Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.206.177.17

 20-lecie działalności Związku Romów Polskich

News
Zdawać by się mogło, że minęła zaledwie chwila od momentu, w którym w głowie Romana i Joanny Chojnackich zakiełkował pomysł założenia romskiego stowarzyszenia. Czasy były wówczas zupełnie inne, w 2000 roku rynek organizacji pozarządowych dopiero się rozwijał i był właściwie terenem nieznanym. Trzeba było wiele odwagi i samozaparcia, by wkroczyć w ten nieznany, pełen biurokracji świat. Wiele się od tamtej pory zmieniło, a w tym roku Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku świętuje już swoje 20-lecie.

Przez pierwsze trzy lata za biuro organizacji służył pokój w prywatnym domu, 15 stycznia 2003 roku przenieśliśmy się do pomieszczenia na Placu Wolności 12 w Szczecinku, a pod koniec 2008 roku Związek Romów Polskich po raz kolejny zmienił swoją siedzibę. Odtąd nasze biuro znajduje się przy ulicy K.S. Wyszyńskiego 32, czyli w samym centrum urokliwego Szczecinka, i zajmuje dwa piętra i parter, każde pomieszczenie jest efektywnie zagospodarowane. Nasza kadra zmienia się nieznacznie w zależności od aktualnie realizowanych zadań, jednak zwykle liczy kilkanaście osób, z czego większość to osoby pochodzenia romskiego, które pracują w ZRP od wielu lat. Część z nas właściwie rozpoczęła swoją zawodową karierę dzięki pracy w stowarzyszeniu. Ja sama, swoją przygodę w ZRP zaczęłam rozpoczynając staż zaraz po maturze i… pracuję tu do dziś, choć nie spodziewałam się, że tak właśnie potoczy się moja zawodowa droga.

Oprócz miejsc pracowników oraz zarządu w siedzibie stowarzyszenia znajduje się obszerna biblioteka i archiwum Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, redakcja dwumiesięcznika „Romano Atmo” oraz Świetlica Integracyjna dla dzieci „Słoneczko”. Warto wspomnieć, że ZRP jest Organizacją Pożytku Publicznego. Zapytaliśmy Romana Chojnackiego jak wspomina pierwsze lata działalności Związku Romów Polskich. – Kiedy wchodziliśmy do tego pomieszczenia przed 12 laty, nie było tu nic prócz gołych ścian i podłóg. Na szczęście nie brakowało nam zapału do pracy i wspólnymi siłami oraz dzięki nieocenionym dotacjom MSWiA (wówczas jeszcze MAiC) stworzyliśmy przytulną przestrzeń do pracy. Przez te lata wiele się tu zmieniło, początki nie były łatwe, ale z perspektywy czasu nie boję się stwierdzenia, że dziś jesteśmy jednym z najprężniej pracujących stowarzyszeń romskich w kraju. Mogę wręcz stawiać nas za wzór. Jestem dumny ze swoich pracowników, z ich realnego zaangażowania w romską sprawę. Dziś wiele rzeczy związanych z codzienną pracą w stowarzyszeniu jest dla nas chlebem powszednim, jednak potrzeba było na to wielu lat nauki na własnych błędach. Razem tworzymy zgraną drużynę, która radzi sobie z napotkanymi trudnościami dzięki wzajemnemu wsparciu – powiedział Prezes Roman Chojnacki.


Z jego perspektywy dorobek działalności ZRP przyczynił się do poprawy życia polskich Romów w wielu aspektach. – Od dawna dbamy o tematy, które nie przedarły się jeszcze do świadomości ogółu, edukujemy społeczeństwo większościowe odnośnie romskiego Holokaustu, który wciąż jest mało znany, a jego ogrom niedostatecznie wybrzmiewa w mediach. Poprawiamy warunki życia ofiar Holokaustu dbając o ich zdrowie i codzienne potrzeby. Mamy na swoim koncie także działania mające na celu czczenie pamięci Romów zmarłych z rąk nazistów w trakcie drugiej wojny światowej, które moim zdaniem są niezwykle istotne w procesie podtrzymywania tożsamości narodowej naszej społeczności. Mówię tu o budowie pomników pamiątkowych w Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Udało się to dzięki pracy naszego Instytutu – wyliczał dokonania Związku Romów Polskich jego Prezes i założyciel. – Nie bez znaczenia jest też fakt, że od wielu już lat jestem członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. To daje mi możliwość realnego wpływu na rządowe działania podejmowane na rzecz naszej mniejszości oraz godne reprezentowanie jej, u tak zwanego źródła – dodaje założyciel ZRP. W 2015 roku podczas jubileuszowego posiedzenia tej właśnie Komisji, Roman Chojnacki otrzymał z rąk ówczesnego Sekretarza Stanu Stanisława Huskowskiego Srebrny Krzyż Zasługi za działania na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych. Odznaczenie wydano na wniosek byłego Ministra Administracji i Cyfryzacji Andrzeja Halickiego.

W ciągu tych 20 lat funkcjonowania naszego stowarzyszenia zrealizowaliśmy około 250 projektów na rzecz Romów, starając się zadbać o każdy możliwi aspekt ich życia. Nie da się jednak ukryć, że tym, na co kładziemy największy nacisk jest edukacja i aktywizacja zawodowa Romów. Korzystając ze środków dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w 2009 roku zrealizowaliśmy unikatowy na skalę kraju projekt „Innowacyjni Romowie na rynku pracy” oraz jego kontynuację w 2011 roku, w ramach których aktywizowaliśmy społecznie i zawodowo bezrobotnych Romów, oraz wspieraliśmy długotrwale bezrobotne osoby ze społeczności romskiej we wchodzeniu na rynek pracy i utrzymaniu się na nim. Przeszkoliliśmy wówczas i zatrudniliśmy 28 Asystentów Zawodowo-Socjalnych, a w wyniku ich pracy prawie 100 Romów podjęło pracę, 122 osoby skorzystały z kursów, szkoleń, zajęć aktywizacyjnych i usług doradczych. Dzięki innym projektom skierowanym na aktywizację zawodową, z możliwości odbycia stażu skorzystało ponad 120 osób, a kompleksową pomoc uzyskało 1360 Romów. Liczby nie kłamią, ukazują rzeczywistą skalę pomocy Romom z terenu całej Polski jakiej nasze stowarzyszenie mogło udzielić dzięki realizacji projektów finansowanych przez środki pochodzące z Unii Europejskiej. Poddziałanie 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej przez długi czas było dla ZRP podstawą działalności i pozwalało nam wdrażać działania z zakresu zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, zdrowia i aktywizacji społeczno-zawodowej Romów.

W roku 2014 wdrożono Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020, co otworzyło nam nowe możliwości do działania. Dzięki dofinansowaniom rokrocznie realizowaliśmy kilka lub kilkanaście projektów na rzecz Romów, dbając o nich kompleksowo. Niezaprzeczalnie, jednym z najważniejszych działań, które realizujemy do dziś są stypendia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów pochodzenia romskiego, które są ogromnie ważnym wsparciem, o które coraz chętniej się ubiegają i motywacją do nauki. Od roku 2004 ze stypendium dla studentów skorzystano aż 527 razy, zaś w 2011 roku poszerzyliśmy pomoc o stypendium motywacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które wypłacone dotychczas zostało 866 razy młodym romskim uczniom. Grant ten, fundowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla dużej części tych osób jest jedyną szansą na podjęcie kosztownej nauki na prywatnych uczelniach, czy wyjazd do większego miasta w celu pozyskania dobrego poziomu wykształcenia. Dzięki tej formie wsparcia romscy studenci to już nie rzadkość, a powszechny standard i tym możemy się głośno chwalić.

Związek Romów Polskich to również mnogość wydawnictw, jakie pojawiają się pod naszym szyldem, a właściwie na zlecenie Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu działającego przy Związku Romów Polskich. Do tej pory ukazało się około 40 opracowań naukowych dotyczących Romów, a w planach są już kolejne. Jeśli mowa o wydawnictwach, nie sposób pominąć dwumiesięcznika „Romano Atmo”, który właśnie trzymacie w rękach, a który ukazuje się już od 15 lat i od swych początków przebył niebywałą metamorfozę zarówno pod względem wizualnym, jak i biorąc pod uwagę zamieszczane w nim treści. Choć wciąż daleko nam do ideału i nie posiadamy profesjonalnego wykształcenia dziennikarskiego bardzo staramy się docierać do jak najszerszego  grona czytelników, nie tylko tych romskich, i wciąż dostarczać im rzetelnych informacji ze świata Romów. – Pamiętam dokładnie początki „Romano Atmo”, kiedy to w marcu 2006 roku wspólnie z Anią Kopycińską usiedliśmy do pracy nad pierwszym numerem. Nie mieliśmy żadnego doświadczenia z tym związanego. Ja miałem głównie zajmować się składem graficznym i sprawami technicznymi, a Ania pisaniem artykułów. Wówczas ani nam, ani nikomu chyba się nawet nie śniło, że „Romano Atmo” będzie się ukazywało przez następne 15 lat – powiedział Damian Puszczykowski, redaktor techniczny gazety, który od początku współtworzy dwumiesięcznik. – 15 lat to kawał czasu, więc spokojnie mogę powiedzieć, że „Romano Atmo” jest ważną częścią mojego życia. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że dla pracy nad romską gazetą, zrezygnowałem z innej pracy. Ze Związkiem Romów Polskich współpracowałem już wcześniej, ale w 2006 roku pracowałem gdzieś indziej. Po telefonie od Prezesa Chojnackiego, kiedy powiedział mi, że jest zielone światło na wydawanie gazety romskiej przez Związek Romów Polskich i chciałby żebym pracował w redakcji, nie zastanawiałem się długo. To było dla mnie to. Zresztą do chwili obecnej „Romano Atmo” jest dla mnie czymś więcej niż tylko pracą. Bardzo chciałem coś robić związanego ze swoją nacją, pracować na rzecz Romów. Wspólnie chcieliśmy zmieniać wizerunek Romów w Polsce, walczyć z dyskryminacją i informować Romów o wszystkich wydarzeniach związanych z nimi. Ukazywać trudną historię i aktualne problemy Romów, ale i pokazywać pozytywy, zmiany, zasługi... W momencie naszego startu nie byliśmy ani pierwszą, ani jedyną gazetą romską w Polsce, pomimo to nasz projekt na nowe pismo romskie przekonał Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Teraz po latach to zupełnie inne pismo, nie tylko obszerniejsze, ale przede wszystkim praktycznie w połowie ukazujące się w języku romskim, i to w dwóch dialektach. Zmieniła się również sama redakcja, Anię godnie zastąpiła Agnieszka Bieniek, którą przez jakiś czas z powodzeniem zmieniał Ryszard Bańka. Nie mogę nie wspomnieć również Mateusza Babickiego, który przez kilka ładnych lat nas mocno wspierał. Z wydarzeń i artykułów, które najmocniej zapadły mi w pamięci przez te dotychczasowe 84 numery, na pewno muszę wymienić wizytę w Pałacu Prezydenckim z okazji wręczenia przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego naszej rodaczce Bibi Nońci – Alfredzie Markowskiej Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Między innymi również pośrednio z tego powodu mocno wbił mi się w pamięć artykuł pt. „To był również nasz Prezydent”, jaki ukazał się na naszych łamach po tragicznych wydarzeniach z kwietnia 2010 roku. Nie zapomnę również artykułu o Karolu Parno Gierlińskim, który opublikowaliśmy tuż po jego odejściu. Z bardziej aktualnych, duże wrażenie na mnie zrobił tekst o migracjach polskich Romów przygotowany dla nas przez naukowców z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, czy opracowanie nadesłane przez Marcela Courthiade – „Rromskie tysiąclecie”, o rocznicy wyjścia Romów z Indii. Jest jeszcze wiele innych, mógłbym pisać jeszcze o tym bardzo dużo. Podsumowując, mam nadzieję, że „Romano Atmo” jest dla Romów chociaż w małej części tym, czym jest dla mnie... Z każdym nowym numerem udowadniamy, że my Romowie też potrafimy. Odezwa ze społeczeństwa większościowego jest bardzo pozytywna, a wieloletnia już działalność wydawnicza jest dowodem na to, że strona rządowa również docenia naszą pracę i widzi potrzebę realizacji naszej misji. I tutaj chciałbym podziękować zarówno naszemu głównemu donatorowi, jakim jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i pozostałym, takim jak: Województwo Zachodniopomorskie czy Powiat Szczecinecki. Wspomaga nas również Zwiększona Subwencja Oświatowa. Dziękuję także innym instytucjom, które w przeszłości przyczyniły się do powstania chociaż jednego numeru oraz wszystkim życzliwym osobom, które z nami współpracowały. Nie sposób tu wymienić wszystkich, ale muszę tutaj wyróżnić Marcina Szewczyka, który regularnie udostępnia nam swoje teksty na temat Romów. Mam nadzieję, że dotrwamy do setnego numeru! – mówi redaktor techniczny Damian Puszczykowski. Trzeba przyznać, że tworzenie czasopisma, to dla całej naszej redakcji niezwykle istotna część pracy w Związku Romów Polskich.

Świetlica Integracyjna „Słoneczko”, która znajduje się na najniższym poziomie naszego budynku, dba o rozwój swoich podopiecznych od najmłodszych lat. To bezpieczne miejsce, gdzie we wspólnym gronie romscy i polscy rówieśnicy mogą uczyć się i wzajemnie poznawać, a co za tym idzie naturalnie ze sobą integrować. W tej chwili obejmujemy opieką aż 40 dzieci. W ramach świetlicowych wycieczek zwiedziły one już sporą część naszego kraju, a przeróżne edukacyjne projekty wyposażyły dzieci w niezbędną wiedzę z wielu dziedzin takich jak choćby zdrowie, sport, ekologia, informatyka czy historia Romów. Co roku trafiają do nas nowe dzieci, poczta pantoflowa nie zawodzi i w mieście wiadomo, że warto po lekcjach wpaść do „Słoneczka”. To tu najlepiej widać, że właśnie od dzieci należy uczyć się tolerancji. Po latach działalności świetlicy nasi pierwsi podopieczni są już właściwie dorosłymi ludźmi, a my wierzymy, że dołożyliśmy swoją cegiełkę do ukształtowania ich jako wartościowych ludzi z otwartymi głowami.

Prawda jest taka, że działalność organizacji pozarządowych opiera się na przyznawanych im dotacjach, a żeby taką dotację otrzymać, najpierw należy się o nią postarać. 20-letnie doświadczenie pozwala nam twierdzić, że jesteśmy w tym już całkiem dobrzy, ale nie osiadamy na laurach i wciąż się uczymy, by zdobywać coraz to nowsze granty. Podstawą naszych dotychczasowych działań są dotacje m.in. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także małe granty Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Prócz tego udało nam się dotychczas realizować projekty fundowane przez Fundację im. Róży Luksemburg, Fundację im. Stefana Batorego, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, DOZ Fundację dbam o zdrowie, Miasto Szczecinek, Polsko-Amerykańską Fundację Wolność oraz niemiecką Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ). Wszystkie te granty zaowocowały wprowadzeniem w życie projektów, które miały ogromny wpływ na realnych ludzi, którzy tej pomocy potrzebowali.

Jako że bardzo istotny element pracy stanowią dla nas współprace zagraniczne, cieszymy się, że nasze działania wspiera m.in. Ambasada Niemiec, Austrii, Indii, Republiki Czeskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Republiki Francuskiej, Federacji Rosyjskiej, Węgier i Królestwa Niderlandów. Od dawna wspiera nas również największa romska międzynarodowa organizacja International Romani Union (IRU), a także Europejskie Forum Romów i Travellersów (ERTF). Realizowaliśmy również projekty przy udziale Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

Od 20 lat Związek Romów Polskich robi wszystko, by podtrzymywać tożsamość kulturową, propagować język i kulturę romską oraz promować pozytywny wizerunek tej mniejszości etnicznej. Zarówno w środowisku romskim, jak i poza nim, można się jednak spotkać się z głosami, jakoby organizacje pozarządowe, w szczególności te skierowane do mniejszości, były nastawione na realizację komercyjnych projektów przynoszących zysk jedynie osobom przy nich zatrudnionych, a niepozostawiające wymiernych efektów. Tworząc innowacyjne projekty dotyczące uświadamiania społeczeństwa w temacie zagłady romskiej, dbając o należyte upamiętnienie ofiar Holokaustu i zapewnienie jego ofiarom godnej starości, zadajemy kłam temu stwierdzeniu, prezentując jednocześnie przykład stowarzyszenia, które istnieje po to, by pomagać, nie po to by się bogacić. Potwierdzeniem niech będzie choćby docenienie naszych starań poprzez uhonorowanie w 2017 roku Prezesa Związku Romów Polskich Romana Chojnackiego oraz zastępcy dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu Andrzeja Sochaja przez Prezydenta Republiki Austrii Alexandra Van der Bellena Złotymi Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Republiki Austrii. Był to dowód uznania za pracę na rzecz zachowania pamięci o austriackich Romach, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani w hitlerowskim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Tego typu przedsięwzięcia zostawiają po sobie ślad w postaci memoriałów, pomników, wydawnictw, nie zaś konkretnych sum w portfelu. Oddają cześć romskim ofiarom nazizmu i dbają, by pamięć o nich trwała wiecznie, a tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

Nasza praca przez minione 20 lat przyniosła już wiele dobrego, ale przed nami jeszcze wiele szczytów do zdobycia i misji do wykonania. W tym czasie zmieniliśmy się nie tylko my, ale i nasi beneficjenci i ich fundamentalne potrzeby. Robimy co w naszej mocy, by wciąż być na bieżąco i wiedzieć, czego oczekują od nas podopieczni, jakiego rodzaju projekty są dla nich najefektywniejsze i przynoszące długofalowe pozytywne skutki. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie osób dobrej woli, bo trzeba też przyznać, że prócz stałej kadry pracowniczej wolontariuszy u nas nigdy nie brakuje. Jeśli więc chcielibyście nam czegoś życzyć na kolejne lata istnienia stowarzyszenia, prosimy tylko o to, by nie zabrakło nam pomysłów na kolejne dobre projekty, ale i grantów, o które będziemy mogli się starać oraz beneficjentów chętnych do korzystania z naszej pomocy. Zapału do pracy nie życzcie, tego nam na szczęście nie brakuje.

Agnieszka Bieniek 
     Pokrewne linki
· Więcej o News
· Napisane przez admin_zrp


Najczęściej czytany artykuł o News:
Skandal w Szczecinku


     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


     Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Associated Topics

News

W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund