyczajami romskimi oraz typowo romskimi profesjami i wyznawaną przez tę mniejszość etniczną wiarą. Osoby starsze często przywoływały swoje wspomnienia, w których pojawiały się obrazy taborowego życia Romów, które zapamiętali z dawnych lat. Odbiór za każdym razem był w pełni pozytywny, a uczestników cechowała naprawdę duża ciekawość. Każdy z uczestników warsztatów, po ich zakończeniu otrzymał przynajmniej jeden numer naszego czasopisma „Romano Atmo”, zaś na ręce dziekana uczelni albo dyrekcji biblioteki lub placówki, w której gościliśmy, został wręczony drobny upominek, składający się z kilku naszych opracowań o tematyce romskiej, które poszerzyły biblioteczne zbiory tych placówek.

Przy okazji tego artykułu chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania osobom, które były dla nas życzliwe i pomogły w organizacji warsztatów. Serdecznie dziękujemy Panu Lucjanowi Bąbolewskiemu, Dyrektorowi Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie; Pani Bognie Tokarskiej, Kierownik Działu Informacji Naukowej i Promocji Książnicy Pomorskiej; Panu prof. dr hab. Michałowi Polakowi, Dziekanowi Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej; Pani prof. dr hab. Brygidzie Gasztold, Prodziekanowi do spraw studenckich; studentom tej uczelni; Pani Katarzynie Marcinowicz, instruktorce terapii zajęciowej w Domu Seniora Familia oraz Dyrekcji tej placówki za wszelką pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu warsztatów i możliwość przybliżenia podstawowych wiadomości na temat Romów, ich tożsamości, historii, kultury i tradycji.

Wśród tak wielu kwestii poruszonych przez prelegenta w trakcie spotkań, większość z nich okazywała się dla słuchaczy zupełnie nową wiedzą, umacnia nas to tylko w przekonaniu, że warto było je przygotować i przeprowadzić. Dla uczestników naszych warsztatów, bez względu na ich wiek, była to bowiem rzadko spotykana okazja, by zapoznać się z tą tematyką uświadomić sobie, kim są Romowie oraz jak bogata i interesująca jest ich historia, kultura i tradycja. Wiedza jest kluczem do lepszego zrozumienia. Niestety Romowie wciąż pozostają dla społeczeństwa większościowego mniejszością enigmatyczną, często nierozumianą i przez to marginalizowaną w wielu aspektach życia społecznego. Jako organizacja pozarządowa działająca na rzecz Romów w Polsce, ale i jako zwykli obywatele, głęboko wierzymy, że przekazywanie rzetelnej wiedzy o Romach w ciekawy sposób, otwartość i dzielenie się doświadczeniem, jest kluczem do zwiększenia tolerancji i akceptacji naszej mniejszości etnicznej, a tym samym wyeliminowania szkodliwych stereotypów i wdrożenie praktykowania zgodnego, symbiotycznego współżycia.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

dr Andrzej Sochaj 
     Pokrewne linki
· Więcej o News
· Napisane przez admin_zrp


Najczęściej czytany artykuł o News:
Skandal w Szczecinku


     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


     Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Associated Topics

News

W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund